Uzun Yol için Motor Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sciencepeople Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,088
JAMES BROWN' Alıntı:
Yanlış yönlendiriyorsunuz insanları...Şu cümlenizde halen acemi olduğunuzun en büyük kanıtı.""100 le giderken asfalta düşünce asfalt ya dur sen 125cc den düştün nazik davranayım diyorda, XT600E den düşenin canına mı okuyor. 100km/s hep aynı."""

İlk olarak XT 600 ün torku ile yani basitçesi gaz kolunu çevirdiğinizde verdiği ani tepki ile 125 cc bir motorun tepkisi aynımı??? Yeni başlayan bir sürücü için en zor şeylerden biri gaz kolunu sabit devirde tutarak yol almak iken bu hangisinde daha tehlikeli.Asfalta ister scooter ile düş ister goldwing ile ikisindede ölüm riski var.Sizin mantığınıza göre yeni sürücüler 400 kg luk 1500 cc lik bir motorla başlasın o halde,ne gerek var cc büyütmek için beklemeye değilmi ? Asfalta düşünce nasıl olsa 125 cc etkisi yapıyor.

Tekrar söylüyorum hele ki büyük şehir de yaşıyorsanız lütfen 250 cc yi geçmeyen bir motosiklet ile başlangıç yapın.Ben 750 cc ile başladım bakın yaşıyorum heyyooo diyen tecrübesiz insanlara kulak asmayın.Bunlara kulak asarsanız bir süre sonra bende KASKSIZ kullanıyorum bir şey olmuyor diyenlere kadar yolu var.

Siz vermek istediğim mesajı anlamıyorsunuz, sadec cc nin yanında yazan rakama takıyorsunuz. Yoksa "250cc den büyüğü kesin olmaz ile yok büyüğünü de aldım bana birşey olmadı" şeklinde tartışmalardan yüzlerce bulunur internette arasanız, Türkiye'de bütün motor forumların baş konusudur.

Ben kimseye illa gidin büyük motor alın demiyorum, durumunuza göre değerlendirin diyorum, kondisyonunuz, eniniz boyunuz, aldığınız motorun davranışı, pek çok parametre var. 250cc kalıbına karşı çıkıyorum, ezberlenmiş sığ bir cc hesabı var. Ben bir doksan 130 kilo bir adamın siz belki 60 kilo. Fizik çok önemli. 250cc nin de 600cc ninde torkunun bu farklı fiziklere davranaşı farklı olur. Yok ben okadar ufak değilim tartışmasına dönmez inşallah.

Benim şu sıralar, bir Varadero'um bir de KTM 640'ım var, Varadero 1000'lik olmasına rağmen, 640'lık KTM kadar tepki vermiyor gaza, yani CC değil tek mesele, öyle olsa kamyonlar dragda 1.6 arabaları geçerdi. Niye 250, niye 125 değil o zaman, niye bu kalıp 250cc der sadece. O zaman direkt tork yazılsa ya, torku şundan büyük olmayan şu kilodan hafif motosiklet ile başlayın gibi.

Ve inat ediyorum asfalt 100 le giderken düşenin cc sine bakmaz, el ayarı, aletin torku ile bu cümlenin alakası yok zaten. 100 km/s hızla asfalta temas etmek, 100 km/s ile asfalta temas etmektir, neyden düştüğünüzden bağımsız.

Benim acemliğimi yada proluğumu mesajdan anlayabiliyor olmanız ve direkt tecrübesiz olmama karar vermenizde ayrı güzel. Ben de hemen çıkarımlar yapayım, anladığım kadarıyla köşeli kalıpların adamısınız, 250cc den büyük olamaz, büyük yazan tecrübeli olamaz, esneme yok, detay yok, siyah ve beyaz.

Kasksız kullanma konusuna nasıl geldik o da ayrı konu, ben tam tersini yazmıştım, koruma ve tecrübe edinmenin vazgeçilmez olduğunu söyleyerek.

Umarım soruyu soran arkadaş için nettir ne demek istediğim. Sizde bende seçimlerimizi yapmışız, belli bir yere gelmişiz ben acemi siz pro, neyse artık.

Bizim büyük şehirlerimiz içinde, benim yegane tavsiyem, ne olursa olsun şehir içinde motor kullanmayın, cc den bağımsız başınıza birşey gelme ihtimali çok yüksek olur, arabayı tercih edin.

Etiketler
Büyük şehirlerde MOTOR KULLANMAYIN diyen birisi için sanırım kendi adıma fazla bir yoruma gerek yok.Sizin felsefeniz benim felsefemle en ufak bir paralelllik taşımıyor.Siz motoru gerçek anlamda sadece hobi olarak gören gruptasınız,,,,bense şehir içi ,uzun yol,yaz ,kış,kar yağmur çamur gözetmeyen her şartta kullanan ve motosikleti bir ulaşım aracı olarak gören birisi olarak, sizinle ayrı kulvarlardayız.Sizin mantığınızla bende olsam 3500 cc ile başlardım zaten.Sizde çok erken İKARUS SENDROMU gelişmiş,biraz daha kilometre yapmanızı öneririm.Düz yolda tır kullanıp kaza geçirmemişsiniz ama tırı konteynerı ile geri geri manevra yapmanızı sağlayacak yeteneğiniz yok.Belki önyargılı yazdım gibi gelebiilir okuyanlara ama bir başkasına tavsiye verecek kadar tecrübeli değilsiniz ne yazıkki.
Karar ve özgür irade insanların elinde,önemli olan seçecek insanın motosikletten ne anladığı. Şehirde kullanmayacaksa ,boş kasaba yolları ise amaç,hatta hiç kullanmayıp sadece koltuğuna oturacaksa buna göre kriter belirleyip istediği motosikleti şeçsin.

JAMES BROWN' Alıntı:
Büyük şehirlerde MOTOR KULLANMAYIN diyen birisi için sanırım kendi adıma fazla bir yoruma gerek yok.Sizin felsefeniz benim felsefemle en ufak bir paralelllik taşımıyor.Siz motoru gerçek anlamda sadece hobi olarak gören gruptasınız,,,,bense şehir içi ,uzun yol,yaz ,kış,kar yağmur çamur gözetmeyen her şartta kullanan ve motosikleti bir ulaşım aracı olarak gören birisi olarak, sizinle ayrı kulvarlardayız.Sizin mantığınızla bende olsam 3500 cc ile başlardım zaten.Sizde çok erken İKARUS SENDROMU gelişmiş,biraz daha kilometre yapmanızı öneririm.Düz yolda tır kullanıp kaza geçirmemişsiniz ama tırı konteynerı ile geri geri manevra yapmanızı sağlayacak yeteneğiniz yok.Belki önyargılı yazdım gibi gelebiilir okuyanlara ama bir başkasına tavsiye verecek kadar tecrübeli değilsiniz ne yazıkki.
Karar ve özgür irade insanların elinde,önemli olan seçecek insanın motosikletten ne anladığı. Şehirde kullanmayacaksa ,boş kasaba yolları ise amaç,hatta hiç kullanmayıp sadece koltuğuna oturacaksa buna göre kriter belirleyip istediği motosikleti şeçsin.
Sendrom başlamayacak kadar çok kilometre yaptığıma inanıyorum, ama kilometreden daha önemlisi başımdan çok olay da geçti, kazalar, yaralanmalar, ben hiç düşmedim demedim, shadow da düşmedim sadece. Tır konteyneri gene ilgiç bir tespit olmuş, gerçi ona dorse denir diye biliyorum.

Şehir içinde kullanmamak demek, kıpırdamadan koltuğa oturmak demek değil bu arada, sadece tercih meselesi, ben uzun yol yapmayı seviyorum çıkayım Datça ya gideyim, en uzun en dolanmaçlı yollardan, senede 20 bin civarı yaparım, koyduğum filmle onu anlatmaya çalıştım, Enduro için motosiklete biniyorum. Ne otoyolda gaz açmak, ne virajda yatmak, ne de işe gidip gelmek için, çok şükür böyle bir lüksüm var. Soruyu soran arkadaşında aynı amaçta olduğunu anlıyorum.

Büyük şehirde motor kullanmak, ekstra risk almak demek büyük araçların arasında, en eğitimli sürücüler bile olmadık sebeplerden ölüyor trafikte, ben ilk arkadaşımı basit bir dolmuş hatası yüzünden 1993 de kaybettim, derece ile Odtü ye girmiş süper bir adamdı, yazık. Diyeceğim, gene tercihim olarak, araba içinde trafikde beklerim ama motorda ölme riskimi arttırmam, yeterince var zaten.

Merhaba;

İlginiz için teşekkürler sizler gibi tecrübeli kişilerden azda olsa birşeyler öğrendim.Konuyu farklı boyutlara taşımanın hiç gereği yok.Cevaplar şimdilik benim için yeterli.

Teşekkürler;

Emre,

sciencepeople' Alıntı:
Merhaba;

İlginiz için teşekkürler sizler gibi tecrübeli kişilerden azda olsa birşeyler öğrendim.Konuyu farklı boyutlara taşımanın hiç gereği yok.Cevaplar şimdilik benim için yeterli.

Teşekkürler;

Emre,

İsterseniz gerçekten kaliteli ve tecrübeli insanların bulunduğu enduro forumları var,oralara üye olup aynı başlıkla bir topik açın.Gelen cevapların bir tanesi bile benimkinden farklı olmayacaktır.Burada amaç ben haklıyım ,sen haklısın meselesi değil.Fakat "MOTOSİKLET" önemli bir olgu.Land rover Defender alacağım ,benzinmi dizelmi olsun kadar basit cevaplar verilemez.Ben motosiklete yeni başlamak isteyen herkesi öz kardeşim gibi düşünürüm,ben de biliyorum azda olsa 600 cc ile başlayabilirsin demeyi.Ama bu riske değmez,Çünkü motosikletin hataları tolare etme durumu çok çok azdır.Bilinçli bir binici 10 senelik geçmişide olsa hala net başında viraja doğru girme teknikleri,mıcırlı yolda neden frene basmayıp gaz açılması gerekiğini okumakta.Dediğim gibi siz öncelikle emanette olsa ufak cc bir motosiklet ile şöyle bir turlayın,biraz pratikten sonra mümkünse şehir içine bir girin.Şehir içi trafik size en baştan ciddi ve dikkatli bir sürücü olmanız gerektiğini her zaman hatırlatacaktır.

JAMES BROWN' Alıntı:
kaliteli ve tecrübeli
Herşeye eyvallah, tecrübesisiz hatta sendromumuz var da kaliteye nerden geldik, onu anlamadım ? İnsan lafını biraz seçerde kullanır :mad: Siz diyordum demiyeceğim, kaf dağına merdiven oluyor anladığım, sizin kaliteli ve tecrübeli motorcuların olduğu.

Ben fikrimi söylüyorum, sen fikrini söylüyorsun, buraya kadar normal, ama anlaşmak zorunda değiliz, yazdıklarımızı okuyan insanlarda ilkokul çocuğu değil, herkes bir çıkarımda bulunuyor, diğer fikirlere ve sahiplerine saldırmadan da söylediklerin okunuyor, değerlendiriliyor zaten ama bu uslüp niye böyle anlamak mümkün değil.

nakturk' Alıntı:
Herşeye eyvallah, tecrübesisiz hatta sendromumuz var da kaliteye nerden geldik, onu anlamadım ? İnsan lafını biraz seçerde kullanır :mad: Siz diyordum demiyeceğim, kaf dağına merdiven oluyor anladığım, sizin kaliteli ve tecrübeli motorcuların olduğu.

Ben fikrimi söylüyorum, sen fikrini söylüyorsun, buraya kadar normal, ama anlaşmak zorunda değiliz, yazdıklarımızı okuyan insanlarda ilkokul çocuğu değil, herkes bir çıkarımda bulunuyor, diğer fikirlere ve sahiplerine saldırmadan da söylediklerin okunuyor, değerlendiriliyor zaten ama bu uslüp niye böyle anlamak mümkün değil.

Yanlış anladınız,size karşı en ufak bir göndermede bulunmadım ,bu aklıma bile gelmedi.Fakat yinede benim hatam bu sebeple özür diliyorum bu yanlış anlaşılmadan dolayı.Kaliteli ve tecrübeli kısmı ise gerçekten bu iki kelimeyi hak eden enduro forumları olduğu içindi,en ufak bir art niyet yoktu.Sizinle aynı fikirlere sahip olmayabiliriz ,fakat bu asla kırıcı olmayı gerektirmez.Tekrar ve samimi olarak yazıyorum ki size karşı en ufak bir art niyetim olmadı ve iğneleyici kelimeler kullanmayı düşünmedim bile.

A2 Ehliyetiniz yoksa ne yazık ki kimse kiralamaz .Olsa bile ben genelde scotter kiralayanlara rastladım,sanırım enduro kiralayan yer zor bulursunuz.Fakat bir ihtimal 125 cc vitesli motosiklet bulabilirsiniz ki buda pratik için yeterli olur.

Bu konunun uzamasına açıkcası üzüldüm..keşke sinirler gerilmeden bir tartışma yaşansaydıl..neyse son mesajlarda durum biraz olsun toparlanmış gibi...

Ana konumuza dönecek olursak,

Sevgili arkadaşım Ankarada atom karınca soner var onu netten bul ve telefon aç, durumunu açık açık anlat, o sana gerekli eğitimi verecektir. Sakın ha sakın istenilen ücretede ki çok fazla bir ücret istenmeyecektir çok pahalı diye düşünüp bu eğitim işinden vazgeçme...

Ayrıca Soner hoca ehliyet işinide çözecektir. Herhangi bir kursa yazılırsan sana hiç bir eğitim vermeden direksiyon sınavında bir motor verecekter al bunu sür diyeceklerdir...

Senin ilk önceliğin motosiklet kullanmayı kurallarına uygun bir şekilde öğrenmek.. motosiklet alımı sonraki iş.. sen motosiklet işini ehil birinin yardımıyla çöz...motor alımı hiç önemli değil, piyasa motor dolu.. zaten Soner hocaya gidersen her motoru aldırmaz sana, hatta sen motora binme arkadaş git dört tekerlilerle gez bile diyebilir.

Saygılar

YARIMGEZEN' Alıntı:
Bu konunun uzamasına açıkcası üzüldüm..keşke sinirler gerilmeden bir tartışma yaşansaydıl..neyse son mesajlarda durum biraz olsun toparlanmış gibi...

Ana konumuza dönecek olursak,

Sevgili arkadaşım Ankarada atom karınca soner var onu netten bul ve telefon aç, durumunu açık açık anlat, o sana gerekli eğitimi verecektir. Sakın ha sakın istenilen ücretede ki çok fazla bir ücret istenmeyecektir çok pahalı diye düşünüp bu eğitim işinden vazgeçme...

Ayrıca Soner hoca ehliyet işinide çözecektir. Herhangi bir kursa yazılırsan sana hiç bir eğitim vermeden direksiyon sınavında bir motor verecekter al bunu sür diyeceklerdir...

Senin ilk önceliğin motosiklet kullanmayı kurallarına uygun bir şekilde öğrenmek.. motosiklet alımı sonraki iş.. sen motosiklet işini ehil birinin yardımıyla çöz...motor alımı hiç önemli değil, piyasa motor dolu.. zaten Soner hocaya gidersen her motoru aldırmaz sana, hatta sen motora binme arkadaş git dört tekerlilerle gez bile diyebilir.

Saygılar

kesinlikle katılıyorum. tamamdır trafiğe çıkabilirsin dediği öğrencileriyle toplu sürüşlerde veya ikili sürüşlerde hiç sorun yaşamadım. .

sciencepeople' Alıntı:
Peki ankarada bu tip motorları kiralayp kullanabileceğimiz bir yer varmı ?
Ben Kaan Tuna arkadaşımızı tavisye edeceğim, Birlik Ulusan Motor'dan kendisine erişebilirsiniz. Efendiliği ile bilinen bir profesyoneldir, Romaniacs'ı da bitirebilen ilk Türk aynı zamanda. Saat işi eğitim veriyor isteyenlere, her seviyede. Motosiklet ayarlaması yapabilir belki ama emin değilim görüşmek lazım.

JAMES BROWN' Alıntı:
Yanlış anladınız,size karşı en ufak bir göndermede bulunmadım ,bu aklıma bile gelmedi.Fakat yinede benim hatam bu sebeple özür diliyorum bu yanlış anlaşılmadan dolayı.Kaliteli ve tecrübeli kısmı ise gerçekten bu iki kelimeyi hak eden enduro forumları olduğu içindi,en ufak bir art niyet yoktu.Sizinle aynı fikirlere sahip olmayabiliriz ,fakat bu asla kırıcı olmayı gerektirmez.Tekrar ve samimi olarak yazıyorum ki size karşı en ufak bir art niyetim olmadı ve iğneleyici kelimeler kullanmayı düşünmedim bile.
Teşekkür ederim

nakturk' Alıntı:
Teşekkür ederim

Kaan hocanın tecrübesi ve eğitim konusundaki yeterliliği de tartışılmaz. Ulusana geçti ise zaten oranın eğitim konusunda deneyimi var dolayısıyla küçük büyük her türlü motor temin edebiliyorlar diye biliyorum.

merhaba .
bende bir enduro aldım 200 cc .yeni sayılırım ..kesinlikle küçük cc ile başlamalı ve motor hafif olmalı .bazen offrad yaparken mesela motoru geri geri çıkarmam gerekiyor .inanın dermanım kalmıyor .şu anda benide büyük motorların görüntüsü cezbediyor ama arazide bir eziyet olduğunu düşünüyorum.hala hayalimdeki motoru bulamadım .henüz üretmemişler :smiley:.yalnız bazı arkadaşlara allah yetenek lutfetmiş ve 600 lük makina ile başlamışlar olabilir istisna kaideleri bozmuyor .birde arkadaşlar herkes olayın farklı bir bölümünü anlatıyor .yani herkezde haklılık payı var .tartışarak asıl sonuçtan uzaklaşıyoruz.temennimiz tartışmasız seviyeli bilgi paylaşımı .hepinize selamlar

Her motosiklet sürücüsünün hayali uzun yol yapmaktır özgürce, bütün yıl onun hayalini kurar, planlama yaparlar. Uzun yol yapan motor sürücülerinin anılarını okur, fotoğraflarına bakar, videolarını izlerler ve içlernden derler ki " Onlar gittiğine göre bende giderim, bende uzun yol yaparım, kolaymış, o kadar zor değilmiş, büyük hacimli bir motor aldım mı, yanına bir çadır bir mat bir uyku tulumu bu iş bitmiştir" diye düşünürler. Aslında bilmezler ki Motosiklet ile uzun yol yapmanın ne kadar zor ve tehlikeli olduğunu.
Araba kullanmak gibi kolay zannederler yol yapmayı. bana derler ki, " Gözümü kırpmadan 12 saat araba kullanıyorum, 15 saat araba kullanıyorum, motosiklet bana vızıltı gelir." kendi kendime gülüyorum. Yola çıkınca başlıyorlar dökülmeye 4-5 saat sonra. Uzun yol sürüşü; cüsse, kas, dayanıklılık, boy, pos dinlemez. Çünkü burda beyin faktörü ön plandadır. yani siz istediğiniz kadar spor, Body building yapın, dağlarda tracking, derinlede dalış yapın, uzun yol motosiklet sürüşüne sökmez.
Uzun yol motosiklet sürücüsü olmak için yaptığınız gezi sürüş mesafenizi, yavaş yavaş uzatarak kendisini alıştırmanız, eğitmeniz gerekir. Sürüş esnasında daha önce karşılaşmadığınız, vücudunuzun verdiği birtakım tepki ve hisler aslında vücüdun bitmek üzere olduğunu, yorulduğunu yada, bazı emirlere artık tepki vermekte gecikebileceği, yada beynin yakında kendisini kapatabileceği anlamına gelmektedir. Mesela viraja geldiğinizde beyninizin kollarınıza " Direksiyonu sağa kır" diye emir vermesine rağmen kollarınızın bu emiri dinleyememesi yada parmaklarınızın frene basamaması olabilir. gerçek ama üzücü bir örnek. Doğu karadeniz gezisinden dönen bir arkadaşımızın sollamaya girdikten sonra tekrar sağ şeride geçememesi, karşıdan gelen kamyonu görmesine ragmen.
Uzun yol motosiklet sürüşünde beyin aşırı yorulur ve su kaybeder. Sürekli su ve şeker takviyesi yapmak gerekir. Her 2-3 saatte bir durup durup dinlenmek, gerekir. Yalnız gitmemekte fayda var. Araçların egzostlarından çıkan karbonmonoksit gazı, her ne kadar kask, buff, balaklava yada buna benzer maskeler taksanız bile solunur, bu da bir çeşit zehirlenmeye ve reflekslerin zayıflamasına yol açar, genelde bunu fark edemezsiniz.

Birçok sürücü erkekliğe bok sürdürmemek için " bana birşey olmaz, ben dayanklıyım, alışkınım vb." muhabbeti yaparlar. Sahip oldukları büyük motora ragmen kısa gezilerle mevsimi geçirenler ve 50.000km yaptım toplamda 100.000 devirdim diye muhabbet ederler kendi aralarında. Bu değerler ve sözler uzun yol motosiklet sürüşü için hiçbir önemi yoktur.. Burda önemli olan uzun yol kondisyonudur, bu da 1 haftalık eğitimle veya uzun yol yapmış motosiklet sürücülerinin tavsiyeleri ile olmaz. Size tavsiyem önümüzdeki yazı, uzun yol için antreman yaparak, günlük sürüş mesafenizi arttırarak kendinizi alıştırmanız, seneye böyle bir yolculuk yapmanızdır.

Bu antreman sürecinden sonra gerekirse uzun yol motosiklet sürüşünün diğer inceliklerini, konularını, dikkat edilmesi gereken konuları yine burda size seve seve anlatırım.

Kocaeli'den Selamlar..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri