Uzun Yol için Motor Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sciencepeople Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,089

sciencepeople

Kamp III
Yer
Ankara
Merhaba;

Hayalimde olan doğu yolculuğunu yapmak için durumlarımı ayarladım.Nasipse seneye yola çıkıyorum.Yalnız motor konusunda bilgisizim,hangi motoru almalıyım ?kendimi nasıl geliştirebilirim ? örneğin ben bmw r1150 gs adventure modelini buldum ve ihtiyaçlarıma yeteceğini düşündüm siz ne tavsiye edersiniz.

Etiketler
Hayalinizdeki doğu yolculuğu için 1150Gs Adventure, teknik donanım, her zeminde yol tutuşu, dayanım, kullanım rahatlığı,
sürücü hatalarını tolare etme vs vs vs.... bakımından uygun, beklentilerinizin üzerinde motordur, daha doğrusu bu iş için üretilmiş motorlardır.

Fakat motorculuk konusunda bilgi ve tecrübe eksikliği ile bu kadar uzun mesafeye nasıl cesaret edebiliyosunuz?? hele ki Adventure gibi bir motorla?
Bir kez daha düşünün, hayallerinizden vazgeçmeyin, motoru alın ama seyahati en az bir yıl erteleyin derim..

Tavsiyelerinizi dikkate alacağım.Aslında dedeme ait bir motorumuz var o motosikleti gittiğimde kullanıyorum .Yani hiçte binmemiş değilim. :smiley:

Motosiklet tecrübeniz hakkında ve bahsettiğiniz doğu turunu kısaca özetlerseniz daha çok yardım alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Doğu turu derken hangi illeri kapsıyor ve bir güzargah oluşturdunuzmu?

Güzergah içersinde ne tarz yollar var ?

Dedenizin motoru nedir ?

A2 Mevcutmu ?

Daha önce hiç büyük cc li motora bindinizmi ?

Güvenli motosiklet kullanımı konusunda eğitim aldınızmı ?

Toplam tecrübeniz kaç km?

Bu sorulara cevap verebilirseniz sizin için uygun motorda ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum...

YARIMGEZEN' Alıntı:
Motosiklet tecrübeniz hakkında ve bahsettiğiniz doğu turunu kısaca özetlerseniz daha çok yardım alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Doğu turu derken hangi illeri kapsıyor ve bir güzargah oluşturdunuzmu?

Güzergah içersinde ne tarz yollar var ?

Dedenizin motoru nedir ?

A2 Mevcutmu ?

Daha önce hiç büyük cc li motora bindinizmi ?

Güvenli motosiklet kullanımı konusunda eğitim aldınızmı ?

Toplam tecrübeniz kaç km?

Bu sorulara cevap verebilirseniz sizin için uygun motorda ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum...

Merhaba;

-Evet doğu anadolu bölgesindeki bütün illeri gezmek istiyorum.Köylere falan girmeden yani genelde asfalt..Tabiki bozuk yollarda olacak.
-Dedeme ait motor büyük cc li birşey değil genelde yolda gördüğümüz motosikletlerden onunla motor sürüş tecrübem takribi 250 km falan vardır fazla değil yani.
-Büyük cc li motor kullanım eğitimi ve a2 belgesi için şu günlerde kayıt yaptıracağım.

Yani sonuç olarak motora binmişliğim var ama bilemiyorum bu gezi için yeterlimi tabi bu arada sanayide motor aksamı ile ilgili bilgide almaya çalışacağım.Genel anlamda çok tecrübem yok ama bu tecrübeninde kendimi riske atmadan yollarda öğrenileceğini düşünüyorum.

Emre

1150adv cok moda olsa da filminden dolayi, ben daha hafif, daha ucuz ve daha basit bir makina secmenizi oneririm
Xt660r olabilir
Kle650 olabilir
Bulunursa dr650se olabilir
Africa twin, transalp olabilir

Aslina bakarsaniz asiri enduro kosullara girmeden en fazla toprak koy yollariysa amac nerdeyse hersey olur
Hafif olsun ki bogusmayin
Basit olsun ki kirsalda tamir edilebilme ihtimali olsun
Ucuz olsun ki aman makinaya birsey olmasin derken ani kacirmayin

Huseyin

2004-2007 arası F650GS en iyi ''allrounder'' yani her yolun motorudur. Testlerle sabittir. Zaten öyle olmasaydı hala ve sadece Amerika için üretilmezdi.

Öncelikle A2 ye başvurun sonrasında başlangıç seviyesinde motosiklet eğitimi veren bir kuruluştan başlangıç eğitimi sonra kendi motorunuzla güvenli sürüş eğitimi alın... bir adet transalp xl650 satın alın, sonra nereye canınız istiyorsa oraya gidin...

Bu arada korumalı kıyafetleinizide temin edin, bot, eldiven, kask, pantalon, mont..

Bir şeyler yazmadan edemedim,içim rahat etmedi en azından.
.Asla 500-600 cc sınıfı bir motosiklet ile başlanmamalı.Bunu size önerenler sizin iyiliğinizi düşünmeyen insanlar veya sizi önemsemeyen insanlardır.Kaldı ki 250 cc bir motosiklet kullanmayı deneyin,sonrada İstanbul trafiğine çıktığınızı hayal edin..Ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Motosikleti araba gibi düşünmeyin.Bir arabanın bagajına kamp malzemelerini yükleyip uzun yola çıkmak ile motosikletle uzun yol yapmak arasında en ufak bir benzerlik yoktur.Yazacak çok şey ,detay var .Ama hepsini geçerek sadece şunu söylemek isterim ki,önce 250 cc bir motosiklet ile en az 6 ay trafikte,yollarda pratik yaptıktan sonra "UZUN YOL" ve "UZUN YOL MOTORU" hakkında bilgi edinmeye çalışın.Lütfen 250 cc üzeri bir motosikleti her kim tavsiye ederse etsin başlangıç olarak almayınız.

JAMES BROWN' Alıntı:
Bir şeyler yazmadan edemedim,içim rahat etmedi en azından.
.Asla 500-600 cc sınıfı bir motosiklet ile başlanmamalı.Bunu size önerenler sizin iyiliğinizi düşünmeyen insanlar veya sizi önemsemeyen insanlardır.Kaldı ki 250 cc bir motosiklet kullanmayı deneyin,sonrada İstanbul trafiğine çıktığınızı hayal edin..Ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Motosikleti araba gibi düşünmeyin.Bir arabanın bagajına kamp malzemelerini yükleyip uzun yola çıkmak ile motosikletle uzun yol yapmak arasında en ufak bir benzerlik yoktur.Yazacak çok şey ,detay var .Ama hepsini geçerek sadece şunu söylemek isterim ki,önce 250 cc bir motosiklet ile en az 6 ay trafikte,yollarda pratik yaptıktan sonra "UZUN YOL" ve "UZUN YOL MOTORU" hakkında bilgi edinmeye çalışın.Lütfen 250 cc üzeri bir motosikleti her kim tavsiye ederse etsin başlangıç olarak almayınız.

Galiba cevap hakkı doğdu...söylediklerinizin bir çoğunda haklısınız ama 250 cc üzeri motosikleti önerenler sizi önemsemeyen yada düşünmeyen insanlar konusunda pek haklı sayılmazsınız.

Ben mutlaka başlangıç eğitimi almasını ve mutlaka kendi motoruyla güvenli sürüş eğitimi almasını tavsiye ettim. Ayrıca önerdiğim motor 190 kg, 56 beygir, 2 silindir bir enduro... yani ben 600 cc 4 silindir bir race motor önermedim.

Siz 250 cc demişsiniz ama ne olduğunu yazmamışsınız.. şimdi 250 cc ninjamı daha tehlikelidir yoksa 650 cc transalpmi ? Bence ninja daha tehlikelidir. Motosiklet sınıfları içersinde oturuş pozisyonu en rahat olan ve sürüş esnasında kendinizi en rahat hissettiğiniz motorlar enduro diye tabir edilen motorlardır.

Kusura bakmayın belki motosiklet tecrübeniz benden kat kat fazladır ancak cevap hakkı doğunca düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Bu arada başlangıç motoru olarak 125 cc bir motor seçilmesi en idealidir ancak 600 yada 650 cc bir enduroyla başlanmaz diye bir kural yoktur. Tabi tüm eğitimleri almak şartıyla.

Bende iki laf edeyim.
250cc üstünde kullanmayın, bizim merakın en tarihsel kalıplarından biri, "yeni başlayan aman 250 cc üstünde başlamasın"
Ben de başlarken bu söylemin etkisindeydim, gittim oturdum kalktım, sonra baktım ki 250'likler bana çok ufak, fiziksel oran olarak yani, aynalardan gene kendimi görüyorum vs. kendimi değil yolu gördüğüm makinayı aldım VT-750 shadow, 750cc aman tanrım :smiley: hiç düşmedim, devrilmedim, 7-8 ayda 7000km ye getirince atarcasına sattım ama.

Bence sürücünün fiziği ve alınan motorun türü esas önemli olanlar, her 250cc aynı olmadığı gibi her 600 cc de öyle olmuyor. XT600E ile CBR600 aynı mı ? 100 le giderken asfalta düşünce asfalt ya dur sen 125cc den düştün nazik davranayım diyorda, XT600E den düşenin canına mı okuyor. 100km/s hep aynı.

Koruma ve kontrollü ortamda tecrübe edinme temel vazgeçilmezler, ondan sonrası kişinin kendini bilmesi tartması, ne yapmak istediğine tam olarak karar vermesi.

Enduro yapılacaksa (kastım aşağıdaki film, bizdeki cafe enduroculuğu değil), düşmede öğrenilecek tabii, bütün eğlence orda zaten.

http://vimeo.com/31139253

uzun yola motosiklet ile çıkmak iyi bir tecrübe ister. küçük veya büyük farketmez her motor yola gider. 250cc ile Ankara-Safranbolu yaptık eşimle günübirlik git-gel. eve vardığımda yola çıkmya hazırdım. şuanda varadero kullanıyorum onunlada şehirlerarası yola çıkıyorum. Farkı biri yokuşta 80Kmh diğeri 180kmh görüyor. ama iyi bir tecrübe ve sürüş tekniklerine hakimiyet kazanmadan uzun yola çıkmanızı pek tavsiye etmem.

nakturk' Alıntı:
Bende iki laf edeyim.
250cc üstünde kullanmayın, bizim merakın en tarihsel kalıplarından biri, "yeni başlayan aman 250 cc üstünde başlamasın"
Ben de başlarken bu söylemin etkisindeydim, gittim oturdum kalktım, sonra baktım ki 250'likler bana çok ufak, fiziksel oran olarak yani, aynalardan gene kendimi görüyorum vs. kendimi değil yolu gördüğüm makinayı aldım VT-750 shadow, 750cc aman tanrım :smiley: hiç düşmedim, devrilmedim, 7-8 ayda 7000km ye getirince atarcasına sattım ama.

Bence sürücünün fiziği ve alınan motorun türü esas önemli olanlar, her 250cc aynı olmadığı gibi her 600 cc de öyle olmuyor. XT600E ile CBR600 aynı mı ? 100 le giderken asfalta düşünce asfalt ya dur sen 125cc den düştün nazik davranayım diyorda, XT600E den düşenin canına mı okuyor. 100km/s hep aynı.

Koruma ve kontrollü ortamda tecrübe edinme temel vazgeçilmezler, ondan sonrası kişinin kendini bilmesi tartması, ne yapmak istediğine tam olarak karar vermesi.

Enduro yapılacaksa (kastım aşağıdaki film, bizdeki cafe enduroculuğu değil), düşmede öğrenilecek tabii, bütün eğlence orda zaten.

http://vimeo.com/31139253

Yanlış yönlendiriyorsunuz insanları...Şu cümlenizde halen acemi olduğunuzun en büyük kanıtı.""100 le giderken asfalta düşünce asfalt ya dur sen 125cc den düştün nazik davranayım diyorda, XT600E den düşenin canına mı okuyor. 100km/s hep aynı."""

İlk olarak XT 600 ün torku ile yani basitçesi gaz kolunu çevirdiğinizde verdiği ani tepki ile 125 cc bir motorun tepkisi aynımı??? Yeni başlayan bir sürücü için en zor şeylerden biri gaz kolunu sabit devirde tutarak yol almak iken bu hangisinde daha tehlikeli.Asfalta ister scooter ile düş ister goldwing ile ikisindede ölüm riski var.Sizin mantığınıza göre yeni sürücüler 400 kg luk 1500 cc lik bir motorla başlasın o halde,ne gerek var cc büyütmek için beklemeye değilmi ? Asfalta düşünce nasıl olsa 125 cc etkisi yapıyor.

Tekrar söylüyorum hele ki büyük şehir de yaşıyorsanız lütfen 250 cc yi geçmeyen bir motosiklet ile başlangıç yapın.Ben 750 cc ile başladım bakın yaşıyorum heyyooo diyen tecrübesiz insanlara kulak asmayın.Bunlara kulak asarsanız bir süre sonra bende KASKSIZ kullanıyorum bir şey olmuyor diyenlere kadar yolu var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.