VİNÇ konusunda yardım , öneri , bilgi ...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan _AHMET_ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,369
Ynt: VİNÇ konusunda yardım , öneri , bilgi ...

sınırlarınızı zorlayıp 12 volt 500 amperi 5 metreye taşıyacak bakır kablo kesidini hesaplarmısınız.o kenarda yazan ah vah ların akünü kısadevre akımı olduğu şeklimde bir atmasyonik fikir beyanında bulunayım sizin kadar anlamadığımın farkındasınızdır.bide 500 amper e dayanabilecek kesme şalteri ile ilgili bir göz kaş kırpmalı bildirim reca ediyim.piyasadaki klasik kesme şalterleri 500 ah dayanım göstermez herhalde.500 ampere dayanabilecek bağlantı terminali sadrazam anforası büyüklüğünde olmalı tahminim

Etiketler

yeni vinc alınca kablosu içinden cıkar..

bu işlerde kullanılabilecek iyi yanmaz ,esnek +kaliteli kabloyu müzik tesisatının iyisi prof u ile ugraşan yerlerden bulursnuz..

en kalını 0 awg dir 1-2-3 awg pek bulunmaz ülkemizde 4 awg den aşagısı hoş olmaz derim..

0 awg sosis kalınlığındadır.. ;) 5-10 metre uzatacaksanız size salam sucuk kalınlıklarındaki kabloyu ancak tek genel müd. verir herhalde.. ;D

o işin bir hesabı var hangi kesitteki kablo kaç amperi kac metre taşır..da.. ;) ehliyetli elektirikçiler bile bilmiyoo sanayii işi yapanları elek.müh.odasının verdiği ajandanın arkasına bakıp söylüyorlar.. ;D ;D ;D

size yüksek ceyran mühendiz'i lazım..derim.. beni aşar.. :smiley:

çok ahkam keser gördümde sizi (sırıtma) alentirik mıhendizi sandıydım(göz kırpma)içinden çıkan kablo 100 lük 1 cm çapında bakır (dil çıkarma) demekki 500 amper geçecek diye düşünülmemiş (göz kıpma)
sizi aşan işlere çok fikir beyan eder gördüm sizi (nokta)

Boşverin arkadaşlar kime lazım oldu bu fil gibi akım çeken vinç uğraşmaya değmez daha küçüğü yok mu tartıştığınız şeye bakın ;) Herkes araçları modifiye edip vinç takıp yükseltirken ben senelerdir o yayla bu yayla gezip durdum şanzıman balataları yıpranmış otomatik vitesli bi suvla gitmek istediğim her yere de gitti, ha bazen küreklere asıldık ayrı konu :D

oğuz bey sizin hesaplarınıza göre iki aküde yetmez, bırakın iki aküyü burdaki arkadaşların çoğunda tek akü var.. suzukilerin aküleri nasıdır bilmem ama suzukicilerin arabasında çoğunlukla tek akü olur. bir iki ekstrem arkadaş dışında 2. aküyü kullanan hiç görmedim.

AL1820' Alıntı:
oğuz bey sizin hesaplarınıza göre iki aküde yetmez, bırakın iki aküyü burdaki arkadaşların çoğunda tek akü var.. suzukilerin aküleri nasıdır bilmem ama suzukicilerin arabasında çoğunlukla tek akü olur. bir iki ekstrem arkadaş dışında 2. aküyü kullanan hiç görmedim.

beyfendinin tavsiyesi vinçlerinizi kebana bağlayın şeklinde tahmin ederim.profilde yazan yaşı görmesem arabasına mosfet amfi filan bağlayıp ses sistemim bilmem kaç kw diyen apaçilerden diye düşünecem.yarın kemeraltında 500 amper ölçen pensampermetre bakıcam.sonra arkadaştan arabasını tanrılar çıldırmış olmalıdaki gibi vinçle infaz etmesini istiycem.bakalım 500 amper nası bişi.500 amper ölçen ampermetre probu ne kalınlıkta.bide ouz beye sorcam ampermetreyi nasıl bağlıycaz.seri ,paralel, .

500 amperi ölçecek ampermetre kimde var .

O iş kolay kullandığınız kablonun metresi kaç ohm ona bakın 1 metre üzerindeki gerilimi ölçün I=V/R

Gel gelelim 500 A lik vinç hangi akü için tasarlanmış ben çözemedim, dediğim gibi TRT aküleri yurttan sesler korosu için tasarlanmış olabilir...

menşur awg tablosunda var kesitler 0 00 000 die
bide p=U x I var.12 x 500 = 6000 watt 6 kw. 100 wattlık lambaya giden kablonun 60 katı bir kablo lazım ilk başta.onun ucuna yuksek gerilim baralarında kullanılan pabuclar olur herhalde.M 16 filan civatalarla bağlantılar yapılır muhtemel.bu kadar teferruatı düşününce en iyisi el yordamı.ittirmece kaktırmaca.ama elin gavuru nedense kalem kalınlığında kablo koyuyo ambalaja.M 6 vida somun.kablo silikonlu filanda değil ısınacağını düşünmemiş garibanlar.allahtan warn arge de oğuz bey çalışmıyo.köküne incir ağacı diker adamların.ambalaja vinç fiyatında kabloda ekletip

Neyse arkadaşlar boşverin birbirinizi kırmayın... bu işte bir yanlışlık olduğu belli.

maksat kırmak değil.merak ediyorum 500 amper nasıl bişi.500 amper sigorta nasıl bişi.500 amper taşıyabilen kablo nasıl bişi.500 amper kesebilen anahtar nasıl bişi.500 amper irtibatlayan klemens nasıl bişi.uzar gider böyle.
cahill merakı benimki.oğuz bey gibi dolu olmayınca insan boşluğu doldurmak için merak ediyor.bende bilge olup cümlelrimi gözkırpmalarla bitirmek istiyorum.insanları cahil yerine koyup dil çıkarmak istiyorum.nasıl morarttım diye cümle sonuna gülücükler doldurmak istiyorum.benim neyim eksik ben neden ordan burdan copy paste yapıp ahkam kesmiyeyim.ben neden yabancı terimlerle insanları aborjin durumuna düşürmiyeyim.neden benim aborjinlerim bilmiyorumki demek isterken mahlukun adını kanguru koymasın .neden neden .
ağalaaaarrr diye bağırasım var. âlâ

anlıyorum da elektrik bu.. mekanik birşey olmadığı için mantık yürümüyor hesap kitap olmadan. aslında biraz yürüyor da az çok elektronik devre kurcalamış olmak işin sezgisini kazanmış olmak lazım. yoksa kağıt üzerinde 500A çok şahane duruyor..

aslında suç duster cılarda :smiley: polemik yaratmıyolar epeydir.geçen jimny tuningle ilgili bir konuda oğuz beyin haşin göz kıpmaları dikkatimi çekmişti.
bu tanrı gibi bişi 500 amper.tanrı varmı? ispat et der ateist müminde sen olmadığını ispat et.onların kutsal metinleri var.oğuz beyin kutsal copy pasteleri.500 amperlik ölçü aletimiz yok.5 tonluk kımıldamayan bir kütlemiz yok.9000 lik warn vincimiz yok .hiç birimiz kanıtlayamayız şimdilik.
ateistin dediği gibi 'varsan çarp' demek çözüm . 500 amper hidayete erdirebilir beni
ben oğuz bey kadar hakim değilim mevzuya.oto elektrik başka bir mecra herhalde.12 v 6 kw kaynak asıl bişi çok merak ettim

500A "tanrı" ise buyrun yeryüzünde 15 milyon amper mevcut:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tokamak (tercüme lazım olursa http://translate.google.com.tr/ )

Nükleer fisyon reaktörü. Yeryüzünde güneş gibi birşey. Henüz işe yarar bir süre bunu çalıştırabilen olmamış, olurda bir gün çalıştırabilen olursa petrole bağımlılığımız bitecek, bizim araçların vergileri de motor hacmi üzerinden değil amper üzerinden kesilecek..

neyse ben artık kaçar herkese iyi geceler. 500A lik vinçin de eğer gerçekten varsa öyle birşey burada hiç kimseye lazım olacağını zannetmiyorum

sakyuz' Alıntı:
500A "tanrı" ise buyrun yeryüzünde 15 milyon amper mevcut:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tokamak (tercüme lazım olursa http://translate.google.com.tr/ )

Nükleer fisyon reaktörü. Yeryüzünde güneş gibi birşey. Henüz işe yarar bir süre bunu çalıştırabilen olmamış, olurda bir gün çalıştırabilen olursa petrole bağımlılığımız bitecek, bizim araçların vergileri de motor hacmi üzerinden değil amper üzerinden kesilecek..

neyse ben artık kaçar herkese iyi geceler. 500A lik vinçin de eğer gerçekten varsa öyle birşey burada hiç kimseye lazım olacağını zannetmiyorum

12 voltta otomobil sınırları içinde 500 amper tanrı.yoksa en basitinde bina girişlerinde 1000 amp bıcaklı sigorta var patladığında güzel aksiyon yaratır :smiley:.yada ikitellide filan olan binlerce volttan 380 volta indiren altyapıdaki kamp yağlı kesiciler.12 volt oto 500 amper biraz çok sanki.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR