Uzun Yolda Yanınıza Ne Alırsınız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mohawk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,971

mohawk

Kamp II
Yer
istanbul
Ağustos ayında TD5 ile İstanbul -Marmaris - Konya -Niğde- Malatya üzerinden Doğu Karadeniz yolculuğu yapmayı planlıyorum. Araçla ilgili olarak yanınıza neler alırdınız? neler gerekebilir?

Etiketler
Ynt: Uzun Yolda Yanınıza Ne Alırsınız?

Düz yoldan gidecekseniz pek bir şey istemez, ama en azından eksiltmelere karşı bir kutu motor yağı, bir şişe de yarım su yarım anti freeze alırsanız iyi olur. Daha da önemlisi yolculuktan önce genel bakım yaptırın yağ/filitreler vs vs iyi olur.

Mutlaka yağ ve su.

LR yağ kaçırmıyorsa mutlaka yağı bitmiştir. :smiley:

Düz yolun yanında Niğde Aladağlar bölgesi ve Kaçkarların yüksek yaylalarına çıkmayı planlıyorum. 3500-4000 km civarı bir yol gideceğim toplamda. İlk aldığımda biraz gözlemledik ama şu anda aracımda yağ eksiltme sorunu yok çok şükür yinede dediğiniz gibi yağ ve su mutlaka alacağım. Kayış kopmalarına karşı yedek kayış önerir misiniz? aracın ojinalinde yanında verilen şişe krikoyu hiç denemedim henüz, güvenilir midir? Lastikte kolayca patlayabilir o kadar yolda, iyi bir kompresör almayıda planlıyorum? yol üzerinde bilindik markaların kaliteli mazotunu bulamama ihtimaline karşı yakıt bidonuda almak istiyorum ama port bagajım yok. Bir tatile gideceğiz diyede şimdi ona para bağlamak istemiyorum.

Lastiklerinizin yaşını ve ne kadar km yaptığını bilmediğim için bir şey söyleyemem, ama patlayacaksa da patlar yeni eski farketmez. Mazot bidonuna gerek yok, eğer kötü mazot alırsanız da zaten yapacak fazla bir şeyiniz yok yolun ortasında depoyu söküp boşaltmak gibi bir ihtimalınız olmadığı kanısındayım. En azından yedek filitre alırsınız, mazot bitince de değiştirirsiniz olur biter. Bakım yaptırırken kayışları da değiştirirseniz sorununuz kalmaz. Minik kriko çok işe yarıyor ama biraz uzun sürüyor kalkması

Şişe krikoyu hiç tavsiye etmiyorum. Zaten halen çalışıp çalışmadığını bile kontrol etmenizde fayda var. Ben o krikoyu ilk elimden düşürdüğümde hemencecik kırılmıştı. Onun yerine seyyar bir kriko almanızda fayda var. Eğer aracınız müsayit ise Hi-Jack tavsiye ederim.

Ben aracımda her zaman seyyar kompresör taşırım. Sonuçta ıssız bir yerde patlak olduğunda en azından şişire şişire en yakın lastikçiye sizi ulaştırabilir.

Yola çıkmadan önce yağ su hidrolikler vs. göstermenizde ve araca hafif bir bakım kontrol yapmanızda fayda var fakat her halükarda yanınıza yedek su yağ ve hidrolik alın.

Daha hiç başıma gelmedi ama her zaman aracımda 5-10 tane farklı sigorta bulunduruyorum. Ne olur ne olmaz.

Aracınızın durumunu bilmiyorum fakat belki de 2 tane yedek far ampulü de alabilirsiniz.

Ve tabiki de her zaman için yanınızda alet çantanız olsun.

İyi seyirler...

Hi-Jack bende inceliyorum ama takacak yerim yok. Birde eğimli arazide Hi-jack güvenli oluyor mu? çekme halatı olarak ne bulunduruyorsunuz araçta?
Teşekkürler

yeni düzenlenen ve yapılan yollar mevcut özellikle niğde-malatya karayolu yağ gibidir orayı tercih edebilirsiniz aksi taktirde sıkıcı bir dağ yolu var. ve en önemlisi ise çokça müzik :smiley:

Çekme halatı olarak ben uzun (9m) strap kullanıyorum :smiley: Hele duble bağladınız mı sorunsuz işe yarıyor. Dikkat edilmesi gereken strap uçlarının mapa ile çekme noktasına bağlanması.

Ben 3m düşünüyordum ama biraz daha uzun olsa daha iyi olacak gibi. Birde hangi marka kullanıyorsunuz? piyasada değişik fiyat aralıklarında muhtelif modeller mevcut.

Çeki için 3 metre strap nasıl olur bilmem. Çift bağlama yaptığınız zaman mesafe 1.5 metreye düşecektir. Bence 1.5 metre kısa kalabilir.

Tabiki 3 metre strap ağaç bağlamaları için idealdir.

Benim strapler hep Goliath marka ve memnunum. Bunun dışında hatırladığım kadarı ile Huma Oto da çeki için de çekme halatları satılıyor olacak idi.

Uzun ya da kısa yol fark etmiyor. Malzeme illa ki bulunuyor fakat yol arkadaşı çok zor. Bunun dışında eğer ekipmanınıza güveniyorsanız boşuna yedeklemeyin ya da merkezi yerlerde ufak bir kontrol edin eksik varsa tamamlayıp devam edin derim. 1 senedir dot4 taşıyorum arabada sadece bir kere o da belki 50gr eklemişimdir. Ne zaman bagajı düzenlesem elime yapışır yer bulamam ;D

Dün gidip Huma'dan 6 m Goliath sstrap aldım. 2 tanede mapa. Kinetik halatlatda vardı ama bagajın yarısını kaplayacaktı. Aracımda vinç yok. Ağır off road da yapmadığım için tamamen güvenlik amaçlı, yolda kaldığımda çekmek veya çekilmek amaçlı kullanacağım için yeterli olacağını düşünüyorum. Binek araba olsaydı gider Bauhaus'tan alır atardık bagaja. 2,5 tonluk bir araç olunca düşünmek lazım.

Yol arkadaşı olarak yanımda karım ve 7 yaşındaki kızım olacak:smiley: gittiğimiz yerlerde illaki birilerine denk geliriz.
Lastik konusundada kararsız kaldım. Aracımda de iyi durumda Goodyear Wrangler var.... %80 yol, %20 yol diyebiliriz. Bunları yolda bitirip döndüğümde AT lastik alayım diyorum.
Bunların dışında listeye telsiz, yedek yakıt bidonu (plastik olanlardan) ekledim. Port bagajın olmadığı için bagajımın kapasitesini idareli kullanmam gerekiyor.

mohawk' Alıntı:
Yol arkadaşı olarak yanımda karım ve 7 yaşındaki kızım olacak:smiley: gittiğimiz yerlerde illaki birilerine denk geliriz.
Lastik konusundada kararsız kaldım. Aracımda de iyi durumda Goodyear Wrangler var.... %80 yol, %20 yol diyebiliriz. Bunları yolda bitirip döndüğümde AT lastik alayım diyorum.
Bunların dışında listeye telsiz, yedek yakıt bidonu (plastik olanlardan) ekledim. Port bagajın olmadığı için bagajımın kapasitesini idareli kullanmam gerekiyor.
mohawk' Alıntı:

Muhteşem bir ekip. Yol unuz açık olsun. Aşağı yukarı aynı şekilde seyahat ediyoruz eş im ve 6 yaşındaki oğlumuz. Genelde bagajı kaplayan oğlanın ekipmanları oluyor kıyafet ilaç vs. Biz de bide LPG tankı var o yüzden daha kısıtlı bir alan. Araç ile ilgili açık konuşmak gerekirse sadece lastik spreyi alıyorum. Strap mapa ve bağlantı aparatları o kadar. Yedek benzin plastik ve 5lt ilk ama hiç kullanmadım. Konaklamamız çadır ve araç üstünde dolayısı ile port bagaj da yok. Telsiz Pmr var yani el telsizi işe yarıyor. Fikir açısından yazdım. Gittiğimiz yerler de gerçekten insanlardan uzak yerler. Bu arada unutmadan konaklama şekliniz nasıl olacak?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.