Volkswagen 2015 Model,kisa Şasİ, T6 Kasa Transporter Aracin Camper’a Dönüşüm Macerasi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MüBisVan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 158
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,126

Beyefendi tebrik ederim tane tane anlatmışssınız. Ancak hikaye sanki yarım kalmış gibi. Yatmalı kamplarda çadır mı kullanıyorsunuz? Ruhsatı değiştirmeye gerek var mı ? Kontrollerde bir problem çıkıyıor mu merak ettim. Neden derseniz Ducato karavan planlarım vardı ama gerek maddi gerek ergonomi açısından Mini karavan modeli,ne kaymaya başladım ? offf ..offf kafam karıştı hadi hayırlısı

Sayın Çakırefe ,

Bu kafa karışıklığını bende bu aracı alana kadar çok yaşadım. Aslında konuyu baştan okunuz mu bilmiyorum. Okuduysanız az çok neden bu aracı seçtiğimi anlarsınız. Hikaye bitmedi çünkü devam ediyor. Eksikleri ihtiyaçlara göre karşılanmaya çalışıyoruz. Öncelikle bu araç karavan değil. Daha çok yeme içme işimizde bize kolaylık sağlayan, seyahatlerimizi sıkışmadan yapmamızı sağlayan, şehir içinde günlük işlerimizi rahatlıkla görmemizi sağlayan ihtiyaca yönelik bir araç. Ama şunu tüm samimiyetimle söyleyebilirim bu araca her baktığımda hiç pişmanlık duymadan mutlu olabiliyorum. Durduğu yerden bizim hayallerimizi temsil ediyor. Transporter bir yaşam biçimi gerçekten.

Kalmalarımız, sadece çekirdek aile olarak gittiğimiz de aracın içinde rahatlıkla kalabiliyoruz. Bu yaz ki seyahatimize annem babamda geldiği için onlara araca monte edilebilir bir cadır aldık. Bu cadır, bu araçlar için özel yapılmış bir ürün. Almanya'dan temin ettik. Bkz forumda (vw t6 ile Norveç seyahati).

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Umarım gönlünüze ve ihtiyaçlarınıza göre bir araça karar verirsiniz.

Bilgiler çok güzel Emeğinize sağlık. Yarın kısa şası 150 hp dsg transporteri almış olacağım. Eğer sizin için de uygun olursa tecrubelerinizden faydalanmak ve sizinle tanışmak isterim.
Mehmet ÖZEKMEKÇİ

Mehmet bey hayırlısı olsun, süper bir araç alıyorsunuz. Benim de çok beğendiğim bir motor seçeneği.... Öyle çok bir şey bildiğimiz yok ama deneyimlediğimiz kadarını anlatmaya çalışırım.

Vw T6 Kış Lastiği Alımı

Şimdiye kadar her aracımın kış lastiğini eksiksiz aldım. Bir de araç ticari olunca yasal bir zorunluluk oluyor. 1 Aralık itibariyle araça taktırmadıysanız 2018 fiyatıyla 700 TL cezası var.
47320936_281701286023246_8386565206179840000_n.jpg

Uzun araştırmalarım sonucunda Goodyear Ultra Grip Cargo 2 Modelinde karar kıldım. Binek araçlarımda da hep goodyear tercih etmiş, hiç mahcup olmamıştım.

47285561_281701249356583_8505199998261002240_n.jpg

Araç van olunca genelde uygun fiyatlı lastik vermeye çalışıyorlar. Bu uygun fiyat içindeki etken madde kauçuktan çalınarak sağlandığını bilmek lazım.

Goodyear UG Cargo 2 nin derecelendirmesi şöyle.
Yakıt tüketiminde: C,
Yağışlı havada: C

47574828_281701319356576_7314900522853466112_n.jpg

Bazı markalarda bu değere bile rastlanmıyor. Lastiklerin deseni benim hoşuma gitti. Islak zeminde kullandım. Oldukça güvenli. Hatta daha önceki lastiklere göre sürüş yumuşadı.Kasislerden ve çukurlardan daha yumuşak geçiyor gibi.

47472686_281701366023238_824744157326082048_n.jpg

Ben Bursa Bulut Oto Lastikten adetini 570 TL'ye aldım. Montaj dahil.En iyi fiyat olarak bunu bulabildim.

Öncelikle bu araç karavan değil. Daha çok yeme içme işimizde bize kolaylık sağlayan, seyahatlerimizi sıkışmadan yapmamızı sağlayan, şehir içinde günlük işlerimizi rahatlıkla görmemizi sağlayan ihtiyaca yönelik bir araç.
.

Şiddetle yanlışınız var. :smiley:
Klasik anlamda karavanı tarif ediyorsunuz. :p
Bu tanıma biliyorsunuz resmî olarak duş ve hatta tuvalet bile dahil değil.

Tabi diğerlerinin de gücenmesine gerek yok. Onlar da karavan.
Ama onlar daha çok “Yürüyen ev”...
Yani nam-ı maruf, Motorhome, Wohnmobil... :yum:

...
* Aracınızın resmen karavan olmaması ise herşeyden önce ocağınızın müteharrik ve eyvenizin görünür olmaması ile ilgili olmalı.. Dolap ve görününen (?) yatağın bu durumda önemi kalmıyor.

* Böyle kıymetli bir başlığı destekleme açısından izninizle, perde çözümünüze alternatif olarak, Westfalia’nın aracımda sizinkine parelel olarak uyguladığı ikinci bir yöntemden bahsetmek isterdim. Bu yöntem sürgülü kapı ile, sürücü bölümünde ön ve yan pencerelere uygulanmakta.

.

Son düzenleme:

Öncelikle elinize sağlık. Paylaştığınız çok değerli bilgiler için de çok teşekkürler. Benzer bir araç almayı planladığım için bir sorum olacaktı: Aracınızın içine ısı yalıtımı yapmadınız mı? Yapmadıysanız nedenini paylaşır mısınız?
Teşekkürler.

Son düzenleme:

Öncelikle elinize sağlık. Paylaştığınız çok değerli bilgiler için de çok teşekkürler. Benzer bir araç almayı planladığım için bir sorum olacaktı: Aracınızın içine ısı yalıtımı yapmadınız mı? Yapmadıysanız nedenini paylaşır mısınız?
Teşekkürler.

Öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler. Isı yaıtımına ben ihtiyaç duymadım. Eski t3 t2 lerde yalıtım yok. Çok extreme soğuklarda kamp yapılmayacaksa gerek yok diye düşünüyorum. Çünkü yalıtım demek hava geçişinin minimuma inmesi demek. Biz çoğunlukla yaz aylarında bu aracı kulladığımız için, araç içinin hava sürkülasyonunu önemsiyoruz. Soğuk havalarda webasto'nun çalıştırılması aracı yeteri kadar iyi ısıtıyor. Bazı yabancı forumlarda t3 kullanıcıları -10 dereceye kadar webasto ile çok rahat kış kampı yaptıklarından bahsediyorlar.

MübisVan, sizi burdan önce Youtube daki videonuzdan tanıma fırsatım oldu :smiley: Bugün itibariylede konu ilgimi çekip de okumaya başlayınca, arkadaki dolaplardan farkettim ki sizsiniz. Güle güle binmeniz dileğiyle.

vw transporter araçlara diğer araçlar gibi karavan ruhsatı almak gerekiyormu bilgi rica ediyorum.

karavan kullananlar src belgesi alıyormu,bilgi rica ediyorum

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanununa göre düzenlenmiş SRC belgeleri; ticari amaç ile eşya, kargo ve yolcu taşıyan tüm araç sürücülerinin alması gereken bir belge türüdür.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı vasıtası ile alınan belgelerde, 25 Şubat 2003 öncesinde ehliyete sahip olan ve 65 yaşını aşmamış herkese muafiyet sağlanıyordu.
Karavan ticari amaçlı olmadığı için gerekmiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR