Uzungöl Tabiat Parkı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,033

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Uzungöl, içinde bulunduğu Trabzon iline 95 km, Çaykara ilçesine 19 km. uzaklıkta. Trabzon'a 100 kilometre uzaklıktaki Haldizen Deresi vadisinde heyelan sonucu oluşan doğa harikası Uzungöl, uzmanların ifadesine göre dolması için kalan 10-15 yıllık ömründe erozyona karşı direnmeye devam ederken, yerli ve yabancı konuklarına doğanın güzelliklerini yaşatıyor. Bölge zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve manzara güzelliklerine sahip olması nedeniyle 1989 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiş.

Uzungöl, Karadeniz'in büyüleyici tonlarından nasibini almış. Etrafını saran Soğanlı dağlarının arasında yemyeşil bir alan. Gerçekte, tüm Karadeniz,adım adım görülmesi gereken bir bölge. Eğer yolunuz buralara düşerse, hele ki Trabzon'a kadar gelirseniz, Uzungöl'ü ne pahasına olursa olsun görün deriz!

Uzungöl, doğanın tadını çıkarmanın yollarından biri olan trekking aktivitesi için çok uygun bir bölge. Kendi başınıza, grubunuzla bölgeye gelebilir; veya yaz aylarında bölgeye düzenlenen turlardan birine katılabilirsiniz. Yürüyüş boyunca tanık olacağınız manzaraları unutamayacağınıza eminiz! Uzungöl'e yaklaşık 15 - 20 km. uzaklıklardaki dağlarda küçük göller var. Bu gölleri keşfetmek güzel olabilir. Üstelik civarda gece kalabilmek için bungalov tipi evler de bulunuyor.

Burayı bir zincirin halkası olarak düşünüp, gezinizi Trabzon ve çevre iller civarındaki diğer görülmesi gereken yerlere, yayla ve dağlara doğru genişletin deriz. Nerelere mi? Örneğin Trabzon'da Sümela Manastırı'na, Rize'ye, Ayder Yaylası ve Fırtına Vadisi'ne.

Ayrıca bölgede dağkeçisi, karaca, ayı, kurt, yaban domuzu, sansar, porsuk, vaşak, çakal, tilki, tavşan, sincap, yaban ördekleri bulunuyor. Gölde ise göl ve dere alabalığına rastlanıyor.

Etiketler
Ynt: Uzungöl Tabiat Parkı

23 Eylül 2007 Pazar günü çekmiş olduğumuz kareler.

Trabzon Rize273

Uzungöl'e gelmeden Çaykara yolu üzerinde ki kasabalarda yamaçlarda kurulu evler.
CaykaraYolundan

Göl kıyısından Uzungöl Camii - Gerçek adı neydi ? Ne tembel adamım ben. O kadar resim çek. Caminin kapısına gitmeye üşen.:(
Trabzon Rize195

Masal Diyarı gibi gerçekten, sisler bulutlar ve yemyeşil ormanlar.
Dağ ve tepeleri sayamadım bile.
Trabzon Rize196

Trabzon Rize199

Uzungöl'ün içinde biriken alüvyonlar ve/veya dolan topraklar ile oluşan ada. Ağaçlar boy vermiş.

Trabzon Rize211

Hastalanan arkadaşlarımız Eczane aramak ile vakit kaybetmesinler. Ecza Dolabımız Uzungöl'ün merkezinde sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktadır.
Trabzon Rize213

Uzungöl Camii
Trabzon Rize216

Kaldığımız Pansiyonda ki odadan manzaramız. Pansiyon Sahibi Şükrü İLHAN.
Trabzon Rize222

24 Eylül 2007 Pazartesi sabahı. Çaykara üzerinden Trabzon'a gidecek ilk dolmuş 09:15 de kalktığı için bizde erken toparlanmak zorunda kalmıştık. Bu güzel kareleri günün erken saatlerine borçluyuz.
Trabzon Rize240

Hayır hayır dönmek istemiyorummmmmmm. :(

Trabzon Rize241

Amanınnnnn nerede benim çadırımmmmmmmmm. !!!
Trabzon Rize246

Sabah Dinginliği ,
Trabzon Rize248

Yağlı Boya Tablo Mübarek. - Uzungöl'ün köyü ya da mahallesi idi mutlaka. Yerel rehbersiz gezi yapmak pek güzel olmasa da elden birşey gelmiyor.
Trabzon Rize251

Bir Başka açı ;
Trabzon Rize258

Yorum yok . :smiley:
Trabzon Rize259

Uzungöl'ün yamaçlarda kurulan köyleri.
Trabzon Rize263

Kara kabaklar .(?)
Trabzon Rize274

Çiftçi bahçesine ulaşmak için yapmış bir köprü. :smiley:
Trabzon Rize276

vaaay vaay Murat hocam bugün eklediğin fotoğraflar koparttı beni...

Hemen Fakültenin deposundan Sert Plastik yapıştırıcı , 3,5'luk elektrod ve Bally yolluyorum.
Bunlar yetmezse Fayans yapıştırıcı da yollayabilirim.
:D

valla fayans yapıştırıcı hatta çimento su karışımı anca tutar beni bir arada :D

Murat Bey Merhaba,

Uzungol civarındaki bahsettiginiz goller ve Koprubası - Uzungol - İkizdere gecisi hakkında haritanız var mı acaba?

Tesekkurler

Bahsettiğiniz bölgeler bayağı geniş alan olduğu için size link versem acaba faydası olur mu?

Buradan Yol Haritası - Coğrafi Harita- Fiziki Harita- Birleşik Harita formatında bakabilirsiniz.

http://www.haritalar.net/semtharita/Trabzon-%C3%87aykara-Uzung%C3%B6l-semt-haritas%C4%B1/4660.aspx#

Serhat bey ,
Biz 2007 yılında 2 arkadaş Trabzon Of dan dolmuşlar ile Çaykara üzerinden Uzungöle ulaştığımız için elimde detaylı bir harita yok.
Uğur ağabeyin verdiği linkler çok işinize yarayacaktır.
İyi Çalışmalar.

Yanıtlarınız icin tesekkurler,
Samsun'dan yola cıkarak 2 veya 3 aracla yapacagımız bu gezide daha ziyade alternatif yolları kullanmayı planlıyoruz. Bu nedenle yakın zamanda olusmus her turlu tecrube ve harita cok faydalı olur.
Sedat Bey, gezenbilirde gordugum kadarıyla gectigimiz aylarda Sarp sınırına kadar gezi yapmıstınız. Aslında bolgedeki tum gps kayıtlarınızı istesem cok sey mi istemis olurum :smiley:

GPS bölümümüzde bir araştırma yaparsanız o bölgeye ait GPS kayıtlarını bulabilirsiniz.
Off-Road bölümünden de yararlanebileceğinizi düşünüyorum.
O bölümün moderatörleri sizi yönlendireceklerdir mutlaka.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri