Uyku Tulumu Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cgokhana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,802

cgokhana

Ana Kamp
Merhaba,

Her ne kadar havalar tam olarak bir türlü ısınmamış olsa artık kampa başlamak istiyoruz. Ankara'da yaşadığımızdan genelde Bolu, Karabük taraflarına gidiyoruz. Geceleri hava 5-7 derece civarında oluyor. Ayrıca 1,5 yaşında kız çocuğumuz var.
Geçen yıl yorganlarımızı rulo yapıp arabaya atmıştık :smiley: Bu defa uyku tulumu alarak bagajdan kâr etmek istiyorum. 0-5 derece konfor seviyesinde tulum yeterli olur diye düşünüyorum ama ne alacağımız bilemedim. Ayrıca mumya tipi olmaması tercihimdir, ayaklarımı rahat hareket ettiremediğimde daralırım. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa memnun olurum.

Etiketler
Selam,

iki çocuğumla 4 yıldır kamp yapıyoruz. Kış kamplarımız da oldu. İlk başlarken kare tipi tulum aldık ama işe yaramadı. Sadece yazın kullanabiliyor. En doğrusu mumya tipi.

marka model konusu sizin bütçenizle alakalı. Benim 4x3 12 adet tulumum oldu mesela. yazlık baharlık kışlık :smiley:

bence önce bu işi yapmak isteyip istemediğinize karar verin. eğer ciddi ciddi bu işe devam edecekseniz gidin paraya kıyın en iyisini alın, başınız ağrımasın.

kapladığı alan küçük olsun, fiyatı da çok abartı olmasın, 0-5 arası işimi de görsün diyorsan benim baharlık kullandığım evolite thor tulumları önerebilirim.
kışlık husky anapurna ya da makalu enjoy (fiyat/performans açısından başarılı ama oldukça yer kaplıyor)
yazlık tuluma gerek yok, pike, polar bile rahat iş görür.

çocuğunuzu doğa ile buluşturmaya devam edin...

kolaylıklar...

Yıllar önce Tesco Kipa'dan çift kişilik +4 derece komfort çift kişilik tulum almıştım. Senelerce hep onu kullandım. Yaz için yazlık tulum kullanıyorum. Arabayla kampa gidiyorsanız sonuçta ne hacim ne de ağırlık çok önemli olmuyor. Rahat etmek bundan daha önemli bence...

Merhaba,

Her ne kadar havalar tam olarak bir türlü ısınmamış olsa artık kampa başlamak istiyoruz. Ankara'da yaşadığımızdan genelde Bolu, Karabük taraflarına gidiyoruz. Geceleri hava 5-7 derece civarında oluyor. Ayrıca 1,5 yaşında kız çocuğumuz var.
Geçen yıl yorganlarımızı rulo yapıp arabaya atmıştık :smiley: Bu defa uyku tulumu alarak bagajdan kâr etmek istiyorum. 0-5 derece konfor seviyesinde tulum yeterli olur diye düşünüyorum ama ne alacağımız bilemedim. Ayrıca mumya tipi olmaması tercihimdir, ayaklarımı rahat hareket ettiremediğimde daralırım. Tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa memnun olurum.
Cevabı tercihlerinize uygun olarak vermeye calıdacagım. Dikdortgen model olup, iki tulumu fermuardan birlestıretek kullanabildiginiz uyku tulumları var. Dilerseniz tek kişilik dilerseniz çift kişilik, dilerseniz 2 çidt alıp uyku tulumlarını iç içe koyarsanız kalın çift kişilik uyku tulumunuz olabilir. Fakat bu türdeki uykutulumları çok sıcak tutmaz. Sezon eylül ekim gibi biter ankaraiçin. (biz de ankarada oturuyoruz) bir püfnokta 1lt lik kola şişesine sıcak su koymanız. İki kişi için iki şişe de olabilir. Konforunuzu arttıracaktır. Yada tulumların üzerine ilave yün battaniye atabilirsiniz. Soguk için cok yöntem var. Rahatlık için önerim bu tip çift kişilik olabilen tulumlar

Bir arama kurtarma ekip üyesi olarak ve geçmişte yaşadığım afet tecrübelerine dayanarak şunu ısrarla tavsiye ediyorum;

Alacağınız malzemeyi dar kapsamda düşünmeyin. Bunun depremi var, yangını var, siyasi iç kargaşa, savaş, sel gibi felaketleri var.

Her türlü olumsuz durumda sizi ve ailenizi dış hava koşullarında hayatta tutacak malzemeye yoğunlaşın.

Bir kere alın, tam alın, her aile bireyi için bir çanta oluşturun, ister kampta ister afet durumunda kullanın, hayatta kalın.

iyi günler...

Tavsiyeler için öncelikle teşekkür ederim.
Fakat almışken iyi bir şey diye yola çıktığımda fiyat yelpazesi çok geniş oluyor. Kaldıki, sadece hafta sonları için yaz aylarında, sıcaklığım minimum +5 olduğu derecelerde rahat uyku için kullanacağım bir tulum yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. Yer ve boyut önemli olmayacak çünkü araçla gidip geliyoruz.
Diğer taraftan da fiyat olarak (3 tane olacak diye tahmin ediyorum), maksimum adet başına 250 olabilecek.
Bir de sanırım kafa kısmını kapatan tulumlar daha verimli oluyor. Üşütmesi durumunda içine polar serilerek de kullanılabileceğini düşünüyorum.

Alternatif olarak aşağıdakilere bakıyorum. Yorumlar yeterli görünüyor.

- Evolite Camper 0C -150 TL
- Makalu Cavery +10C -150 TL
- Forclaz Camp +10C -120 TL
- Arpenaz 15 - 100 TL
- Evolite Alaska -5C - 190 TL (Mumya)

Son düzenleme:

Aramıza hoş geldiniz, bizim degil Allahın 3 yasinda cocugumuz var gecen bahar cift kisilik kare uyku tulumu aldik malum magazadan evet ekstrem kosullar icin uygun degil ama cocugu kendi isimizla yanimizda uyumasi daha uygun geldi,keza bogulma acil durumda kurtarabilme bakimindan daha uygun geldi. İsi isini ise pet siselere sicak su koyarak yapmistik. Huzurlu kamplar dilerim

Tavsiyeler için öncelikle teşekkür ederim.
Fakat almışken iyi bir şey diye yola çıktığımda fiyat yelpazesi çok geniş oluyor. Kaldıki, sadece hafta sonları için yaz aylarında, sıcaklığım minimum +5 olduğu derecelerde rahat uyku için kullanacağım bir tulum yeterli olacaktır diye tahmin ediyorum. Yer ve boyut önemli olmayacak çünkü araçla gidip geliyoruz.
Diğer taraftan da fiyat olarak (3 tane olacak diye tahmin ediyorum), maksimum adet başına 250 olabilecek.
Bir de sanırım kafa kısmını kapatan tulumlar daha verimli oluyor. Üşütmesi durumunda içine polar serilerek de kullanılabileceğini düşünüyorum.

Alternatif olarak aşağıdakilere bakıyorum. Yorumlar yeterli görünüyor.

- Evolite Camper 0C -150 TL
- Makalu Cavery +10C -150 TL
- Forclaz Camp +10C -120 TL
- Arpenaz 15 - 100 TL
- Evolite Alaska -5C - 190 TL (Mumya)

anladığım kadarıyla sadece yaz ayları için bakıyorsunuz. ama bazı kamp alanlarının doğal yapısı gereği ve bazen de iklimsel ani değişkenlikler sonucu yaz geceleri bile soğuk oluyor. Sizin için araştırdım, biraz daha soğuğa dayanabilen bir model olarak sandfox trekker 3 mevsim tulumu buldum , extremi (-15) maximumu (10) derece. Yani yazın özellikle çocuklarınız üşümez hatta sıcak bile gelebilir. fiyatıda 180 tl bence uygun. kare tulumlar her ne kadar rahat görünsede hem çok aşırı bir genişlikleri yok hemde ısı kaybına neden oluyorlar, mumya tipi tulumu kullanmaya çalışın bence. birde olurda üşürseniz aklınızda bulunsun. Herkes için birer küçük sıcak su torbası götürün ve içine sıcak suyu doldurup ağzınıda iyice kapattıktan sonra uyku tulumunun içine ayağınızın altına koyun. iyi kamplar :smiley:

anladığım kadarıyla sadece yaz ayları için bakıyorsunuz. ama bazı kamp alanlarının doğal yapısı gereği ve bazen de iklimsel ani değişkenlikler sonucu yaz geceleri bile soğuk oluyor. Sizin için araştırdım, biraz daha soğuğa dayanabilen bir model olarak sandfox trekker 3 mevsim tulumu buldum , extremi (-15) maximumu (10) derece. Yani yazın özellikle çocuklarınız üşümez hatta sıcak bile gelebilir. fiyatıda 180 tl bence uygun. kare tulumlar her ne kadar rahat görünsede hem çok aşırı bir genişlikleri yok hemde ısı kaybına neden oluyorlar, mumya tipi tulumu kullanmaya çalışın bence. birde olurda üşürseniz aklınızda bulunsun. Herkes için birer küçük sıcak su torbası götürün ve içine sıcak suyu doldurup ağzınıda iyice kapattıktan sonra uyku tulumunun içine ayağınızın altına koyun. iyi kamplar :smiley:
Cok güzel yazmışsınız. Sadece sıcak su konusunda kendi görüşümü paylaşmak istedim. Ben sıcak suyu kola şişesine koyuyorum. Kaynarsu evde dikkatli konursa şişe ev ortamınıın güveninde yavaş yavaş büzülüyor (yavaş koyulursa simetri bozulmadan) büzüldükçe de şişenin çepheri kalınlaşıp sağlamlaşıyor. Şişenin ağızı ise hiç değişmiyor. Bu evde ufalmış şişeye kamp alanında su koyup kapağı kapanınca, yüzde yüz su geçirmez oluyor. Delmek bile cok zor, bıçak felan saplamak gerekir delmek için. Ayrıca plastik yapıdan ötürü tulum içinde kayabildiğinden rahatsızlık vermiyor kolayca ayakla bile istenen yere oynatılabiliyor.

Bence önemli konu, sıcak su için lastikimsi, hastalıkta kullanılan torbaların tehlikesi. Bence tulum olayında bu lastik torbalardan uzak durun çünkü;
1)bir kere online almıştım. Ürün yorumlarında "bir gün kullanırken lime lime oldu" diyordu
2) Ben dinlemedim ve o torbadan aldım (cünkü cok beğenenler de vardı. Onlara güvendim) . O da bir yıl olmadan aynen öyle lime lime paramparça oldu. Yani delinme yarılma felan degil. Portakal kabuğu gibi parçalara bölündü.evdeydim bana birşey olmadı. Ama bu olay tulum içinde olsaydı? Biliyorum, yıllarca hiç birşey olmayabiliyor. Evimizde de şuanda eşimin bekarlığından kalma eski bir su torbası var. Hala sağlam ama bir yanda da bu tecrübeler var.

Bence en sağlam sıcak su konteyneri, kola şişeleri. Üstelik bedava olduğu için evde yer tutmasın diye atıp, gerektiğinde kolayca yeniden yapabilirsiniz. Evde kaynarsu döküp ufaltmak büzdürmek yeterli.

İyi kamplar

Son düzenleme:

Cok güzel yazmışsınız. Sadece sıcak su konusunda kendi görüşümü paylaşmak istedim. Ben sıcak suyu kola şişesine koyuyorum. Kaynarsu evde dikkatli konursa şişe ev ortamınıın güveninde yavaş yavaş büzülüyor (yavaş koyulursa simetri bozulmadan) büzüldükçe de şişenin çepheri kalınlaşıp sağlamlaşıyor. Şişenin ağızı ise hiç değişmiyor. Bu evde ufalmış şişeye kamp alanında su koyup kapağı kapanınca, yüzde yüz su geçirmez oluyor. Delmek bile cok zor, bıçak felan saplamak gerekir delmek için. Ayrıca plastik yapıdan ötürü tulum içinde kayabildiğinden rahatsızlık vermiyor kolayca ayakla bile istenen yere oynatılabiliyor.

Bence önemli konu, sıcak su için lastikimsi, hastalıkta kullanılan torbaların tehlikesi. Bence tulum olayında bu lastik torbalardan uzak durun çünkü;
1)bir kere online almıştım. Ürün yorumlarında "bir gün kullanırken lime lime oldu" diyordu
2) Ben dinlemedim ve o torbadan aldım (cünkü cok beğenenler de vardı. Onlara güvendim) . O da bir yıl olmadan aynen öyle lime lime paramparça oldu. Yani delinme yarılma felan degil. Portakal kabuğu gibi parçalara bölündü.evdeydim bana birşey olmadı. Ama bu olay tulum içinde olsaydı? Biliyorum, yıllarca hiç birşey olmayabiliyor. Evimizde de şuanda eşimin bekarlığından kalma eski bir su torbası var. Hala sağlam ama bir yanda da bu tecrübeler var.

Bence en sağlam sıcak su konteyneri, kola şişeleri. Üstelik bedava olduğu için evde yer tutmasın diye atıp, gerektiğinde kolayca yeniden yapabilirsiniz. Evde kaynarsu döküp ufaltmak büzdürmek yeterli.

İyi kamplar

Evet sıcak su torbası kötü çıkarsa tehlikeli fakat ısıyı daha yavaş ve cildi yakmadan yaydığı için hoşuma gidiyor. Yoksa kola şişesi için dedikleriniz çok mantıklı ama kola şişesine kaynar yada sıcak su konunca cildi yakabilir gibi . Fakat siz bir sorun yaşamıyorsanız sorun yok tabi. Bu arada uyku tulumuna karar verdiniz mi, aldığınız ürünün sonucunu deneyimledikten sonra sizden öğrenmek isterim.

Merhaba eğer uygun yollu istiyorsan Easy Camp Orbit 400 f/p olarak comfort -3 limit -9 extreme -28 300 tl fiyatı.Ama param ver dersen Husky Anapurna alabilirsin..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

SON KONULAR

Geri