Volan dişlisinden gelen ses / Arka tekerlekten dönüşlerde gelen ses

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan explorerbb Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,608

explorerbb

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Herkese Merhaba

Forumu yıllardır okurum ama şimdi bir soruma cevap ihtiyacım oldu o yüzden bilenlere danışayım dedim :smiley:

Öncelikle 1996 Grand Cherokee 5.2 araç sahibiyim ve dizel araca geçmek zorunluluğum çıktığı için kendi aracımı satılığa çıkarttım, GC 2.7 CRD almaya karar verdim ve bir tane 2003 model 2.7 CRD Overland'e karar kıldım. Aracı satan kişiyle konuştuğumda bazı sorunlarına kafam takıldı, hoş bunları halledip teslim edeceğini söyledi ama öncelikle bu sorunların neden oluşabileceğini ve kullanıma ne gibi kötü etkileri olabileceğini öğrenmek istedim, yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.

1- Marş bastıktan sonra araç normal çalışıyor ancak stop ettirildiğinde 1 saniye civarı bir "viyk" diye bir ses geliyor motor bölümünden. Bunun sebebini öğrendiler ve volan dişlisi değişmesi gerekiyormuş. Bu arızanın oluşma sebepleri ne olabilir?
Bir de eğer yanlış bilmiyorsam (konunun uzmanı değilim) marş'a basıldığında marş motoru ucundaki pinyon dişlisi denen dişli öne hareket ederek volan dişlisini hareket ettiriyor ve hareket sonrası geri gidiyor işte madem böyle o zaman otomobili stop ettirdiğimizde volan dişlisinin sebep olabileceği bir ses olmaması lazım değil mi?

2- Bu sorum ise arka sağ tekerlekten, "satan kişinin tabiriyle" bazı sesler geliyormuş bunu serviste incelettiğinde tekerleğin kilit sistemindeki yağın özelliğini kaybetmesi sebebiyle zaman zaman kilit sisteminde bu tip sorunlar olabiliyormuş ve yağ değişirse sorun çözülürmüş başka bir değişiklik gerekmezmiş. Bu kadar bilgi fikir sahibi olmak için yeterli olabilir mi bilmiyorum ama arıza hakkında yorumlarınızı rica edebilir miyim?

Bu iki sorumun olası arıza sebepleri ihtimalleri, kullanım hataları, v.s. etkileri, düzeltilmezse sonuçları hakkında bilgiler için şimdiden teşekkürler

Başar.

Etiketler
Ynt: Volan dişlisinden gelen ses / Arka tekerlekten dönüşlerde gelen ses

volanı bilmem ama sağ arkadan gelen ses bilya da olabilir dediği gibi kilit yağının özelliğini kaybetmesi veya kilit pullarının aşınması bozulması sebebiyle olabilir. yağı katkılı bir yağ olması gerekiyor.

Merhaba Jeep sahibi degilim ama forumda Cherokee alirken dikkat edilecekleri okumustum.
Ozellikle sag arka aks ile ilgili ses yaparsa pahalidir diye uyariyordu.
Stop ederken gelen ses ise calistirirken geliyor olsaydi anlamliydi.
Durdururken gelen sesi anlayamadim,bir bilene sormakta fayda var.
Forumu bir kurcalayin bulamazsaniz biraz sabredin tecrubelilerden cevap gelecektir.
İyice arastirmadan aceleyle karar vermeyin
Hayirlisi olsun.

ttogan' Alıntı:
Merhaba Jeep sahibi degilim ama forumda Cherokee alirken dikkat edilecekleri okumustum.
Ozellikle sag arka aks ile ilgili ses yaparsa pahalidir diye uyariyordu.
Stop ederken gelen ses ise calistirirken geliyor olsaydi anlamliydi.
Durdururken gelen sesi anlayamadim,bir bilene sormakta fayda var.
Forumu bir kurcalayin bulamazsaniz biraz sabredin tecrubelilerden cevap gelecektir.
İyice arastirmadan aceleyle karar vermeyin
Hayirlisi olsun.

Evet bende aynı beklentideydim yani çalıştırma anında gelmemesi konusunda. Kurcaladım forumu sonuç olarak belli bir mantık yürütüp karar verebiliyorum ama "Bir Bilen" önemli :smiley:

explorerbb' Alıntı:
Herkese Merhaba

Forumu yıllardır okurum ama şimdi bir soruma cevap ihtiyacım oldu o yüzden bilenlere danışayım dedim :smiley:

Öncelikle 1996 Grand Cherokee 5.2 araç sahibiyim ve dizel araca geçmek zorunluluğum çıktığı için kendi aracımı satılığa çıkarttım, GC 2.7 CRD almaya karar verdim ve bir tane 2003 model 2.7 CRD Overland'e karar kıldım. Aracı satan kişiyle konuştuğumda bazı sorunlarına kafam takıldı, hoş bunları halledip teslim edeceğini söyledi ama öncelikle bu sorunların neden oluşabileceğini ve kullanıma ne gibi kötü etkileri olabileceğini öğrenmek istedim, yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.

1- Marş bastıktan sonra araç normal çalışıyor ancak stop ettirildiğinde 1 saniye civarı bir "viyk" diye bir ses geliyor motor bölümünden. Bunun sebebini öğrendiler ve volan dişlisi değişmesi gerekiyormuş. Bu arızanın oluşma sebepleri ne olabilir?
Bir de eğer yanlış bilmiyorsam (konunun uzmanı değilim) marş'a basıldığında marş motoru ucundaki pinyon dişlisi denen dişli öne hareket ederek volan dişlisini hareket ettiriyor ve hareket sonrası geri gidiyor işte madem böyle o zaman otomobili stop ettirdiğimizde volan dişlisinin sebep olabileceği bir ses olmaması lazım değil mi?

2- Bu sorum ise arka sağ tekerlekten, "satan kişinin tabiriyle" bazı sesler geliyormuş bunu serviste incelettiğinde tekerleğin kilit sistemindeki yağın özelliğini kaybetmesi sebebiyle zaman zaman kilit sisteminde bu tip sorunlar olabiliyormuş ve yağ değişirse sorun çözülürmüş başka bir değişiklik gerekmezmiş. Bu kadar bilgi fikir sahibi olmak için yeterli olabilir mi bilmiyorum ama arıza hakkında yorumlarınızı rica edebilir miyim?

Bu iki sorumun olası arıza sebepleri ihtimalleri, kullanım hataları, v.s. etkileri, düzeltilmezse sonuçları hakkında bilgiler için şimdiden teşekkürler

Başar.
Volant dişlisi tehşisini kim koydu merak ettim doğrusu. eğerki sorunu giderecek usta ise sakın ona aracı ellettirmesinler :smiley: araç stop ettikten sonra gelen ses vakum pompası olabilir. arka sağ tekerlekten gelen ses keskin dönüşlerde ise LSD pullarından yok düz giderken geliyorsa aks bilyası veya bilya yatağı görevi gören akstan geliyordur.. LSD pullarından gelen ses yakın zamanda yanlış dif.yağı koymamışlarsa yeni koyulacak yağ veya katkı ile geçmez değişmesi lazım

Detaylı cevabınız için teşekkür ederim, aracı görmeye tekrar gittiğimde kulağımı açıp dinleyeceğim o sesi, acaba kasnak / kayış v.s. den de kaynaklı olamaz mı? (Ustayı görürsem hemen üstüne atlar elleme derim) :smiley: Belki de başka arızalarla karıştırıyorlardır

Son olarak hem vakum pompası hem de LSD pulları değişikliği gerekirse bu uzun ve masraflı bir değişimler midir?

Teşekkürler

explorerbb' Alıntı:
Detaylı cevabınız için teşekkür ederim, aracı görmeye tekrar gittiğimde kulağımı açıp dinleyeceğim o sesi, acaba kasnak / kayış v.s. den de kaynaklı olamaz mı? (Ustayı görürsem hemen üstüne atlar elleme derim) :smiley: Belki de başka arızalarla karıştırıyorlardır

Son olarak hem vakum pompası hem de LSD pulları değişikliği gerekirse bu uzun ve masraflı bir değişimler midir?

Teşekkürler
vakum pompası motorunuz mercedes 2,7crd olduğundan rahat bulunur ve çok pahalı olmayacağını düşünüyorum. lsd pulları ortalama 300-350tl arasında

grand cherokee 3.1 td kullanıcısıyım gerçi yaklasık 2 aydır kullanıorum ama motoru stop ettiginiz zamanki ses bendede vardı problemim kayışı gerdiren mekanızma gergi bilyesi denior sanırım onun zamanla yıpranmasından kaynaklıydı 350 lira gibi bir tutarı var ... belki işinize yarar bu bilgi iyi forumlar

tork konvertörlü araçta volanın ne işi var?

volan dişlisi olmadan arabayı nasıl çalıştırmayı düşünüyorsunuz peki. ;D

çok haklısınız. sadece o iş için var zaten. soruyu yanlış sormuşum :smiley:

Bu konudaki son gelişmeleri yazmak istedim. Öncelikle aracı satın aldım artık bol bol orası burasıyla uğraşıyorum :smiley: başka konu başlıklarıyla onlar hakkında da sorularım olacak

Volan dişlisinin bir bölümünde dişlerin hasar görmesi sebebiyle değiştirildi . Benim duyduğum "viyk" sesi muhtemelen bunda değildi ama zamanla yaşayabileceğim olası bir marş sorunu çözülmüş oldu. Bunun dışında tahminde olmayan bir şarj dinamosu değişikliği yapılmış.

Gelelim sağ arka tekerlekten gelen sese. Bu konuda konuştuğum usta arabanın çok uzun süre garajda beklemesinden olasılıkla olabileceğini söyledi. açıp içini temizlemiş , diferansiyel yağ katkısı kullanmış . 10 tur 360 derece dönerek testler yapmış zamanla sesin azalıp geçeceğini düşünüyor.
Kendim kullanmaya başladım ve test ediyorum, özellikle uzun süreli kullanım sırasında ses gelmiyor gibi ama günün başında aracı kullandığımda sola keskin dönüşlerden sonra dönüş biter bitmez 2-3 saniye gır gırr ses gelip kesiliyor sonrada gelmiyor . Sağa dönüşlerde ise muhtemelen o tekerleğe yük binmediği için ses gelmiyor.

bence o tarafta bir rulman problemi var aks ucunda

Selam,aracınız hayırlı olsun, aynı problem bende de var çok önemsemedim km bakımında göstermeyi düşünüyordum,dediğiniz gibi aracı uzun süre kullanmadığınız zaman ses artıyor bende de sola dönüşlerde ses var.Gelişmelerden haber verirseniz memnun olurum,ayrıca sormak istediğiniz bir şey olursa paylaşabilirim.2004 crd gr.che.

İlgili arkadaşlara son durum ;

Aşağıda yazdığım temizlikler sonrası , yağının değişmesi v.s. ile birlikte bu sorun tamamen kalktı. Sonuç olarak yanlış yağ / yağ katkısı, uzun süre kullanılmama etkisi sebebiyle olduğu düşünülebilir.

Şimdi bir başka konu başlığında direksiyon ile ilgili yaşadığım bir durumu soracağım. Bu arada WJ'lerde Klima kanatçıkları , sürekli soğuk hava üfleme, CIRC tuşu ile dıştan gelen taze havayı kesip içeride sirküle etme sorunu yaşayanlar , Sol şöför kapısı açıken kapi kilitlerinin çalışmaması ya da benzeri durumlar yaşayanlar varsa onlarla tecrübelerimi ve çözümlerimi paylaşabilirim.

2004 Grand Cherokee 2.7 CRD Overland

explorerbb' Alıntı:
Herkese Merhaba

Başar.

mrb viyk dediniz ses motor v kayısını sokturup hiç dinledinizmi anlatınıza göre aracı görmeden size burdan yardım ede bilcemiz kadar genelde kayış tansiyon gergi 2,7lerde çok bozuyor diger anlatınız şikayetse arka kilitler ses yapıyor sa kilit seti 99-2004 araçlarda tek satılmıyor diye biliyoruz karbuzla birlik oluyor oda baya maliyetli ama diff yagı boşaltınızda kapak sökükken 2 kutu balata spreyi ile güzelce yıkarsanız bir kişi saftan cevirip digeri yıkarsa güzelce kurutup sonra kapa kapatıp 2 mopar katkı salayıp 75w140 basar sanız yüzde 95 sansınıza kese bilir o sesiii

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR