Verçenik'e Tırmanan Dağcı Hayatını Kaybetti

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erthem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,345

erthem

Moderatör
Yer
Ordu
yarali_dagci_kurtarilamadi_1311871244.jpg
Verçenik dağı`nda ki yaralı dağcı için Trabzon`dan ambulans helikopter kalkmayınca Rize Sağlık İl Müdürlüğü ekipleri 3 saati yaya olarak 6 saat yol katedip olay yerine ulaştı. Ulaştıklarında dağcı ölmüştü.

Rize’nin Verçenik Dağı’nda zirve tırmanışı yaparken düşerek yaralanan dağcının öldüğü haberi geldi.

Edinilen bilgiye göre bugün öğle saatlerinde Rize Sağlık İl Müdürlüğü’ne Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Sınırları içerisinde bulunan Verçenik Dağı’nda tırmanan bir dağcının düşerek ağır yaralandığı ihbarı geldi. İhbar üzerine harekete geçen Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe Trabzon’da bulunan Sağlık Bakanlığı’na ait Helikopter Ambulansın bölgeye gitmesi talebinde bulundu. Talep üzerine bir saat sonra havalanan ambulans, hava muhalefeti gerekçe gösterilerek geri çekildi.

İhbarın geldiği saatlerde Rize Sağlık İl Müdürü Tepe’nin talimatı ile Çamlıhemşin İlçesi’nden hareket eden arazili bir ambulans 3 saatlik araç ile yolculuk ve 3 saatte süren yaya yolculuğun ardından saat 18.00 sularında dağcının yanına ulaştı. Uydu telefonu ile Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nü bilgilendiren ekipler, yanına vardıklarında dağcının iki saat kadar önce ölmüş olduğu bilgisini aktardılar.

Haccetepe Üniversitesi Dağcılık Kulübü üyesi olduğu ve adının Onur olduğu öğrenilen talihsiz dağcının, aynı kulübe üye 55 arkadaşıyla birlikte bir süre önce zirveye yakın bir noktaya kamp kurdukları olay bugün sabah saatlerinde 3 bin rakımda zirve tırmanışı yapıldığı sırada meydana geldiği öğrenildi. Onur isimli dağcının cesedi olay yerine varan sağlık ekipleri tarafından Rize’ye getiriliyor. Cesedin gece yarısına doğru Rize’ye ulaşması bekleniyor.

Öte yanan yaylada bulunan yayla sakinleri yüksek kesimlerde havanın açık olduğunu, helikopterin inişine engel bir hava muhalefeti bulumadığını ileri sürdüler.

VERÇENİK ER ZOR PARKUR

Kaçkar Dağcılık ve Rafting Spor Kulübü Başkanı Mehmet Emin Ayhan konu ile ilgili yaptığı açıklamasında Verçenik’in zorlu ve tehlikeli bir parkur olduğunu belirterek, “İhbarın yapılması ile olayı duyduk. Çok üzgünüz. Ölen arkadaşımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Verçenik Türkiye’de ki en zorlu ve en tehlikeli tırmanış parkurlarından bir tanesidir. Bu nedenle biz bölgeye gelen yabancı dağcılara yanlarına bölgeyi iyi bilen Rizeli dağcılardan almalarını tavsiye ediyoruz.” Dedi.

Etiketler
Ynt: Verçenik'e Tırmanan Dağcı Hayatını Kaybetti

Kaçkarlarda ölen dağcı Rizeli

Rize`nin ÇamlıHemşin İlçesi`nde Kaçkarların 3 bin rakımlı Verçenik zirvesine tırmanırken düşerek hayatını kaybeden 29 yaşındaki dağcı Onur Pınar`ın cesedi dağdan indirildi

kackarlarda_olen_dagci_rizeli_1311922269.jpg

OTOMOBİLİNİ SATMAK İÇİN MEMLEKETİNE GELMİŞ
Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü`nde okuyan öğrenciler ile öğretim görevlilerinden oluşan 50 kişilik dağcı grubu dün Rize`nin ÇamlıHemşin İlçesi`ne giderek Kaçkarların 3 bin rakımlı Verçenik zirvesine doğru tırmanışa geçti. Ekibe 4 yıl önce üniversitenin aynı bölümden mezun olan ve Ankara`da yaşayan Rize`nin Hemşin İlçesi`nden 29 yaşındaki Onur Pınar`da Rize`den katıldı. Otomobilini satmak üzere memleketine geldiği öğrenilen Pınar, daha önceden sözleştiği ekiple ÇamlıHemşin İlçesi`nde buluştu. Kaçkar Dağları Göller bölgesine çıkan 51 kişilik ekip çadırları ile kamp kurdu.

ÜZERİNE KAYA PARÇASI DÜŞTÜ
Sabah saatlerinde Kaçkarların en yüksek zirvesi olan Verçenik`e doğru tırmanışa geçen ekipten aralarında Onur Pınar`ın da bulunduğu 4 kişi saat 11. 45 sıralarında yakındaki şelaleden içme suyu almaya gitti. Bu sırada yamaçtan kopan kaya kütlesi Pınar`ın sırtına çarptı. 2 metre yüksekten düşen Pınar, başını kayalara çarptı. Ağır yaralanan Pınar`a ilk müdahaleyi ekipteki dağcılar yaptı. Pınar`ın olaydan bir saat sonra kalbi durdu. Arkadaşları tarafından 10 dakika boyunca suni teneffüs ve kalp masajı yapılan Pınar kurtarılamadı.

CESEDİ 3 SAAT OMUZLARDA TAŞINDI
Saat 13. 00 sıralarında telefonla Jandarma`ya ulaşan ekipler yardım istedi. Saat 15. 00 sıralarında Jandarma, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi, (UMKE) Sivil Savunma ile AKUT` tan oluşan 20 kişilik ekip bölgeye ulaştı. Pınar`ın cenazesi 3 saat boyunca ekipler tarafından taşınarak ambulansa getirildi. 3 saatlik yolculuğunun ardından Pınar`ın cenazesi saat 23. 00 sıralarında ÇamlıHemşin Sağlık Ocağı`na götürüldü.

ARKADAŞLARI ARACILIĞI İLE BİZE KATILDI
7 yıldır bu bölgede tırmanış gerçekleştirdiklerini ifade eden Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Bölümü öğretim görevlisi Sırrı Cem Dinç, bu tırmanış öncesi eski mezunlardan bir öğrencilerinin de kendilerine katılmak istediğini belirterek, "Biz, bazı şartlarla gruba katılmasına müsaade ettik. Kamp sırasında 4 arkadaş şelaleden su almaya gitti. Bu sırada kopan kaya parçası arkadaşımıza çarpınca, aşağıya kayaların üzerine düştü. Bir süre müdahale ettik. Ancak olaydan 1. 5 saat sonra hayatını kaybetti. Kafa travmasındaki ağırlık ve kan kaybından arkadaşımızı kaybettiğimizi düşünüyoruz" dedi. Bölgeye helikopter gelip, gelemeyeceği yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Dinç, "Bizim olduğumuz yerde hava açıktı. Ancak alt taraf sisliydi. O nedenle helikopter gelebilir miydi bilemiyorum" dedi. Aslen Rize`nin Hemşin İlçesi`nden olan Pınar`ın ailesinin tek çocuğu olduğu ve Ankara`da yaşadığı öğrenildi.

HELİKOPTER BÖLGEYE İNEMEDİ
Bu arada bölgeye yönlendirilen ve Trabzon`dan kalkan 112 acil servis helikopterinin güzergah boyunca yoğun sis nedeniyle bölgeye inemediği belirtildi. Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, helikopterin birkaç deneme yaptığını, ancak yoğun sis nedeniyle bölgeye ulaşamadığını söyledi.

olaydan dün haberim oldu, geçtiğimiz hafta kaçkar trans turu yaptık, kayalar cidden pek sabit ve sağlam değil, hatta rehberimiz bir kaya yuvarlanmasında yanlış hareket edenlere oldukça kızmıştı, olayın ne kadar ciddi olduğunu şimdi daha iyi fark ettim, allah ailesine sabır versin.

Allah rahmet eylesin. Ailesine sabır dilerim. Çok kötü bir durum.

allah rahmet eylesin geride kalanlarınada sabrlar dilerim.

Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun..

Allah rahmet eylesin. Dağların hiç şakası yok.
Şunu da not düşeyim, sistem içinde çalışan bir personel olarak bizim helikopterlerimiz kurtarma helikopterleri değil nakil içindir. Bu tarz kurtarma gereken olaylarda helikopter iple görevliyi aşağı sarkıtır ve görevli sedyeye yaralıyı alır, bu esnada helikopter havada asılı kalır ve güçlü motoru nedeniyle hareketlerden etkilenmez. Bizim köylülere sorsan oraya uzay mekiği bile iner derler.
Bu durumun farkında olup reklamlara aldanmayıp helikopterlere fazla güvenmemeliyiz. Nakilde tecrübe arttıkça sıra kurtarma faaliyetlerine gelecektir.

Askeri Helikopterler kullanmak gerek.

Bu tarz kurtarma faaliyetlerinde ki uçuşları Eğitim Uçuşu olarak görmeli pilotların uçuş saatlerine kayıt edilmeli.
Böylece Eğitim için havalanması gereken helikopter ve pilot bu süreyi kurtarma faaliyeti kapsamında icra etmiş olur.

Helikopter ve Pilotun Eğitim için havalanmasına gerek kalmaz. Amerika da bu tarz bir sistem var demişti orada yaşayan bir Türk Dağcısı
( Ne kadar doğru bilemiyorum tabii.)

Mantıklı görünüyor. ama askeriye için en önemli unsur güvenlik. Malesef bölücü örgütler bunu kullanabilir. Örneğin görev için gittiğim Kudüs'te Araplar hastamız var diyerek ambulans çağırıp gelen ekibe silahla saldırdığı için artık ambulansta görev yapan paramedikler silah ve çelik yelek taşıyorlar.

TezzMertek' Alıntı:
Askeri Helikopterler kullanmak gerek.

Bu tarz kurtarma faaliyetlerinde ki uçuşları Eğitim Uçuşu olarak görmeli pilotların uçuş saatlerine kayıt edilmeli.
Böylece Eğitim için havalanması gereken helikopter ve pilot bu süreyi kurtarma faaliyeti kapsamında icra etmiş olur.

Helikopter ve Pilotun Eğitim için havalanmasına gerek kalmaz. Amerika da bu tarz bir sistem var demişti orada yaşayan bir Türk Dağcısı
( Ne kadar doğru bilemiyorum tabii.)

Cıkk

Aşağıda ki Jandarma Karakolundan onay alınmadığı sürece helikopterler kalkış yapmaz.
Dağa çıkacak olan gruplarda bölgede ki en yakın Jandarma Karakoluna etkinlikleri hakkında bilgi vermeli.

Ben çıkıyorum kime ne diyecek gruplara da ; İyi de sizin orada olduğunuzu bir şimdi öğreniyoruz. Bunu teyit etmeden helikopteri havalandıramam dersin olur biter.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri