Volkswagen Crafter İlk Karavanımı Yapıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafapusti Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,916

mustafapusti

Ana Kamp
Yer
Samsun, Türkiye
Merhaba arkadaşlar. 2013 model uzun şase crafter için çalışmalarıma başladım. Diğer konularda bahsettiğim gibi kış ağırlıklı kamplarım için yapıyorum. Aracımı boyaya göndermiştim. Boyadan geldi ve zamanla araca yaptığım çalışmalarımı buradan paylaşacağım. İlk hali ve şuan 1,5 ay geçti. Araç boyama işi, arka bagaj montajı, klima montajı, döner koltuk mekanizması, Tavan sepeti, tente montajı, güneş paneli montajı, tuvalet havalandırması ve uydu montajını gerçekleştirdim.

6324BEE8 CCB6 4D84 806F 28DBA48D773C

0B2DC4F0 2EB5 4575 A48C FBF0C9D6BAB3

FCFB8A5D 6ED1 45B7 8AC4 E0B00FDECF37

F893C065 3C79 464B 9E39 F1193CF7BAF8

Hayırlı olsun.
Çalışmaların devamını buradan yazacağınız söylemişsiniz, daha sonraki yazılarınızda biraz daha detaylı yazarmısınız?
Sizin yolunuzdan gitmek isteyenlere yazılarınız rehberlik de etmiş olur.

Merhaba arkadaşlar. 2013 model uzun şase crafter için çalışmalarıma başladım. Diğer konularda bahsettiğim gibi kış ağırlıklı kamplarım için yapıyorum. Aracımı boyaya göndermiştim. Boyadan geldi ve zamanla araca yaptığım çalışmalarımı buradan paylaşacağım. İlk hali ve şuan 1,5 ay geçti. Araç boyama işi, arka bagaj montajı, klima montajı, döner koltuk mekanizması, Tavan sepeti, tente montajı, güneş paneli montajı, tuvalet havalandırması ve uydu montajını gerçekleştirdim.

Maşallah, karavana çok uygun oldukça büyük ferah bir araç almışsınız.
Kısa sürede işlerini bitirip, güzel seyehatlerde kullanmanızı diliyorum.

Merhaba arkadaşlar. Bugün araç içi çalışmalarım. Dolap menfezi, temiz su girişi. Dış duş, enerji girişi, gaz çıkışı, tv ve priz çıkışı, taban ve yanların yalıtımlarının bir kısmını yaptım. Yalıtım olarak tabanda 9mm elastomerik kauçuk onun üzerine 15mm keçe ve 15mm kontraplak ile zemini kapattım. Sonraki işlem suya dayanıklı parke döşemek olacak. Yan kısımlar için ilkönce elastomerik kauçuk sonra keçe kullandım. Keçeyi derin bölgelerde iki kat kullandım. En son temiz görünmesi için 6mm oto ses yalıtım kauçuğu alıp yüzeyi kapattım.

28F583E4 E63A 4A20 BD58 40DC51DB45D3

F9ED20B0 DF2E 4774 B562 DE3468BA4293

E7AA71ED 5101 416D AFAD 1FE98A673C75

57F19E45 D08D 4270 AC2F B0681A58566C

3DBC77CA 6544 424F 80AE F0013E96798E

F7DC17E2 C382 4625 B87C 39E32D81947D

Merhaba arkadaşlar. Bugün şoför arka kısmının izolasyonunu bitirdim ve camın birtanesine kontra ile çerçeve döndüm. Cam sineklik ve perde kısmı en son 6mm kontra ile kapandığında içinde hafif gömülü gibi duracak.

DB77E9DE BDB3 4389 B7E6 13FBBAB41297

6D1F0DC1 5707 4F7D 8DA5 A73A8C1C95C3

Bu yaṣtaki aracın altının, yan taraflardaki, kapılardaki boṣlukların paslanmaması için gerekli tedbirlerin alınması çok önemli.

Hayırlı olsun, baṣarılar.

Fotolarınızda net göremediğim için aşağıdaki uyarımı yapayım.Eğer yaptınızsa zaten sorun yok demektir.
Elektrik kabloları şaşe içinden geçen kısımlarında araç hareketleri nedeniyle ileride kablo izolasyon kesmesi sebebiyle kaçak yada ark yapmasına sebeb olunmaması için;
1-Saçta kesilen yada açılan açıklıkları lastik conta geçirin ve contaların çıkmaması için yapıştırın.Sonra kabloları o delikten geçirin
2-Lastik conta geçemiyorsanız;kabloların delikten geçen kısımlarını spiral boru içinden geçirerek korumaya alın.
3-Hiç birin yapamıyorsanız da kabloların delik öncesi ve çıkış sonrasında şaseye temas etmeyecek şekilde klips,klepce,kroşe vs uygun olan sabitleyicilerle hareketsiz hale getirin.

.
Suyu tutması yüzünden keçe, özellikle taban için uygun bir malzeme değil.
Ayrıca Reimo taban kauçuk şiltesinin yapıştırılmadan yerleştirilmesini önermekte..
Çünkü suyun bu şekilde tahliye deliklerine daha kolay ulaşması hedefleniyor.

Panelvanda Taban Yapım Ve İzolasyon Resimleri
Tabanda keçe kullandım ama kenarlara ve ek yerlerine silikon sıkacağım. Ama o da olmaz derseniz keçeyi sökeyim ama kışın zeminden çok soğuk alır diye keçe kullandım.

.
Bence keçeyi değiştirmeye geç kalmış sayılmazsınız. İçinize sinmezse onun yerine ikinci kat kauçuk şilte koyabilirsiniz. Fazlasıyla yeterli olur.
Silikon yapıştırıcı değil, yapışma özelliği de olan bir dolgu maddesidir. Özellikle karavanda onun yerine MS Polimer kullanılması daha yerinde olurdu. Zaten elastikliğini kaybetmesi yüzünden silikonun 5-8 sene arasında tekrar yenilenmesi gerekmekte.
Fakat dediğim gibi taban izolasyonu için yapıştırıcıya gereksiniminiz yok.

Kapıların izolasyonu için de aşağıdaki başlığa bakabilirsiniz.

Son düzenleme:

.
Bence keçeyi değiştirmeye geç kalmış sayılmazsınız. İçinize sinmezse onun yerine ikinci kat kauçuk şilte koyabilirsiniz. Fazlasıyla yeterli olur.
Silikon yapıştırıcı değil, yapışma özelliği de olan bir dolgu maddesidir. Özellikle karavanda onun yerine MS Polimer kullanılması daha yerinde olurdu. Zaten elastikliğini kaybetmesi yüzünden silikonun 5-8 sene arasında tekrar yenilenmesi gerekmekte.
Fakat dediğim gibi taban izolasyonu için yapıştırıcıya gereksiniminiz yok.

Kapıların izolasyonu için yarın yeni bir başlık açacağım. İçinde bu güne kadar forumda konuşulmayan şeyler olacak. Bekleyin derim.
Silikonu yapıştırmak için kullanmıyorum hocam. Kenarlara ve tabanın ek yerlerine su geçmesini engellemek için kullanacağım. Keçe ıslanmasın diye. Keçe üstündeki kontrayı zemine vidaladım.

.
Aşağıdaki sayfada işinize yarayacak şemalar var.

Tabanı arada (zemine daha önce yapıştırılan) tahta olmadan doğrudan araca sabitlediyseniz alttan çıkan vidaların uçlarını paslanmadan korumanız yerinde olurdu..

Son düzenleme:

Merhaba arkadaşlar. Karavanda büyük bir ilerleme yaptım. Şuan banyo içi kaplama, ledlerin bir kısmı ve masa kaldı. Elektrik tesisatım bitti. Sadece toparlaması kaldı. Genel olarak görünüm görselde ki gibi ama biraz dağınık. Komple bittikten sonra en son halinide oaylaşacağım.
Şuana kadar yaptıklarım,
Mobilya zemin ve duvar döşemelerini yaptım
TV için anten montajı
Webasto klima montajı
Mutfak tezgahı ve ocak
Gaz sistemini lpg ile yaptım. Darbe sensör dağıtıcı vs hepsi tamamlandı
Su tesisatımda tamamlandı
İnverter, mppt, 220 den akü şarj cihazı montajım yapıldı
3 sistem buzdolabı montajınıda yaptım (3 ü de aktif)

Aklıma geldikçe paylaşacağım. Okul ve karavanı aynı anda yürütmeye çalışırken işler biraz yavaş kalıyor. Şuana kadar yaptıklarım bu kadar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR