Vitara 2'' Yükseltme Operasyonu (suzuki Jlx 90 Model Cabrio)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan turkergen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,625

turkergen

Kamp II
Yer
İzmir
Web
www.4tmuhendislik.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB3BTG
Merhaba Arkadaşlar;
Sizlere de fikir vermesi açısından 90 model vitarama yapmış olduğum yükseltmenin fotoğrafları ve bilgi paylaşımıdır. Lütfen sizlerin de uygunsuz gördüğünüz veya kafanıza takılan yerleri bildirmenizi rica ederim
Daha önceki aracıma 1'' yükseltme yapmıştım ve 215/75/15 lastik kullanıyordum.1 inç yapmamın sebebi bu forumda bilgili olan arkadaşların en son 1,25 inc in sağlıklı olduğu ile ilgili yorumlarına bakarak ben de toleranslı ve güvenli olsun diye 1 inç yükselme yapmıştım.1 inç yükseltme ile yaklaşık 5 sene aracı kullandım ve o arabayı da 5 sene önce sattım
Fakat araziyi bırakamadığım için tekrar vitara almıştım. Tabi herşeye baştan başlıyoruz :smiley: Öncelikle 205/70/15 olan lastiklerden kurtulup gözüm kapalı 235/75/15 lastiğe geçiş yaptım. tam turlarda lastikler içten sürtme yapıyordu bunu zaten bekliyordum. Aracı zaten yükselteceğimi düşünerek yaklaşık 2 hafta bu şekilde bindim.( Denemelerimde kesinlik araziye girilmemesi gerektiği ve şehir içinde ise sokak dönüşlerini biraz açıktan almak gerekliliğine kanaat getirdim.) Yükseltme kiti ararken internetten Ducki marka kite ulaştım ve sahibi Ayberk bey ile temasa geçtim.2 inç ile ilgili endişelerimi ilettikten sonra sıkıntı olmayacağı kanaatine vararak kiti satın aldım.Bu kit ile ilgili olarak ünlü sitede satışa ulaşabilirsiniz. veya ben de numarayı iletebilirim.(not : hiç bir ticari ilişkim yoktur.Konuyu saptırıp o taraflara girecekseniz cevap vermeyeceğim.)
İzmirde Yükseltme ilgili tamirci arkadaşın numarası: İlker Bey: 0 537 792 36 23. Çok dürüst bir ustadır. Numarayı benden aldığınızı söyleyebilirsiniz yardımcı olacaktır.Fiyatını sorarsanız özelden cevaplayabilirim.
Resimler şimdi geliyor..

Son düzenleme:

Öncelikle kit 2 adet arka yay takozu , 2 adet amortisor uzatma parçası, 1 adet diferansiyel takozu , 2 adet ön yay takozu ve 2 adet amortisor kule uzatma parçasından oluşuyor. Tabi kitin direk resmini çekmeyi unutup sökme takma işlemine koyulduk.. Önce arkalardan başladık ki en kolay bölüm burası.
Arka yayların üzerine takozları koyduk

20180924 094216

bu arada farkettik ki amortisor istinat takozunu ve dipteki ince lastik takozu sökmemiz gerekiyor. İşlem sırası şu şekilde olmalı.. En dipte yükseltme takozu sonra ince lastik takoz ve en sona istinat takozu sonra yaylar olmalı.Üstteki resimdeki gibi hemen takozu koyup oldu bitti yapmayın bizim gibi. Yaptıklarımızı söküp düzeltip yerine taktık :smiley: Fakat amortisor istinat takozunun civatası kısa geldiği için uğraşmayıp bu takozu çıkardık. (yayların oarada konik şekilde görülen)

20180924 131252

20180924 143441

bu arada üst resimde görülen arka diferansiyel hava çıkış kısmındaki hortum kısa geldi. yerine 5 tl ye 10 cm daha uzun benzin hortumu aldık uzunluğunu ayarlayıp kesip yerine taktık.Hava atışı olduğu için benzin hortumu iş görecektir.

Sıra geldi en zor kısıma. Ön tarafın yükseltmesi. Ön taraftaki zorluk benim ki gibi eski araçların amortisörlerini sökerken karşınıza çıkıyor ve bir de ön yayı sökmek biraz sıkıntı yaratıyor. Onun haricinde aslında zorlayan bir şey yok. Ön tarafta amörtisorleri tamamen çıkarın çünkü en üst taraftaki civatalar puntalı olduğu için o civataları yerinde sökmenize imkan yok. amortisör yükseltmelerini taktıktan sonra civatalara tekrar punta atmayı ihmal etmeyin. Ön tarafa yükseltmeleri takabilmeniz için Viraj denge çubuğunun civatlarını da sökmelisiniz. Aksi takdirde takozları takamazsınız.

20180924 122543

En son bütün parçaları tekrar birleştirdik ve ortaya çıkan sonuç, lastik sürtmeleri gitti. lastik ebatlarından dolayı eskiye göre 6 cm kazanmıştım. get ile 5 cm de kupayı yükseltmiş olduk toplam 11 cm yükseklik kazanmış olduk.. Diferansiyel ise lastik ölçüsüne bağlı olarak eski lastiklerime göre 3 cm daha yükselmiş oldu.arazi kabiliyeti artarken hızlı gitmemek ve virajlara daha dikkatli girmek farz oldu ama öyle gözünüz korkmasın..Hiç bir fren hortumu değişikliği yapmadık amortisorler salıkken bile yeterli pay vardı. Ama sizinkini yine de kontrol ediniz. Herhangi bir şaft uzatmasına da gerek kalmadı. Bunları yaparken hızla işimizin olmayacağını düşünerek yapıyoruz. Arazi kabiliyetini arttırmak için yapıyoruz. Yükseltmeden sonra biraz daha dikkatli giderseniz bir sıkıntı yaşamazsınız. Önce de belirttiğim gibi lütfen 2 inç yükseltip uygun bulmadğınız şeyler varsa belirtiniz. hepimiz için fayda sağlar. Ya da bu yükseltmede kafanıza takılan veya uygun görmediğiniz şeyler varsa lütfen belirtiniz. Önemli olan bilgi paylaşımı olması.

20180924 154135

Teşekkürler M3CSL, daha aracı 4 kişi denemedim fakat bugün yaptığım denemelerde kaldırım üstüne inip çıkarken arkaların değil de önlerin sürtme yaptığını farkettim fakat nereye sürttüğünü bir türlü bulamadım.Yüksek bir kaldırıma çıkarken araç fazla yatıp kalktığı için eğik olan taraftan arada sürtme yapıyor.İçten şaseye sürtüyor diye düşünüyorum.Normalde yoktu fakat denedikçe görüyorum. Tur ayar vidası ile oynamak lazım veya spacer koymak lazım.

Arka tarafta 2 kişi varken vurma ihtimali çok düşük gibi geliyor çünkü arkası aracın çok yükseldi. Vurma dediğiniz amortisörün vurmasından mı bahsediyorsunuz tam olarak anlayamadım ama arkaya yolcu alıp denemek lazım. Daha önce 1 inç yükseltmede 215/75/15 lastik kullanıyordum hiç bir sıkıntım yoktu. şimdi 2 inç yükseltme ve 235/75/15 lastikler var. Fazla uğraşmamak için aslında yükseklik olarak en uygun olan 215/80/15 kullanmak lazım. Daha sıkıntısız olur.

Geldiğimiz son nokta resimleri
2 inç yükseltme yapıldı , lastikler 235/75/15 takıldı, Şnorkel takıldı, tepe sisleri,ön sisleri ve geri vitese bağlı arka çalışma lambaları takıldı, 5 cm flanşlar takıldı, jantlar değiştirildi, dodikler takıldı
Memur vitara halinden ozgür vitara ya yavaş yavaş geliniyor.

20181114 112705

Vitara1

7fc6f442 990d 4786 864a 0df56c880370

E86ce7be 944f 4e9d a963 f7a7eb81b36d

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR