Uzun Yol Yapmak için Bisiklet Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan G-hun_07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,091
Ynt: Uzun Yol Yapmak için Bisiklet Önerisi

Merhabalar..Bu konuda azda olsa bir tecrübem oldu,paylaşmak isterim.Uzun yıllar hayalini kurduğum İstanbul Antalya turunu yaklaşık 2 yıl önce gerçekleştirdim.Sol dizimde rahatsızlık olduğundan turu bitiremeyeceğimi düşünüp ikinci el ucuz bir bisiklet almaya karar verdim ve salcano nun karne hediyesi olarak dağıttığı bir bisiklet aldım.(130 TL)Bisikletçiye gidip kask, bagaj,eldiven gibi malzemeleri aldım.Orada çalışan arkadaş bu bisikletle yola çıkmanın uygun olmayacağını söyledi.Ben yinede yola çıkıp lastik dahi patlatmadan iki kuzenimle birlikte 9 günde turu tamamladım.Tabii kaliteli bir bisiklet olsa çok daha rahat ve zevkli yolculuklar yapılabilir.Anlatmak istediğim olmaz diye birşey yok herkes imkanları dahilinde birşeyler yapabilir,yeterki isteyin..Saygılar..

Etiketler

750 tl yeterli bir fiyat, yol için abartıp büyük paralar
harcamaya yazık.

halen fiyat arastırmaya devam edıyorum. bir ay daha bekleyıp butceyı az daha yukarı cektım ve scott ile trek markalarında kaldım. scott sub serısıne baktım, trek f.x serısıne.
yalnız, cok merak ettıgım bır ıkı husus var, bu ıkı serının de lastıklerı ınce. acaba yük tasıma acısından bu bır sorun olur mu? ortalama 40kg'dan bahsedıyorum. arka bagaj 25,on bagaj 15.
27 vitesten uzak durmamı onerenler oldu, arka dişlide sorun cıktıgında her yerde parca bulamama sorunu gıbı seyler yuzunden, dogru mudur?

arkadaşım salcano kullanıyorum çok memnunum benimki biraz pahalısı ama sende bütcene göre iyi bir şey alabilirsin. bir amatör için fazla yüksek fiyatlarda bisiklet gereksiz, sen ne yaparsan yap , yükü hafif tutmaya bak 100 gram bile belli bir süreden sonra ciddi yük oluyor.
fidomido arkadaş işi biliyor ama profesyonel mantıkla gidiyor , sen ona bakma amatör ruhla istediğini yaparsın ben geçen sene 38 yaşımda paraşüt brovesi aldım sen istersen neler yaparsın. ;)

bende scott scale 80 var, kendisi 27 vites tabiri caizse çatır çatır vites değiştiriyorum ;D şimdiye kadar 1800 km. civarı yol yaptım henüz kendilerinde bir sorun yok. bahsettiğin iki markada kendisini kanıtlamıştır haa bundan sonrada biraz markanın değerine para verdiğinide bilmelisin ama bence değer, farkını kullanınca anlıyorsun...bu arada sub serisindeki lastikleri biliyorum bahsettiğin yükleri taşır düşüncesindeyim.olmadı baktın ileride schwalbe maraton tarzı bir lastik ile değiştirirsin.
scott-trek doğru yoldasın devam et ;D ;D

yorumlarınıza tesekkur ederim. yakın bir zamanda istanbul yolu gorunuyor sanırım. Antalya'da bu markaları ve modellerı gıdıp gorebılecegın bır magaza bıle yok maalesef. bır tek bike house var, sedona ve scott satısı yapılan ama orda da yeterınce model sergılenemıyor ne yazık ki.

cannondale quickstar 5 2010 model bir bisiklet buldum. bir iki ay kullanılmıs. bu bısıkletle ilgili ne dusunuyorsunuz peki? cok hosuma gıttı ve fiyatı da benım ılk belırledıgım butcede.

pardon,bi yanlıslık oldu. Quick 5 olacaktı onun modeli :smiley:

bir de KTM hakkındaki düşünceleri almak istiyorum.

kusura bakmayın,yorum yazan arkadaslar. hemen aceleye getırıp aldıktan sonra pısman olmamak ıcın ince eleyıp sık dokumak ıstıyorum.
evladiyelik olsun alacagım bısıklet.

Arkadaşlar kusuruma bakmayın yazıların her birini teker teker okumak istemedim. Genel anlamda biraz göz gezdirdim.

Bir kaç konuya değinmek istiyorum. Tur bisikletçiliği bir spor değildir. Performans ön planda değildir. Gidebildiğiniz yere kadar gidersiniz. Cesaret edebildiğiniz yola çıkarsınız. Kimi günde 180 km pedal çevirir (Genelde ertesi gün pert), kimi günde 30 km çevirir. Önemli olan gezip görmektir. Bunun için de en güzel araç bisiklettir. Yürümekten hızlı, motorlu araçlardan yavaş. Uygun bir tempoda giderseniz yol boyunca bir çok güzel ayrıntı yakalarsınız.

Yola çıkmak için ciddi bir antrenman gereksinimi olduğuna kesinlikle katılmıyorum. Antrenmandan ziyade yola çıkacak yolcu arkadaş kendini psikolojikmen tura çıkmaya hazırlaması yeterli. Zaten en zoru yola çıkmaktır. Sonra gerisi kendiliğinden gelir... Bisiklet turunda ancak kendi kendinizi telef edebilirsiniz. Başkası ya da yol-hava şartları bunu yapamaz. Tüm gün karşıdan rüzgar yediyseniz o gün planda 80 km yol yapmak var ise o gün 30-40 km yol yapar, günün geri kalanında dinlenir, vakit geçirirsiniz. Hava kararıncaya kadar pedal basma şartı yok. Günde az km yapıldı diye kimse yerilmez, üç basamaklı sayılarda kilometre yapılıncada kimse alkışlanmaz. Tur, insanın kendisi için yaptığı bir yolculuktur başkası için değil. Yaşadığınız güzel anıları sevdiklerinizde, turculuğa meraklı olan kişilerle paylaşırsınız, ama onlar için gezmezsiniz.

Son yıllarda bisikletin gelişimi mtb üzerine olduğundan ve halk olarak yapılan çalışmaları sonuç odaklı olarak değerlendirdiğimizden yıllarca kilometre üzerinden kendimizi değerlendirdik.

''Bugün 90 km yol yaptım abi''
''Ooo çok iyi''
''Bir günde şurdan şuraya gittim''
''Helaaaal''
''Günde 40 km yol yapıyorum''
''Oha kağnı gibi gitmişsin hehehe''

Bu düşüncede olan insanlar köylünün ikram edeceği buz gibi ayrandan, halil ibrahim sofrasından, çok güzel bir manzaradan, bin yıllar evvel estetiğin gözüne vurmuş antik kentlerden, güzel bir öğle yemeğinden, göl kenarında verilen 5 çayı molasından ve nicelerinden mahrum kalırlar. Bazıları ''Biz mangalcı değiliz'' diye alay eder. Bu mantıkta olan insanların beyinlerine giden oksijen miktarının yeterli olmadığına inanıyorum. Spor yaptığı için değil ha empati kuramamasından.

Her neyse arkadaşlar altını çizerek söylüyorum ''sağlam ve sorun çıkarmayacak her bisikletle yola çıkılır.'' ''Ama her insanla yola çıkılmaz'' demeden de edemeyeceğim :smiley:

Polemiğe girmek yerine birazcık araştırdım.

Sedona 2012 modellerini sitesine koymuş. Mesela Sedona 711 471 dolar. 850 TL para yapar. Bütçe kaldırmadı mı? Sedona Borla var 770 TL.

''Peki Enes sen bu bisiklete biner misin ki tavsiye ediyorsun?'' diye sorulacak olursa.
''Bir bisiklet turuna çıkmak için tüm şartlar el verişli olsa ve sadece iş bisiklet seçimine kalsa ve bütçem ancak bu bisikletlere izin veriyorsa evet ben bu bisikleti alır tura çıkarım'' derim. Yani vay efenim param kaliteli bisiklet almaya yetmiyor deyip turumu ertelemem.

Yukarıdaki bisiklet ile daha kaliteli bisikletlerin sorun çıkarma potansiyeli bir çok parçasında eşit. Dileyen ile tüm parçaları teker teker tartışabilirim. Ama amacına uygun başla bir başlıkta...

Arkadaşım bisiklet almakla olay bitmiyor bunu sen de biliyorsundur. Kaskın mutlaka olsun. Kaskta ucuza kaçma kafanı koruyacak ve tüm gün kafanda duracak. Kafana oturmayan kalitesiz bir kask seni gün boyu rahatsız edecek ve kaza anında kafanı yeterince koruyamayacak. Bu mevzuu önemli. Sonra mutlaka yanında alyan seti, pompa, lastik yama seti ve zincir anahtarı (bazı alyan anahtarlarında bulunabiliyor) ile zincir pimi ya da zincir kilidi (missing link) mutlaka olsun. Ve bunları kullanmayı öğren. En azından patlak lastiği yamamayı, kırılan zinciri tamir etmeyi, vites ve fren ayarını öğren. Hafif bir bisiklet ile belki rampaları biraz daha iyi tırmanırsın ama kırık bir zincirle ya da tamir edemediğin bir patlak lastik ile günün ve hatta tüm turunun tadı kaçabilir. Bu tip bulundurulması elzem ekipmanları ağırlık olarak görme. Tur bisikletinde bir kaç kilogram fazla yükün lafı bile olmaz. Günü geldi gün sonu kamp kuracağımız yerde su yoktur rezil oluruz diye 2 tane 5 L damacana suyu (10kg yapar) 200 rakım yukarı çıkartmam gerekti.

Eksiklerin var diye ya da ekipmanını yeterli görmediğin için umutsuzluğa kapılıp turundan geri kalma. Her yaşayacağın olumsuzluk sana tecrübe ve ileride anacağın tatlı bir anı olarak kalacaktır.

Konuyu toparlayayım. Tura çıkarken ağırlık takıntını evde bırak ağırlık yapmasın ;) Bisikletinin sağlam ve sorunsuz olduğuna emin ol. Güvenliğin için gerekli olan hiçbir ekipmanı göz ardı etme. Tamir takımın yanında olsun. Sele, elcikler, lastikler konforunu sağlayacak en önemli parçalardır. Bunları seçerken özen göster. Kaskın kaliteli olsun ve kafana iyi otursun. Güneşli günlerde gözü bozmayan ve yormayan camı kaliteli spor güneş gözlüğü tak (spor yok ise normal güneş gözlüğü de olur). Taytı, formayı dert etme, bisiklet sürerken rahat edebileceğin herhangi bir kıyafetle tura çıkabilirsin. Mümkünse ter tutmayan kumaş olsun, yok ise sıradan penye bile olur kastırmaya gerek yok. Yollar seni bekler ;)

Bisiklet konusunda çok ayrıntılı yardımcı olmamış olabilirim ama bunları yazmadan edemedim.

Aslında cevabımı www.gezginpedallar.com üzerinden yazacaktım ama gürdüm ki buradan daha çok insanın faydalanma ihtimali var buraya yazmak daha akıllıca geldi.

Enes ŞENSOY
www.canavarkesifte.com

Can Sarı? Can kafa dengi süper bir insan. Vakitler denkleştikçe onunla mutlaka yeni turlara çıkarım ;)

Evrim Yiğit'in Asya turu. Şuan Laos yazısı yayında. Bakın neler yazıyor.

'' Sohbetimiz esnasında sınırda yemek yerken önümüzden hızla geçen iki bisikletçide GH’sumuza geliyorlar. Fıransız çift Çinde vitessiz 5$lık iki bisiklet almışlar ve bu bisikletlerle Yunnan bölgesini geçip Laos’a gelmişler. Kızın bisikleti vitesiz, oğlanın bisiklet ise 3 vitesmiş ama bozulmuş şimdi 2 vitesi kalmış. Nereden baksanız iki bisiklette en az 25-30 yıllık. Artık uyku zamanımız geldiğinden onlara bol şans dileyip yatıyoruz. ''

http://tourbybike.wordpress.com/

310346_172310709527267_100002450176043_343283_1270856719_n.jpg

Başka bir örnek, Toroslar bisiklet turumuza çıkmadan hemen önce karşılaştığımız Fransız bisikletciler. Soldan 2. ve 3. kişilerin bisikleti gayet donanımlı olmasına karşın soldan 4. kişinin bisikleti bildiğin bilmem kaç yıllık şehir bisikletiydi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu da en uç örnek.

4969_93439888329_560603329_1913048_1270924_n.jpg

4969_93439893329_560603329_1913049_5862832_n.jpg

Solda ki benim eski bisikletim. Bir zamanlar orta seviye hafiflik takıntısı olan biraz performansa düşkün birisiydim. O sebepten bunları rahat rahat yazabiliyorum.

4969_93439903329_560603329_1913050_4111616_n.jpg

4969_93439908329_560603329_1913051_5161981_n.jpg

4969_93439918329_560603329_1913052_5230220_n.jpg

4969_93440718329_560603329_1913062_4678215_n.jpg

4969_93440728329_560603329_1913063_4528300_n.jpg

4969_93440748329_560603329_1913066_3078196_n.jpg

Bu adam ne yapıyor. İnişteyiz ve ayaklarını yere sürtüyor? Neden fren pabuçları bitmiş demirlere dayanmış. Yetmemiş jant yanakları yırtılmış. Evet bildiğin yırtılmış. bu sebeple inişlerde ayağını sürterek yavaşlamaya çalışıyor. Ayakkabısının altı delik. Ha bu kadar güvensiz yolculuğu tasvip etmiyorum ve önermiyorum. Fakat bu şekilde yola çıkan insanlar var ise 750 TL ye alınan bisiklet uçurur... Beterin de beteri var denebilir.

Yukarıdaki fotoğraftaki arkadaş bana pasaportunu açtı, aldığı vizeleri, geçtiği sınırların damgalarını görünce içimden ''herhalde bu adamın gezmediği ülke kalmadı !'' demiştim. O zamanlar bindiğim trek 8500 zr kadro, duke race amortisörlü, shimano xt donanımlı bisikletime baktıkça kendimden utanmıştım. Bisiklet vardı ama karadenizin ufak bir kentine sıkışıp kalmıştım. Asıl özgürlük insanın beyninde başlıyormuş onu anladım. Para yardımcı olabilir sadece o da doğru kullanırsan. (para seni kullanmadığı müddetçe)

Sanırım önemli olanın sadece yola çıkmak olduğunu anlatabilmişimdir.

Enes bey, ilginizden ve bu acıklamalı ve yureklendırıcı yazınızdan dolayı cok tesekkur ederım.
evet,amac yolda olmak. ben de artık "göç yolda düzülür" felsefesıne yurekten ınanıyorum artık.

enes bey gerçekten iyi açıklamışsınız ,işi bilen hemen fark ediliyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR