Vitaracılar Yardıma İhtiyaç Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kadir çevik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,602

kadir çevik

Ana Kamp
Vitara 1.6 JLX Otomatik BRC lpg takılı aracımı altı ay önce aldım. Aldığımda araç 131000 km yapmıştı. Şimdi 142.000 km de. Ankara'dan yola çıktım Kadıköy'e girdim ve gösterge sıkışık trafikte 90 dereceyi gösteriyordu. Araçta dijital hararet göstergesi var. Hemen parka çekip ek kaba baktım su epey eksilmiş hemen ilave yaptım ve hararet kısa süre sonra tekrar 82 dereceye geriledi. İstanbul dönüşü her durulan yerde yedek kaba yarım litre su ekleyerek geri döndüm. Araç o günden beri su içmeye devam ediyor.
1. Pembe antifriz vardı araçta, boşatıp, bir kaç kez su koyup, termostat açmasını da sağlayarak, mavi klasik antifriz ve saf su koydurdum.
2. Aracın lpg bağlantı hortumlarından su kaçağı vardı hortumların tümünü değiştirdim.
3. Aracın lpg regülatöründen giden su hortumunun bağlandığı yerde kaçak tespit ettim. Zira araç durduk yerde oradan su kaçırıyordu. Yetkili servise onu da yaptırmaya çalıştım ama yapamıyorlar. Yapıyorlar yine aynı yerden kaçırıyor.
4. Bu işler olurken su radyatöründe sızıntı olduğunu saptadık ve onu da derhal kaya radyatörde yaptırdım. Şişlendi temizlendi ve takıldı.
5. Paspas altından su kaçağı görünmüyor.
Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Su içme durumu devam ediyor. Conta yakması olmaması lazım. Hararet saatim var ve harareti sürekli kontrol altında tutuyorum. yani araç hararet yapmadı aldığımdan beri.
Ustalara kalsa hemen motor kapağını açacaklar. Tabi müsaade etmedim.
Bu sorunu çözmek konusunda bana lütfen yardımcı olun, ne yapayım? Silindir kapak contası yanmış olabilir mi? Ya da bu su bağlantısının olduğu yeri kime tekrar göstereyim. Araç gayet normal çalışıyor onu belirtmeliyim.
Şimdiden teşekkürler..

Etiketler
Ynt: Vitaracılar Yardıma İhtiyaç Var

Merhaba,radyatör suyuna yağ karışmışsa radyatör kapağında köpüklenme olması lazım.
Motorun biraz sersem sersem çalışması lazım.Devir bir alçalıp bir yükselir vs şekilde.
Hararetin de istkrarlı olmayan şekilde seyretmesi lazım.Bu saydıklarım contaya delalettir.
Ancak siz bunların hiçbiri olmadığını kontrol ederek tespit etmişsiniz anladığıma göre.

Bu durumda halen tespit edemediğiniz bir yerden sistem su kaçırıyor olabilir.
İlk aklıma gelen devirdaim pompasında sızıntı olabileceği.
İnce bir sızıntı farkettirmeden suyun eksilmesine sebep olur.
Zamanla iyice meydana çıkar.Nazik kullanırsanız bu süre uzayabilir.
Bir kontrol ettirmenizi öneririm.Kolay gelsin.

Tiger kayışını değiştirdiğimde onu da değiştirdim. Altı ay önce, olmazsa onu da kontrol ettireyim. Araç gayet düzgün çalışıyor. Yazdığınız gibi devir gayet normal, hararet de gayet normal, dijital göstergeden her saniye harareti denetliyorum. Bu durumda devirdaim söktürülüp bakılacak.
Araç stop ettikten sonra bir kaç saat içinde yarım litre suyu ek hazneden eksiltiyor.

kadir çevik' Alıntı:
Tiger kayışını değiştirdiğimde onu da değiştirdim. Altı ay önce, olmazsa onu da kontrol ettireyim. Araç gayet düzgün çalışıyor. Yazdığınız gibi devir gayet normal, hararet de gayet normal, dijital göstergeden her saniye harareti denetliyorum. Bu durumda devirdaim söktürülüp bakılacak.
Araç stop ettikten sonra bir kaç saat içinde yarım litre suyu ek hazneden eksiltiyor.

Stop ettikten sonra eksiltiyor ise gözden kaçmış bir kaçak var demektir. Ancak çalışırken eksiltmesi tüm bu yaptıklarınıza rağmen devam ediyorsa kapağın açılması olası. Conta ise yine canınızı sıkmayın kapakta çatlak da olabilir. Bunlar çalışırken eksiltmesi durumunda tabi. Bir de eğer tüm geri kalan gözden geçtiyse ve gerekiyorsa kapağı açtırmaktan çekinmeyin aksi halde basit bir conta yüzünden daha büyük hasara sebebiyet verebilir veya çatlak bir kapağı tamir edilemez hale getirebilirsiniz.Su eklemenizi yaparken yalnızca yedek kabınıza değil radyatördeki eksikliğe de bakmanız faydanıza. Yalnızca yedek kaba yaptığınız ekleme ne yazık ki radyatörü tamamen beslemeye yeterli değil ( Aynı hataya düşerek tecrübe ettim) Uzun süre bu şekilde yalnızca yedek kaba eklemeyle kullandıysanız conta veya kapağın sınırlarında kullanımı yıpranmaya birebir.

Bir ekleme ; Stop edip durduğunuz yerde aracın altından ciddi miktarda kusmuş gibi su atması da yine hararet sınırında kullanıldığına işarettir.Eksiltme stop ettikten sonra bu şekilde oluyorsa yukarıdakiler aynen geçerli.

Ankara'da iki ayrı yere gittim usta olarak, en son yetkili servise gittim. Knguryu biliyorum, bir de imaj var onlara da gittim. Başka iyi bir usta biliyorsanız ve tavsiye ederseniz sevinirim.

kadir çevik' Alıntı:
Ankara'da iki ayrı yere gittim usta olarak, en son yetkili servise gittim. Knguryu biliyorum, bir de imaj var onlara da gittim. Başka iyi bir usta biliyorsanız ve tavsiye ederseniz sevinirim.

imajda tuncay usta baktı ise teşhisi %90 doğrudur. ben de kapak açtırmamak için elimden geleni yaptım her yolu denedim ancak en başta dediğine geldim. kanguruya hiç gitmedim tanımıyorum. Bir de yine gitmediğim ancak forumdan ve çevreden bolca tavsiye edilen Sena Jeep var (Ahmet Usta) Başkent sanayi sitesinde. imaj'ın cebinize uygunluğu ve sizdeki ilk intibasını bilemem ama yaparlarsa sonradan başınızın ağrımayacağına dair bir kaç tecrübem oldu. Size bu iki yerden de kapak açılması gerektiği mi söylendi?

Tuncay usta iki ay önce baktı ve dedi ki kapağın hemen açılması lazım. Ancak aracı lifte bile almadı. Daha sonra lpg hortumlarında su kaçağı olduğu saptandı ve değiştirildi, sonra radyatörde sızıntı vardı onu da ben yaptırdım. Bilmiyorum, hemen bujileri söküp bu arabada conta yanmış demek beni ikna etmedi. Belki de haklıdır. Tabi bir de en az 1500 tl gibi bir rakamdan söz edince iyice canım sıkıldı. İsatnbul'da Aksiyon oto var Murat usta, araç bakmaya gittiğimde tanışmıştım ona sordum. Conta değişimi maksimum 550 - 600 olur dedi. Bu da canımı sıktı doğrusu. Biri 1500 diyor diğeri 600 tl diyor. En son Tecimeroğlu yetkili suziki servise gittim. Onlar lifte alıp kartel contasını değiştirdiler, lpg hortumları yıpranmıştı onları değiştirdiler, radyatör sorununu görüp uyardılar. Durum bu bakalım ne olacak. Siz conta değişimine ne kadar verdiniz, sakıncası yoksa yazarsanız sevinirim.

kadir çevik' Alıntı:
Tuncay usta iki ay önce baktı ve dedi ki kapağın hemen açılması lazım. Ancak aracı lifte bile almadı. Daha sonra lpg hortumlarında su kaçağı olduğu saptandı ve değiştirildi, sonra radyatörde sızıntı vardı onu da ben yaptırdım. Bilmiyorum, hemen bujileri söküp bu arabada conta yanmış demek beni ikna etmedi. Belki de haklıdır. Tabi bir de en az 1500 tl gibi bir rakamdan söz edince iyice canım sıkıldı. İsatnbul'da Aksiyon oto var Murat usta, araç bakmaya gittiğimde tanışmıştım ona sordum. Conta değişimi maksimum 550 - 600 olur dedi. Bu da canımı sıktı doğrusu. Biri 1500 diyor diğeri 600 tl diyor. En son Tecimeroğlu yetkili suziki servise gittim. Onlar lifte alıp kartel contasını değiştirdiler, lpg hortumları yıpranmıştı onları değiştirdiler, radyatör sorununu görüp uyardılar. Durum bu bakalım ne olacak. Siz conta değişimine ne kadar verdiniz, sakıncası yoksa yazarsanız sevinirim.

Contadan contaya fiyat oynamış olabilir pek tabi işçiliklerinin çok ucuz olduğunu ben de iddia edemem . % 10 'luk üstün körü bakma dilimini yakalamışsınız :smiley: .Bir kere olsun tam olsun mantığıyla 3-5 fazla verdiğim olmuştur benim de burası doğru.
Benim masrafım 2.5 ila 3 lira arası olacaktı bu da conta mı kapak mı kesin değilkenki durumuydu (eğer çatlak ise kapağın temini zor olduğu için tamiri fiyatlarıydı bu). O haliyle satmak durumunda kaldım çünkü zaten şanzımanına ilk aldığım anda bir ton para dökmüştüm. Soğudum ve uğraşmadım. Fiyatın ve benim bezmemin bir sebebi de maalesef benim aracın 2.0 v6 modeli olmasıydı. Bu da 2 kapak ve motor içindeki daha fazla ıvır zıvır demek. Öylece bıraktım.

kadir çevik' Alıntı:

Aracın gözle görünen su kaçağı yoksa;
yapılacaklar
1- Üst kapak contası - kompresör, yağ- su birbirine karışmasını engeller. Eğer yağda su, suda yağ, araçta tekleme, egzozda yağ dumanı yoksa ve conta yanık ise suyu egzoza verebilir.
Conta yanığı veya su kaçağı olup olmadığını test etmenin en güzel yolu; radyatör kapağından basınçlı hava vermek ve basıç saatinde zamanla düşme olup olmadığını gözlemektir. Basıç saatinde düşme varsa su kaçağı veya conta yanığı kesindir. Su kaçağı basıç altında gözle görülür bir belirti vermesi muhtemeldir. Bu testi yaptırmadan üst kapağı söktürmeyin.
Üst kapağı sökmeden kesin maliyeti söylemek imkansızdır. - kapak çatlak çıkabilir- blok yüzeyi yamuk olabilir- sibopların durumu kötü olabilir, lpg kullanımı nedeniyle çelik yuva çaktırılabılır, gömlekte çizik vardır. Yani kapalı kutudur. Ortalama masraf yerine işi yapacak ustaya sadece üst kapak sökülürse ne işçilik aldığını, kapakçının veya metelogun fiyatını öğrenebilirsiniz. Gerisi malzeme fiyatıdır.

Sırf bu yüzden v6 vitaramın motorunu yanlışlıkla söktüm.. ??? acmışkenede motoru yapalım boşuna sökmüş olmıyalım demiştim.. ???

aracın kaloriferine giden hortumlardan biri igne deliği kadar delinmiş..aşırı hararette basınçtan falan inçecik kacırıyormuş..aylarca aracın sagında solunda altında bir damla su görememiştim.. ::smiley: ???

haftada 1 su bardagı ile başladı sonraları cogaldı tepemi attırdı ..

suyu neden göremedim: : su eksoz manifoltuna damlayıp buhar oluyormuş..?

sökünçe üstündeki pastan anlaşılmıştı..manifoldun..

tavsiyem 4 bujiyide sökün sırasını karıştırmadan yan yana koyun..uçları sigara külü giri si cıkmalı..renk olarak ,,siyah olan var ise problem o pistondadır..egerki misal 3 numara siyah cıktı ise o bujiyi 1. pistona takın 10 gün sonra tekrar sökün aynı piston da renk farkı varmı bakın..derim.. :smiley:

Bizim memlekette bulunur mu bilmiyorum ama bu conta kaçaklarını tespit edebilen bir kimyasal var, adam burda anlatıyor:
http://www.youtube.com/watch?v=QA7KVQq9vKA

Antifrizden bir örnek alıp kimyasalla karıştırıyorsunuz, rengi değişirse anlıyorsunuz ki conta bozuk.
Antifrize karışan ekgoz gazı kimyasalın renginin değişmesine sebep oluyor motoru açmaya gerek kalmadan neyin ne olduğunu anlıyorsunuz.

düzeltme: videoyu bir defa daha izledim de o kimyasal antifrizle karıştırılmıyor.
radyatörden biraz antifriz alınıyor ama kimyasalla antifriz karışmasın diye.
sonra test aleti radyatör kapağına konuyor.
antifrize egzoz gazı karışıyorsa sadece egzozdan değil radyatör kapağından da az miktarda egzoz gazı çıkması lazım. mantık bu. kimyasal egzoz gazına tepki verip renk değiştiriyor.

İlgilenen herkese teşekkür ederim. Oğuz beyin deneyimini önceden okuduğumdan kaçağı saptamadan kapağı açtırmadım. Hararet yapmayan bir araçta conta niye yansın.

"Su kaçağı basıç altında gözle görülür bir belirti vermesi muhtemeldir. Bu testi yaptırmadan üst kapağı söktürmeyin." Önerisi ve Oğuz beyin bujilere baktır önerisini dikkate alarak hareket edeceğim.

Bir başka test önerisi daha var ama o bu memlekette var mı bilmiyorum. Aslında pahalı bir malzeme olmasa gerek, yurt dışından gelen arkadaşlarım var onlara söylersem getirtebilirim.

Bu vitarayı çok sevdim. Satmak için değil binmek için aldım. Sorun çıkarmaya başladığında biraz canım sıkıldı. Ama bir çaresini bulacağız elbet...
Tekrar teşekkür ederim

Ebay'de var ama çok ta ucuz sayılmaz http://www.ebay.com/itm/Combustion-Leak-Tester-Detector-Auto-Tools-Head-Gasket-Cylinder-Engine-Block-Kit-/141215576304?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item20e11ab0f0

$62 + buna posta ücreti eklenecek.
Tabi bir de Türkiye'ye gönderen şirketi bulmak lazım bu linkteki göndermiyor.

Bir de burda farklı bir marka var yarı fiyatına http://www.amazon.com/Lisle-75500-Combustion-Leak-Detector/dp/B0007ZDRUI

o test işi yanlış..!

dogrusu bu > http://www.ebay.com/itm/Radiator-Pump-Pressure-Leak-Tester-Checker-18-pc-Kit-with-Case-/351014526060?pt=Motors_Automotive_Tools&hash=item51ba189c6c&vxp=mtr

vitaraların radyatörü içinde 0,9 bar basınç olur sıcak iken..bu rakam radyatör kapagı üstündede yazar bu kacaga radyatör kapagıda neden olabilir ilk iş 10 lira verip yeni kapak almalı..

bu önerdiğim basınc testi radyatör kapagı sökülür..uygun aparat kapak yerine takılır içine 2 bar ..olmazsa 3 bar basınclı hava basılıp saatin ibresi 5-10 dakika gözlemlenip yapılır..

küçük delik varsa herhangi bi hortumda yada gevşek kelepçede vs oradan fışkırır..

basınç düşüyor da su gözükmüyorsa contadan içeri gidiyor demektir..yag tapası sökülür ilk su cıkar.. ;) varsa bi durumu..adres kapak acmaya motorcu dur.. :smiley:

oğuz bey bu conta kaçağı/çatlağı testi radyatör testi başka iş.
araba hararet yapınca bizim sanayide adına conta denen şey yamuluyor kaçak yapmaya başlıyor.
videodaki adamın elinde salladığı levha. conta falan değil aslında belki üzerindeki contalar ile monte edildiği yerlerden kaçak yapabildiği için bizim dilimize adı conta kalmıştır. silindirin üzerini kapatıyor, yanma odasını üst motordan izole ediyor. kaçak yaparsa antifrize egzoz gazı karışır. motor yağına da antifriz karışabilir, kaçağın yerine göre. ihmal edilince başınıza daha büyük iş açıyor (mesela radyatör içinde gaz birikmesine sebep olabilir o gaz ta termostat altında balon yaparsa bu da bir hararet sebebi, ayrıca yağın içine karışan antifriz yağın yağlama özelliğini azaltıyor, çamurlaştırıyor vs) bu yüzden yurt dışından test aleti sipariş etmek bu açıdan yanlış çünkü acil bir problem, yoksa videodaki alet doğru şeyi test ediyor.

benim önerdiğim sistem anında görüntü 2 dakidan az sürede iş çıkıyor..

sizin önerdiğiniz anfiriz renk degişeçek falan filan

nasrettin hocanın hesabına benziyor..dikenli tel germiş..ona koyun sürterse üstünde yün olursa o da toplayıp paraya cevirecekmiş falan filan..

klima sistemi kacaklarında benzeri yöntem vardır gaz basılırken gaz içine fosforlu boya katılır o gaz kacırınca cıktığı yerde özel gözlüğüyle bıraktığı izden falan bulunur..vs..o sistemin aynısı..

işine meraklı takımı taklavatı olan tamirçilerde ülkemizde olan tanınan bir şey benim bahsettiğim.. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri