Uzun Yol Yapmak için Bisiklet Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan G-hun_07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,073

Etiketler
Ynt: Uzun Yol Yapmak için Bisiklet Önerisi

Merhabalar,
Uzun yol için bahsettiğin 700-750 tl fiyat aralığına sedonanın daha da avantajlısı salcononun çok verimli modelleri var. (711V-astro 240(istanbuldaysan kadıköy itfayesinin orda ucuza bulabilirsin (reklam yapmamış olduk:smiley:(ne parantez açtım be)) Vites takımının shimano yerine sram olmasına özen göster. Sram, shimanoya göre daha dayanıksız (araziye çok uygun değil) olmasına karşılık daha verimlidir. Asfaltta kullanacağın için daha uygun bi seçim olur.
Antreman konusunda pedal kasmaktan çok uzman tv de ayfer sağlamın sabah sporu üst ve arka bacak egzersizlerini incele. haftada 2-3 km yüz, tüm vücut kondisyonunu artıracaktır. PEdal kasarken de belki söylememe gerek yok ama hatırlatayım; sakın oturma. ayaktayken topuğun yere değecek şekilde yükseklik ayarına yap ve sportif sürüş teknikleriyle çalış.
Beslenme konusunda enerji sloganlı abur cuburdan çok, günlük kilon*1.5 gramında protein al ( her sabah 2 haşlanmış yumurta 50 gram beyza peynir, hafta 3 öğün tavuk vs. ) ve vücüt kitle indeksini düşür.Kuruyemişe çok abanma bitkisel de olsa yağ yapar.

Bisikletcanavari' Alıntı:
Can Sarı? Can kafa dengi süper bir insan. Vakitler denkleştikçe onunla mutlaka yeni turlara çıkarım ;)

Evrim Yiğit'in Asya turu. Şuan Laos yazısı yayında. Bakın neler yazıyor.

'' Sohbetimiz esnasında sınırda yemek yerken önümüzden hızla geçen iki bisikletçide GH’sumuza geliyorlar. Fıransız çift Çinde vitessiz 5$lık iki bisiklet almışlar ve bu bisikletlerle Yunnan bölgesini geçip Laos’a gelmişler. Kızın bisikleti vitesiz, oğlanın bisiklet ise 3 vitesmiş ama bozulmuş şimdi 2 vitesi kalmış. Nereden baksanız iki bisiklette en az 25-30 yıllık. Artık uyku zamanımız geldiğinden onlara bol şans dileyip yatıyoruz. ''

http://tourbybike.wordpress.com/

Başka bir örnek, Toroslar bisiklet turumuza çıkmadan hemen önce karşılaştığımız Fransız bisikletciler. Soldan 2. ve 3. kişilerin bisikleti gayet donanımlı olmasına karşın soldan 4. kişinin bisikleti bildiğin bilmem kaç yıllık şehir bisikletiydi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu da en uç örnek.

Solda ki benim eski bisikletim. Bir zamanlar orta seviye hafiflik takıntısı olan biraz performansa düşkün birisiydim. O sebepten bunları rahat rahat yazabiliyorum.

4969_93440748329_560603329_1913066_3078196_n.jpg

Bu adam ne yapıyor. İnişteyiz ve ayaklarını yere sürtüyor? Neden fren pabuçları bitmiş demirlere dayanmış. Yetmemiş jant yanakları yırtılmış. Evet bildiğin yırtılmış. bu sebeple inişlerde ayağını sürterek yavaşlamaya çalışıyor. Ayakkabısının altı delik. Ha bu kadar güvensiz yolculuğu tasvip etmiyorum ve önermiyorum. Fakat bu şekilde yola çıkan insanlar var ise 750 TL ye alınan bisiklet uçurur... Beterin de beteri var denebilir.

Yukarıdaki fotoğraftaki arkadaş bana pasaportunu açtı, aldığı vizeleri, geçtiği sınırların damgalarını görünce içimden ''herhalde bu adamın gezmediği ülke kalmadı !'' demiştim. O zamanlar bindiğim trek 8500 zr kadro, duke race amortisörlü, shimano xt donanımlı bisikletime baktıkça kendimden utanmıştım. Bisiklet vardı ama karadenizin ufak bir kentine sıkışıp kalmıştım. Asıl özgürlük insanın beyninde başlıyormuş onu anladım. Para yardımcı olabilir sadece o da doğru kullanırsan. (para seni kullanmadığı müddetçe)

Sanırım önemli olanın sadece yola çıkmak olduğunu anlatabilmişimdir.

Açıklayıcı ve aydınlatıcı bu yazı cok teşekkürler , elinize sağlık :smiley:

ilgilenen ve yorum yapan butun arkadaslara tesekkur ederım.
en sonunda
Kron TOURER 24 V 28" e karar verdım ve bır kac gun ıcınde elımde olacak. ılk fotograflarımı da sızlerle paylasacagım bı aksılık olmazsa.

kron tourer 24 almayı dusundugumu ve sıparıs asamasında oldugumu yazmıstım en son.

ama bısıkletı getırecek olan fırma o kadar salladı kı bu durumu. yaklasık 3 hafta sadece bısıklet bekledım.
ve sonunda canıma tak ettı ve siparişi iptal ettım.
gittim bikehouse'a ve scott sub 30 aldım.

bu aksam bısıkletımle ılk turumu atacagım :smiley: bı aksılık olmazsa da, yarın ılk fotograflarımı sızlerle paylasmak ıstıyorum.

G-hun_07' Alıntı:
kron tourer 24 almayı dusundugumu ve sıparıs asamasında oldugumu yazmıstım en son.

ama bısıkletı getırecek olan fırma o kadar salladı kı bu durumu. yaklasık 3 hafta sadece bısıklet bekledım.
ve sonunda canıma tak ettı ve siparişi iptal ettım.
gittim bikehouse'a ve scott sub 30 aldım.

bu aksam bısıkletımle ılk turumu atacagım :smiley: bı aksılık olmazsa da, yarın ılk fotograflarımı sızlerle paylasmak ıstıyorum.

Hayırlı olsun güle güle kullan :smiley:

Yeni bisikletiniz hayırlı olsun. Lastiklerde su kanalları v.s. yok sanırım. Pürüzsüz ve ıslak zeminlerde ani manevra yapmaktan kaçının. Acı tecrübeler yaşayabilirsiniz ;) Artık bundan geriye tur için ekipman edinmek kalıyor. Bagaj, çanta v.s. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR