Van Kahvaltısı Yalanı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,094

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
Mehmet Tez

mehmet.tez@milliyet.com.tr

Van kahvaltısı yalanı

Hafif Müzik bu hafta kahvaltıda. Dinleyin. Bizim mahallede bir tane Van kahvaltı salonu var. Tanıdığım insanlar gidiyor diye bir sabah ben de gideyim dedim. Kendime bir kahvaltı arkadaşı bulup masaya çöktüm. Mönüyü açtım. Bir adet “fullü” diyebileceğim Van kahvaltısı seçeneği var, bir de tek tek peynir, yumurta falan filan sipariş ediyorsunuz. Madem Van kahvaltı salonu burası o halde Van usulü kahvaltı isteyelim dedik. “Fullü”den istedik.

Bu tek kişilik olmazmış iki kişlik olurmuş. İki tane istedik. Van’da herhalde adet böyle dedik kendi kendimize. Van kahvaltısı ya bu...

Gelenleri söylüyorum. İki adet, kaldırdığınızda arkası görünecek incelikte taze kaşar dilimi. Buna büfe kaşarı da denir. Vapurda tostun arasına koyduklarından hani. Şu isimsiz markasız mal satan ucuzluk marketlerinde 10 kiloluk falan paketlerde istiflenenlerden.

İki adet yağsız, tatsız tuzsuz beyaz peynir dilimi. Bakkala gidip “param yok en ucuz beyaz peynirinizden verir misiniz” dediğinizde bundan daha iyi bir şey verirler.

Domates! Ne kadar ilginç değil mi? Tam Van’a özel...

Zeytin. O da bakkaldan. Zeytinyağı falan yok, kupkuru. Vanlılar kuru zeytin yiyor olmalı.

Tahin pekmez. Koska marka. Koska marka da Van’a özel olmalı ki Van kahvaltı salonuna koymuşlar. Bizim buralarda bulunmuyor!

Bir adet süzme yoğurt içinde salatalık. Bana ilginç gelmedi. Ne yoğurt Van’dan, ne içindeki salatalık.

Otlu peynir. Masada Van’a ait tek şey. Ben zaten beğenmem.

Bal-kaymak. Nereden diye sormadım bile, çok sıradandı.

Çay. Termostan. Evet. Çay isteyince termoslu biri gelip termostan çay koyuyor.
Bir Van adeti olsa gerek.

Ekmekler de bayat en basit ve ucuz ekmekten. Dikkat edin, bayat. Ne taze çıtır,
ne de bayat ama kızartılmış...

Kesmedi yumurta söyledik sucuklu. Tadı tuzu yok. Ucuz bir sucuk kullanılmış. İncecik dilimlendiğinden pişerken kurumuş.

Yani tam bir fiyasko. Hesap iki kişi için 56 TL. Ben bu kazığı yedim. Siz yemeyin diye yazıyorum.

Bakkalda satılan en dandik malzeme acaba Van’ın geleneksel kahvaltısı nasıl oluyor?

Araştırdım. İlk Van kahvaltı salonunu kim kurdu? Van kahvaltısı nedir? Kaç yüzyıldır ediliyor. Antep’in, Adana’nın, Bursa’nın Bolu’nun, Karadeniz’in, Ege’nin yüzyıllardır gelenekselleşmiş mutfak kültürü gibi bir kültür müdür Van kahvaltı kültürü?

Tarihi Van kahvaltısının kökleri 1947’ye dayanıyormuş. Yani o kadar da tarihi değil. Bir girişimci sütevi adı altında bir salon açmış. İlk Van kahvaltısında mönüde süt, çay, bal, otlu peynir, tahin pekmez varmış. Hiç de efsane olacak bir hali yok. Hadi lezzetli en azından doğal olduklarını farz edelim peki diyelim. Büfe kaşarı, zeytin, kalitesiz beyaz peynir yok gördüğünüz gibi. Cacık yok. Domates yok. İnce kıyılmış kalitesiz sucuk ve yumurta da yok.

70’lerde et ürünleri katılmış. Sucuk, pastırma falan. Hepsi zaten sıradan bir Türk ailesinin kahvaltısında bulunabilecek şeyler. Şöyle güzel bir kahvaltı edelim desek biz de alıp bunları yiyoruz zaten Van’a özel değil ki bunlar...

Van kahvaltısı bir ticari yutturmaca. Aynen köy kahvaltısı yutturmacası gibi (sanki köylerde insanlar bu sunulan şekilde kahvaltı ediyormuş gibi) şehirli insanın ‘pastoral’ düşlerini gıdıklayan bir kazıklamaca. Ucuzcu marketten alıp masaya koyuyosun. Nasılsa itiraz eden yok.

Şu an “Biz şu Van salonuna gittik harikaydı” diyenleri duyabiliyorum. İtirazım yok. İyi bir şeyler yemiş olabilirsiniz, ama benim söylediğim şey şu: Bir. O yedikleriniz Van kahvaltısı değil. İki. Zaten Van kahvaltısı diye bir şey de yok. Varsa yazın, bileyim, doğrusunu yazayım.

Hesabı ödedik, bir daha içinde Van geçen bir kahvaltı salonuna adım atmamaya yemin ederek Bağdat Caddesi’ndeki Le Pain Quotidien’e gittik. ‘Fullü’ kahvaltı yaptık. “Bakkaldan alınmamış” kaliteli peynirler, kaliteli kahve, reçeller, bal, nutella, oraya özel çok leziz ekmekler, üzerine güzel bir de omlet yedik. Kaliteli ve güleryüzlü bir servis aldık, hesap 36 TL geldi. Mutlu memnun ayrıldık. Tavsiyem, Türk kahvaltısı, köy kahvaltısı, Van kahvaltısı gibi uyduruk, tamamen kazıklamaya yönelik aldatmacaları yutmayın. Kaliteli ürüne ve hizmete para ödeyin. Adı ne olursa olsun.

Alıntı: http://cadde.milliyet.com.tr/2012/06/11/YazarDetay/1551710/Van_kahvaltisi_yalani

Cavid Sezen

Fft16 mf2338605

Etiketler
Ynt: Van Kahvaltısı Yalanı

Sanırım Mehmet Tez gazeteci,tanımam.

Şimdi ilk önce ne Van a gittim nede Van kahvaltısı yaptım.
Ancak bu Mehmet denen vatandaş sosyete gazetecisi(jurnalcisi)İstanbul da ticari bir işletmeye gitmiş orda yediği kahvaltıyı(kazığı,afiyet olsun)anlatıyor.
Sizde Cavit bey bunu matah bir şeymiş gibi buraya taşıyorsunuz!
Acaba gerçekten Van da kaşar tost kaşarı gibimidir?
Zeytin kupkurumudur?
Yani afaki,bence hiçbir değeri olmayan,sıradan bir yazı.
Sizinde bu sıradanlığı paylaşmanız beni açıkcası çok şaşırttı sayın Cavit Sezen.

Sn.Dalyan beyi sanırım sız ana fikri anlamamışsınız, yazıyı bir daha okuyun derim.

yazının ana fikri kısaca açın gözünüzü ve kazıklanmayın diyor.maalesef bende buna benzer bir kazık yedim ama benimki küçüktü ;D
yer keşan erikli saroz körfezinde bir yer tam ismini vermeyeyim ayıp olur.balıkesirden yola çıktım gecenin bir vakti ve sabah keşana vardım.arkadaşı beklerken bir kahvaltı yapayım dedim ama ne kahvaltı.küçük paket bal reçel yağ vs nerdeyse tohuma kaçmış hıyar salçaya koymayacağınız domates ve kostikle olgunlaştırılmış zeytin birde haşlanmış yumurta ağustos sıcağında.oysa oralarda yol boyunca gördüğüm pembe domatesten olsaydı sofrada ve yanında taptaze badem diyebilceğimiz hıyar ve taze biber birkaç damla zeytinyağı çemeni şöyle acılı kekikli naneli falan ve güzel bir dilim peynir yeterde artardı benim için.

Ertan Bey, yıllardır arkadaşların okumasında yarar gördüğüm, atlama olasılıkları olan (birçoğumuz çalışma çağında), ayrıca gündeme gelip tartışılmasında yarar olan yazıları (hemfikir olmasam da) alıntılarım. Bu konularda, kendi düşüncelerimin olmadığı anlamına da gelmez bu. Gördüğünüz gibi, buradaki yaklaşımı, siz beğenmediniz ve karşı çıktınız; son derece doğal ve saygı duyulur buna. İki arkadaş da sizin ana fikri anlamadığınızı söylüyor. Sonuç olarak, beğenilir beğenilmez ama konu tartışıldıkça, yeni ve özgün düşünceler de ortaya çıkabilir. Yazı(lar), buna neden olabiliyorsa, en azından bu nedenle değerlidir. ::smiley:

Bu yazıyı alıntılamama neden olan, yazıyı okuduğumda yüzüm(üz)deki gülümseme oldu. Yıllardır eşimle birlikte, "dışarıda kahvaltı ve yemek" konusunu konuşur dururuz aramızda. İkimizin de dışarıda, bu türden kahvaltı etme alışkanlığımız yoktur. Bundaki temel neden, kahvaltı menüsünü oluşturan gıda maddelerine olan güvensizliğimizdir. Bu durumda dışarıda nasıl kahvaltı ettiğimize gelince, olabildiğince en az zararla çıkmaya çalışırız. Kendi olanaklarımızla yapmaya çalışır (aracımızda), olmazsa simit/beyaz olmayan ekmek-peynir-bal-çay ya da hazır kahvaltı zorunlu ise seçilmiş gıdalar. Bu kahvaltı çeşitlerin tümünün kendine göre sakıncaları var kuşkusuz; biz en az zararla atlatmaya bakarız. Konuya böyle bakan bizler, yukarıdaki yazıyı okuyunca gülümsemez de ne yapar? :smiley:

Gezilerimizde en zorlandığımız konu, beslenme konusudur. Her tür gıdada, binbir hilenin olabildiğince yaygın olduğu bir ülkede, korkmak son derece doğal. Panelvanlar, kamperler ve karavanlarımız, sınırlı depolama olanakları nedeniyle, gıda saklama olanakları yönünden yetersiz. Sürekli dışarıdan gıda maddeleri alınmak zorunda. :-\ Yemek yemeyi seven ve iştahı açık bir insan olarak, bilinen restoranlar ve yörenin özgün yemek ve yiyecekleri dışında (ki bu konu da tartışmaya açıktır; babama güvenmem), her yerden yemek de pek yemem/yememeye çalışırım. Bu konuda zaman içinde geliştirdiğim kendime özgü yöntemlerim de vardır ayrıca (öyle bilinmeyen gizemli şeyler de değil). Bir tanesini söyleyeyim; şubeleşmeye başlayan yerden uzak durmak gibi... ;)

Bu bize özel nedenler ve yaklaşımlardan sonra, size gelirsek; tansiyonunuzun artma nedenini doğrusu pek anlayamadım. :eek: :( Diğer arkadaşların dediğine katılırım; yazıya bir kez daha, bu açıdan bakmayı deneyin. ;)

Cavid Sezen
Not: Benzer bir alıntı ve yazı sonunda konuya ilişkin kısa bir değerlendirmem:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=71260.msg878059#msg878059

Sabaha sinirli başladım ve bu nedenle sanırım gereğinden fazla tepki koymuşum,üzgünüm.
Ana fikri anlayıp anlamama konusuna gelince iş,ben anladımda sanırım sizler benim ne anlatmak istediğimi anlayamadınız.
Adamın kıyas yaptığına bakarmısınız,
Mahalledeki kahvaltı salonu ile Bahdat caddesindeki Fransız isimli mekanı karşılaştırıyor.
Mahalledekine verdiği rakamın yarısını cadde de ödemiş!
Yani bana pek inandırıcı gelmedi haber,mahalledeki bir kahvaltıcıda 56tl hesap bana getirseler nasıl bir tepki vereceğimi tahmin dahi edemiyorum.
Ama cadde de bu rakamlar normaldir.
Ben geçenlerde 2 sıcak çukalataya 30 tl ödedim şu meşhur Bağdat caddesinde.

cavit bey yazı gayet güzel o kazığı yiyenlerden biriside benim :smiley:) hepsi hikaye bende özel bişe göremedim ayrı yeten uzun yolda bende sizin gibi kendime göre kurallarım vardır asla cok otobüsün durduğu yerde yemek yemem :smiley:) fakat şöylede bir durum varki özellikle yazın tatil beldelerinde açaip bir fahiş fiyat oluşuyor oda ayrı bir muamma sorduğumda yahu neden böyle abi biz sadece yazın para kazanıyoruz vs gibi dünya kadar bahanesi olan insan oluyor :smiley:) başka konularda bircok hassasiyet gösteren arkadaşlar nedense bu tip konulara pek ses cıkarmıyolar bunuda anlamış değilim :smiley:

yol üstü dinlenme tesislerinde yemek mecburiyeti hasıl olduğunda yalnız yada erkek gurubu içerisinde iseniz mutlaka tır ve kamyon parklarında durun bazı tır ve kamyon parklarında aile salonları da var oralarda ailecede durula bilir. hem kalite hemde fiyat olarak özelliklede kalite olarak yol üzerinde yemek yenile bilecek en iyi yerler kamyoncuların parklarıdır. ben oralarda durmaya çalışıyorum .

Hayatta hiç kazık yemeyeceğim hedefi adamı üzebilir.
Arada yazıda belirtilen gibi ufak ticari kazık yiyeceğim, hem öğreneceğim, hem de bu ufacık şeyleri kafama takmayacağım diyebilmek önemli.

Gazeteci ise, genel bir ticari kavramın ve ticari ahlakın eleştirisini yapıyor ki, tek bir örnek tüm benzer işletmeleri bağlamaz.
Yani gerçekten yöreye özel tatlar sunan işletmeler de pek tabi ki bu ismi ve kavramı kullanır.

Cavit hocamın dediği gibi bizler gibi çok gezenlerin kendine göre prensipleri olmalı.Reklamı,şubesi bol olan ve yol üzerindeki dinlenme tesisleri nasılsa mecburlar düşüncesine sahip olan yerler.Ben uzun yolda bilmediğim tesisler yerine geçmiş olduğum yerleşim yerine girer bölge insanının istifade ettiği yerlerden yararlanmayı tercih ederim.Buralardada yardımcı olacak kişilerde taksi duraklarıdır,iki ayrı yerden alınan referans genelde karar vermeye yardımcı oluyor.Akhisardan geçerken uğradığım ve kellepaça çorbasını beğendiğim çarşı esnafı gibi.

salih çal' Alıntı:
Ben uzun yolda bilmediğim tesisler yerine geçmiş olduğum yerleşim yerine girer bölge insanının istifade ettiği yerlerden yararlanmayı tercih ederim.Buralardada yardımcı olacak kişilerde taksi duraklarıdır,iki ayrı yerden alınan referans genelde karar vermeye yardımcı oluyor.Akhisardan geçerken uğradığım ve kellepaça çorbasını beğendiğim çarşı esnafı gibi.

Çok doğru!...

Neden haber vermediniz? (Kent merkezinde, Paçacı Önder, iyi yapar bu pideli çorbayı...) Hiç olmazsa, bir çorba içimi söyleşide bulunurduk... :smiley:

Cavid Sezen

cavıt bey soyledıklerınıze aynen katılıyorum.van kahvaltısı dıye ballandırarak yazılan yazılar uzerıne 1 gunluk van seyahatı yaptım.sehırde kahvaltı ıcın turlamaya cıktık.beklıyorumkı kahvaltı salonları gırla.ama nerdeee.dogru duzgun bıyer bıle bulamadık.en son kaldıgım otelın mudurunu aradım ve anlattım durumu.adam ne dese begenırsınız.^abı van kahvaltısı dıye bısey yok.bunlar hıkaye.gerı don otele onlardan cok daha ıyı kahvaltı verırım ben sıze.^(dıyeceksınızkı para kazanmak ıcın yapmıstır.zaten yarım pansıyon kalıyorum.)mecbur gerı donduk.adam anlattı durumu bıze.tek farkı otlu peynırın olmasıymıs.ınanın haftada bırgun kahvaltı yapabılıyorum evde.o kahvaltıyı ozledım orda.

suan cok revacta van kahvaltısı salonları.gıden herkeste memnun degıl.

Benim (ailemizin) favori öğünü kahvatıdır;
Çok gezdiğimden olsa gerek hemen hemen türkiyenin heryerinde kahvaltı yaptım,tecrübemle gördümki markalaşmış yerlerden uzak durucaksın,Van kahvaltı salonu (bağdat caddesi) ilk açıldığı hafta ercişli arkadaşlarkla gitmiş ve vanda göl yanında yaptığım van kahvaltısıyla aynı tad ve lezzetteydi,aradan biraz zaman geçtikten sonra tekrar gittiğimde aynı tat aynı özen aynı kalite yoktu çünkü markalaşmışlardı ve kalite dışarı para içeri felsefesi çalışmaya başlamıştı.
En iyi kahvaltı evinizde veya dostunuzda yaptığınız kahvaltıdır,(içinde sevgi ,saygı, karşılıksız hoşgörü vardır) :D

Merhabalar,
Yöre ismini kullanıp o yöreyle alakalı olmayan ürünleri sanki o yöreye aitmiş gibi satan yerler olduğu gibi, birileri gider bedava yer içer, hele birde azcık tanıyıp ilgide gösterseler varya ardından ballandıra ballandıra anlatır, dinleyen veya yazmışsa biryerlerde okuyan hemen merak edip üşüşüverir sonuç ortada.
Ben bugüne kadar daha kendilerini medyada "gurme" olarak tanıtan sonradan gurmelerin görüldüğü hiç bir yere girmedim, girmemde, hiç kimseye girmelerini önermem.Bizim ülkemizde zaten biraz parası ve ardında medya desteği olanlar bir konuyu hiç bilmeselerde o konunun uzmanı gibi kabul görürler, o nedenle herşey kolayca olunabildiği gibi kolayca "gurme" de olunabiliyor.
Bilmediğim yerde ekmek, zeytin, peynir benim için dünyanın en güzel yiyeceğidir.Tek takıntım vardır olmazsa olmazımdır yeni demlenmiş buram buram kokan ÇAYKUR üretimi çay (bence dünyanın en güzel çayı ülkemizde üretilir, ve Çaykur benim hep favorim dir).
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

selam, arkadaşlar bu konu daha çok su kaldırır ,mesele vandan kahvaltıdan açılmış ama bnun gibi bir sürü markalaşmamış, gibi markatrık yerler vardır gidenlerin hepside hayal kırıklığına uğradıklarını ballandıra ballandıra anlatırlar.mesele bir şeyi bence bartmamak gerek, hele yeme işine daha dikat etmek gerek.ben işim gereği hep gezerim.ama hiçbir zman yediğimi ne anlattım nede tarif ettim.tek diyeceğim mahalli esnaf nere bende orada yoksa bir sürü hak etmeyen tencere tavası olmayan çakallar iyi pirim yaparlar sayenizde.iyi olduğu halde para hırsından dolayı lezzetini ve tanını kaybettiği gibi adını da bilenlerin nezdinde kaybediyorlar.iyi gezmeler ve iyi kazıklanmamalar dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR