Vinç'in Ruhsata İşlenmesi Hakkında...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan efe_41 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 63
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,389

efe_41

Kamp II
Yer
kocaeli /maşukiye
Daha önce konusu olmuştu hatırlarsınız. Araca vinç takıldığında buna göre proje çizilip ruhsata işletilecek denilmişti. Yanılmıyorsam herkez hemfikirdi bu konuda. Bugün vinç taktırmak için bir ustayla görüştüm ve bana üstüne basa basa iddaa ederek araçtaki çeki demirin ruhsata işlenmiş ise, öne taktıracağın çeki makarasını işletmene gerek yok dedi. Haliyle kafam karıştı. Sizler ne diyorsunuz bu konuda. Bilginiz var mı ?

Etiketler
Ynt: Vinç'in Ruhsata İşlenmesi Hakkında...

Arkadaki çeki demiri ile öndeki vinç arasında nasıl bir bağlantı kurmuş o usta hayret..Her ikiside ayrı ayrı işletilir ve işletiliş prosedürleri aynıdır.
Bende her ikiside var ve işli..Bunları yetkili kişilere kendim işlettirdim.Onun için kafanız karışmasın :smiley: ..

Araç üzerindeki her değişiklik resmi olorak işlenmesi lazım. Hatta kanunda cant çapının değiştirilmesinin bile işlenmesi gerektiği belirtilmektedir. Fakat yeni düzenlemeye çeki demirinin ve vincin işletilmesi için CE belgesine sahip olması lazım. Bu çok önemliii CE belgesiz ne çeki demirini nede vinci işletebilirsiniz. Proje çizen yetkili makina mühendislerden prosedurü kesin olarak öğrenebiliriniz.

Ruhsat'ta "ÇEKİ DEMİRLİDİR" ve RÖMORK Takas işaretli. Vinç'in ayrıca işlenmesi gerekiyormu? Ruhsatta böyle bir yerde göremedim.

Vincin projelendirilip ruhsata işlenmesi gerekiyor, işletenler var burada, nasıl yaılacağı konusunda yardımcı olacaklardır ;)

Çeki demirinin yazdığı açıklamalar bölümüve vinçide yazıyorlar. Ayrı bir proje ile 750-850 ytl masrafı var..

Pek sanmam..Ama muayeneden geçmez çıkarmak gerekir. Eğer yaptırmak isterseniz ve trafik müşaviriniz halledemezse haberim olsun.

Jeep34' Alıntı:
Pek sanmam..Ama muayeneden geçmez çıkarmak gerekir. Eğer yaptırmak isterseniz ve trafik müşaviriniz halledemezse haberim olsun.
Uğur abi teşekkürler. Muayenesi yeni yapıldı ama LPG taktıracağım o sırada muayene'den geçmesi gerekecek. Umarım sorun olmaz.Sorun olursa rahatsız ederim.

murat bey geçen ışıkta beklerken bir polis aracımın etrafında bi dolaştı ve sağa çekin dedi.vinç işli olmasa cezayı yazacaktı belli..
ruhsatta yazması gerekende çeki demirli , çeki halatlı arazi taşıtı..sanıyorum en az 500 tl tutar..

çağlar' Alıntı:
vinç işli olmasa cezayı yazacaktı belli..

Ceza yazmaktan ziyade muayeneye gönderilmek üzere aracı trafikten men ederler... Yani çekici ile otoparka çektirilir, daha sonra başka bir araç bırakarak aracınızı alırsınız, muayene yaptırıp evrakları götürdüğünüzde diğer aracı geri verirler...

Ceza yazmaktan ziyade muayeneye gönderilmek üzere aracı trafikten men ederler... Yani çekici ile otoparka çektirilir, daha sonra başka bir araç bırakarak aracınızı alırsınız, muayene yaptırıp evrakları götürdüğünüzde diğer aracı geri verirler...

Son söz bana mantıksız geldi,başka arabam yoksa nasıl olacak veya emanet birinden aldığım arabayı nasıl bırakırım veya onu kim nasıl alır hangi kanunda yazıyor bunu.Uygulamanın böyle olduğunu zannetmiyorum....

Eskiden böyleydi (geçen sene), egzoz, yay, cam filmi v.s. gibi nedenlerle aracı bağlanan arkadaşlarımız oldu. Otoparka aracını almaya gelen kişinin, aracını alıp gittikten sonra muayeneyi yaptırdığını kanıtlamasını sağlamak için böyle bir uygulama vardı, şimdi değiştimi bilmiyorum trafik polisine yada trafik muamelecilerine sormak lazım. Aracını otoparktan alan kişi standart haline çevirip muayeneye gidiyordu bu nedenle süreç uzuyordu, trafikte böyle bir çare bulmuştu aracını alanların aracını standarda çevirip muayeneden geçtiğinden emin olmak için. Aksi halde otoparktan aracını alan bir daha geri döner mi?

Bence mantıksız bir uygulama yasal olduğunu sanmıyorum bizim buralarda alırsın adamın ruhsatını ve/veya ehliyetini film varsa söktür gel başka bir sorun varsa eğer sorunu gider al evraklarını oluyor tabiki polise göre cezanıda yiyorsun yanında ama araba işi bana tuhaf geldi.

Aracı bağlanması bu sebepten ötürü kötü...Bu ara Bursa, Adapazarı derken konuşamadım müşavirle.. Yarın yolda giderken arayayım şu işi halledeyim bari.. Öyle tedirgin tedirgin gezmektense zaten LPG'de yapılacak ikisi bir arada olur Bilgiler için teşekkürler...

Araçlarda yapılan teknik değişiklikler projelendirilip ruhsata işlenmediyse araç trafikten men edilir yani bağlanır, LPG için geçerli olan durum diğer değişiklikler içinde geçerli. Aynı zamanda renkli/filmli cam, egzoz uygulamaları, standartta bulunmayan ışık donanımı (sis farları v.s.), standartta bulunmayan jant-lastik uygulamaları, body kit uygulamaları, aracın standart halinin bozulup yükseltilmesi - alçaltılması hatta standartta olmayan ses/müzik sistemi uygulamalarıda bu kurala dahildir. Kural tam olarak uygulanmamaktadır ama bu uygulanmayacağı anlamına gelmez; kuralları iyi bilen ve uygulamakta kararlı olan yani işini tam anlamıyla yapmak isteyen bir polise denk gelirsiniz ve aracınız bağlanır. Ayrıca yeni muayene istasyonları ile durum baya zor bir hal alacaktır.

Bu durum ve herşeyi projelendiremeyeceğimi düşünmem, ya da bu durumda maliyetin çok artması aracımı standart olarak kullanmaya mecbur ediyor beni. Belki göze batacak değişiklikler değil ama kolayca sökülebilir şeyler üzerinde düşünüyorum bende. Orjinal tampon üzerine vinç (tampon içinden şase bağlantısıyla) 2-3 cm.lik yükseltme ile en azından 30x9,5x15 lastik kullanabilmek falan kafamda ki şeyler, en azından yeni muayene istasyonları çok zorlarsa rahatça standarda dönebileceğim değişiklikler olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR