Vitara Maksimum Tork Devri - Hıza Göre Vites Değiştirme - Yakıt Tasarrufu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan veteriner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,535

veteriner

www.bagbasiveterinerklinigi.com
Yer
DENİZLİ
Web
www.bagbasiveterinerklinigi.com
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla genel bir prensip olarak otomobiller maksimum tork ürettikleri motor devrinde minimum yakıt tüketir. 1.6 Vitara JLX için maksimum tork devri 4000 d/d. olduğuna göre minimum yakıt için araç mümkün olduğunca 4000 devir civarı mı kullanılmalıdır? Yoksa bu konuda yanlış bilgiye mi sahibim?
Benzer bir konu da Vitara Kullanma El Kitabında " Vites Değiştirme" başlığı altında geçen
"....en iyi yakıt tasarrufu ve kullanım için tablolarda gösterildiği gibi vites büyütüp küçültünüz
Vites Pozisyonu
1 41 km/s
2 78 km/s
3 110 km/s
4 152 km/s
5 Top speed yazıyor (bölüm 5 - s 10) Bu hızlarda vites değiştirmek motoru çok bağırtıp yıpratmaz mı? Kitapçıkta yakıt tasarrufu için diyor ama tersine bu hızlarda vites değişimi yakıtı arttırmaz mı?
Ben genel olarak mümkün olduğunca erken vites büyütüp arabanın zorlanmadan ilerlediği en düşük devirde ilerlemenin daha ekonomik olduğunu zannediyordum kafam karıştı.
Bu konularda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar açıklama yaparlarsa sevinirim. Teşekkürler.
Saygılarımla.

Etiketler
Ynt: Vitara Maksimum Tork Devri - Hıza Göre Vites Değiştirme - Yakıt Tasarrufu

veteriner' Alıntı:
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla genel bir prensip olarak otomobiller maksimum tork ürettikleri motor devrinde minimum yakıt tüketir. 1.6 Vitara JLX için maksimum tork devri 4000 d/d. olduğuna göre minimum yakıt için araç mümkün olduğunca 4000 devir civarı mı kullanılmalıdır? Yoksa bu konuda yanlış bilgiye mi sahibim?
Benzer bir konu da Vitara Kullanma El Kitabında " Vites Değiştirme" başlığı altında geçen
"....en iyi yakıt tasarrufu ve kullanım için tablolarda gösterildiği gibi vites büyütüp küçültünüz
Vites Pozisyonu
1 41 km/s
2 78 km/s
3 110 km/s
4 152 km/s
5 Top speed yazıyor (bölüm 5 - s 10) Bu hızlarda vites değiştirmek motoru çok bağırtıp yıpratmaz mı? Kitapçıkta yakıt tasarrufu için diyor ama tersine bu hızlarda vites değişimi yakıtı arttırmaz mı?
Ben genel olarak mümkün olduğunca erken vites büyütüp arabanın zorlanmadan ilerlediği en düşük devirde ilerlemenin daha ekonomik olduğunu zannediyordum kafam karıştı.
Bu konularda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar açıklama yaparlarsa sevinirim. Teşekkürler.
Saygılarımla.

Sevgili Meslektaşım :=)
Motorun Maximum tork ürettiği devirlerde daha verimli çalıştığı doğru. Bununla beraber motorun verimli çalışmasının yanında rüzgar direncide yakıt tüketimi açısından çok önemli. Çünkü araç hareket edebilmesi için ortaya çıkan rüzgar direncinden daha fazla bir güç üretmek zorunda.

Rüzgar Direnci = 1/2 * d * a * cd * v^2

d=havanın yoğunluğu (ki sabit diyelim)
a=taşıtın hava içinde ilerlediği izdüşüm (projeksiyon) alanı(ki sabit diyelim)
cd=taşıt hava sürtünme katsayısı (ki sabit diyelim)
v=hız

Motor devrinin dolayısı ile aracın hızının yakıt tüketimine etkisini bulabilmek için D , A, CD değerlerini sabit olarak alalım sadece V yani hızın değiştiğini düşünelim. Tüm diğer sürtünme faktörlerini (lastik yüreyen aksam, sepet vs sabit kabul ediyoruz)

Böyle bakar isek rüzgar direnci direk hızın karesi ile orantılı

Yani 3 birim hız için 3*3=9 iken
4 birim hız için 4*4=16
dolayısı ile hız arttıkça rüzgar direnci çooook artıyor.
Uzun lafın kısası sadece verimli deviri yakalayım diye 70km/h dan 90 km/h a çıkarsanız yakıt tüketiminiz düşmez aksine artabilirde.

Bu arada kitapçıktaki o hızlar sanırım vitelerin max hızları , daha doğrusu max beygir gücünün verildiği 6000 (sizin aracınkini tam bilmiyorum) hızlar. O devirler yakıt tüketimi için değil max ivmelenme için işinize yarar.

Bu arada Ne kadar çok Rüzgar Direnci demişim , Belkide oğlumun adı Rüzgar diye affinitem var bu konuya.

Umarım çok karışık olmadı, işinize yarar.

Gökhan Akyıldız

veteriner' Alıntı:
Vites Pozisyonu
1 41 km/s
2 78 km/s
3 110 km/s
4 152 km/s

Merhaba,
Zannederim çeviride bir hata yapılmış. Vites değişimi için tavsiye edilen hızlar değil de, kesinlikle aşılmaması gereken hızlar olsa gerek verdiğiniz o değerler.
Standart haliyle o hızlara, aracın motor devri sırasıyla 1.viteste 6083d/d 2.viteste 6062d/d 3.viteste 5915d/d ve 4.viteste 5966d/d değerlerinde ulaşabilir. Varın o devirlerdeki yakıt sarfiyatını siz hayal edin.

Bahsettiğiniz kullanım pratiğini ben de uyguluyorum ve mantıklı buluyorum, ancak port bagaj yüzünden sarfiyatı 8-9lt/100km'den aşağı çekemedim.

schweps' Alıntı:
Merhaba,
Zannederim çeviride bir hata yapılmış. Vites değişimi için tavsiye edilen hızlar değil de, kesinlikle aşılmaması gereken hızlar olsa gerek verdiğiniz o değerler.
Standart haliyle o hızlara, aracın motor devri sırasıyla 1.viteste 6083d/d 2.viteste 6062d/d 3.viteste 5915d/d ve 4.viteste 5966d/d değerlerinde ulaşabilir. Varın o devirlerdeki yakıt sarfiyatını siz hayal edin.

Bahsettiğiniz kullanım pratiğini ben de uyguluyorum ve mantıklı buluyorum, ancak port bagaj yüzünden sarfiyatı 8-9lt/100km'den aşağı çekemedim.
Şenol Hocam Teşekkürler. Haklısınız çeviri hatası var. Orijinal İngilizce kitapçıkta:
"The table shows the maximum allowable speed for each gear." Yani tablo her vites için maksimum izin verilebilir hızları gösterir diyor.
Çeviri hatasından kaynaklı gereksiz bir başlık olmuş kusura bakmayın. Ama bu şekilde hatayı farkettik. Paylaşımın güzelliği de bu olsa gerek. İyi ki bu forum var.
Şenol Hocam 8-9 lt tüketim şehir içi veya arazide ise gayet iyi. Orjinal kitapçıkta şehir içi veri 9.6 lt. Şehir dışı bu rakamlarsa ve biraz daha düşürmek istiyorsanız Vakum Saati adlı manifolda bağlanan bir gösterge var, bu göstergeyi dikkate alarak sürüş alışkanlığınızı uyarlarsanız yakıt tüketimini düşürmeye faydalı oluyor.

Yaklaşık 3 yıl önce sorduğun konuda geçen süreçte edindiğim tecrübeye göre amaç ekonomik sürmekse ilk hareketten sonra 2000 devir civarı vites değiştirip mümkün olan en üst vitese en kısa sürede çıkmak.ve Düz yolda 1600-1800 devir civarı,
Hafif rampalarda 2000-2200 devir civarı
Hafif inişlerde 1300-1500 devir civarı
Ve en az 4. mümkünse 5. vitesle ilerlemek lazım.

Yaklaşık 3 yıl önce sorduğun konuda geçen süreçte edindiğim tecrübeye göre amaç ekonomik sürmekse ilk hareketten sonra 2000 devir civarı vites değiştirip mümkün olan en üst vitese en kısa sürede çıkmak.ve Düz yolda 1600-1800 devir civarı,
Hafif rampalarda 2000-2200 devir civarı
Hafif inişlerde 1300-1500 devir civarı
Ve en az 4. mümkünse 5. vitesle ilerlemek lazım.
Merhaba ; 2007 model 1.6 vitara yeni aldım; max devir -yakıt ile ilgili yazlanları okudum; aracım lpg li; benim sorum şu ki; lpg de kullanıyorum; vites geçişlerinde deviri yükselttiğimde ki 4000 lere çıktığımda torpido üstündeki yakıt göstergesinde 3 mg/lt lere 4 mg/lt lere düştüğümü görüyorum; sizin dediğiniz daha alt devirlerde 2000 devirlerde ise çok yüksek yakıt değeri ( 30 mg/lt) değeri gösteriyor, yani 3500-4000 devirlerde çok düşük yakıt yaktığımı gösteriyor; bende şaşırdım hangisi doğru?

Sevgili Meslektaşım :=)
Motorun Maximum tork ürettiği devirlerde daha verimli çalıştığı doğru. Bununla beraber motorun verimli çalışmasının yanında rüzgar direncide yakıt tüketimi açısından çok önemli. Çünkü araç hareket edebilmesi için ortaya çıkan rüzgar direncinden daha fazla bir güç üretmek zorunda.

Rüzgar Direnci = 1/2 * d * a * cd * v^2

d=havanın yoğunluğu (ki sabit diyelim)
a=taşıtın hava içinde ilerlediği izdüşüm (projeksiyon) alanı(ki sabit diyelim)
cd=taşıt hava sürtünme katsayısı (ki sabit diyelim)
v=hız

Motor devrinin dolayısı ile aracın hızının yakıt tüketimine etkisini bulabilmek için D , A, CD değerlerini sabit olarak alalım sadece V yani hızın değiştiğini düşünelim. Tüm diğer sürtünme faktörlerini (lastik yüreyen aksam, sepet vs sabit kabul ediyoruz)

Böyle bakar isek rüzgar direnci direk hızın karesi ile orantılı

Yani 3 birim hız için 3*3=9 iken
4 birim hız için 4*4=16
dolayısı ile hız arttıkça rüzgar direnci çooook artıyor.
Uzun lafın kısası sadece verimli deviri yakalayım diye 70km/h dan 90 km/h a çıkarsanız yakıt tüketiminiz düşmez aksine artabilirde.

Bu arada kitapçıktaki o hızlar sanırım vitelerin max hızları , daha doğrusu max beygir gücünün verildiği 6000 (sizin aracınkini tam bilmiyorum) hızlar. O devirler yakıt tüketimi için değil max ivmelenme için işinize yarar.

Bu arada Ne kadar çok Rüzgar Direnci demişim , Belkide oğlumun adı Rüzgar diye affinitem var bu konuya.

Umarım çok karışık olmadı, işinize yarar.

Gökhan Akyıldız
Merhaba ; 2007 model 1.6 vitara yeni aldım; max devir -yakıt ile ilgili yazlanları okudum; aracım lpg li; benim sorum şu ki; lpg de kullanıyorum; vites geçişlerinde deviri yükselttiğimde ki 4000 lere çıktığımda torpido üstündeki yakıt göstergesinde 3 mg/lt lere 4 mg/lt lere düştüğümü görüyorum; sizin dediğiniz daha alt devirlerde 2000 devirlerde ise çok yüksek yakıt değeri ( 30 mg/lt) değeri gösteriyor, yani 3500-4000 devirlerde çok düşük yakıt yaktığımı gösteriyor; bende şaşırdım hangisi doğru?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri