Uyku Tulumu Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mülteci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 135
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,390
Ynt: Uyku Tulumu Seçimi

arkadaşlar geçen gün Ankarada avpar outdoorda bulduğum ve aldığım uyku tulumunu haber vermek istedim. Fiyatı çok makul ve çok kaliteli bir uyku tulumu. -20 extreme, mummy tipi olmasına rağmen uzun ve geniş, içinde çok rahat ediyorsunuz, fermuar çok kaliteli iri dişli. Dışı yüksek denyeli su geçirmez kumaş. Askeri standartlarda. kampçılık için ideal.tırmanış için paketi büyük uygun değil. Özellikle araba ile kampçılık yapanlar ve soğuk iklim için çok iyi bir ürün. Tavsiye ediyorum.
http://www.avpar.com/prod.asp?id=2335

2335

Etiketler

elbette "uyku tulumu seçerken" başlıklı birçok yazı okudum. ve önemli bilgiler edindim ancak bu yazılarda uyku tulumunun kullanıcısının boyu ve tulumun boyunun karşılaştırmasıyla ilgili herhangi bir açıklama yoktu. ben kış için bir tulum araştırması yaptığımda genellikle uyku tulumlarının 2 metre ve üzeri boyutlarda olduğunu gördüm ve tesadüfen marmot wave 4 uyku tulumunun regular öçüsünü buldum. ancak regular seçenek öyle her tulumda bana sunulan bir seçenek değildi malesef. sonrasında gördüm ki benim gibi çoğu amatör aslında kendi boyuna uygun olmayan uyku tulumu kullanmakta buna mecbur kalmakta. halbuki forum üyesi bir arkadaşımızın yazısından yaptığım alıntıda görülüyor ki uyku tulumunun boyunun bizim boyumuzla uyumu üründen alacağımız performansı önemli ölçüde etkiliyor. sonuçta daha az üşümek veya daha fazla üşümek.... genellikle outdoor ürünlerde biraz da önümüze konulana mecbur kalmaktayız...

Ali bey,
Size pek katılmıyorum.
Uyku tulumlarının 1,90 - 2,0 metre boyda yapılmasının bir mahsuru yok bence.
1,60 ya da 1,70 boylarında ki (şimdilerde kadınlar için ayrı tulumlar satılmakta) bir kullanıcı kullanmadığı kıyafetlerini (tercihen kuru ya da az nemli) tulumun ayak uçlarına doldurarak tulum boyunu kısaltabilir.

Şahsen ben nemli [yağmur nemi :smiley: ] kıyafetlerii tulum içine atıyorum.
1,82 boy ile 2,0 lık uyku tulumumda performans kaybı yaşamadım şimdiye kadar.

Kullanıcılar uyku tulumuna girmeden önce içecekleri sıcak bir sıvı ve terleeycekleri kadar yapacakları kısa bir kültür fizik hareketleri ile tuluma ısınmış bir vücut ile girmeye özen göstermeliler.

Bir diğer konu torbasında duran tulumun açılması.
Soğuk havalarda ve/veya kış kamplarında torbasında duran uyku tulumunu yatıncaya kadar torbasından çıkarmamalı.
Çıkarılan tulumun yüzeyine, soğuk hava nüfus edecek bu akşam yatarken ısınmanızı engelleycektir.

Torba içinde sıkışık durumda olması tulumun performansını etkiler diyecek arkadaşlara yanıtım ise;
Akşam yatmadan önce tulumu torbasından çıkarınız. Daha sonra iki eliniz ile uyku tulumunu yorgan silker gibi silkeleyiniz.
Sıkışmış - ezilmiş elyafların eski haline gelmesni sağlayınız. Yalıtım özelliğini tekrar aktif hale getirmiş olursunuz.
Ve bu silkeleme etkinliği üst satırlarda yazdığım kültür fizik hareketlerini de yapmanızı sağlamış olur.

Sıcak bir uyku diliyorum kamplarda.

Merhaba, deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. elbette ben bir amatör kullanıcıyım ve doğa sporlarında kullanılan malzemelerin ekipmanların özelliklerini anlamaya çalışıyorum. bu yorumunuzda siz 1.82 cm boyunuza göre uyku tulumunuzun 2.00 cm olduğunu yazmışsınız ve tam da benim öğrenmek istediğim bilgi buydu. yani boyumuza göre kullandığımız uyku tulumunun boyu ile ilgili performans karşılaştırması. takdir edersiniz ki benim gibi boyu 170 cm olan birinin 2.00 - 2.10 ölçülerdeki uyku tulumlarını kullanmaları durumunda iyi performans almaları zorlaşmaktadır. ülkemiz genel boy ortalamasını da düşünürsek.... ben de merak ediyordum 186 cm iç uzunluğu olan marmot wave IV tulumum dan iyi performans elde eder miyim diye ? sizin boyunuz ve uyku tulumunuzun ölçüleri bana da iyi bir cevap oldu... tekrar çok teşekkürler deneyimlerinizi paylaştığınız için... iyi bir gün dilerim

Marmot wave 4'ün uzunluğu 186 cm mi.?
Bende de aynısı var. bu boy bana kısa kalırdı

ama -18'lik Toros tulumlarımda var.

Arkadaşlar

Bahsi geçen Eusebio-Alaska kaz tüyü -22 comfort, -27 ekstrem tulumla ilgili bilgiler aşağıdadır.

ÖNEMLİ NOT: En ucuz fiyatlı satışı yapılan İzmir menşeili siteden "Kryiptik" isimli bir truva atı uyarısı veriyor Esed 32.. silene kadar canım çıktı.. Ama genel taramada da hiçbir virüs bulunamadı sonucu çıkmıştı... Firmayı da aradım uyarmak için ama şu an telefonları meşgul....

Tulum ile ilgili bilgiler: 800 dolgu kaz tüyü.... kumaş ripstop ve çok hafif, yumuşak.. paket boyutları çok küçük.. fakat tulum açıldıktan sonraki kabarma oranı iyi.... ilk birkaç kullanımda çok çok ince tüyler biraz üzerinize yapışabiliyor....kullandıkça bu durum ortadan kalkacaktır diye düşünüyorum.... Lafuma dikdörtgen -10 derecelik tulumla yanyana koyunca Lorel-Hardy gibi kaldılar ....:smiley:))) (henüz sahada test edemedim.. ama camı açıp yattım..:smiley:)))) fevkaladenin fevkinde..) Tulumun sıkıştırma torbasının üzerinde işleme olarak .....denizle ilgili=tam adını vermiyorum reklam olmasın .... yazıyor.. sanıyorum bu firma fason olarak imal ettiriyor.. açıp da sormadım yalan olmasın... belki de kendi üretiyordur....
Gelelim en önemli bilgiye: Tulum piyasada 425-440 TL fiyat aralığında iken, hatta satıcının biri telefonda geliş fiyatının 380 TL olduğunu belirtmiş iken, linkini verdiğim mağazada havale ile 306 TL (ben 300 TL ye aldım) alınabiliyor.. Üretici ve dağıtıcı olduğunu düşündüğüm ...denizle ilgili firmada bile 425 TL iken İzmir'deki firmaya nasıl 300 TL ye satabildiğini sorduğumda, geçmiş yıldan stoklarında olduğunu, geliş fiyatına yakın bir fiyata sattıklarını ve piyasadaki fiyatını da bildiklerini öğrendim...
Bana uygun gibi geldi. Kaz tüyü bir tulum da almak istiyordum açıkçası ve fiyat uygun olduğundan çok da düşünmedim.. Sonuçta tulumla bir ömür boyu mutlu bir beraberlik için taahhüdüm yok....:smiley:))))

Bilgilerinize....Saygılarımla..

Merhaba Murat Öz. benim marmot wave IV tulumum regular size ve boyu 186 cm... aynı modelin long versiyonu da 2 metre civarında... ben en fazla bu tulumu kışın sülüklügöl veya kış bisiklet turlarımda kullanırım.. eğer kış dağ kampı yapmak istersem de bir kaz tüyü tulum almak kaçınılmaz olur sanırım..:smiley: yaz ve sob-nbahar için husky scape 900 gr lık bir bisiklet tulumum var ancak bu tulum 215 cm ve içine girdiğimde ciddi bir boşluk kalıyor... bu ölçülerde bir kışlık tulumun içinde benim üşümemem kaçınılmaz olurdu diye düşünüyorum...

TezzMertek' Alıntı:
Ali bey,
Size pek katılmıyorum.
Uyku tulumlarının 1,90 - 2,0 metre boyda yapılmasının bir mahsuru yok bence.
1,60 ya da 1,70 boylarında ki (şimdilerde kadınlar için ayrı tulumlar satılmakta) bir kullanıcı kullanmadığı kıyafetlerini (tercihen kuru ya da az nemli) tulumun ayak uçlarına doldurarak tulum boyunu kısaltabilir.

Şahsen ben nemli [yağmur nemi :smiley: ] kıyafetlerii tulum içine atıyorum.
1,82 boy ile 2,0 lık uyku tulumumda performans kaybı yaşamadım şimdiye kadar.

Kullanıcılar uyku tulumuna girmeden önce içecekleri sıcak bir sıvı ve terleeycekleri kadar yapacakları kısa bir kültür fizik hareketleri ile tuluma ısınmış bir vücut ile girmeye özen göstermeliler.

Bir diğer konu torbasında duran tulumun açılması.
Soğuk havalarda ve/veya kış kamplarında torbasında duran uyku tulumunu yatıncaya kadar torbasından çıkarmamalı.
Çıkarılan tulumun yüzeyine, soğuk hava nüfus edecek bu akşam yatarken ısınmanızı engelleycektir.

Torba içinde sıkışık durumda olması tulumun performansını etkiler diyecek arkadaşlara yanıtım ise;
Akşam yatmadan önce tulumu torbasından çıkarınız. Daha sonra iki eliniz ile uyku tulumunu yorgan silker gibi silkeleyiniz.
Sıkışmış - ezilmiş elyafların eski haline gelmesni sağlayınız. Yalıtım özelliğini tekrar aktif hale getirmiş olursunuz.
Ve bu silkeleme etkinliği üst satırlarda yazdığım kültür fizik hareketlerini de yapmanızı sağlamış olur.

Sıcak bir uyku diliyorum kamplarda.

Elyaf tulumlar için tespitlerinize katılıyorum Sayın TezzMertek.... Ama kaztüyü için aynı şeyler geçerli olmasa gerek.... Özellikle nemli giysilerin tulumun içine koyulması...Uzun süre bu şekilde kullanımda kaztüyünde feci bir koku yapar ki ..tulum peyniri tulumunu aratmaz hani :smiley:))) Bir de kaz tüyü tulumu yatmadan belli bir süre önce açmak lazım gelir ki, tulum kabarmaya ve sizi sıcak tutmak için hazırlanmaya vakit bulsun.... di mi ama....:smiley:))))
Saygılarımla

Haklısınız Kadir Bey ,

Kaz Tüyü tulumu olanlar bu duruma dikkat etmeliler.
Elyaf tulumdan bahsetmiş olduğumuz gözardı etmesinler.

Tulumu boyunuza göre ayarlamak için ayakucu kısımı boyunuza göre tulumun içine itip içeriden bağlayıp boğabilirsiniz. Bendeki tulumda bu özellik kendiliğinden var ama olmayanlar basit bir şekilde bu yöntemle kısaltılabilir. Önceki sayfalardaki resim size fikir verebilir.

Lafuma Canoe

http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Canoe-Uyku-Tulumu_7302.html#0

bu uyku tulumu hakkında ne düşünüyorsunuz. ( bahar ve yaz ayları kullanımı için )

baharda da kullanacksanız şu ürünü tavsiye edebiliri, sizin seçtiğiniz soğuk bahar gecelerinde üşütebilir..
http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Patrol-Sentetik-Dolgulu-Uyku-Tulumu_7680.html#0

omeronay' Alıntı:
Bende uyurken dönenlerden biri olduğum için yıllardır mont bell marka uyku tulumu kullanıyorum. Türkiyede bulabilirmisiniz bilmiyorum ama yurtdışından da getirtebilirsiniz. Montbell super stretch montbelle ait patentli bir tasarım başka uyku tulumları bu şekilde üretilemiyor. Tulum içinde sağa sola dönebiliyorsunuz, diz ve dirseklerinizi ısı yalıtımını bozmadan kırabilirsiniz ve tulumun içinde oturabilirsiniz vucudunuzun şeklini alıyor. Yine kendilerine ait patentle üretile özel kumaşı sayesinde su geçirmiyor ve çok hafif. Örneğin -40 ve -23 değerinde olan ultra light expdition modeli 1.5 kg ile bu özellikleri veren en hafif uyku tulumudur. Ayrıca boy ayarlama ve minder olarak kullanabilme özelliği var. İç içe geçirdiğinizde çadır içinde koltuğunuz oluyor ;D. Japonlar yapmış abi ;D . Yaklaşık 10 yıldır hep bu markayı kullanıyorum bana karşı bir yanlışını görmedim.

[attachment=1]

ömer bey merhaba,

montbell ürünleri hakkında yazdıklarınızı okuyunca üründen etkilendim ve vaktiniz olursa ürünler hakkında yazışmak isterim...

taiwan, hong kong ve güney kore'de satılıyormuş...bu üçü de yarın başlayacağım seyahatin içerisinde yer alıyor...olmadı japonya'ya da geçebilirim eğer ciddi anlamda fiyat farkı olacaksa...

eğer çanta, çadır ve matları da tulum kadar başarılıysa onları da montbell'den alacağım...

tulum UL SSP DOWN HUGGER #1...1,050 gr...36500 jpy...

mat U.L.COMFORT SYSTEM AIR PAD 180...545 gr...9300 jpy...

yastık U.L.COMFORT SYSTEM PILLOW...90 gr...2800 jpy...

çadır

CHRONOS DOME 2...2450 gr...22800 jpy...

STELLARIDGE 2...2060 gr...38800 jpy...

MOONLIGHT TENT 2...2800 gr...25800 jpy...

U.L. DOME SHELTER...760 gr...33800 jpy...ağırlığı yok denecek kadar az...mesela bu çadır mı başka bir şey mi anlamadım...

1,82 boy 88 kg...

seçimlerim iyi mi yoksa değiştir diyeceğiniz ürün var mı...ve çadırda en çok hangisini tavsiye edersiniz...en rahat ve en hızlı kurulan çadır tercihimdir...çadır 1 kişilik de olabilir 2 kişilik de ama ağırlık farklarına baktığımda ve de fiyatlarına bu markada oynayan pek birşey yok...

çantada ise SUPER EXPEDITION PACK 90 iyi göründü...1970 gr ve 19000 jpy...ama montbell değil zeropointmiş markası...bilginiz var mı o çanta ile ilgili...

ya da hepsini montbell almaya gerek yok onun sadece uykutulumu çok güzel diğerlerini başka markalardan da seçebilirsin mi dersiniz...

Merhaba
Benim kullandığım uyku tulumu eski model Montbell super stretch sizin yazdığınız yeni model Super Spiral bu modeli kullanmadığım için performansı nasıl bilmiyorum. Sadece mağzada gördüğüm kadarı ile eskisinden daha uzun paketleniyor. Ben eski modeli tercih ediyorum bulabilirseniz eski modeli alın.
Mat ise dolgulumu bilmiyorum bu modelde yeni benim kullandığım farklı bir model düz mat şekilinde U.L. 180 comfort system exp. Sizin seçtiğinizde dolgu yok sadece hava olduğu için kış aktivitelerinde kullanımı pek tavsiye edilmiyor.
Yastık olsada olur olmasada olur bir malzeme.
Çadır olarak benim kullandığım jupiter dome 3. CHRONOS DOME 2 yapı olarak daha yakın. STELLARIDGE pole kanallı olduğundan kurulumu biraz daha zaman alır. Görüdüğünüz zaman ikisi arasındaki tercihinizi yaparsınız.
U.L. DOME SHELTER çadır değil şelter. Geçici çadır ya da barınak diyebiliriz. Yer kaplamayan hemen kurulabilen bir şey.
zero point ve mont bell aynı firma. Seçtiğiniz çantayı bende kullanıyorum. Özellikle ön yüzündeki fermuardan dolayı tercih ettim. Fermuarı açıp çantanın içini karıştırmadan istediğinizi çıkarıp geri koyabiliyorsunuz.
Bunların hepsini bu marka alayımı sorunusunun cevabı yok. ;D Ben malzemelerimin tamamamını montbellden alıyorum ama burada en iyi kaliteyi ve servisi hizmeti vermesi birinci tercih nedenim. Siz alıp türkiyeye gideceğiniz için servisten yararlanamayacaksınız. Kalite olarak hiç bir problemlerini görmedim. Bütün ürünleri kaliteli ve güzel ama siz yinede başka firmanın ürünlerini seçebilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri