Vitara 91-94 Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Çılgın Balıkçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,007
Hocam verdiğin bilgiler için çok çok teşekkürler. Kafamdaki bütün sorulara cevap oluyor.

- Vergi konusu benim için çok avantaj, 2011 L200 almak üzereydim ki 3.019,00 TL vergiyi görene kadar. Kasko bedlelinin %5 olayından dolayı 2.136,00 TL olsa da bana çok geldi.
- Sigorta da çok ciddi olmaz diye düşünüyorum. Aracı babamın üzerine alma niyetindeyim. Hemde plakası 28 Giresun olacak.
- Triger kopartacak kadar kesinlikle arabayı bakımsız bırakmam. 24 yaşındayım 11 yaşından beri araba kullanırım ve çocukluğumdan beri sanayideyim. ( 2 yıl öncesine kadar dükkanımız vardı. Ticari araç klimaları üzerine )
- Çok sağlam bir ustam var. Suzuki ustası değil ama ustaalığı takdire şayan.
- Aracı kullanma amacım kesinlikle off road olmayacak. Hafif off road bile denemez. Arazide gezmek terimi tam bana göre. Yoldan çıkayım. Bir kaç kişinin peşine takılıp mangala gideyim kafi. Giresunda gittiğim yerlere Kartal bile çıkıyor neredeyse :smiley: Zaten her yer doğa. Yaylaya giderken her yer arazi. :smiley:
- Aracı alırsam şayet aksesuardan çok motor ve yürüyenini sorunsuz yapana kadar uğraşırım. Çok fazla bir donanıma ihtiyacım olmayacak. Ama yine de hafif bir yükseltme. AT lastik. Bir ihtimal de vinç.
-Çok uzun soluklu yollara gitmeyeceğim. Genel olarak tabi. Hafta içi ev - ofis arası. 6,5km gidiş - 8 km geliş. Hız çok problem değil. Evde bir tane daha aracımız var. Arazi zamanı Suzuki kullanarak diğer ihtiyaçlarımız için ihtiyarı yormayız :smiley:

Benimle yaşıt bir araba için gayet olumlu fikirler edindim. Videoyu saymazsak tabi. Kafa karıştırıcı bir video olmuş :smiley:

Genel olarak işte ben aracı bulmuşum diyorum.

İlginiz ve sabrınız için çok teşekkürler.
-Vergi aynen avantajlı
-Sigorta herkesle aynı malesef. 28 mantıklı
-Suzuki olmasa da Japon ustası olsun derim. Tavsiyem yukarda
-Offroad değil de patikaya bile çıksan fark yaratır, kafan rahat olur, aman alttan ses mi geldi diye endişelenmez keyfine bakarsın =)
-Vinç ok ama yükseltme için masraf yükseliyor ben yaptıramadım. Elektrik filan da yenilemek gerekiyor. Bir de bu araçlarda yağı 2 haftada bir kontrol etmek gerekiyor. Katiyen yakmaz ama dökerek azaltır.

Video montaj =DD şaka bir yana 6.26da görünen yer Aksiyon oto ve aracın yanılmıyorsam 3.lüğü var kemerburgazda isoff yarışmada : )
Her araç dağılabiliyor Suzuki'ye niye takmışlar anlamadım : ) benimki dağılmıyor : P

-Offroad değil de patikaya bile çıksan fark yaratır, kafan rahat olur, aman alttan ses mi geldi diye endişelenmez keyfine bakarsın =)
-Vinç ok ama yükseltme için masraf yükseliyor ben yaptıramadım. Elektrik filan da yenilemek gerekiyor. Bir de bu araçlarda yağı 2 haftada bir kontrol etmek gerekiyor. Katiyen yakmaz ama dökerek azaltır.
Yükseltme konusunda hazır yüksek bir araç alabilirim. Gözüme kestirdiğim bir kaç tane var. Ama yılardır benzinde kullanılmadığından sanırım benzin pompası arızalı. Vitaralar birazcık çamur görünce şaft mı kırıyor anlayamadım orayı :eek: Çok zora gelmiyor sanırım. Vitaraları ağırlık niyetine çekmişler neredeyse :smiley: Maliyetler çok düşük değil gibi gelmeye başladı bana. Oturup hesap yapınca ama zor şartlarda kullanmayacağım için problem olmaz diye umuyorum. :smiley:

Yükseltme konusunda hazır yüksek bir araç alabilirim. Gözüme kestirdiğim bir kaç tane var. Ama yılardır benzinde kullanılmadığından sanırım benzin pompası arızalı. Vitaralar birazcık çamur görünce şaft mı kırıyor anlayamadım orayı :eek: Çok zora gelmiyor sanırım. Vitaraları ağırlık niyetine çekmişler neredeyse :smiley: Maliyetler çok düşük değil gibi gelmeye başladı bana. Oturup hesap yapınca ama zor şartlarda kullanmayacağım için problem olmaz diye umuyorum. :smiley:
aks kırılma olaylarına bakınız %90 araizde ön teker nerdeyse tamtur çevrili kaldığı yerden çıkmaya çalışırken kırılıyor. yukardaki yazılarda bahsettiğim ön difransiyel dezavantajı. tam turda 4x4 tteyken akslar kasılıyor ve zorklanınca kırılıyor haliyle. haraket halinde yumuşak zeminde kolay kolay bişey olmaz .

duran bir vitarayı 4x4 kullanırken yönlendirme için direksiyon tam tur çevrili hareket ettirme ... bence kural ,,,,

4x2 de hiç bir sorun yok . buda kesin . ben çok az 4x4 kullanıyorum . çünkü gittiğim araziyi 4x2 çok çok rahat yetiyor.

bence ağır off road yapmayacaksan hiç problem yok

benzin pompası mekanik tahrik ile çalışıyor. yanılmıyorsam 400 tl gibi bir fiyatı olması lazım .
91 model ve lpgli aracımdaki pompa revizyon gördümü bilmem ama hala üzerindeki orjinal :smiley: ....

maliyet hesabı yaparken yükseltme için 950 euro fiyatı ile 3 inch becce yükseltme kitini kesinlikle öneriyorum.
her nekadar türkiyede üretim yapılıp euro ile satılsada....
anında bulunabilirlik ve olası yedek parça bulunmasınıda düşünmek lazım . kit bu arada ömür boyu garantili. ama kazası belası vs var uutmamk lazım

ha bide yükseltme için zaten eski olan araç için ben olsam kupa yükseltmesi yapmazdım.

benzin pompası mekanik tahrik ile çalışıyor. yanılmıyorsam 400 tl gibi bir fiyatı olması lazım .
91 model ve lpgli aracımdaki pompa revizyon gördümü bilmem ama hala üzerindeki orjinal :smiley: ....

maliyet hesabı yaparken yükseltme için 950 euro fiyatı ile 3 inch becce yükseltme kitini kesinlikle öneriyorum.
her nekadar türkiyede üretim yapılıp euro ile satılsada....
anında bulunabilirlik ve olası yedek parça bulunmasınıda düşünmek lazım . kit bu arada ömür boyu garantili. ama kazası belası vs var uutmamk lazım
O tam tur çevrili olma olayına dikkat etmemişim. Tahminimce benimde 4*4 e çoğu yerde ihtiyacım olmaz. Ama işin fantezi kısmı o biraz :smiley:

Ayırdığım bütçe tüm masraflar dahil 30.000 TL

bide özel olmazsa ne kadar bütçe ayırmayı düşünüyorsun ..?
Bir ihtimal de tanıdığımda bakımlı tertemiz 2005 model kazasız hasarsız Rally Raid var. 133.000km de. Üzerinde Silverstone Extreme lastikler var. İçi tertemiz deri döşemeli vs. :smiley: Olurda fiyatını anlaşırsak uygun olarak onu alabilirim. Ama üzerinde başka herhangi bir aksesuar yok. Tavan barı bile :smiley: Maliyetleri hesapladıktan sonra ortaya ne çıkacak bilmiyorum. Son kararı sayılar söyleyecek :smiley:

bende bakmıştım bir ralli raid :smiley:
gerçekten güzel arabalar .. daha çok otomobil konforundalar
temiz ise ve fiyatı uygunsa çok mantıklı olabilir. 130bin km orjinal ise ve kazasızsa bence çok ii .

ama bakım masraflarını göz önüne almak lazım örneğin 4 enjektör kabaca 4000 tl gibi. bende bakarken olası arızaları ne olabilir die araştırdığımda eğer araç süpriz yapar ise bayağı baş ağrıtır ve cep yakar cinsten

aractan iyi anlayan birine göstermek lazım

birde yakıt konusu var tabi mazot 4.5 oldu sonuçta 12-17 lt/ 100 km ..
nekadar yol yapılacağı önemli burda

araç işi aşk işi gördün ve beğendiysen çok düşünmemek lazım

ara ara yukarda yazdığım olumsuzluklarına rağmen hala bu kadar uğraştığım aracı satıp defender alasım gelmiyor deil :smiley:

gerçekten güzel arabalar .. daha çok otomobil konforundalar
temiz ise ve fiyatı uygunsa çok mantıklı olabilir. 130bin km orjinal ise ve kazasızsa bence çok ii .
Araç orjinal km ve kazasız :smiley: Patronumun dayısının aracı. Ellerinde bir çok araç olduğundan dolayı çok yorulmuyor. Ve araç çok bakımlı. İyi bakıldığı sürece çok masraf olmayacak gibi geliyor bana. Fiyatı da uygun. Bana uygun daha doğrusu :smiley: Üzerindeki extreme lastikler ile de 11 lt falan yakıyor. :smiley: Yakıtta çok gelmiyor bana. Bende 2011 model Ford Tourneo Connect var 110hp olan modeli. O da o civarda yakıyor hemen hemen. Çok gözüm korkmuyor açıkcası arazi araçlarının yakıtından :smiley: Defender çok farklı bir araç. Çok çok beğeniyorum. Bilsem ki 2.5 TDCİ 130hp Ford Transit motorunu çok zahmet olmadan koyup ruhsata işleyecek olduğumu bilsem alıp yapacağım. Ama cidden gözüm korkuyor bu durumlardan :smiley:

defender düşünüyosanız transit motoru uygulaması yapan çok ...
istanbul bu işin merkezi zaten

karadizel motoru kötü olan bir tane alıp hemde ucuz olacaktır.. motoru değiştirilebilir

defender düşünüyosanız transit motoru uygulaması yapan çok ...
istanbul bu işin merkezi zaten

karadizel motoru kötü olan bir tane alıp hemde ucuz olacaktır.. motoru değiştirilebilir
Araç motor değişimi için şöyle bir ibare var kafamı çok karıştırıyor. Motor hacimleri bire bir aynı. Benzinli motorda %30 dizel motorda %50 motor gücü fazla olabilir deniyor. Bu durumda transit motorunu işletmek gibi bir durum ortadan kalkıyor. Ondan cesaret edemiyorum.

herhangi bir gelişme varmı..?
Hocam selamlar. Bir kaç gündür sitede olan bir problemden dolayı cevap yazmadım. Kusura bakmayın. Yere kar düşmesiyle beraber 4*4 piyasasında deli gibi bir artış oldu. :smiley: Bende beklemedeyim. Ama sanırım daha önce bahsettiğim Rally Raid i alabilirim yaza doğru. Suzuki Vitara dolardan hızlı değer kazanıyor :smiley: Beklemedeyim açıkcası. Bir tane CJ7 var memlekette Ford turbodizel motorlu. Onun fiyatı da güzel. Bir ihtimal onu da alabiliriz. Lakin şu aralar fiyatlar çok abuk düzeylerde.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR