Volkswagen 2015 Model,kisa Şasİ, T6 Kasa Transporter Aracin Camper’a Dönüşüm Macerasi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MüBisVan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 158
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 96,113

Karavanın ve Camperın Dışında Bisiklet ve Motosiklet Taşırken, Avrupada Kullanılması Gereken Uyarı Levhası

Yurt dışında, seyir halinde araç dışında motosiklet veya bisiklet taşıyanlarda bu tür levhaları çok gördüm. Taşınan eşyanın bittiği yere dikkat çekmek için ışıkla parlayan uyarıcı kare levhalar asarlar. Bunun benzeri yurt dışında satılıyor. Fakat sonra alırız deyip Türkiye'de bulamadım. Avrupa'da araç dışında bisiklet taşırken bulunmaması durumunda ceza ile karşılaşma durumu oluşabileceği için ben yaptırdım. Rastlantı sonucu Bursa Küçük sanayide bir tabela levha yapan yere gösterdiğimde benzerini yapabileceklerini söylediler. Hem de Avrupa fiyatının yarı fiyatına. Ben 22 TL ye yaptırdım. Boyutu 50x50. İhtiyacı olanlar için iletişim adresini bırakıyorum.

İŞLEV - İŞLEV İŞ GÜVENLİĞİ LEVHA VE TRAFİK EKİPMANLARI SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ.
İş Güvenliği ve Trafik Levhaları Satışı
Üçevler Mah. 70. Sok. 75 Nilüfer Tic. Mrk. Nilüfer, Bursa
0224 441 23 75

50583658 310348533158521 1777131319600349184 n nc cat106 nc htscontent vie1 1

50751005 310349089825132 8723743563667472384 n nc cat108 nc htscontent vie1 1

50751005 310349089825132 8723743563667472384 n nc cat108 nc htscontent vie1 1

50962078 310349039825137 1902121606717636608 n nc cat108 nc htscontent vie1 1

birde arkaya yaptığınız dolabın net ölçüleri varmı. ? Malum her usta maalesef usta değilde:(
Yatak olmuş halinin fotoları mevcutmu.
İlginiz için teşekkürler

Konuyu dağıtmak istemem ama bir sorum olacak.Acaba 4motion bir caravelle alıp portal aks uygulayabilirmiyiz.seikel diye bir firma transporter ve caravelle için yapıyordu.TÜV de sıkıntı olurmu.Ayrıca gümrükte parça sıkıntı yaşarmı gibi sorular da geliyor insanın aklına.Bir soru dedim ama fazla oldu galiba.Selamlar.

VOLKSWAGEN 2015 MODEL, KISA ŞASİ, T6 KASA TRANSPORTER ARACIN CAMPER’A DÖNÜŞÜM MACERASI

Değerli Gezenbilir üyeleri, sizlerin de bu yazıyı araştırıp bulduğunuz gibi bende bu mecrada, onlarca yazı okuyup, hayalimdeki aracı oluşturmak için bilgi topladım. Sonunda da aracıma kavuştum. Gezenbilir gerçek anlamda bir bilgi paylaşım yeri olduğu için bende derleyip topladığım bilgileri ve deneyimlerimi burada paylaşıp, aracını veya araçlarını kısa süreli kamp aracına dönüştürmek isteyenlere kaynak oluşturmaya çalışacağım. Yazımda aracın sıfırdan alınıp 2018 güncel fiyat bilgileriyle ne kadara mal olacağını anlatmaya, bilgi vermeye çalışacağım.

Temp hashc54b9127ae386906c2863cad96552f3e

Neden Transporter?

Bu fikri pek çok kez düşünüp tartıp, biçip vaz geçtim. Ama her vaz geçmemin birkaç gün sonrasında kendimi, “Transporter dönüşümlerini nasıl yapacağım?” gibi hayallerin içinde tekrar buldum. Bu konuda sevgili eşimin onayı olmasa bu hayal gene gerçekleştiremezdim. (Araçlarını eşiyle beraber kullanan beylere seslenmek istiyorum. Eşinizin rızası önemli, yoksa hayaliniz kabusa dönüşebilir.) Çünkü bu araç bizim tek aracımız olacaktı. Şehir içinde kullanım, yakıt tüketimi (7.9-8.0lt arası), paralel park etme, kapalı otoparklara giriş (otoparkların genelde tavan yükseklikleri 2.00 cm ile 2.10cm arası – Transporter’ın yerden yüksekliği 198cm) bizim bu aracı binek araç gibi kullanmak için seçmemizde etkili oldu. Ve bir de tabiki görünüşü…
Önceki aracım 2012 Model Hb Megane 3’idi. Aracıma tavan taşıma aparatı almama rağmen (410 lt lik) kamp eşyalarımızı sığdırmak tam bir eziyet ve gerginlik içeriyordu. Arka koltuk ayak altlarında bile illa bir şeyler olurdu.
Ekli dosyayı görüntüle 510841
Transporter’ın geniş bagaj hacmi, içinde otururken ki tavan yüksekliği (oğlum 133cm ayakta üstünü değiştirebiliyoruz) ve alman mühendisliği aracı seçmemizde etkili oldu. İkinci neden Avrupa seyahatlerimizde çoğu kampçının, özellikle 2 yetişkin 1 çocuk bazen 2 küçük çocuklu olanlar bu aracı çok fazla tercih ediyorlar.
Hatta çekme karavanları için bile kalabalık aileler bu aracı kullanıyorlardı.

Hatta çekme karavanları için bile kalabalık aileler bu aracı kullanıyorlardı.

Temp hashc54b9127ae386906c2863cad96552f3e
Her ne kadar 13m3 veya 17m3 araçlar bizi özendirse de, şehir içinde bu araçları pratik bir şekilde günlük kullanmak oldukça zahmetli.
Birde wolksvagen araçların değer kaybı olmuyor. Konuştuğum çoğu kullanıcı bu konuda hemfikir.
Hangi Transporter?
Bu aracı en çok Mercedes’in Vitolar ile karşılaştırıyorlar. Daha konforlu olduğunu söyleyenler de var. Özellikle süspansiyonları daha iyiymiş. Tabi aradaki fiyat farkı en az 30.000 tl 2015 modelleri için birde transporter gibi çok satış sirkülasyonu olan bir araç değil! (bence) Birde vitoların ön konsolları hiç hoşuma gitmiyor.
Hangi transporter? Sorusu çok fazla vaktimi aldı. Transporterlar camper olabilecek modelleri kendi aralarında:
Ekli dosyayı görüntüle 510842

1- City Van : (ön yan koltuk 2li (ama rahatsız, sırt eğimi ayarlanamıyor- önden arkaya geçiş yapamıyorsun, arka koltuklar 2+1 şeklinde yanlarında camları var, bagaj bölmesinde cam yok, bagaj bölmesinde camın olmayışı yalıtım için avantaj, aracın içinin ışık alması yönünden sıkıntılı (bence) Piyasada en çok bu modelden var.

Ekli dosyayı görüntüle 510843

2- Panel Van: Çoğunlukla ticari diye geçiyor. Ön sürücü ve yanda 2 koltuk var arkası bir saçla ayrılıyor. Arkada koltuk yok taşıma için kullanılıyor. Bunu geçiyoruz.
3- Camlı Van: Benim aracımın modeli. Işık ışık. Sürücünün yanında önde tekli koltuk var. Önde her koltuğun kol dayamaları var. Sırt açısını, koltuk yüksekliğini, ayarlayabiliyorsun. Sürmek yerine yan ön koltukta gitmeyi tercih ederim. Aracın tüm koltuklarına çökerek değil de (anlatamıyor olabilirim :S ) evde yemek koltuğuna oturuyormuş gibi oturuyorsun. Bu uzun yolda çok büyük bir rahatlık.
Arka koltuklar 2+1 şeklinde tam yatabiliyor. Çok kolay yerinden çıkartılıp yerine takılabiliyor. Ruhsatta N1 sınıfı – Hususi – Kamyonet diye geçiyor. Araç 2 ton.

Transporter da hangi motoru seçeceksin?
Bu araç esnaf tarafından da çok kullanıldığı için araştırırken onların deneyimlerinden çok yararlandım. Hangi motor 102 lik mi 140 lık mı? Diye çok sordum. Genel kanı şu: Performans ve basınca çok hızlı tepki versin diyorsan 140lık alacaksın yakıtın fazla olacak. Hatta forumdan Nevzat Beyle görüştüğümde kendisi 140lık önermişti. 140lıklar 6 vites birde.
Benim aracım 102 lik, çabuk hızlanma ve süratle çok ilgilenmediğim için bu motoru seçtim. 140lıklardan 5000 tl daha ucuz birde. Yakıtı daha az, çoğunlukla şehirde kullanılacaksa bence bu motor avantajlı. Eşimle birlikte kullandığımızda ortalama 100 km de 7.9 ila 8.0 lt oluyor. Ne yokuşlarda ne uzun yolda bizi üzmedi. Özellikle inişlerde 1. vites süper. Hiç fren yapmadan o bozuk yollarda o kadar güvenli bir iniş yaptık ki, benden tam not aldı.

Transporter da düz vites mi yoksa DSG mi?
Biz bu konuya hiç girmedik. Çünkü eşimde bende düz viteste daha çok rahat ediyoruz. Ama sürekli trafik içinde sürülecekse, dur kalk çok fazla olacaksa bence dsg çok avantaj. Dsg ikinci elde hassas bir konu. Galerici bir abimiz garantisi bitmiş wv dsg’li araçları almadığını söylemişti. Arızası, ekonomik olarak insanı baya bi üzüyor.

Transporter da uzun şasi mi kısa şasi mi?
Bu konu hakkında yerli forumlarda çok fazla bilgi bulamadım, yabancı kaynaklardan ve yaptığım araştırmalardan şöyle notlar aldım:

Ekli dosyayı görüntüle 510844

UZUN ŞASİ

Artıları:
1- Kısa şasi ye göre 40 cm uzun. Bu fazladan bir depolama alanı sağlıyor. Özellikler kötü havalarda veya içinde fazla vakit geçireceksen bu 40 cm uzunluğun önemli olduğunu belirtmişler.
2- Yol tutuşu kısa şasiye göre, bir tık daha iyi diye söyleniyor. Benim deneyimim yok.
3- Türkiye’de ticari olarak daha fazla tercih ediliyor. Satışı daha fazla.
4- Uzun eşyaları daha rahat arka bagaj bölmesine yerleştirebilirsiniz. Örneğin kayak, kano gibi.
5- Kamyonet sınıfından koltuk ekleyerek (8+1 oluyor) otomobil sınıfına geçişte koltuk aralıkları daha geniş olur. Dönüşüm yapılan araçlar otomobil olarak geçtiği için fenni muayeneler 2 yılda bir oluyor. Otomobil hız sınırları ile değerlendiriliyor. Bu şekilde tüm köprüleri kullanabiliyor. Hazırı da var: Caravelle J ama en alınabilecek gibisi 50.000 TL benim aracımdan fazla.

Eksileri:

1- Sürmesi kısa şasiye göre biraz daha zor.
2- 40 cm paralel parkta seni zorluyor. (Şöförüne göre değişir)
3- Uzun şasi aks aralığı 3400cm olduğu için 2. sınıf araç olarak geçiyor. Fsm köprüsünü kullanamıyor. Geçiş ücretleri farklı.
4- Park yer sorununun fazla olduğu ara sokaklarda park yeri bulma.
5- Dar sokaklarda manevra sıkıntıları.

KISA ŞASİ

Artıları:
1- Şehir içi parkta sıkıntı yaşamıyorsun.
2-Paralel parkı daha kolay.
3- Günlük kullanım için daha iyi bir seçim.
4- Yurtdışı kullanıcıları feribot geçişlerinde uzun şasiye göre daha ucuz ücret verdiklerini belirtmişler.
5- Aile aracı olarak kullanacaklar daha fazla tercih ediyor.
Eksileri:
1- Uzun şasi araca göre daha az depolama alanı.
2- Uzun şasi araca göre bir tık daha düşük yol tutuşu.

Transporter ile binek aracın Kasko, Sigarto, MTV ve Fenni Muayene ücret farkları?

Binek aracın Kasko, Sigarto, MTV ve Fenni Muayene fiyatları 2018 yılı

Eski aracım 2012 model Megane 3 HB’idi. 3 yıldır bende olduğu için ve hiç kasko kazası olmadığı için indirimlerim vardı. Binek aracımın yenisine göre fiyat farkları:
Megane 2012 binek araç için:
Kasko : 790 TL
Trafik Sigortası : 656 TL
MTV : 800 TL Yıllık
Fenni Muayene : 226,56 TL 2 Yılda bir yapılıyor.
Fenni muayeneyi saymazsak bir yılda araca verdiğimiz ücret : 2246 TL

Transporter aracın Kasko, Sigarto, MTV ve Fenni Muayene fiyatları 2018 yılı
İlk üzücü haber, şuana kadar hep otomobil kullanıp, kamyonet sınıfı bir araca geçiş yaptıysanız. Trafik ve kaskoda kazanmış olduğunuz hasarsızlık indirimlerini bu sınıfta kullanamıyorsunuz. Sıfırdan başlıyorsunuz. Bu arada, çok kaza geçmişiniz varsa gene bu sınıfta da aracınızı sigortalatırken yüksek ücret istiyorlar.

Gelelim ücretlere 2018 fiyatları:

Kasko : 1366 TL
Trafik Sigortası : 1300 TL
MTV : 1800 TL Yıllık
Fenni Muayene : 226,56 TL her yıl yapılıyor. + egzoz muayenesi 55 TL her yıl

Fenni muayeneyi saymazsak bir yılda araca verdiğimiz ücret : 4466 TL

Önemli bilgi: Kamyonet sınıfı araçların MTV’si 7. yıldan sonra düşüyor. Hem de yarı yarıya

Sonuç: Transporter gibi bir araca binmenin yıllık maliyeti, binek araca göre 2 katı oranında. İşte ortaya çıkan bu fark beni bu araçtan hep vaz geçiren bir etmendi. Ama ne yapacaksın gönül isteyince göz ve akıl bunları görmüyor. Transporter aracın boyutlarını ve motor gücünü düşünürsek bu normal. Yalnız kıyaslama yapılan araçların yıl farkınıda göz önünde bulundurmak lazım, üç yıl daha küçük bir araca biniyorum. Yeni aracımda hasarsızlık indirimlerininde olmadığı için arada 2220 TL fark var.

Deneyim: Oğlumun hafta sonları kursu oluyor 1 saat. Bu süre eve gidip gelinse yolda geçiyor. Mecbur çoğu kişi bekliyor. Veliler için rahat oturma alanları da yok! Ama kendi araçımın içinde beklemek benim için keyifli. Ayaklarımı rahatlıkla evimin kanepesinde uzatır gibi uzatıp bekliyorum. Sıcak olursa yan camları ve sürgülü kapımı açıyorum üfür üfür. Soğuk olursa açıyorum webastomu. İşte bu hayaller aldırttı bu aracı bana…

Deneyim 2: İki aile pikniğe gidilecek M. Kemal Paşa Suuçtu’ya iki araba gitmek istemiyoruz. Atladık 1 bebek, 2 çocuk 4 yetişkin. Tüm herkes rahat oturuyor. Arkası bebek arabası, mangal, taşınabilir portatif masa, yemek sepetleri, bebeğin çantası, bizim çocukların eşyası her şey için yer var. Bebekli aile bile aracın iç hacmini ve rahatlığını görünce “vayy” dediler. Biz araçla çocuklarla bir yere gidişimizde eşyaları nereye koyacağız diye şaşırıyoruz. Bunun rahatlığı farklıymış dediler. İşte bu hayaller aldırttı bu aracı bana…

Böyle olunca forumda yazan bir arkadasın dediği gibi TRANSPORTER BİR YAŞAM TARZI…

Transporter aracın hız sınırlamaları

Benim aracım ruhsatında : Hususi Yük nakli - N1 sınıfı - Kamyonet olarak geçtiği için şu hız sınırlamalarına uyuyorum.
YERLEŞİM YERİ İÇİNDE : 50 KM
YERLEŞİM YERİ DIŞINDA
ŞEHİRLERARASI ÇİFT YÖNLÜ KARAYOLLARINDA : 85 KM
ŞEHİRLERARASI BÖLÜNMÜŞ YOLLARDA : 100 KM
OTOYOLLARDA : 110 KM

Önemli Not: H
ususi kullanımlarda bu şekilde oluyor diye okudum. Ama yukarıdaki hızlar Karayolları genel müdürlüğünün sitesinde panelvan (arkası camsız) n1 sınıfı için geçerli diyor. Aldığımdan beri hiç ceza yemedim. Genellikle hep kurallara uymaya çalışırım. Kafam bu konuda biraz karışık. Tam güvenemiyorum. Kamyonet araçlar çift yönlü yollarda 80km, bölünmüşlerde 85km, otobanlarda 95 km yapabiliyor. Bu konuda bilgi sahibi olan forum üyeleri varsa yazsınlar, düzeltelim.

Transporter aracın neden T6 kasa

Bu en başta alım gücüyle alakalı. Ben bütçemi zorladım. Aldığım aracı uzun süre kullanacağımı düşündüğüm, yeni araçlarda arıza olasıklarının daha düşük olması, düşük km bir araç almamda etkili oldu. Ben aracımı Şubat 2018 yılında Sakarya’dan üşenmeden Bursa’ya getiren, burada minnetle anmak istediğim Ali Tuzcu abimden 21.000 km de 80.000 TL’ye aldım. Hiç kazası ve değişeni yoktu.
T5 kasalardan farkı: ön konsol gözleri açık, konsolda usb girişi var. Araç teybinden bluetooh ile sesli görüşme yapabiliyorsun.

Transporter Aracımda Hangi Değişiklikleri Yaptım ve neleri açıklayacağım

Sonraki yazılarımda aracımda yaptığım değişikleri, nereden aldığımı, nereye yaptırdığımı işçilik ücretlerini ve sürelerini paylaşmaya çalışacağım. Kendim bu değişiklikleri yaparken çok araştırdım. En uygun maliyete Bursa'daki en iyi ustaları bulmaya çalıştım. Bu işi yaptırmak isteyenlere fikir vermesi acısından bunları paylaşmanın araştıran kişilere fayda getireceğini düşünüyorum. Benim çok zamanımı aldı.

Önemli not: Usta işi, şans işidir. Benim anlaştığım, memnun kaldığım yerlerden tüm hizmet alanların aynı memnuniyetle ayrılması mümkün değildir. Sadece bilgi ve fikir vermesi amaçlı yazıyorum.

1. Ön ve Arka çamurlukların, kapı kollarının gövde rengine boyanması ve sis farlarının takılması

2. Android işletim sistemli, Geri Görüş kameralı multimedya ekranın taktırılması

3. Webasto air top stc 2000 ısıtıcının montajı ve özellikleri

4. Cam filmlerinin montajı

5. Ön camlara rüzgarlık taktırılması

6. Ön orijinal far ampullerinin değiştirilmesi

7. Arkaya bagaj bölmesine12v çakmaklık taktırılması

8. İç suntaların kaplanması ve araca özel koltuk kılıfı diktirilmesi

9. İndel B TB- 41 12V ile çalışan araç buzdolabı

10. Taban zemini

11. Aracı kamp aracına dönüştüren mutfak ve yatak düzeneği ( 12 mayıs 2018 kadar bitecek)

Ekli dosyayı görüntüle 501319

Ekli dosyayı görüntüle 501320

Ekli dosyayı görüntüle 501321

Ekli dosyayı görüntüle 501322

Ekli dosyayı görüntüle 501323

Ekli dosyayı görüntüle 501324
Merhaba,
Şurasını atladım veya anlayamadım.
Seçiminiz kısa şase'mi oldu acaba?
Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun.
Bende sizinle aynı yol ayrımındayım, 1veya 2 haftaya kadar aynı yolu izleyecem.
Fakat tek kararsızlığım,
Uzun şase carevelle mi?
Kısa şase Multivan mı?
Tercih etmeliyim arada kaldım.
Her iki araçta'da Çift digital klima olması, webasto olması beni bu araçlarda tercih üstünlüğü sağladı.
Mutivanın kızaklı koltuk, arka 3 lü koltugun yatak olan, fonksiyobel yapısı beni çok etkiliyor.
Caravelle için tek tercih çin arada kaldigim konu,
Dez avantaj olarak kızaklı koltuk yapısı olmaması,
Avantaj ise 40cm uzun olması'dır.
Bu konudaki fikirlerinizi merakla bekliyorum.
Yaz kış Zodiac bot ve Dalış ekipmanlarım oluyor. Ailece kamp yapacağımız günlerde esyalarmiz artacagini düşününce uzun mu olmalı diye dusunuyorum.?
Uzun olduğunda camper kullanım amacıma daha mı uygun olur?
Şimdiden, çok tesekkür ederim.
Saygılar,
Bora

Çok aydınlatıcı bir yazı dizisi olmuş...Bilgi paylaşan herkese teşekürler..Transporter mı acaba diye düşünüyordum ama artık hedefim transporter uzun şasi olacak..

Uzun sasede yatak bittiginde 40cm mesafe kaliyor. Gece portapotti tuvalet koyma yeri kaliyor. Bir de bu araya buyuk buzdolabi, evye koyabilirsiniz.
Ek esyalar icin ustte port bagaj sart.
Kisa nin sehir ici kullanimi cok kolay. Sedan aractan farki yok.

Yalniz sizde kisanin ekstra avantaji kayar koltuk ve yatak.

Ben devletimize guvenerek gül gibi uzun saseyi satarak kisa sase aldim. (Istanbu'lda 3. kopru muhabbeti) Ama uzun saseler de artik 2. kopruden gecebiliyor.

buzdolabınız nasıl bir sistem ve ne kadar karuma sağlıyor.
İyi günler. Uzun süredir foruma bakamıyordum. Mesajlarınızı geç gördüm. Buzdolabım indel b 'in tb41 a modeli. Çok memnunum. 12 volt ve 220v ile çalışabiliyor. Araçın içinde seyahat ederken arkaya yaptırdığım çakmaklıktan güç olarak enerji sağlıyor. Kamplara gittiğimizde ise 220 v elektirik alıyoruz.

birde arkaya yaptığınız dolabın net ölçüleri varmı. ? Malum her usta maalesef usta değilde:(
İlginiz için teşekkürler
Valla usta işi zor dediğiniz gibi. Çoğu mutfak dolapcılığında iyi olduğu için hemen mdf yapalım deyiveriyorlar. Sakın yaptırmayın. Çok ağır oluyor. Malzemeniz kavak kontra olsun. Araştırınca çok ürün bulursunuz hem dayanıklı hem hafif.
57056187 349633495896691 6487597557156413440 n nc cat108 nc htscontent vie1 1

56924820 349633469230027 6458268574111760384 n nc cat104 nc htscontent vie1 1

İlginiz için teşekkürler
Bursa'daysanız benim dolabımı yapan Çağatay diye biri var. Onu öneririm hem iyi bir insan hem de kendi aracında da bu tarz uygulamalar yapıyor. Numarası :530 903 3003

Konuyu dağıtmak istemem ama bir sorum olacak.Acaba 4motion bir caravelle alıp portal aks uygulayabilirmiyiz.seikel diye bir firma transporter ve caravelle için yapıyordu.TÜV de sıkıntı olurmu.Ayrıca gümrükte parça sıkıntı yaşarmı gibi sorular da geliyor insanın aklına.Bir soru dedim ama fazla oldu galiba.Selamlar.

İyi günler. Portal aks uygulayama olaylarına hiç hakim değilim. Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa daha iyi olur.

Çok aydınlatıcı bir yazı dizisi olmuş...Bilgi paylaşan herkese teşekürler..Transporter mı acaba diye düşünüyordum ama artık hedefim transporter uzun şasi olacak..
Hadi hayırlısı olsun :smiley: Yaptığınız güzel çalışmaları paylaşın ki bir çok insan bu deneyimlerden istifade etsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri