Volkwagen T5 Multıvan Ile Mercedes Viano Uzun Arasında Kararsız Kaldım.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BORAS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,795

BORAS

Yeni Üye
Merhaba Değerli Forum üyesi Arkadaşlar ve Büyüklerim,
Aranıza yeni katıldım. Eşim ve Kızımız ile Yaklaşık 1 yıl önce Çadır Kampı ile başlayan tatil maceramızı,
Kullandığımız Aracımızın (opel astra 5 kapı)hacim olarak yetersiz kalmasından dolayı biraz büyütme kararı aldık.
Yaptığım araştırmalar sonucunda,günlük hayatımızı ve yapılacak tatil programlarımıza en uygun araç olarak Volkswagen ve Mercedes Viano arasında kaldım.
Nereyi araştırsam ve kime danışsam herkes vw üzerinde neredeyse hem fikir.
Yurt dışı siteler ve youtube kanallarından,Pinterest sosyal paylaşım siteleri dahil Kamp ve karavan yaşantısına geçiş aşamasında neredeyse VW biraz daha uyumlu ve tercih ediliyor gibi geldi bana.

Multivan'ın orta kasa olması acaba hacim olarak yetersiz kalır mı diye düşündürdü?
Viano uzun içinde yedek parça,yakıt performansı ve servis bakım ücretleri açısından zor bir araçmış gibi hissediyorum.
Aracımızı satışa çıkarttık. Bu arada bizde bu araçları satmak isteyen kişiler ile temas kurmaya başladık. Takas usulü ile üzerine fazla bütçemizi zorlamadan ulaşabileceğimiz araçlara bakıyoruz fakat, onlarında km'leri 250 bin rakamının altında yok. model olarak da 2004 veya 2005 arası önümüze geliyor.

Tercih konusunda, Tavsiyelerinizi bekliyor olacağım.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Etiketler
Merhaba Değerli Forum üyesi Arkadaşlar ve Büyüklerim,
Aranıza yeni katıldım. Eşim ve Kızımız ile Yaklaşık 1 yıl önce Çadır Kampı ile başlayan tatil maceramızı,
Kullandığımız Aracımızın (opel astra 5 kapı)hacim olarak yetersiz kalmasından dolayı biraz büyütme kararı aldık.
Yaptığım araştırmalar sonucunda,günlük hayatımızı ve yapılacak tatil programlarımıza en uygun araç olarak Volkswagen ve Mercedes Viano arasında kaldım.
Nereyi araştırsam ve kime danışsam herkes vw üzerinde neredeyse hem fikir.
Yurt dışı siteler ve youtube kanallarından,Pinterest sosyal paylaşım siteleri dahil Kamp ve karavan yaşantısına geçiş aşamasında neredeyse VW biraz daha uyumlu ve tercih ediliyor gibi geldi bana.

Multivan'ın orta kasa olması acaba hacim olarak yetersiz kalır mı diye düşündürdü?
Viano uzun içinde yedek parça,yakıt performansı ve servis bakım ücretleri açısından zor bir araçmış gibi hissediyorum.
Aracımızı satışa çıkarttık. Bu arada bizde bu araçları satmak isteyen kişiler ile temas kurmaya başladık. Takas usulü ile üzerine fazla bütçemizi zorlamadan ulaşabileceğimiz araçlara bakıyoruz fakat, onlarında km'leri 250 bin rakamının altında yok. model olarak da 2004 veya 2005 arası önümüze geliyor.

Tercih konusunda, Tavsiyelerinizi bekliyor olacağım.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

VW Transporter dünyada en çok kullanılan ve sevilen Camper aracı olsa gerek. Bu nedenle de fiyatı diğerlerinden yüksek.
Yıpranmamış bir VW transporter her zaman doğru bir karardır diye düşünüyorum.

Başarılar.

VW Transporter dünyada en çok kullanılan ve sevilen Camper aracı olsa gerek. Bu nedenle de fiyatı diğerlerinden yüksek.
Yıpranmamış bir VW transporter her zaman doğru bir karardır diye düşünüyorum.

Başarılar.

Çok Teşekkür ederim yorumunuz için.
Forumda ki paylaşımlarınız ın bazılarını büyük bir ilgi ile okudum ve yorumlarınız dan çok etkilendim.
ilk yorumu sizden almak beni ayrıca mutlu etti.
İlginiz ve hassasiyetle insanlara yardımcı olma gayretleriniz içinde ayrıca teşekkür ederim.

Aynı segmentte iki araç ama farklılıkları çok.

174 Bg VW 2.5 TDI motor, önden çekiş.

150 Bg Viano 2.2 CDI Motor arkadan itiş.

Güç ve performans, yakıt ve 2. El derseniz VW. Dezavantajları da önden çekişin getirdiği sürüş yükü, manevra yarıçapı. Trim sesi. Süspansiyon ve yolcu konforu. Kliması VW nin ön arka dijital ve bağımsız sanırım. Bu yönü iyi.

Daha az güçlü motor Mercedesin her zamanki uzun ömürlü olsun, sağlam olsun mantığı. CDI Motor Mercedesin kendini kanıtlamış motorlarından, sessiz ve vibrasyonsuz. Yakıtı da ekonomik. Ama arkadan itişteki kayıptan dolayı ve de ağırlık farkı toplam tüketimde Viano yu biraz daha geride bırakıyor ama çok değil. Hatta sürüş dinamiği tersine bile çevirebilir bunu.

Arkadan itiş kışın sorun olsa da, benim tercihim bu yönde olurdu. Hem uzun yolda şöförü az yoruyor, hem de şehir içinde rahat ettiriyor.

Viano süspansiyon ve Trim olarak çok daha başarılı. Fark eskidikçe daha da mercedes lehine işliyor. Kalite bu yönde bariz Viano diyor. 2008 ve üstünde çift sürgülü kapı camper için avantaj değil ama aile kullanımı için çok avantaj. Koltuklar, deri vd iç tasarım da Viano önde.

Viano lar genelde daha temiz ve bakımlı bulunabiliyor. VW ler sanki daha hor kullanıma maruz kalıyor gibi.

Servis , bakım ve yedek parça olarak ikisinde de sorun yok. Mercedes parçası, işçiliğini fazla sanıyor kullanmayanlar ama aksine bir çok markadan hem daha ucuz, hem de daha kolay bulunabilir. Üstelik orijinal, OEM veya yan sanayi çeşitleri kalite kalite her yerde bulunuyor.

Otomatik vites düşünüyor iseniz, ki benim olmazsa olmazım, Viano gene öne çıkıyor. 5 veya 7 Gtronik şanzıman da sorunsuz. VW de ıslak DSG 6 ileri otomatik var sanırım. Kuru DSG ler çok problemli ama hidrolik olanlar iyi. Genede mekatronik arızası çıkartması olası. Kavrama daha çabuk aşınıyor DSG de. Mercedes deki tork konvertörü daha başarılı. Kesinlikle daha sorunsuz üstelik.

Gene de, meslektaşım gibi kesin VW diyerek, kesin Mercedes diyemem. Tercih meselesi. Otomatik sevmem, önden çekiş benim tercihim derseniz VW tabiki.

Aklınıza bir şey takılırsa çekinmeden sorun lütfen. İyi forumlar.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynı segmentte iki araç ama farklılıkları çok.

174 Bg VW 2.5 TDI motor, önden çekiş.

150 Bg Viano 2.2 CDI Motor arkadan itiş.

Güç ve performans, yakıt ve 2. El derseniz VW. Dezavantajları da önden çekişin getirdiği sürüş yükü, manevra yarıçapı. Trim sesi. Süspansiyon ve yolcu konforu. Kliması VW nin ön arka dijital ve bağımsız sanırım. Bu yönü iyi.

Daha az güçlü motor Mercedesin her zamanki uzun ömürlü olsun, sağlam olsun mantığı. CDI Motor Mercedesin kendini kanıtlamış motorlarından, sessiz ve vibrasyonsuz. Yakıtı da ekonomik. Ama arkadan itişteki kayıptan dolayı ve de ağırlık farkı toplam tüketimde Viano yu biraz daha geride bırakıyor ama çok değil. Hatta sürüş dinamiği tersine bile çevirebilir bunu.

Arkadan itiş kışın sorun olsa da, benim tercihim bu yönde olurdu. Hem uzun yolda şöförü az yoruyor, hem de şehir içinde rahat ettiriyor.

Viano süspansiyon ve Trim olarak çok daha başarılı. Fark eskidikçe daha da mercedes lehine işliyor. Kalite bu yönde bariz Viano diyor. 2008 ve üstünde çift sürgülü kapı camper için avantaj değil ama aile kullanımı için çok avantaj. Koltuklar, deri vd iç tasarım da Viano önde.

Viano lar genelde daha temiz ve bakımlı bulunabiliyor. VW ler sanki daha hor kullanıma maruz kalıyor gibi.

Servis , bakım ve yedek parça olarak ikisinde de sorun yok. Mercedes parçası, işçiliğini fazla sanıyor kullanmayanlar ama aksine bir çok markadan hem daha ucuz, hem de daha kolay bulunabilir. Üstelik orijinal, OEM veya yan sanayi çeşitleri kalite kalite her yerde bulunuyor.

Otomatik vites düşünüyor iseniz, ki benim olmazsa olmazım, Viano gene öne çıkıyor. 5 veya 7 Gtronik şanzıman da sorunsuz. VW de ıslak DSG 6 ileri otomatik var sanırım. Kuru DSG ler çok problemli ama hidrolik olanlar iyi. Genede mekatronik arızası çıkartması olası. Kavrama daha çabuk aşınıyor DSG de. Mercedes deki tork konvertörü daha başarılı. Kesinlikle daha sorunsuz üstelik.

Gene de, meslektaşım gibi kesin VW diyerek, kesin Mercedes diyemem. Tercih meselesi. Otomatik sevmem, önden çekiş benim tercihim derseniz VW tabiki.

Aklınıza bir şey takılırsa çekinmeden sorun lütfen. İyi forumlar.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Özenli ve detaylı yorumunuz için çok Teşekkür ederim.
Dikkate alacam mutlaka.
Açıkçası bugün 3 araca kadar filtre ettim.
Mercedes Viano uzun 2005 model 255.000 km otm.
Volkswsgen Multivan 2004 328.000km 130hp manuel vites, çift sürgülü,webasto
Volkswagen Multivan 2004 255.000km 174hp manuel vites,çift sürgülü,webasto
Son değerlendirmeleri yaparak, başımız ağrımadan,hızlıca sonuçlandırmak istiyorum
Saygılar dilerim.

.

Umarım, @Tarkaner ‘in bu ender kalitedeki analizi, araçların sizin karavan ihtiyacınıza nasıl cevap verebileceğini unutturmaz..

Ne de olsa karavan forumundayız.. ;)

Bence her ikisi de, tek araç olması nedeniyle, çalışma yaşamında olanlar için uygun seçim..
İçiniz rahat olsun, yollar sizleri bekliyor..:yum:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR