Uzun Ömürlü Akü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fatatug Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,098

DOD kelimesi İngilizce'den gelmektedir. Deep Of Discharge demektir. Yani akünün deşarj olma seviyesini göstermektedir. Bir akü tam olarak dolu ise %0 DOD olur. Eğer tamamen boşaldığında ise %100 DOD olur. Inverterler özellikle güneş panel sistemlerinden elektrik üretilirken kullanılan 12/24 V DC akımı 220V AC akıma çevirmede kullanılan cihazlardır. Yukarıda vermiş olduğum linkteki cihaz ise akü şarj deşarj olurken akğnün bozulmasını önlemek için kullanılan cihazdır. Ancak bu inverter cihazının içinde zaten hali hazırda vardır.

Ürün herkesin bildiği gibi sulu/gel/agm 'deki gibi çalışmaktadır. Sadece yeni jenerasyondur. Şarj ve deşarj voltajları bu yüzden aynıdır. Lion akülerle karıştırılmamalıdır. Yapısından dolayı Lion bataryaların şarj/deşarj sistemi farklıdır. Kötü şarj / deşarjta kristal aküler bozulabilirken lionlar patlar. Sonuçta burada yazılanlarla yeni bir atom bombası yapılıyor deyipte aşırı şekilde tekniğine girmeye gerek yok. Sulu/ jel aküleri nerede kullanıyorsanız hiçbirşey değiştirmeden kristal aküyü de rahatlıkla kullanabilieceğinizi bilmeniz yeterlidir.

.

@fatatug , sattığınız akünün resimini koyabilir miydiniz ?

Orhan bey, satılan akü o değil. O akü piyasada en az 2 misli daha pahalı.
Teoman bey, LC akünün dolumunu bazı Genius ve sizin Ctek dual yapabiliyor. 14,7 V a gerek var. 14,4 V ile tam dolamıyor.

Son düzenleme:

Koyduğum linkler sadece bilgi amaçlı linklerdir. Size akü hakkında bilgi vermek için gönderdiğim linklerdir. Firmanın bu akü ile ilgili resmi yoktur. İlk alan müşteri firmaya ulaşabilecektir.

Koyduğum linkler sadece bilgi amaçlı linklerdir. Size akü hakkında bilgi vermek için gönderdiğim linklerdir. Firmanın bu akü ile ilgili resmi yoktur. İlk alan müşteri firmaya ulaşabilecektir.

Umarım yanlış anlamışımdır. “Akünün ne üreticisi ne de menşeyini bilmeden almak durumundasınız” mı demek istediniz ?

Son düzenleme:

......Firmanın bu akü ile ilgili resmi yoktur. İlk alan müşteri firmaya ulaşabilecektir.

nasıl yani...?
Akü üretebilen teknolojiye sahip firmanın bir basit fotoğraf makinası ,yada çalışanlarından birinde akıllı cep telefonu mu yok ta resim çekemiyor ?
Merdiven altı firmalarda bile web siteleri var.
Bu nasıl bir firmadır ki; ne resim, ne iletişim bilgileri,ne de ürettikleri aküler ile ilgili bilgiler içeren web sitesi var ?
sonra diyorsunuzki, bu akü iyidir, bunu alın.

nasıl yani...?
Akü üretebilen teknolojiye sahip firmanın bir basit fotoğraf makinası ,yada çalışanlarından birinde akıllı cep telefonu mu yok ta resim çekemiyor ?
Merdiven altı firmalarda bile web siteleri var.
Bu nasıl bir firmadır ki; ne resim, ne iletişim bilgileri,ne de ürettikleri aküler ile ilgili bilgiler içeren web sitesi var ?
sonra diyorsunuzki, bu akü iyidir, bunu alın.
Satıcısı akü satıyorum diyor ama Akünün pratikte nasıl kullanılır nasıl doldurulur ne ile doldurulur ondan bile haberi yok.Ben hala akü doldurmak ile invertör bağlantısını bulamadım.Akü doldurmak hakkında söz ederken akülerin aşırı boşalmasından koruyacak röle resmi yolluyor Tam komedi üstelik bir de cahillikle suçluyor.Biz burada DOD oranı olarak %25 geçmiyen hesaplar yaparken bize kimin çizdiği belli olmayan grafikler gösterip bir akünün sonuna kadar boşaltılmasını örnek gösteriyor.Gülelim mi ağlıyalım mı yoksa yazdıklarını şaka mı kabul edelim kestiremedim.SONUÇ OLARAK KRİSTAL SINIFINDA diye adlandırılan kursunlu akü bildiğimiz akü ama fazla paralar okus pokus hop cebe gösterisi yapılıyor eh kanarsan......

forumda dolaşırken uzun zamandır araştırdığım bir konu daha buldum derken böyle saçma sapan bir pazarlama yöntemi görmedim sn evliyaçelebi2 ve ince999 sizi sabrınızdan dolayı tebrik ederim

Marş motorunun ilk kalkış gücü vardır. Bu güç nominal motor gücünden fazladır. Bu gücü bilmedikçe hangi güçte kullanılabilecek akü kullanılması gerektiğini söylemek yanlış olur. Kalkış gücünü de sadece motoru üreten firmadan öğrenebilirsiniz.
Dikkatle bir daha okuyunca yine cahilliğim ortaya çıktı.Marş motorunun İLK KALKIŞ ı ne demektir? ve İLK KALKIŞ GÜCÜ nedir ? Üfff soru galiba biraz zor oldu?

forumda dolaşırken uzun zamandır araştırdığım bir konu daha buldum derken böyle saçma sapan bir pazarlama yöntemi görmedim sn evliya çelebi ve ince 999 sizi sabrınızdan dolayı tebrik ederim
Ara sıra böyle değişik durumlar oluyor işte.Şayet yazışıp durumu doğrusu ile netlemezsek ileride dönüp dolaşıp karşımıza çıkıp dert olabiliyor.
Siz merak ettiğiniz soruları ortaya veya isim yazarak sorabilirsiniz eh cevabı biliyorsak yazarız yok bilmiyorsak elbet bilen vardır artık üşenmez yazar

.

Eh artık konu anlaşıldı sayılır.
Bozuk saatin bile günde iki kere doğruyu gösterdiği düşünülürse, başlığın sanırım böylece bize yararı, 10 seneye yakın gözümüzün önünde olduğu halde, nedense atladığımız bu cins bir aküyle bizi tanıştırması oldu.
Yiğidi öldür, hakkını yeme... :yum:

@ince999 , Web üzerinden edindiğim bilgiler (tabii verilerin çeşitli güvenli kaynaklarca tekrarı ile yazılanların da hakkıyla yorumlanması gerekmekte) ve ilgili forumlarda bahsedilen aküyle yapılan tecrübeler, bu cinsin bizlerin ciddi ilgisine layık olduğu yönünde.

Ancak doğrusu, bu bilgiler ticari amaçla açılmış bu başlığa layık değil !
Bence başka yerde konuşulması daha uygun olmalı...

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri