Vergilerimizi Doğru Araca Doğru Olarak Ödemek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tozduman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,499

Tozduman

Yeni Üye
Merhaba Sevgili arkadaşlar;
Ben 2010 Model Platınıum 4X4 Navara sahibiyim...
Benim anlamakta zorlandığım, cevabını bulmak ve hakkımı sonuna kadar aramak için mücadele edeceğim konuları sizlerle paylaşmak istedim.. Aracımızın uygunluk belgesinde (N1) Kamyonet diye yazmakta. Vergisini öderken jeep olarak almaktalar. Bizden jeep vergisi alabilmeleri için arazi aracı (G) sıfatını taşıması gerekmektedir. Arazi aracı olabilmesi için aracımız (N1G) olması gerekiyor. İstanbul'dan Nissan dagıtıcı firmasından Yasin bey le bir tlfon görüşmesi yaptım. Bizim araçlarımız kesinlikle arazi aracı değil (N1) kamyonet diyor. Sadece önden ve arkadan tahrikli olarak geçmekte. Ama kesinlikle arazi aracı değil diyorlar. Arazi aracı olabilmesi için ön ve arka yaklaşma açıları belli düzeyde olması ve alt yüksekliğininde belli limitlerde olaması gerekmektedir diye bilgilendirdiler. Aracımızın vergilerini jeep vergisi olarak ödeyebilmemiz için se aracın uygunluk belgesinde (N1G) olarak geçmesi gerekmektedir diye söylendi. Araç (N1G) olursa iki yılda bir muayene olacak ve hız limitlerimiz kamyonetten çıkıp otomobil sınıfında yer alacagını öğrendim. (N1) Kamyonet olan aracımızdan (N1G) arazi aracı vergisi ödemekteyiz... Ya Nissan firması bunu düzeltecek araclarımıza (N1G) uygunluk belgesi verecek ya da devlet bizden (N1) kamyonet vergisi alacak... Ödediğimiz jeep vergilerinin tutarsız ve hiç bir dayanağının olmadığını tesbit edilmesi içi n hukuki mücadele başlatacağım..

Aradaşların bilgilerine sunuyorum... Lutfen duyarsız kalmayınız... Hepinize sevgi ve saygılarımı iletiyorum...

Etiketler
Ynt: Vergilerimizi Doğru Araca Doğru Olarak Ödemek

Her türlü desteğe varım ama konunun teknik tarafının ve mevzuatın iyice araştırışması gerekli.

Sevgili Arkadaşlar;
Destekleriniz için teşekkür ederim... Mücadeleye devam; gelişen bilgileri ve sonuçları sizlerle paylaşacağım. Hepinize saygılar...!

Bence konuyu her birimiz tüketici mahkamesine taşımalıyız. birimizin bile alacağı olumlu cevap emsal teşkil edecektir.
başlattığınız bu mücadeleye tamamen destek olduğumu bilmenizi isterim. bizlere düşen ne ise yapalım ve hgakkımızı arayalım

Aynen katılıyorum.Ya kamyonet vergisi verelim,ya da 1. köprüden geçebilelim.Akıl dışı bir uygulama....

kesinlikle bende katılıyorum, hakkımızı arayalım. aynı dert bendede var

Nissan, yetkilisi Yasin bey bir yerde yanlış. yapıyor. Eğer Araçta arazi vitesi varsa o araç aynı zmanda arazidede kullanılır demektir. Jeepler (SUV) yeni çıktığında Türkiye'de onlar dada böyle tartışmalar oldu. özellikle azami sürat konusu çok tartışıldı, gazeteci F Altaylının uğraşısı sonunda Jeepler haklarını aldılar. Feribotlarda da, bizden Jeepten daha fazla ücret talep ediliyor. 20 kişilik minibüs ücret talep ediliyor( İDO da). Mücadeleye devam etmeliyiz.

Selam arkadaşlar
Bende 4x4 kamyonet kulanıcısım ve bahsettiğiniz ruhsat değişikliği için bolge idare mahkemesi ile konuştum avukat arkadaşlarım ile zamanında yaklaşık 1 haftaık kapsamlı bir araştıma sonrasında gelirler genelmudurluğu motorlu taşıtlar vergi dairesinin maliye bakanlığının kanun hukmunde kararname ile 4x4 vies kutusu ve 4 lastiği de tahrikli araçlarda jeep veya kamyonet ayrımı yapılmaksızın Ticari kamyonetlerinde 4x4 lux araçlar gibi mtv odemesi fakat ilk alma esnasında lüx vergisi olarakda bilinen ÖTV yi %8 arazi taşıtı ruhsatına sayip araçlarda ise motor hacmine göre %42 den başlayım %83 e giden bir orada tahsiline gidilmesi gibi bir hukumden dolayı eger Aracın gumruk beyan fiyatı uzerinden ÖTV farkını da ödeyip arazi taşıtı yazılmasına mahkeme kararınca hukum verilebileceğine düşüncesi ve anlayısı hakim oldu. Bu yuzden 50-70 bin gibi bir fiyat aralığından aldığımız kamyonetler ÖTV farkı ile 150-170 bin gibi rakamlara gelebilir :smiley:

Cari acık buyuk oldugu icin benzin ve mazot 5 TL ye dayandı.
Ordan burdan ne cıkarsa kardır diye dusunuyorlar.

karayollari trafik kanununda arazi tasitinin ozellikleri yazili , konunun ilk acilisindaki ifade dogrudur kanundaki arazi tasiti tanimina navara ,hiluk gibi araclar aslindauymuyor ve fazladan vergi oduyor.her 4x4 tasit kanuna gore arazi tasiti degil ilgilenenler Karayollari trafik kanununa bakarlarsa goreceklerdir , zaten her 4x4 arac arazi tasiti olsaydi mercedes , BMW,audi vs otomobillerin de bircok modeli 4x4

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri