Uzun Yol Yapmak için Bisiklet Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan G-hun_07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,055

G-hun_07

Ana Kamp
Yer
ANTALYA
Web
pedalimdahayat.blogspot.com
Aylarca sürecek bir uzun yol hazırlıgı yapıyorum. bunun için gerekli ekipmanı temin etmekle ugrasıyorum. yeni bir çadır ve yeni bir bisiklet ikilisi dısında bırcok sey hazır. çadır için husky 4 mevsim bir çadır,bisiklet için de carrera ve bianchilere baktım özellikle.uzun yolculuk yapmıs tecrübeli arkadaslardan, en azından bisiklet seçimi ile ilgili yardım bekliyorum.

Etiketler

Ynt: Uzun Yol Yapmak için Bisiklet Önerisi

Merhaba.

Bisiklet konusunda ki deneyimlerinizi de daha uzun yazılar ile paylaşmış olmanız gerekirdi.

Ynt: Uzun yol yapmak için bisiklet önerisi yardım

1) Böyle bir tur için dağ bisikletinde uzak durup, amörtisörü olmayan 28" jant, tur bisikleti alın.Amörtisör gereksiz yere ağırlık yapacak ve performansınızı düşürecektir.

2) Her gün bisikletinizle çamurdan çıkmayan biri değilseniz disk fren gereksizdir. V fren bir bisikleti tercih edin.

3) Böyle uzun bir turda lastik patlaması derdiyle uğraşmak istemiyorsanız patlamaya karşı dayanıklı Continental Touring Plus ya da Schwalbe Marathon Plus gibi dış lastikleri tercih edin.

Pekçok marka ve donanımda bisiklet var acele etmeyin.Her bir markayı, üzerindeki donanımları karşılaştırarak hareket edin.

Merhaba.

Anladığım kadarıyla bisikletiniz, bugün için yeterli kondisyonunuz, bisikletler hakkında fazla bilgi ve tecrübeniz yok. Uzun yol bisikletçiliği "Ha" deyince yapılması kolay olan bir iş değildir. En başta fiziksel yeterliliğe sahip olmanız gerekir. Şimdi bir bisiklet alıp tura, şehir içinde antrenman yaparak fiziksel olarak hazırlanacağınızı varsayarak kondisyondan bahsetmeyeceğim.

Uzun yol için en uygun bisikleti, olabildiğince hafif, akıcı, dayanıklı, bagajı (En azından bagaj takılabilecek bir kadroya sahip olması), arıza durumunda müdahalenin kolay olması için V frene sahip olması gerekir. ha bir de selesinin geniş ve rahat olması lazım. :smiley: Devamlı yolda (Asfalt ve toprak) gideceksiniz, Şevket Ağabey'in de dediği gibi 28" tekerli bir şehir/tur bisikleti uygun bir seçim olur. Ama yollar sürprizlerle doludur. Geçtiğiniz bir yerde araziye girmek isteyebilir veya kullandığınız yoldan çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda dağ bisikleti daha rahat olacaktır. Yalnız dağ bisiketi alırsanız mutlaka amortisörü kilitlenebilen, bagajsız ağırlığı 12 kilogramı geçmeyecek bir bisiklet uygun olur diye düşünüyorum. Marka olarak Sedona ve Salcano yazıklarınızdan daha iyi olan yerli markalarımızdır.

Henüz uzun yol tecrübem olmadığı için ayrıntılı cevap veremiyorum. Siz sordukça yardımcı olmaya çalışırız.

Sevbet bey ve Tarık bey, ıkınıze de oncelıkle tesekkur ederım.

28" jant bısıklet olacak.
V fren olacak
kaliteli dıs lastık kullanılacak
kadro hafif olacak
sedona ve salcano modellere oncelıkle bakılacak
idman konusunda sorun yok sanırım . sureklı bınıyorum.

sımdılık kafamda ozetlenen konular bunlar oldu tesekkur ederım.

Sayın 07 uzun yol bisikletçilği kolay değil uzun yola çıkıpta 3 gün sonra ilk otobüsle dönen çok sayıda arkadaş var.Kendinizi her yönden çok iyi hazırlamalısınız sadece çok istemekle olmaz ben 8 ay süren tüm ülke sınırlarını kapsayan 9000 km lik bir gezi ve ayrıca defalarca Ankara -Akçakoca .Ankara-Antalya yapan bir gezgin olarak ve her yönden çok çok hazır olduğumda yollara çıkan biri olarak defalarca aşırı güç harcamaktan hastaneye düştüm defalarca serum yedim vs vs sakın hevesinizi kırmıyayım her olumsuzluga hazırsanız yollar sizin .Bu tür yolculuklarda her şey güle oynaya olmaz.Kazasız belasız geziler ..Sağlıkla

neden salcano ve sedona uzerinde duruluyor anlayamadim ... herhangi bir butce den bahsedilmemiski .. bu markalar vasatin altinda markalar diyebilirim ..
ayrica amortisor demek normal fork tan daha agir demek degildir ..duz aluminyum masalardan hafif masalar bulmakta mumkun .. siz yeterli para dan haber verin ..
ilkonce butce belirtseniz bence daha iyi olurdu

anliyorum o fiyata iyi bir bisiklet almak cok zor yalniz

sorun cikartir malesef .. hem donanim acisindan hemde size fiziksel acidan zarari olur .. bence biraz daha para ayirabilirseniz ayirin .. cunku obur turlu riskli olacak

Aylarca sürecek bir uzun yol; dediğinize göre olması gereken bisiklet ortaya çıkmış demektir. En hafifinden bir yol bisikleti bana göre kaliteli malzemelerden yapılmış performansınıza en etkili cevabı verecek bisiklettir. Malzemeler ne olursa olsun kriteriniz AĞIRLIK olmalıdır. Vucudunuzdaki 5 kg fazlalık, bisiklette 2 kg fazlalık, çanta, çadır, uyku tulumu vb.. fazlalıklar size extra güç olarak geri dönecektir. Yollarda ki % 1 lik eğim, karşıdan gelen hafif bir rüzgar vb. faktörleri değiştiremeyeceğinize göre değiştirebileceğiniz fazlalıkları azaltmak işinizi kolaylaştıracaktır. Her malzemede olduğu gibi bunda da bütçe faktörü etkili olacaktır. Sağlıklı bir gezi yapmanız dileğiyle hoşçakalın.

G-hun_07' Alıntı:
hımm,evet. işin içinde bütçe meselesi de var :smiley:

700-750 TL'ye kadar bütçe ayırabileceğim bu iş için.

750 TL ye iyi bir bisiklet alabilirsiniz. Önünüzde pek çok marka ve model seçeneği var, sabırlı bir şekilde hepsini incelemelisiniz.Yalnız sizde bilirsiniz ki bisiklete verecegınız paranın yanında , aksesuarlar içinde bir miktar ayırmak gerekiyor.

Şunu unutmayalım ki, dışarıdan ülkemize bisikletleriyle gelen gezginler bisikletlerini burada bedava vermeye kalksalar kimse o bisikletlerin yüzüne bile bakmayacaktır.

Yeter ki isteyin,aldıgınız bisiklete alışın eksikliklerini görün, gerisi ilk pedalı basmaya kalıyor.

Şevket' Alıntı:
750 TL ye iyi bir bisiklet alabilirsiniz. Önünüzde pek çok marka ve model seçeneği var, sabırlı bir şekilde hepsini incelemelisiniz.Yalnız sizde bilirsiniz ki bisiklete verecegınız paranın yanında , aksesuarlar içinde bir miktar ayırmak gerekiyor.

Şunu unutmayalım ki, dışarıdan ülkemize bisikletleriyle gelen gezginler bisikletlerini burada bedava vermeye kalksalar kimse o bisikletlerin yüzüne bile bakmayacaktır.

Yeter ki isteyin,aldıgınız bisiklete alışın eksikliklerini görün, gerisi ilk pedalı basmaya kalıyor.
750 tl ye iyi bisiklet alinamaz .. şu bisiklet iyi deyip paylaşirsaniz sevinirim ... bu sporla 96 dan beri uğraşıyorum ..
böbürlenmek gibi anlamazsaniz sevinirim .. Türkiyedeki UCI lisansli birkaç eğitmenden biriyim mtb , yol , veledrom .. hepsini detayli eğitimini Isviçre'de UCI den aldim ayrica anadal olarak BMX bisikletleri acisindan Türkiye'de tek bilirkişi ve antrönörüm
anlayacağınız sağlamlik ve fiziksel , biyolojik faktörlerden yeteri kadar anliyorum

Dediğim gibi yukarida yazdıklarım herhangi bir otorite koymak veya böbürlenmek icin degil yanlis anlasilmasin lütfen yanlis yönlendirmeyelim bildigimizi sandiğimiz doğrular bazen yanlis olabiliyor

bir ikincisi
Şunu unutmayalım ki, dışarıdan ülkemize bisikletleriyle gelen gezginler bisikletlerini burada bedava vermeye kalksalar kimse o bisikletlerin yüzüne bile bakmayacaktır yazmissiniz

Antalya'da yaşıyorum .. bisikletcilik acisindan diğer şehirlere nazaran gelişmiş bir şehir tabi turizm açisindan zirvede ..
yillardir yurtisindan gelen bisikletcileri gorurum tanisiriz beraber gezeriz hic birisi whistle , sedona vb gibi vasatin alti bisikletlerle gelmiyor .. hatta geldikleri bisikletle eş değer bisikletler tr de az kişide bulunan oldukca pahali parçalarla donatilmis bisikletler ... hal boyle olunca bisikletleri sapasaglam ve burada bisiklet kullanan cogu arkadasimin bisikletinden bakimli gorunuyor ... ben kotu bisiklet veya ağzi burnu kaymiş bedava verseler binilmiycek bir bisikletle turkiyeye gelen bir turist gormedim ..hatta bu bisikletlerin yarı kalite ve kondusyonda olan bisikletlere ağzinin suyu akarak bakan bisikletci arkadaslarimiz var .. bir zamanlar biz de oyleydik .. Her şeyden once saglik gibi bir faktoru goz onunde tutmak onemlidir

bisiklet butcesinden konu acılmısken,
mesela Gurkan Genc'ın japonya turunda 11 ay boyunca kullandıgı bısıklet Kron xc 4000D . ve fiyatı da 750 ile 1000 tl arasında degısıyor. ihtiyaclara karsılık vermiş. ben butce ıcın daha da zorlamalı mıyım, onu merak edıyorum.
ve bu bahsı gecen bısıklet,tasıma ekıpmanlarıunı da ekleyınce yeterlı gelmez mı?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri