Uzun Yol Yapmak için Bisiklet Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan G-hun_07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,061

Valla daha ucuzuyla da yol yaparsiniz .. Ama nasil yaparsiniz .. sikintilar diger bisikletlere gore cok fazla olacaktir zaten .. bir de o bisiklette belki parca falan da degistirmistir .. Biliyorsan incelemelisin istersen bana gonder ben sana soyleyeyim

Etiketler
Ynt: Uzun Yol Yapmak için Bisiklet Önerisi

Bende konuyu takip ediyordum,konuşmanızı böldüğüm için mazur görün ama O bahsettiğiniz bisikletin fiyatı 2600 tl ile 2700 tl arasında değişmekte nette

G-hun_07' Alıntı:
bisiklet butcesinden konu acılmısken,
mesela Gurkan Genc'ın japonya turunda 11 ay boyunca kullandıgı bısıklet Kron xc 4000D . ve fiyatı da 750 ile 1000 tl arasında degısıyor. ihtiyaclara karsılık vermiş. ben butce ıcın daha da zorlamalı mıyım, onu merak edıyorum.
ve bu bahsı gecen bısıklet,tasıma ekıpmanlarıunı da ekleyınce yeterlı gelmez mı?

Bisiklet sevgisi ve bisikletle turlamak öncelikli olarak gönül işidir.İnsanın gönlü yoksa ,isterse 30000 TL lik bisikleti olsun birkaç yüzkm kullandıktan sonra o bisiklet rafa kalkacaktır.Türkiye turu yapan bir insana 750 TL lik bisiklet yeterken ,başka bir insana şehiriçinde yapacağı 100 km için bir tur için 5000 TL lik bisiklet bile yetmeyecektir.Türkiye turu ve ya dünya turu yapmak içinde en az 30 yıl bisiklete binmeye veya 30 tane madalya sahibi olmayada gerek yoktur.

Ben şu an 500 TL lik bir bisiklet kullanıyorum.Arkadaşımız max bütçesinin 750 TL oldugunu yazmış, bizim görevimizde max 750 TL lik en iyi bisikleti almasını sağlamak olmalıdır.Daha sonra kendi bütçesi ölçüsünde alacağı bu bisiklet ile edineceği tecrübelere dayanarak kendisi için doğru kararı verecektir.

Pahalı bisiklet iyi ve yeterli bisiklet demek değildir.Yeterlilik kavramı kişiden kişiye değişir.

Madem bisiklet konusunda bu kadar bilgilisiniz .750 TL ye iyi bisiklet alınmaz gibi tamamen yıkıcı, bir bisikletseverin sergilememesi gereken bir tavır göstereceğinize bu arkadaşımıza bütçesi ölçüsünde bisiklet seçiminde en doğru kararı vermesi yönünde yaklaşmanızı ve bilgilendirmenizi öneririm.

Ben hala sözümün arkasındayım,750 Tl iyi bir bisiklet alabilirsiniz.Tüm markaları modelleri ve üzerinde donanımları iyice inceleyin.Nakit ödemede iyi pazarlık yapın.

Dışarıdan ülkemize bisikletleriyle gelen gezginler bisikletlerini burada bedava vermeye kalksalar kimse o bisikletlerin yüzüne bile bakmayacaktır. Bu sözümünde arkasındayım.

Şevket' Alıntı:
Bisiklet sevgisi ve bisikletle turlamak öncelikli olarak gönül işidir.İnsanın gönlü yoksa ,isterse 30000 TL lik bisikleti olsun birkaç yüzkm kullandıktan sonra o bisiklet rafa kalkacaktır.Türkiye turu yapan bir insana 750 TL lik bisiklet yeterken ,başka bir insana şehiriçinde yapacağı 100 km için bir tur için 5000 TL lik bisiklet bile yetmeyecektir.Türkiye turu ve ya dünya turu yapmak içinde en az 30 yıl bisiklete binmeye veya 30 tane madalya sahibi olmayada gerek yoktur.

Ben şu an 500 TL lik bir bisiklet kullanıyorum.Arkadaşımız max bütçesinin 750 TL oldugunu yazmış, bizim görevimizde max 750 TL lik en iyi bisikleti almasını sağlamak olmalıdır.Daha sonra kendi bütçesi ölçüsünde alacağı bu bisiklet ile edineceği tecrübelere dayanarak kendisi için doğru kararı verecektir.

Pahalı bisiklet iyi ve yeterli bisiklet demek değildir.Yeterlilik kavramı kişiden kişiye değişir.

Madem bisiklet konusunda bu kadar bilgilisiniz .750 TL ye iyi bisiklet alınmaz gibi tamamen yıkıcı, bir bisikletseverin sergilememesi gereken bir tavır göstereceğinize bu arkadaşımıza bütçesi ölçüsünde bisiklet seçiminde en doğru kararı vermesi yönünde yaklaşmanızı ve bilgilendirmenizi öneririm.

Ben hala sözümün arkasındayım,750 Tl iyi bir bisiklet alabilirsiniz.Tüm markaları modelleri ve üzerinde donanımları iyice inceleyin.Nakit ödemede iyi pazarlık yapın.

Dışarıdan ülkemize bisikletleriyle gelen gezginler bisikletlerini burada bedava vermeye kalksalar kimse o bisikletlerin yüzüne bile bakmayacaktır. Bu sözümünde arkasındayım.
Katılıyorum.

Dışarıdan gelenlerin bisikletine genelde kimse bakmıyor zaten, çünki tanıdık markalardan değiller. Burada önemli olan dışarıdan yani uzaklardan gelerek ülkemizi bisikletle gezmeleri. Yukarıda da belirtildiği gibi bütce dahilinde bilgili kişilerin arkadaşa bisiklet seçiminde yardımcı olmaları en doğrusu olur bence. 1993 yılında üniversitedeyken İzmirden aldığım bianchi thomisus marka bisikletimin arızalanan birkaç parçasını değiştirerek halen kullanmaktayım. Bu gün satmaya kalksam beş para etmez ama vaktim olsa bu bisikletle Türkiye turuna çıkarım. Yani arkadaşım bu yola baş koyduysan biraz bilgin vardır zannedersem. 750 tl lik donanımı biraz daha iyi olan bir bisiklet işini hayli görür. Önceden de belirttiğim gibi AĞIRLIK kriterin. Gönül isterki kuş gibi hafif bir yol bisikletiyle bu yola çıkman. O zaman da bütçe seni sıkıntıya sokar. Ama ister 500 ister 750 tl lik bisiklet olsun istedikten sonra yapılmayacak bir yolculuk yoktur.
şevket arkadaşa katılıyorum.
fidodido arkadaştanda tecrübe ve bilgisiyle bütce dahilinde yardımcı olacağını umuyorum.

Şevket' Alıntı:

ciddi anlamda durumdan anlamadiginizi dusunuyorum ..
pahali bisiklet iyi bisiklet demek degildir demissiniz .. ben ucuz fiyata xtr parçali veya fox amortisorlu bisiklet gormedim ..
o fiyata bisiklet surulemez de demedim ... cekilebilecek sikintilardan bahsettim.. 750 tl lik bisikletle spor yapan birine malzeme yuzunden gecirebilecegi kazalardan tutun da sağliğina kalici hasarlar verebilecek durumlardan bahsetmezsem kendimi kötü hissederim .. istanbulda polonezkoy supercross parkurunda four x musabakasi duzenlemekle kalmayip donanimsiz giden kişiler de zamaninda bana sizin gibi kendi kafasini dinleyerek çikişmişti.. sonrasinda ortalik kan gölüne döndü .. araştirabilirsiniz ..malesef yeterlilik kavrami kişiden kişiye her konuda değişmez .. heleki bu işe yeni başlayacak kişiye ilk once ucuzuyla basla mantigi cok yanlistir ..
ben 750 tl ye profesyonel anlamda bir işe kalkisacak bir bisiklet onermiyorum .. zaten o fiyata satilan bisikletlerde parca kalitesiz oldugunu gectim genelde standart boylarda oldugu icin kafadan kaybediyor .. daha surucunun boyunu kilosunu bilmiyoruz alip almamak kendisine kalmis..
gel gelelim burada kimseye poz vermiyoruz .. otorite koymuyoruz .. bilinen doğru şeyleri soyluyoruz .. sanat dali degil spor dali oldugu icin belli dogrulara bagli kalmak zorundasiniz ..

bence cevap verme isteginizden sağlikli dusunemiyorsunuz .. cevap vermek daha kolayiniza gidiyor ..
yurtdisindan gelen bisikletilerin bisikletleri konusunda da emin olun tr deki 2012 model 1500 tl ye alinan dandik whistle bisikletleri 20 kere eskiticek bisikletlerle geliyorlar ve her gelişlerinde sapasağlamlar ... :smiley: ne xtr aynakolu kirik olanini gordum ne fox amortisoru bozulani ne de cannondale kadrosu kirilani ..
ben konuyla ilgili uyariyi yaptim egrisini dogrusunu arastirmaktan baska birsey tavsiye edemem .. o zaman belki demek istedigimi anlarsiniz ..

750 TL lik bisikletleri çok fazla aşağılıyorsunuz.Cannondale'den Fox amörtisörden , xtr setten bahsettiğinizin farkındamısınız.

Gördüğüm ülkerarası tur yapan onlarca insanda, ne cannondale, ne xtr set, ne de fox maşa vardı.

""750 tl lik bisikletle spor yapan birine malzeme yuzunden gecirebilecegi kazalardan tutun da sağliğina kalici hasarlar verebilecek durumlar"" demişsiniz. Durumu ne kadar abarttıgınızın farkındamısınız :smiley:

işte benim korktuğum durumda bu defalarca yazdim .. yahu burada poz vermiyorum otorite koymuyorum ki .. paran yok sen bu sporu yapma da demiyorum .. abarttigimi dusundugunuz durum acı bir gerçek .. malzeme yokluğunun verdiği sıkıntıları çok iyi bilirim .. o fiyata gercek bir dağ bisikleti alinamaz .. sadece dağ bisikleti görünümlü bisiklet alinir .. 1080 p full hd çektiğini söyleyen 200 tl ye kameralar var bir de 2500 3000 tl ye ayni gorunumde ayni renkte gercek 1080 p full hd ceken kameralar var
şimdi bu iki kamera arasindaki dez avantajlari soylemeyelim mi .?. yukarida polonezkoydeki olan olayla ilgili de bir ornek verdim arastirabilirsiniz abarttigim bir durum yok ..
1.60 boyundaki adama standart 20 inch kadrolu bir bisiklet versen illaki sağliğina etkisi olacak eğilmekten beli ağriyacak .. ağirliktan performans dusecek , 1500 tl ye satilan bisikletlein bile amortisorlerinin sadece yay dan ibaret.. aldigi darbeyi bileklerinize direk iletir .. denge kaybina yol acmakla kalmayip yorması da cabası .. vites takimi olayina hic girmiyorum zaten .. eskiden her hafta ayar yaptigim halde ayar tutmayan istedigim vitese geçmeyen bisikletimde sert pedallamada tak diye atip ayağim kaç defa boşa çikip yerlerde suruklenmiştim sayisini hatirlamiyorum ..
bir de yurdisindan gelen bisikletcilerle ilgili konuya aciklik getirmek istiyorum .. inanin hic birisi ucuz bisikletlerle gelmiyor .. gelen varsa da istisnadir .. gelebilir ama bu sikinti cekmedigi anlamina gelmez .. haci muratla da dunya turunu basari ile tamamlayabilirsin .. ama bana bu yaklaşim sigaranin zararli olmadigini dusunerek sebep olarak 90 yasinda 70 yildir sigara icen adami ornek gostermekten baska bir şey gibi gelmiyor

yapılan yorumlar ve onerıler ıcın herpınıze tesekkur ederım. tartısma konusuna donustu sanırım bıraz.
bu arada boyum 175, 65 kiloyum. sunu da belırteyım hmen, bahsettıgım butcenın cok uzerınde bır rakam ayıramayacagım malesef. o yuzden eldekı ımkanlarla bulabılecegımın en ıyısı olmalı. bıraz turk işi yani, ucuz olsun iyisi olsun :smiley:

fidodido' Alıntı:
işte benim korktuğum durumda bu defalarca yazdim .. yahu burada poz vermiyorum otorite koymuyorum ki .. paran yok sen bu sporu yapma da demiyorum .. abarttigimi dusundugunuz durum acı bir gerçek .. malzeme yokluğunun verdiği sıkıntıları çok iyi bilirim .. o fiyata gercek bir dağ bisikleti alinamaz .. sadece dağ bisikleti görünümlü bisiklet alinir .. 1080 p full hd çektiğini söyleyen 200 tl ye kameralar var bir de 2500 3000 tl ye ayni gorunumde ayni renkte gercek 1080 p full hd ceken kameralar var
şimdi bu iki kamera arasindaki dez avantajlari soylemeyelim mi .?. yukarida polonezkoydeki olan olayla ilgili de bir ornek verdim arastirabilirsiniz abarttigim bir durum yok ..
1.60 boyundaki adama standart 20 inch kadrolu bir bisiklet versen illaki sağliğina etkisi olacak eğilmekten beli ağriyacak .. ağirliktan performans dusecek , 1500 tl ye satilan bisikletlein bile amortisorlerinin sadece yay dan ibaret.. aldigi darbeyi bileklerinize direk iletir .. denge kaybina yol acmakla kalmayip yorması da cabası .. vites takimi olayina hic girmiyorum zaten .. eskiden her hafta ayar yaptigim halde ayar tutmayan istedigim vitese geçmeyen bisikletimde sert pedallamada tak diye atip ayağim kaç defa boşa çikip yerlerde suruklenmiştim sayisini hatirlamiyorum ..
bir de yurdisindan gelen bisikletcilerle ilgili konuya aciklik getirmek istiyorum .. inanin hic birisi ucuz bisikletlerle gelmiyor .. gelen varsa da istisnadir .. gelebilir ama bu sikinti cekmedigi anlamina gelmez .. haci muratla da dunya turunu basari ile tamamlayabilirsin .. ama bana bu yaklaşim sigaranin zararli olmadigini dusunerek sebep olarak 90 yasinda 70 yildir sigara icen adami ornek gostermekten baska bir şey gibi gelmiyor

Siz cannondale den, fox amörtisörden ,xtr den aşağısını gerçek bisiklet saymıyorsanız,bisiklet hakkında konuşmamızın hiçbir anlamı yok zaten :-X

geçenlerde bizim kulubun turuna sanıyorum tayvan dandı, bisikleti ile italya ya giden bir arkadaş denk geldi. mola verdiğimiz bir noktata şöyle bir bisikletini inceledim, hatırladığım kadarıyla v frenli, sıradan aktarıcılı ve sıradan donanımlı sade bir mtb idi, şöyle bir ağırlığına bakayım diye kaldırayım dedim amanın oda ne tabiri caizse kendisi eşek ölüsü :smiley:
sanırım dünya turuna çıkacak bisikletin fiyatı sürücünün ekonomik gücü ile doğru orantılı... hafif bisiklet tartışmasına gelince taşınan yükün 35-40 kg. lara kadar ulaştığını duymuştum.

@fidodio, merhaba.

Anlattıklarınızı çok iyi anlıyorum. Siz olaya 'profesyonel' olarak yaklaştığınızdan ve kullandığınızkaliteli donanımlardan dolayı sahip olduğunuz tatminsizlikten dolayı şu anda SLX aynakol setini de beğenmezsiniz, XT vites kollarını da ya da Amoeba sele borusunu da. Yarışta hafiflik, akıclılık ve dayanıklılık gerçekten çok büyük bir öneme sahip ancak uzun yol bisikletçiliği gerçekten çoğu zaman bahsettiklerinizden çok farklı. Siz hep yabancılarda iyi bisikletleri görmüşsünüz ama ben Ankara'da ve arkadaşlarımın anlattıklarından bildiğim kadarıyla birçok çelik kadrolu, arkasında kimbilir ne kadar yükü olan, lastikleri ağırlıktan çöken çok bisikletli gördüm. Uzun yol bisikletçiliğinde en başta ihtiyacınız olan mümkün olduğunca basit bir bisiklettir. Yarışlarda kullandığımız Magura Marta SL gibi fren setleri turculara sökmez. Turcunun freni V fren olmalı, yanında yedek teli ve pabucu bulunmalı, yoksa ihtiyacını dağın başında mahalle bisikletçisinde bile görebilmeli. Benzer şekilde ağırlık da öyle. Elbette ki hafif olması iyi olacaktır, menzili artıracaktır, daha az yoracaktır, keyif verecektir ancak turda kullanılabilecek bir bisiklet zaten ortalama 9-10 kg olabilir ki Türkiye şartlarında, yüklü (Turlu) iken kesinlikle yol bisikleti uzun yolda kullanılamaz. Tur lastikli, amortisörü kilitlenebilen bir dağ bisikleti, belki 28" şehir bisikleti daha uygun olacaktır. Yol bisikletleri sportif kullanıma hitap ettiğinden, uzun süreli kullanımlarda, şehir bisikletine göre de rahatsız olacaktır. Uzun yol bisikletinin özellikleri dayanıklı, basit ve rahat olmalıdır. Tabi bu kıstaslar kişiden kişiye değişebilir. Örneğin günde 300-500 km gibi bir mesafe yapabilen ultra marathon'cular için, bagaj da taşımayacaklarından yol bisikleti şarttır.

Bu arada, Sedona ve Salcano'yu önermemin nedeni, ilk iletideki markalara bakıp bütçeyi tahmin etmem ve bu fiyatlarda en iyi donanım ve kaliteyi sunmalarıdır. Bahsettiğin standart kadro boyu bugünlerde 600 TL altı market bisikletlerinde oluyor. Gönül tabi ki ister Cannondale'i, Colnago'yu fakat onların da fiyatları belli. :smiley:

Arkadaşım.. sen sadece yüreğinin sesini dinle detaya girme.Bütçene uygun senin hedefini rahatlıkla gerçekleştirebileceğin orta sınıf bir bisiklet alabilirsin bu paraya. Senin için en önemli karar yapmayı planladığın bu turu gerçekleştirecek yeterli kondisyonun varmıdır ? bu tura hazırmısın ? bu konuları iyi değerlendir.. En kötü ihtimal denersin yapabildiğin kadarını yaparsın.. eksiklerini görür tekrar denersin bu iş böyle gelişir şekillenir..

Bu mesajları okuyunca benim gibi cins kafalarda tuhaf bir sırıtma beliriyor ;D Diğer hobim olan zıpkın geldi aklıma bi an, çocukluğumdan beri hobi olarak dalıyorum fırsat buldukça,
evet prof. falan değilim sadece hobi kimi zaman suya girer 5-6 saat çıkmam zevk işte balık vurma hikaye. Uzun zaman önce iş bilen prof. abilerin (esnafın) :smiley: bıyık altı gülüşlerine sebep olan yılmaz tüfeğe kaliteli lastik ve şiş takma işlemime Tofaş'a Ferrari motor benzetmeleri ile başka tüfeklere yönlendirmek istemişlerdi dinlemedim çokta iyi etmişim. (Tavsiye edilen tüfekleri en yakınlarımdan gördüm lastik ve şiş değiştirmemle onlarınkinden hiçte aşağı kalmıyordu hatta belki daha verimli idi)
Yılmaz tüfeğim sonradan yapılan taklitlerden olmadığı için tetik mekanizması sağlamdı o şekilde 6-7 yıl kullandım çok da verim aldım. Çalınmasından sonra :smiley: orta sayılabilecek bir tüfek aldım(rekor yarışma gibi hayalim olmadığı için karbon v.s. uçuk fiyatlara ihtiyacım yok) Bisiklette de yine orta kalite bir mtb'ye kullanıyorum. bisikletim toplama kardeşimin 4 sene önce yaptırdığı kenarda atıl duran bisikletin uyumsuz vites parçalarını değiştirerek kullanılacak hale getirdik. Şuan oldukça memnunum gönül tabiyki ister en iyisi daha hafifi olsun ama işimi görüyor, zaten çok zorlu şartlarda kullanmıyorum işimi hayli rahat görüyor. Bisikleti alırken elbetteki önce cebin kuvvetine göre hareket edilecektir. Yeterince sağlam, boyunuza ve kilonuza uygun bisikleti 750 tl gibi bir rakama oldukça rahat ulaşırsınız bisiklet gezi tur fotoğraflarına internetten araştırarak ne kadar mütevazi bisikletlerle de oldukça iddialı yollar kat edildiğini görürsünüz. Uzun yolda olabileceklere göre şartlarınızı bisiklet parçalarınızı bünyeniz hazır olduktan sonra gerisi teferruat, Rabbim kazasız belasız gezileri turları tamamlamayı nasip etsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri