Uzun Yol İçin Gerekli Motosiklet Aksesuarları Nelerdir?

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melisturan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,966

melisturan

Ana Kamp
Mesajlar
38
Tepkime Puanı
6
Merhaba, eşimle motosikletle uzun yola çıkmak istiyoruz. Ama olmazsa olmaz güvenlik için gerekli şeyleri araştırdık. Bulduğum bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. Şimdiden iyin okumalar..

Motosiklet ile uzun yol sürüşlerinin ayrı bir keyfi vardır. Kış aylarında zorlu hava koşullarından dolayı çok fazla uzun yolculukları tercih edilmese dahi kış aylarında uzun yola çıkan sürücülerimiz de bulunmaktadır. Ancak yaz aylarında uzun yolculukların daha çok arttığı da bir gerçektir. Yaz aylarının son demlerini yaşadığımız şu günlerde kış gelmeden bir hafta dahi olsa motosikletinizi alıp uzun bir yolculuk yapmak isteyebilirsiniz. Tabi ki çıkacağınız uzun yolculuğunuzda güvenliğinizi üst düzeyde tutmanız büyük bir öneme sahiptir. Sizin güvenliğinizi tam olarak sağlayacak motosiklet aksesuarları olan kask, motosiklet montu, motosiklet pantolonu, motosiklet botu, motosiklet çantası gibi temel ekipmanlarınızı temin ederek uzun yolculuklara çıkmanız sizin için daha iyi olacaktır. Motosiklet aksesuarlarının neden bu kadar önemli olduğunu gelin hep birlikte detaylı bir şekilde incelemeye çalışalım. İlk olarak motor kaskı ile başlayalım;

Kask her motosiklet sürüşü esnasında kullanmamız gereken bir motosiklet aksesuarıdır. Baş bölgemizden alabileceğimiz küçük şiddetli darbe dahi olsa ölüm ile sonuçlanabilir. Motosiklet sürücüsünün yüksek hız yaptığı uzun yolculuklarında kesinlikle kask kullanması gereklidir. Kask çeşitleri olan açık kask, kapalı kask ve çene açılır kasklar içerisinde güvenlik seviyesi en yüksek olan kapalı kaskları uzun yolculukları sırasında kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü yolculuğunuz sırasında olabilecek bir kazada sizin can güvenliğinizi tehlikeye atmayacak kaskı tercih etmelisiniz. Alacağınız kaskın darbelere karşı dayanıklı maddelerden üretilmesi fiyatlarından önce dikkat etmeniz gereken husus olmalıdır. Yüksek hız testlerinden başarılı bir şekilde geçmiş olan kask markaları arasında yer alan Bell kask, Caberg kask, Ufo kask, Venom kask ve Astone kask modellerini uzun yolculuklarınız için tercih edebilirsiniz.

Motosiklet pantolonu bel altı bölgenizi en iyi şekilde koruyacak şekilde tasarlanmalıdır. Uzun yolculuklarınız sırasında rahatlığınızı sağlayacak motosiklet pantolonlarını yolculuk yaptığınız mevsime göre seçmelisiniz. Yazlık motosiklet pantolonlarında hava geçirgenliğine dikkat ederken kışlık motosiklet pantolonlarında sizi soğuktan ve yağmurdan koruyacak su geçirmez özelliğine dikkat etmelisiniz. Yazlık veya kışlık fark etmeksizin satın alacağınız motosiklet pantolonunda korumalıklarının olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun yolculuklarda olası bir kaza anında motosiklet üzerinden düşebilir veya sürüklenebilirsiniz. Bu olasılığı göz önünde bulundurarak kaliteli malzemelerden üretilen motosiklet pantolonlarını tercih ederek yırtılmalara, sürtünmelere ve darbelere karşı dayanıklı modelleri tercih etmelisiniz. Motosiklet pantolon markalarından Venom motosiklet pantolonu, Oxford motosiklet pantolonu, Ixs motosiklet pantolonu ve kevlar kot çeşitlerinden beğendiğiniz ürünü temin ederek uzun yolculuklarınızı konforlu bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Motosiklet montu sürücünün üst bölgesinde sırt, omuz, bel ve göğüs bölgesini korumaktadır. Hava şartlarından minimum düzeyde etkilenmenizi sağlayan motosiklet montları sizlerin can güvenliğini de sağlamaktadır. Yaz aylarında fileli motosiklet montlarını tercih ederek terlemenizi engelleyebilirsiniz. Kaliteli ürünler ile üretilen tüm motosiklet montlarında korumalıklar montun üzerinde yer almaktadır. Bazı mont modellerine ekstra korumalıklar takılabilmektedir. Uzun yol sürüşlerinde yüksek hız yapıldığından dolayı ekstra koruma takmanız sizin tercihinize kalmıştır. Motosiklet montu güvenlik testlerinden başarılı bir şekilde geçmiş ve kendini kanıtlamış markalar arasında Venom motosiklet montu, Oxford motosiklet montu, Ixs motosiklet montuna ait modelleri yolculuklarınız sırasında güvenle kullanabilirsiniz.

Motosiklet botu öncelikle ayaklarına uygun numarada olmalıdır. Motosiklet sürerken kontrolünüzü tam olarak sağlayabilmeniz için motosiklet botunuzu ayak yapınıza uygun olarak seçmelisiniz. Motosiklet botunun sizin ayağınızı tam olarak kavraması ve bileğinizden itibaren sizi koruması gereklidir. Uzun yolculuklarınızda belirli yükseklikte bir hız yapıldığını tekrar vurgulayarak olası bir kaza anında motosikletiniz direkt olarak ayağınızın üzerine düşebilir. Motosikletin ağırlığı ile ayağınızın ve bilek kısmının ezilmesini ve kırılmasını engellemek amacıyla motosiklet botunuzu ihmal etmemelisiniz.

Motosiklet çantası uzun yolculukların vazgeçilmez motosiklet aksesuar seçenekleri arasındadır . Motosikletlerin arabalar gibi geniş bagaj hacimlerine sahip olmayışından dolayı sürücüler motosiklet çantalarına ihtiyaç duymaktadır. Motosiklet çantaları farklı hacimlerde üretilip günlük kullanım ve uzun yolculuklar için kullanıma gayet uygundur. Şehir içi trafikte kullandığınız motosiklet çantası daha küçük boyutlarda olup yalnızca motosiklet aksesuarlarınız olan kask ve mont gibi küçük çaplı eşyaları taşıyabilir. Uzun yolculuklarınız için motosiklet arka çantasını büyük almalısınız. Tabi ki motosikletinizin boyutuna uygun bir büyüklükte tercih etmelisiniz. Çantanız ne kadar büyük olursa o kadar çok eşya alır ancak motosiklet çantasının büyük olması sürüş esnasında sizin hızınızı keseceğini de unutmayınız.

Uzun yolculuğa çıkmaya karar verdiğiniz zaman güvenli bir sürüş keyfi yaşamak için motosiklet aksesuarları tam olarak yola çıkmanız gerektiğini kesinlikle unutmayın. Can güvenliğinizi tehlikeye atmamak için vücut ölçülerinize uygun motosiklet aksesuarlarınız ile güvenli bir yolculuk yaşayabilirsiniz.
 

Etiketler
Şimdiden eşinizle birlikte yapacağınız yolculuk için ön hazırlık yapıyor olmanız çok önemli. Kazasız belasız keyifli yolculuklar.

Yalnız önemli bir konu, kask, mont vs. bunlar aksesuar değil bunları ekipman olarak değerlendirmek daha doğru.

Uzun yol aksesuar veya yardımcı ekipman olarak naçizane aklıma gelenler

- Lastik tamir kiti
- Şarj cihazı (powerbank veya 12 volt usb motosiklet şarjı)
- Yağmurluk
- Telefon tutucu
- İlk yardım kiti
- Artçınızla iletişim için intercom

liste uzayabilir ama nihayetinde motosiklet kapasitesi belli.

Tekeriniz düz bassın...
 

Uzuuun yıllar motosiklet kullanmış biri olarak yazayım, günde 200km ve üzeri yol yapılacaksa, xciting 500 kullandıktan sonraki öğrendiğim şey : ön cam, gerçekten çok faydalı karşıdan rüzgar esiyor sende 80km hızla gidiyorsun seni geriye iktiren rüzgar müthiş yoruyor. El bilek kalmıyor, ama ön cam olunca 250km yol gidip motosikletten iniyorsun hiç yorgunluk yok
Tabi cam baş üzerine kadar olursa boyunda yorulmuyor konfor müthiş
 

Uzuuun yıllar motosiklet kullanmış biri olarak yazayım, günde 200km ve üzeri yol yapılacaksa, xciting 500 kullandıktan sonraki öğrendiğim şey : ön cam, gerçekten çok faydalı karşıdan rüzgar esiyor sende 80km hızla gidiyorsun seni geriye iktiren rüzgar müthiş yoruyor. El bilek kalmıyor, ama ön cam olunca 250km yol gidip motosikletten iniyorsun hiç yorgunluk yok
Tabi cam baş üzerine kadar olursa boyunda yorulmuyor konfor müthiş
çok teşekkürler yorumunuz için
 
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,214
Mesajlar
1,515,430
Kayıtlı Üye Sayımız
171,847
Kaydolan Son Üyemiz
MuratR.

Çevrimiçi üyeler

SON KONULARGeri
Üst