Vitara Radyatör Su Eksiltme Ve Anlam Veremediğim Su Haznesi ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zorbozan37 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,788

zorbozan37

Kamp I
Yer
İstanbul/Bahçeşehir
Merhaba arkadaşlar;
belki insanlık için küçük ama benim için büyük bir sorum olacak.
malum 94 5K jlx sahibiyim ve daha çok yeniyim bu araçta
radyatör suyu sürekli eksiliyor bir gün kontrol etmeyi unutup motoru yakmaktan korkuyorum malum açık sistem olduğu için ben ısınan suyun buharlaşmasına bağlıyorum fakat bunun bir çözümü var mıdır?
birde radyatör suyunu eklediğimiz deponun sırtına bağlı başka bir hazne daha var ona bir anlam veremedim orda duran depo nedir?
değerli cevaplarınızı bekler, saygılar dilerim...

Etiketler
Ynt: Vitara Radyatör Su Eksiltme Ve Anlam Veremediğim Su Haznesi ?

Merhaba Ümit bey,
Soğutma sisteminin tamamını kontrol ettiniz mi?
Radyatörden başlayarak,yedek su deposu,hortumlar,devirdaim,radyatör kapağı vs.
Hatta içerdeki kalorifer radyatörü dahi kontrol edilmelidir,kaçak olabilir.

Çok sıcak günlerde hiç kullanmasanız bile buharlaşma nedeniyle minimal eksilme olur.
Fakat hergün eksilme normal değildir.Çok eskiden Vitara'larım oldu ama hatırlamıyorum.
Sadece size bu durumun hiç bir araçta normal olmadığını anlatmak istiyorum.

Aracınızı stop ettikten sonra 15-20 dakika bekleyin altına bakın damlama var mı diye.
Çalışır durumdayken devirdaim kaçağını yeni başlamışsa pek göremezsiniz.
Devirdaim iyice laçkalaştığında artık çalışırken de suyu şakır şakır akıtır.

Çalışırken radyatör,hortumlar vs sistem elemanlarını kontrol edebilirsiniz.
Bunu bir an önce bakıp çözüme kavuşturun önümüzdeki sıcak günlerde büyük yara olmasın.
Şahsi tecrübelerimden bazılarıdır,yardımcı olmasını umarım.

cevabınız için çok teşekkürler. radyatör yeni değişiş gıcır gıcır ama yinede bütün bağlantılarına baktırdım yedek su haznesinden kastınız bu benim bahsettiğim normal su haznesi ise hiçbir sıkıntı yok ama bu su dposunun yanında kendi halinde olan bidon ise onun hiçbir yere hiç bir şekilde zaten bağlantısı yok. yani anlayacağınız hiçbir yerinde hiçbir kaçak köçek yok.
su eksiltme miktarını da şöyle tarif edeyim
"F" seviyesindeki su sürekli yol yapıldığında yaklaşık 150-200 kilometrelere gelindiğinde "M" seviyesine iniyor hava sıcaklığı ile doğru orantılı olarak da bu oran +- oynuyor.

İki üç gün tamamlamadığınız taktirde eksilme devam edip tehlikeli seviyeye iniyorsa illaki bir yerinde kaçak söz konusudur. Bunun için eğer gözle hiç bir yerinde tespit yapamıyorsanız ve radyatörüm de yeni dediğinize göre,önceki mesajımda belirttiğim gibi devirdaimden olabilir.

Devirdaim pulesi etrafına bakın kaçak varsa kireçlenmeyi de görmeniz gerek.Çok yeni ise durduktan bir müddet sonra yere damlamaya başlar.İçerdeki kalorifer radyatöründe kaçak olabilir.Ön tarafın yerlerini elle iyice yoklayın ıslaksa oralardan bir yerde de kaçak olabilir.

Bendeki bilgiler şimdilik bu kadar.Bir kontrol yapın bakalım duruma göre hareket edersiniz.
Elbette bende bir tamirci değilim ve görmeden uzaktan ancak bu kadar olabiliyor.
Kolay gelsin.

çok teşekkür ederim tavsiyelerinizi dikkate alacağım.
ilk fırsatta geniş çaplı bir inceleme yapıcam olmadı radyatörcü ye müracaat...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri