Volkswagen Volt 2006 Aracimi Karavana Dönüştürüyorum!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan freedom.gg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 140
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,549

freedom.gg

Gamze Bozkurt
Yer
ALANYA
Merhaba, uzun süredir hayalini kurduğum, sürekli araştırdığım ve ilk adımı atarak Volkswagen Volt 2006 model aracımı aldım. Şuan yolun başındayım, en az masrafla kendim dönüştürmeyi planlıyorum. İlk olarak motorun yağı vs. değişti bakımları yapıldı. Mühendis ile görüştük konuştuk gerekli bilgiyi aktardı aracı dönüştürdükten sonra proje çizimi için ileteceğim ve gereken işlemleri yapacağız. Koltukları ve tabanı- tavanı söktük. Koltuk rayları bizi günlerce uğraştırdı. Şuan aklıma takılan tek soru, tribün kısımlarındaki klimaları söktük fakat arka kapının üst tarafında büyük bir klima daha var ve bunu kendimi halledemedik, sökmek içinde epey fiyat çıkardılar 300- 500 TL civarı, öncelikle bu klimayı sökmek gerekiyor mu yoksa kalması mı mantıklı ? Burada takıldık ve araçlar hakkında teknik ve karavan yapımı ile ilgili bilgim çok az yavaş yavaş öğreniyorum. Bilgilerinizi aktarırsanız çok sevinirim..
20191016 1238321
20191009 181954
20191016 122833
20191011 130931
20191013 1132030
20191016 122824

Gamze hanım merhaba, sizi kutlarım artık karavanınızla hayalinizi bir tık öteye taşımak kalmış. ilk resimdeki kadın o kadar çarpıcıydıki araca odaklanamadım hayalindeki araca kavuşmanın çoskusunu anlatan kareyi tepeden tırnağa incelemek için resmi ayrı bir sayfada açtım hatta. sorunuza yardımcı olabilecek olanlar sanırım ya meşgul ya da benim gibi resmin etkisinde kalmış veyahutta özelden size yardımcı olmaya çalışıyor olabilirler. ahh... gençlik kanı delilik ve yaşama sevinci, yolunuz açık olsun.

forumda Volkswagen bölümünde konuları tarayarak ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz, kolaylıklar dilerim.
ve şunu gördünüzmü
Video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=212&v=r-qFK3cjKvk

Gamze hanım merhaba, sizi kutlarım artık karavanınızla hayalinizi bir tık öteye taşımak kalmış. ilk resimdeki kadın o kadar çarpıcıydıki araca odaklanamadım hayalindeki araca kavuşmanın çoskusunu anlatan kareyi tepeden tırnağa incelemek için resmi ayrı bir sayfada açtım hatta. sorunuza yardımcı olabilecek olanlar sanırım ya meşgul ya da benim gibi resmin etkisinde kalmış veyahutta özelden size yardımcı olmaya çalışıyor olabilirler. ahh... gençlik kanı delilik ve yaşama sevinci, yolunuz açık olsun.

forumda Volkswagen bölümünde konuları tarayarak ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz, kolaylıklar dilerim.
ve şunu gördünüzmü
Video: https://www.youtube.com/watch?time_continue=212&v=r-qFK3cjKvk
Güzel düşünceleriniz için çok çok teşekkür ederim, siteyi henüz yeni kullanmaya başladım, inceliyorum sürekli ve oldukça faydalı, yol gösterici bilgilere ulaştım. Bu hayalin çok özel bir yeri ve isteği vardı içimde ama şuan gerçekleşme aşamasında arka planını görmek daha büyüleyici. Küçük küçük adımlarla kendi evini inşa ediyorsun, betonları arkanda bırakıp doğayla kucaklaşabileceğin dünyaya ulaşabilmek için. Çok özel bir duygu..

Bu tasarımı görmüştüm, hatta bayılmıştım fakat şuan biraz bütçemi zorlayabilir. Aynı zamanda birçok konuda acemiyim, belki sonraki aşamalarda hem tecrübe kazanıp hem bütçemi ayarladığımda bu ve benzeri tasarımları yapabilmeyi çok isterim. :smiley:

Tekrar teşekkür ederim, güneşli günler dilerim :smiley:

Gamze hanim bir bayan olarak boyle bi seye cesaret etmeniz guzel bisey. Bayanlarin kendi basina karavan yaptigini yabanci forumlarda goruyordum hep, sizi gordum cok mutlu oldum.
Simdiden kolay gelsin.
Bu arada antalyanin neresindesiniz.

Aynı kasanın 2006 model 313 sprinter ini karavana çeviriyorum.Aynı aşamalardan geçtim.Tecrübelerimi aktarmak isterim.Karavan yerleşimi kişiye özel olduğu için benim yaptıklarım her zaman sizin istediklerinize uymayabilir.İlk başta sorduğunuz soruya cevap verecek olursak, tavan klimasını sökmenize gerek yok ve sökmeyin.Alt muhafaza kapağını çıkarıp temizliğini ve bakımını yaptırırsınız içinden bir sürü toz ve pislik çıkıyor çünkü.Kapağın altında 4 tane üfleme motoru ve klimanın soğutucu ızgaraları vardır.Sonra tekrar takarsınız kapağı yerine.Arka klimadan öne doğru uzanan tavanın her iki yanındaki bombeli parçaları ki bunlara tribün tavan deniyor ben kestirdim söktüm,yerlerine tavan dolabı yaptım.Kolay gelsin.Başka sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.Benim karavan % 70 bitti ve bilginin çoğunu buradan elde ettim.

Gamze hanim bir bayan olarak boyle bi seye cesaret etmeniz guzel bisey. Bayanlarin kendi basina karavan yaptigini yabanci forumlarda goruyordum hep, sizi gordum cok mutlu oldum.
Simdiden kolay gelsin.
Bu arada antalyanin neresindesiniz.
Çok teşekkür ediyorum, içimizde o gücü hissettiğimiz sürece başarılı olamayacağımız hiçbir şey yok sanırım :smiley:) Alanya'dayım ben.

Aynı kasanın 2006 model 313 sprinter ini karavana çeviriyorum.Aynı aşamalardan geçtim.Tecrübelerimi aktarmak isterim.Karavan yerleşimi kişiye özel olduğu için benim yaptıklarım her zaman sizin istediklerinize uymayabilir.İlk başta sorduğunuz soruya cevap verecek olursak, tavan klimasını sökmenize gerek yok ve sökmeyin.Alt muhafaza kapağını çıkarıp temizliğini ve bakımını yaptırırsınız içinden bir sürü toz ve pislik çıkıyor çünkü.Kapağın altında 4 tane üfleme motoru ve klimanın soğutucu ızgaraları vardır.Sonra tekrar takarsınız kapağı yerine.Arka klimadan öne doğru uzanan tavanın her iki yanındaki bombeli parçaları ki bunlara tribün tavan deniyor ben kestirdim söktüm,yerlerine tavan dolabı yaptım.Kolay gelsin.Başka sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım.Benim karavan % 70 bitti ve bilginin çoğunu buradan elde ettim.
Bilgiler için çok teşekkür ederim, klimalar bizi yer açısından çok rahatsız etti daha geniş olması için söktük, tribünlerdeki klimaları da aynı şekilde söktük ve kestirdik. Şuanki halinden çok memnunuz. Şimdi yalıtım aşamasındayım, bu aşamada inanılmaz kafam karıştı. İzogreen keçe kullanmak istiyorum ama bulamadım, Alanya'da çok kısıtlı bu malzemeler, bizofol dahi bulamadım, siparişle getireceğim. İzogreen geçe bulamayınca yeni çıkan %6 tozuma yapan bir markanın taş yününü aldım, fakat etrafımdan olumlu tepki alamadım taş yünüyle ilgili geri iade etmeyi düşünüyorum. Camlarda fazla olduğu için sıkı bir yalıtım yapmak istiyorum. Strafor önerildi, köpük önerildi ama kafama yatmadı. Bu konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz nasıl bir yol izleyebilirim?
20191021 171035

Yalıtım konusu çok kafa karıştıran ve tam doğrusu olan bir konu değil.Bu konuda her kafadan bir ses çıkar.Ben bir tarafı kendinden yapışkanlı, bir tarafı alüminyum folyo kaplı olan 10 mm kalınlığında bir malzeme buldum onu kullandım.Yan duvarlara ve tavana içeriden yapıştırdım.m2 si 25 tl idi sanırım hala aynıdır.Tabana aynı malzemenin yapışkansız olanını serdim üzerine 10 mm sudan etkilenmeyen polywood koydum.Bizim araçlar minübüsten dönme olduğu için cam sayısı çok fazla.Kullanmayacağım camlara içten aynı malzemeden yapıştırdım.İzalasyon malzemesi dışarıdan camdan görünmemesi için aynı camlara dışarıdan siyah folyo uyguladım.Bu folyoyu araçların tavanına cam tavan görüntüsü vermek için yapıyorlar cam filmi çekenlerde oluyor.
Aktif kullanacağım yan camları da sürgülü cam ile değiştirdim.Bursa dan ölçüsünü verdiğiniz zaman sürmeli camı yapıp kargo ile gönderiyorlar.Aktif kullanacak olduğunuz camları mutlaka sürmeli cam ile değiştirin derim ve en az bir en fazla iki tane tavan havadanlığı taktırın.Hava alma açısından çok faydası oluyor.
Karavan malzemeleri konusunda kesin doğru yok,iyice araştırdıktan sonra içinize sinen, maliyeti bütçenize uyan ve kolay ulaşabildiğiniz malzeme sizin için doğru malzemedir.

Yalıtım konusu çok kafa karıştıran ve tam doğrusu olan bir konu değil.Bu konuda her kafadan bir ses çıkar.Ben bir tarafı kendinden yapışkanlı, bir tarafı alüminyum folyo kaplı olan 10 mm kalınlığında bir malzeme buldum onu kullandım.Yan duvarlara ve tavana içeriden yapıştırdım.m2 si 25 tl idi sanırım hala aynıdır.Tabana aynı malzemenin yapışkansız olanını serdim üzerine 10 mm sudan etkilenmeyen polywood koydum.Bizim araçlar minübüsten dönme olduğu için cam sayısı çok fazla.Kullanmayacağım camlara içten aynı malzemeden yapıştırdım.İzalasyon malzemesi dışarıdan camdan görünmemesi için aynı camlara dışarıdan siyah folyo uyguladım.Bu folyoyu araçların tavanına cam tavan görüntüsü vermek için yapıyorlar cam filmi çekenlerde oluyor.
Aktif kullanacağım yan camları da sürgülü cam ile değiştirdim.Bursa dan ölçüsünü verdiğiniz zaman sürmeli camı yapıp kargo ile gönderiyorlar.Aktif kullanacak olduğunuz camları mutlaka sürmeli cam ile değiştirin derim ve en az bir en fazla iki tane tavan havadanlığı taktırın.Hava alma açısından çok faydası oluyor.
Karavan malzemeleri konusunda kesin doğru yok,iyice araştırdıktan sonra içinize sinen, maliyeti bütçenize uyan ve kolay ulaşabildiğiniz malzeme sizin için doğru malzemedir.
Bigiler için çok teşekkürler, sürgülü cam konusunu sevdim, ben iptal etmek istemiyorum çok sıkıntı yaratmadığı sürece, sürgülü cam yaptırabilirim.
Yalıtım konusunda fikrim, daha doğrusu bu malzemeleri bulabildiğim için, alüminyum yalıtım malzemesi, taş yünü ve nem bariyeri kullanmaktı. Ama dediğim gibi taş yününe pek sıcak bakılmıyor, söylediğiniz ürünleri inceleyeceğim, artık hangisi uygun olursa yapacağım :/

Bende konaklida yasiyorum.
Malum bölgemizde cogu urunu bulmak zor. Bunun icin ben internetten alisveris yapiyorum. Birde bu islerin yabancisi oldugunuz icin, aradiginiz malzemeden bulunmayan esnaf hic sizin isinize yaramayacak baska bi urunu satmaya kalkacak.
Eger sakincasi yoksa calisirken ziyaret etmek isterim.
Kolay gelsin

Bende konaklida yasiyorum.
Malum bölgemizde cogu urunu bulmak zor. Bunun icin ben internetten alisveris yapiyorum. Birde bu islerin yabancisi oldugunuz icin, aradiginiz malzemeden bulunmayan esnaf hic sizin isinize yaramayacak baska bi urunu satmaya kalkacak.
Eger sakincasi yoksa calisirken ziyaret etmek isterim.
Kolay gelsin

Her konuştuğum insan farklı bir şey söylediği için kafam inanılmaz karıştı, ne yapsam yanlış olacakmış gibi geliyor. Yalıtım aşamasında kaldım, açıkçası biraz ara verip düşünüp kafama uygun olanı yapmaya karar verdim. Yakınlarda olmanıza sevindim, memnun olurum. Tecrübelerinizden yararlanmak isterim bende, teşekkür ederim.

Her konuştuğum insan farklı bir şey söylediği için kafam inanılmaz karıştı, ne yapsam yanlış olacakmış gibi geliyor. Yalıtım aşamasında kaldım, açıkçası biraz ara verip düşünüp kafama uygun olanı yapmaya karar verdim. Yakınlarda olmanıza sevindim, memnun olurum. Tecrübelerinizden yararlanmak isterim bende, teşekkür ederim.

Soylenenlerden kafaniz karismasin. Her soyleneni dinleyin ama kafaniza yatani uygulayin. Sonucta yaptiginiz sey yanlista olsa o sizin yanlisiniz. Keske bildigimi yapsaydim demezsiniz.
Yalitim konusunda kesin dogrular yok, turk forumlarindan yabanci forumlara kadar bir cok sitede farkli seyler soylenir. Yani herkesin kendi dogrusu var.
Kafaniza takilanlari buradan sorun, ve bol bol youtube dan video izleyin. Ve son karari yine siz verin.
Bu arada hazir bi planiniz varmi. Yalitimi halledince en cok takilip kalacaginiz yer plan secimi olacaktir. Bunada hazirlikli olun.
Işleriniz kolayina olsun.

Soylenenlerden kafaniz karismasin. Her soyleneni dinleyin ama kafaniza yatani uygulayin. Sonucta yaptiginiz sey yanlista olsa o sizin yanlisiniz. Keske bildigimi yapsaydim demezsiniz.
Yalitim konusunda kesin dogrular yok, turk forumlarindan yabanci forumlara kadar bir cok sitede farkli seyler soylenir. Yani herkesin kendi dogrusu var.
Kafaniza takilanlari buradan sorun, ve bol bol youtube dan video izleyin. Ve son karari yine siz verin.
Bu arada hazir bi planiniz varmi. Yalitimi halledince en cok takilip kalacaginiz yer plan secimi olacaktir. Bunada hazirlikli olun.
Işleriniz kolayina olsun.

Plan konusunda kafamda bir kaç tasarım var, o konuda çok takılmayacağımı düşünüyorum, yalıtım tamamen bitmeden elektrik güneş paneli ısıtıcı tesisatı vs. Olacak. Isıtıcı webasto mu kullandınız acaba ? Bir de 10 mm kalınlığındaki bir tarafı alüminyum olan malzemeyi nereden almıştınız linki varsa iletebilir misiniz?

Plan konusunda kafamda bir kaç tasarım var, o konuda çok takılmayacağımı düşünüyorum, yalıtım tamamen bitmeden elektrik güneş paneli ısıtıcı tesisatı vs. Olacak. Isıtıcı webasto mu kullandınız acaba ? Bir de 10 mm kalınlığındaki bir tarafı alüminyum olan malzemeyi nereden almıştınız linki varsa iletebilir misiniz?

Galiba yanlis anlasildim.
Benim suanda karavanim yok. Ama yakin zamanda yapmayi dusunuyorum. Yakin zaman ne zaman olur bilemiyorum. Evli olunca bazi kararlar almadan önce esinizinde gönlunu almak zorundasiniz. Evli birisi icin işin en zor yanı burasi galiba.
Karavan yapmadim ama kendim icin prefabrige benzer yalitimli kulube, is yerim icin ofis, guvenlik kulubesi yaptim. Bunlarin yapiminda kesinlikle profesyonel yardim almadim. Kapi pencere haric.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri