Volkswagen 2015 Model,kisa Şasİ, T6 Kasa Transporter Aracin Camper’a Dönüşüm Macerasi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan MüBisVan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 158
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,911
Süper bilgiler sağolun.Birde şöyle bir sorum var müsadenizle.Arkadaki tekli ve ikili koltuğu davlumbaz hizasına veya sürücü koltuğu ile sırt sırta gibi değişiklikler yaptığımızda proje gerekiyormu? koltuk sayısını değiştirmeden.teşekkür ederim.

Bilginin güncellenmesi (2 Temmuz 2019)

Daha önceden 102 hp lik motorlardan memnun olduğumu belirtmiştim. Araç tam yüklüyken 102 beygir 140 lık kadar verim vermiyor. Bu araç hiç çekmiyor kötü gidiyor anlamında değil. Sonuç olarak 2018 yılında bu araçla Norveç'e kadar hiç sorunsuz gittim. Ama 140 beygir uzun yolda yakıt tüketiminde hemde sürüş keyfi olarak daha memnun edici olacaktır. Bir daha araç alsam 140 lık DSG versiyonunu seçerdim. Yeni alacak olanlara önemle duyrulur.
102hp den 140 hp dsg ye 3. kopru muhabbeti nedeniyle gecmistim.( Gerci su anda 1.kopruden de gecebiliyoruz. )
Yakit tuketimi hemen hemen ayni diyecegim ama performans ve kullanim kolayligi acisindan 140 hp dsg, karsilastirilmayacak kadar daha iyi.

VW T6 İÇİN DÖNER KOLTUK MEKANİZMASI ( SWIVEL SEAT)

Uzun süredir araştırdığım ve nihayet sonuçlandırdığım döner koltuk mekanizmasının temini ve montajı konusundaki deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

Temini : Nerden temin edilir araştırıp dururken mekanizmanın satışını Bursa’da Kestel Otosansitte Garanti otomotivde transporter araçların koltuk ölçülerine göre özel tasarlanmış döner koltuk mekanizmasının yapıldığını öğrendim. Sahiplerinden Tunca Bey son derece ilgili ve konu hakkında uzun yıllardır deneyimi olan birisi. Nedense iş yoğunluğundan dolayı internet camiasında çok bahsi geçmiyor. İşi yapan karavancıların çoğu dükkanı biliyor.
Dükkan Tel: 0224 346 00 91
Ekli dosyayı görüntüle 513898

Montajını Tunca Bey’in yeğeni Semih yaptı. Dükkan daha çok satış konusunda deneyimli. Sağolsun Tuncay beyin yeğeni Semih montaj konusunda yardımcı oldu.

Ücreti : Ben vw t6 araç için tasarlanmış aparatı Mayıs 2019 tarihinde 400 TL nakit olarak adım. Her araç için farklı boy ve ölçüleri oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 513899

Öncelikle Koltukları yerinden söküyoruz 13 lük anahtar gerekiyor T6 da.

Ekli dosyayı görüntüle 513900

Ekli dosyayı görüntüle 513901

Ekli dosyayı görüntüle 513902

Ekli dosyayı görüntüle 513903

Şöför koltuğu içinde aynı uygulama yapılabiliyormu. El fireni ve direksiyon sıkıntı deniyor ama...

Merhaba, Muhteşem paylaşım ve bilgiler için teşekkür ediyorum. Mesajların hepsin okumama rağmen aracınızın arkadaki yatak bölümü ile ilgili foto ve detay göremedim. Gözümden mi kaçtı yoksa paylaşmadınız mı? Eğer paylaşmadıysanız bazılarımız için en önemli kısmı bu olduğundan paylaşım yaparsanız çok sevinirim. Biz de 3 kişilik bir aileyiz, böyle bir araç ile uzun soluklu tatiller yapmayı planlıyorum ama 3 kişilik konaklama zor gibi göründüğü için vazgeçmek üzereyim. Araç üstü çadıra yönelmekteyken yazılarınızı görüp fikir değiştirmek üzereyim.
Tekrar teşekkür ediyorum, saygı ve sevgiler

İyi günler,

Biz 9 yaşındaki oğlumla çok rahatlıkla çok sıkışmadan araç içinde yatabiliyoruz. Sadece benim ilk kısımda aklıma gelmeyen bir bölüm var. Siz ona dikkat edin. 3 lü koltuğun üzerine gelen tabla ve minder enine 15 santim daha geniş olabilir. Dikkatlice bakarsanız koltuğun gözüktüğünü görürsünüz. Burada dikkat edilecek nokta, sünger ve alt zemin plaka genişliğinin yanlarda bulunan emniyet kemeri askı yerlerinden geçebilmesi olmalı...

Uzunluk olarak hiç sıkıntı yaşamadık.

Nc ocAQmcb59E 07LECW6mBHemg fu0An25479fjcVLlorrJ5a mSaORuzXronsardJqo5k4 nc htscontent amt2 1

Nc ocAQmFurcA9aNZqVj1ZA B jkTJrGIW HaYtP qJ8MGGgOwXxuyPexmyMVUj2w9 eEg70 nc htscontent amt2 1

Süper bilgiler sağolun.Birde şöyle bir sorum var müsadenizle.Arkadaki tekli ve ikili koltuğu davlumbaz hizasına veya sürücü koltuğu ile sırt sırta gibi değişiklikler yaptığımızda proje gerekiyormu? koltuk sayısını değiştirmeden.teşekkür ederim.

Bu konuda net bilgim yok. Sadece akıl yürütüyorum. Dediğiniz gibi seyahatlerde kullanabilirsiniz. Tüv'e gireceğiniz zaman eski haline getirirseniz, sorun olmaz diye düşünüyorum. Fakat emniyet kemerleri gibi çok önemli bir sorunu araça binen insanlar için çözüm üretmeniz gerekir.

Merhaba bende tam bu tarihde sizin gittiğiniz yoldan gitmeye çalışıyorum bende bursadayım ve mümkün olursa tanışmak ve aracı canlı görmek isterim

1421E5FE 4A7F 4616 BD6C 6D81E5DBD70A

E8123816 3494 43F5 B071 68E7C9066C91

4000FB0D E4BF 4027 977A 10AD8C934818

Merhaba bende tam bu tarihde sizin gittiğiniz yoldan gitmeye çalışıyorum bende bursadayım ve mümkün olursa tanışmak ve aracı canlı görmek isterim

Ekli dosyayı görüntüle 516830

Ekli dosyayı görüntüle 516831

Ekli dosyayı görüntüle 516832
Merhaba,
Üzülerek mesajınızı yeni görüyorum. Gezenbilir sayfasını ziyaret etmeyeli uzun bir süre geçmiş. Kaportacım birisinden bahsetmişti. O sizdiniz herhalde. Aracınız ne durumda?

Emniyet kemerlerini de hallederseniz projeye gerek olmaz diye düşünüyorum.

VW TRASPORTER ARAÇTA LASTİK BASINCI SORUNSALI

Değerli forumdaşlar, başıma gelen bir olayı sizle paylaşmak, deneyimimi aktarmak istiyorum.

Ağustos başı gibi Çanakkale'den dönerken aracın dışından sanki camda havlu unutmuşsun gibi pat pat bir uğultu sesi gelmeye başladı. Biz başta bunu Çanakkale rüzgarı sandık. Sonrasında ben lastik mi patladı diye yana çekip bir kontrolunü yaptım. Herhangi bir sorun yoktu. Yola devam ettik hala bu ses ve birazda olsun titreşim vardı arabada.

Yeni seyahat hazırlığında olduğum için ben bu sorunla ilgilenemedim. Yolculuğa çıkınca bu titreşim ve pat pat diye araç dışından gelen sesin dış etkenlerden değil aracın kendinden kaynaklandığına kanaat getirdim.

Dedim ki büyük ihtimal balans, İnegöl'de bi lastikciye cektim. Bi bakıver bakalım balanslarına şunun diye rica ettim. Tabi bu ses efektini yapıp titreşim yaptığını söyleyince rotlarda olabilir, ön takımlarda sorun vardır diye yorumlarda bulundu. Ön lastiklere balans yapıldı. Balansa ihtiyaç varmış geröekten. Yola devam ettim. Ses 80-90 m hızda kesilmişti ama 100 ve üzeri km lerde gene devam ediyordu. Neyse tüm gezimi 100 km üzerine çıkmadan tamamladım. Bursa da lastikcime durumu anlattım. Bi elle lastikleri kontrol edelim dedi. Aracın sağ kısmındaki lastiklerde bombe tarzında şekil bozukluğu saptadılar. İçlerden daha fazla aşınmış gözüküyorlardı.

118288621_681713539355350_8304790377406952770_n.jpg

118488381_681713492688688_1505128419225082261_n.jpg

Aracın lastiklerinin artık ömrünü tamamladığını bu şekilde daha fazla gidilemeyeceğini söylediler. 5 yıldır araç üzerinde 83.000 km dedir de kullanıyordum. Değişimine karar verdim. 22 Ağustos 2020 itibarıyle Hankok 205 65 16c Ra28 desen 2020 dotlu lastiklere adet fiyatı 710 TL den 4 adet aldım.

118227895_681713706022000_2589792892692110381_n.jpg

Şimdi buraya kadar olan kısım sonuç. Nedeni konusunda lastikcimin söylediğine göre fazla basılmış hava. Biliyorunuz ki aracımızın üzerindeki lastik hava basıncının kaç psi olacağını belirten sürücü kapısında bir bilgilendirme yapışkanı var.

118319652_681713426022028_2490591984750543950_n.jpg

Bende buradaki değerlere göre lastiklerime hava bastım yüksüz olarak aracımı çoğunlukla kullandığım için öne 55 arkaya 51 hava basıyordum. Yaz- kış lastiklerini değiştirirken lastikcilere bu hava değerlerini söylediğimde bu değer çok falza diyorlardı. Bende Alman bunu ahanda buraya yapıştırmış. Alman mühendisten daha mı iyi bileceksiniz diye söyleniyordum. Ama bu değerlerle araç sürmek bir kez ön takım burçlarının değişimine subat 2020 de 800 TL gibi maliyete, belki de lastiklerin daha çabuk eskimesine sebeb oldu.

Şimdi artık bundan sonra ön ve arkaya 50 PSİ basıyorum. Sürüş çok yumuşak . Süspansiyonlar daha iyi oldu. Bu konuda farklı deneyimleri olan varsa paylaşırlarsa güzel olur.

Sağlıcakla kalın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.