Vw T5 Yuksek Tavan 2006 Karavana Cevirme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AsiliBoy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,046

AsiliBoy

Emre
Yer
Istanbul
Degerli buuyuklerim ve sevgili kucuklerim.

Oncelikle boyle guzel bir forum yaptiginiz icin sizleri tebrik ediyorum. 1 yildir takip ediyorum fakat aracim olmadigi icin mahalleye yeni tasinan cocuklar gibi uzaktan oyun oyniyanlari seyrediyordum sadece:smiley:

23/07/2018 gunu esimle 10 yildir (kendi kendime 15 yildir:smiley:) ) hayalini kurdudugumuz VW Transporter aracimiza kavusuyoruz , kaporamizi verdik. Arac 2006 model yuksek tavan panelvan onde 2bucuk kisilik (sofor dahil) arkada 3 kisilik kemerli koltuklari var. ve epey bir is var onumuzde. Sizlerinde yardimi ile umarim guzel bir karavana donusturebilecegiz onu, biraz basinizi sisirebilirim sorularimla simdiden ozur dilerim:smiley:)

Fotograflari henuz yok pzt gunu eklerim.

10 yillik yurtdisi maceramizdan 6 ay once istanbula tayinim cikti ve daha once Istanbulda hic yasamamis oldugumuzdan neredeyse ilk baslarda markete bile navigasyonla gidiyorduk:smiley:) Yani araclar nerede tamire goturulur neresi iyi neresi kotu hic bir fikrim yok ve bu sadece ufak bir dert. Size "bir kac" sorum olacak cevaplarsaniz sevinirim.

1- Aracimizin kaportasinda yapilmasi gereken isler var bunlar icin kaportaci tavsiyesi verebilirmisiniz?
2- Beyaz olan aracimizi boyatmayacagim, vinil kaplama yapmayi dusunuyorum iki renk olarak bu islemi yapan yer tavsiyesi.
3- Yalitim ve izolasyon buyuk zorluk ve gozumde cok buyuyor cunku nereden baslamam gerektigini bilmiyorum. Yani, elektrik kablolari vs cekildikten sonrami yapilmali yoksa sonrasindada olabiliyormu? ayrica aracimi yaz-kis kullanmak istedigim icin bu benim icin cok onemli? yapan yerler varmi , yoksa kendim mi yapmam daha iyi?
4- Webasto taktirip hep soguktan hemde sicaktan korunmak istiyorum bu yeterli olurmu?
5- Aracin arka kismina (iceride) Tuvalet ve banyo yapilabilen bir alan olusturmak istiyorum orneklerini gordum fakat tam emin olamadin yaptiran varsa bilgi verebilirse cok memmnun olurum. Tuvalet secenekleri arasinda en kullanislisi hangisi.
6- Araci esim ben ve profil fotomdaki canavarimiz (Asi) kullanaktir:smiley: tabi arkadaslarimizida misafir etmek isteriz, bu yuzden hem altta hemde ust bolmede( acilip kapanabilen ) yatak olmasi bizim icin onemli .
7- Buz dolabi , evye, ocak vs.. Turkiye fiyatlari yurdisindakilerin neredeyse 2 kati( yada ben duzgun bir site bulamadim)
8- Gunes enerjisi olmassa olmaz. Arac zaten yuksek oldugundan daha falaza yukseklik kazandirmamak icin, acaba ince paneller var boyle kagittan hafif daha kalin onlarin verimliligi konusunda bilgisi olan varmidir? ve kac adet jel aku ?
9- Su depolari (piz-temiz) aracin icinde olsun istiyorum kis sartlarinda donmamasi icin acaba dogru bir karar olurmu yer bakimindan.
10- acaba arka kapilari komple iptal mi ettirsem diye dusunmuyorda degilim:/ ama sacma geldi suan:smiley:)

Simdiden yardimlariniz-cevaplariniz icin tesekkur ederim.

Saygilarimla

EMRE

Öncelikle yeni aracınız/oyuncağınız/maceranız hayırlı olsun. Güzel günlerde, keyifli gezilerde kullanmanızı dilerim.
2005 yılından beri karavan kullanan; halen 3. karavanına sahip bir karavancı olarak yardımcı olmaya çalışayım. İstanbul'da yaşamadığım için bazı sorularınıza cevap veremeyeceğim.Ama bildiklerimi düşündüğüm bazı sorularınız için cevaplarım şöyle:
3- İzolasyon ve tesisattan önce araçta yapılacak işlemler var. Öncelikle elinizde ya da kafanızda bir proje var mı? varsa paylaşırsanız beraber tartışır, en doğrusunu bulmaya çalışırız. Projeye göre kaportada açılması gereken pencere, havalandırma, su ve elektrik giriş delikleri gibi yerlerin kesilmesi, açılması gerekli. Bu arada aracınızın kaporta ve boya bakımları yapılmış olmalı. İç yüzeyin temizlenmiş, ses ve ısı izolasyonu gibi nedenlerle boyaya katkılar yapılmış olmalı. Sonrasında yerleştirilecek mobilyaların tavana ve yan duvarlara tutturulmasını sağlayacak ahşap dilmelerin (3x5 cm kalınlık genellikle yeterli olur) dayson mastik gibi bir madde ile yapıştırılması gerekli.
Kaporta işleri hallolduktan sonra tesisat işine girmek lazım. Bunun için de yine elinizde su ve elektrik için projelere ihtiyaç var. Projeye göre neyin nereye çekileceği belirlenip, tesisat hazırlanmalı.
İzolasyona bundan sonra sıra gelir.
4- Webasto (mazotlu ısıtıcı) sadece ısıtma yapar. Soğutma işi klima ile olur. Ama bence karavanda klima sürüş anında gereklidir. Bu nedenle araçta yoksa göğüse takılacak bir klima iyi iş görecektir.
5-Bir karavanda bana göre en önemli donanımlardan biri de banyo ve wc dir. Ben de daha önce banyo ve tuvaleti olan T5-T6 transporterlar gördüm. En önemli ihtiyaç katlanabilen bir lavabonun olmasıdır. Bulunursa uygulaması yapılabilir. Bana göre seyyar tuvalet ya da kasetli tuvalet arasında kullanım açısından hiç bir fark yoktur. Seyyar tuvaletin koku yapmasından şikayet edenler var ama önemli olan tuvalet kasetinin zamanında boşaltılmasıdır. Genellikle akşam kullandığımız tuvaleti biz sabaha boşaltırız. Ve koku sıkıntısı yaşamayız. Yat tipi tuvalet ülkemizde moda olan bir uygulamadır. Hiç kullanmadım, yorum yapamam.
6- Karavancıların en güzel sloganlarından birisi "karavan iki kişiliktir!" sizin aracınızda tavana hazırlayacağınız yatak ancak çocuk yatağı olur. 2 erişkini orada yatırmak hem zor, hem de riskli olabilir. (80+80=160 kg ortalama ağırlığın tepenizde uyuduğunu düşünün, çökerse sizin haşatınız çıkar) Üstelik o tavan bölmeleri bir çok karavan için iyi birer depolama alanıdır. Misafiriniz olacaksa temin edilecek bir çadır, onların da sizinle birlikte kamp yapma keyfini tatmalarını sağlayacaktır.
Ayrıca Asi'niz de çok tatlı görünüyor ama adı gibi gerçekten "asi" ise karavanda işiniz hiç de kolay değil.
7- Ülkemiz koşullarında ne yazık ki bu malzemelerin avrupa menşeyli olanları oldukça pahalı. Ama bir çok karavanda yerli malzemeler de başarıyla kullanılmakta.
8- Aracınızın tavan yüksekliği gözünüzü korkutmasın. Daha önce kullandığım ilk iki karavanım alkovenliydi.
Elektrik tüketimi hesaplanmadan ne kadar güneş paneli kaç tane akü ihtiyacı var sorusu cevaplanamaz. Benim karavanımdan örnek verecek olursam, 130 watt güneş panelim, 2x115 amper bosch marka AGM aküm bana yetiyor.
9- su depolarını içeride tutmak zaten kısıtlı olan iç alanın daha da daralması demektir. Temiz su deposu tamam da pis su deposu karavanın altında olmalıdır. Donmaması için yapılacak olan, dondurucu soğuklarda depoların boş tutulmasıdır.
10- Arka kapılar bir çok kere ihtiyaç duyacağınız donanımlardır. Kalmasını şiddetle öneririm.
Bir yıldır forumda olduğunuzu yazmışsınız. Karavanını kendi yapanların sayfalarında ve teknik konular başlığı altındaki sayfalarda karavanınızın imalatıyla ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Okumaya devam etmenizi öneriyorum :smiley:

AUTO SLEEPER Topaz VAN LAYOUT 2014 013
Hasmet Bey,

Vakit ayirip cevap verdiigniz icin cok tesekkur ederim.

Resim ekledim, umarim gozukur. ic dizaynini o sekilde yapmak istiyorum. fakat arkada 2 tekli koltuk seklinde arada koridor olmasi acisindan.

Aracim panelvan orta kismindada pencere var ben arka kisminda pence dusunmuyor wc ve dus olacagi icin. belki yuksek tavanin yanlarina actirilabilir? Acba tavanada havalandirma- aydinlatma icin gerekirmi sunruff tarsi birsey?

"İç yüzeyin temizlenmiş, ses ve ısı izolasyonu gibi nedenlerle boyaya katkılar yapılmış olmalı" Tam anlamadim bu cumlenizi:smiley:)) aciklayabilirmisiniz lutfen.

Anladigim kadariyla mobilyalari duvara ve tavana montelemek icin panellere sadece yapistirici uyguluyoruz dogrumudur? vida vs. geremiyor.

mazotlu ısıtıcı ayni zamanda sogutuyor diye dusunuyordum:/ tuh.. aracta klima var o zaman yazlari arabayimi calistiracagim yani serinletmesi icin aracin icini? birde acaba klima cikis fanlarindan arka taraflarada hava yolu gibi birseylerle uzatsam olabiliyormu oyle yani ayri bir hat cekilse:smiley:

yani o zaman is olarak soyle bir liste cikiyor.

1- projeyi iyice dusunmek ( yatak dolap , ocak, buzdolabi vs nerede olacak)
2- acilacak olan pencere harici elektrik deligi, pis su tankinin vs acilmasi. ve hemen kapatilmasi gerekli malzemeler ile.
3- Kaporta tamiri , gerekli vinil kaplama islemleri.
4- Gereklli elektrik kablolarinin borularinin yerlestirilmesi.
5- yalitim ve ses izolasyonu. Bunun icinse en kafama yatan cozum su sekilde oldu yanlissa duzeltin lutfen.
- Abba bizofol 1.katman
- Punteks Izogreen 2.katman
- 3. katmanda nem bariyeri icin naylon
6- sonrasi mobilya vs.. oraya daha vakit var:smiley:)

Bir sorum da su sekilde olucak , Yallitim ve ses izolasyonundan sonra kablolamaya gecilmesi yanlismi oluyor? sanki arakada kalirlarsa bir sorun olursa hepsini sokmek zor gibime geliyor.

saygilar

Emre

aracın hayırlı olsun. İç yüzeyin temizlenmiş, ses ve ısı izolasyonu gibi nedenlerle boyaya katkılar yapılmış olmalİ= Tahminimce aracın yan saclarına icerden yapıstırılan ses izolasyon maddesını kastetmiş haşmet abi. aracın eger orjinalse içerden onu görebilirsin. yoksada oto boyacıları yapıyor sende yapabilirsin. sacın hareket halinde esneyip ses yapmasını engelliyor. pinterest diye bir site var. oraya camper yaz yuzlerce ornek görebilirsin. bizim araclar kucuk oldugu ıçın her cm kare onemli. planlamayı iyi yap benim ıkı hatta uc defa söktüğüm oldu.

aracın hayırlı olsun. İç yüzeyin temizlenmiş, ses ve ısı izolasyonu gibi nedenlerle boyaya katkılar yapılmış olmalİ= Tahminimce aracın yan saclarına icerden yapıstırılan ses izolasyon maddesını kastetmiş haşmet abi. aracın eger orjinalse içerden onu görebilirsin. yoksada oto boyacıları yapıyor sende yapabilirsin. sacın hareket halinde esneyip ses yapmasını engelliyor. pinterest diye bir site var. oraya camper yaz yuzlerce ornek görebilirsin. bizim araclar kucuk oldugu ıçın her cm kare onemli. planlamayı iyi yap benim ıkı hatta uc defa söktüğüm oldu.

Mahir Bey,

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Aracinizin hikayesini okudun ellerinize soaglik cok guzel olmus. Pinteresti ve diger butun yabanci siteleri deli gibi arastiriyorum, herkes farkli bir uygulama yapmis sizin yaptiginiz uygulamada farkli:smiley:) kafam allak bullak .

Bir sorum olacak, sizin yazilarinizi okurken gordum. Aracinizin zorunlu trafik sigortasi ne kadar oluyor? birde belki bilginiz vardir yada baska birisi cevaplayabilir, yukaridaki resimdeki gibi yan duran emniyet kemerli koltuk ruhsata islenebiliyormu?

Saygilar,

Emre

Em
Ekli dosyayı görüntüle 503817 Hasmet Bey,

Vakit ayirip cevap verdiigniz icin cok tesekkur ederim.

Resim ekledim, umarim gozukur. ic dizaynini o sekilde yapmak istiyorum. fakat arkada 2 tekli koltuk seklinde arada koridor olmasi acisindan.

Aracim panelvan orta kismindada pencere var ben arka kisminda pence dusunmuyor wc ve dus olacagi icin. belki yuksek tavanin yanlarina actirilabilir? Acba tavanada havalandirma- aydinlatma icin gerekirmi sunruff tarsi birsey?

"İç yüzeyin temizlenmiş, ses ve ısı izolasyonu gibi nedenlerle boyaya katkılar yapılmış olmalı" Tam anlamadim bu cumlenizi:smiley:)) aciklayabilirmisiniz lutfen.

Anladigim kadariyla mobilyalari duvara ve tavana montelemek icin panellere sadece yapistirici uyguluyoruz dogrumudur? vida vs. geremiyor.

mazotlu ısıtıcı ayni zamanda sogutuyor diye dusunuyordum:/ tuh.. aracta klima var o zaman yazlari arabayimi calistiracagim yani serinletmesi icin aracin icini? birde acaba klima cikis fanlarindan arka taraflarada hava yolu gibi birseylerle uzatsam olabiliyormu oyle yani ayri bir hat cekilse:smiley:

yani o zaman is olarak soyle bir liste cikiyor.

1- projeyi iyice dusunmek ( yatak dolap , ocak, buzdolabi vs nerede olacak)
2- acilacak olan pencere harici elektrik deligi, pis su tankinin vs acilmasi. ve hemen kapatilmasi gerekli malzemeler ile.
3- Kaporta tamiri , gerekli vinil kaplama islemleri.
4- Gereklli elektrik kablolarinin borularinin yerlestirilmesi.
5- yalitim ve ses izolasyonu. Bunun icinse en kafama yatan cozum su sekilde oldu yanlissa duzeltin lutfen.
- Abba bizofol 1.katman
- Punteks Izogreen 2.katman
- 3. katmanda nem bariyeri icin naylon
6- sonrasi mobilya vs.. oraya daha vakit var:smiley:)

Bir sorum da su sekilde olucak , Yallitim ve ses izolasyonundan sonra kablolamaya gecilmesi yanlismi oluyor? sanki arakada kalirlarsa bir sorun olursa hepsini sokmek zor gibime geliyor.

saygilar

Emre
Emre bey merhaba, öncelikle gecikmeli yanıtım için özür dilerim. Artık elimizde bir proje var. Onun üzerinden yorum yapabiliriz. Öncelikle aracın enlemesine genişliği yetersi olduğu için boylamasına 2 kişilik yatağa ihtiyacınız var, bunu arkaya geçiş için koridora da ihtiyacınız olacağından ancak boylamasına yerleştireceğiniz bir çek yatla hallede bilirsiniz. çek yat kapalıyken koridorda yeterli geçiş yeriniz olacaktır. Burayı da portatif bir masa ile karavan içinde kullanıma uygun hale getirirsiniz ki bu kış kampları için çok önemlidir.
Arka sol köşeye banyo tuvaleti, sağ köşeye de "L" şeklinde dönen bir tezgahla ocak ve evyeyi yerleştirir, tezgah altına da buzdolabını yerleştirirsiniz. geri kalan alan da çekmece, ve kiler tarzı depolama amaçlı kullanılır. Tuvalet öllçüleri de bir tarafı en az 80 cm olmalı diğer tarafı da sizin ve eşinizin cüssesine göre ayarlanmalı. Benim karavanımda banyoda tavan havalandırmasından başka pencere yok. Bence yeterli.
Mobilya montajını mastikle yapıştırdığınız ahşap dilmelerin üzerine yapacaksınız. Böylece attığınız vidalar kaportayı delmeyecek :smiley:
Klima göğüsteyse arkaya uzatılır mı? bilmiyorum, ustasına sormak gerekli. Benim karavanımda böyle bir donanım yok :smiley:
Beni karavanımda biz izolasyon için flex malzemeyi tercih etmiştik, ama bir çok izolasyon malzemesi var ve her birinin kendine göre artı ve eksileri olabiliyor. İzolasyonda kullanılan malzemenin tesisatı kapatmamasına dikkat edin, elektrik tesisatını oto elektrikçilerinin kullandığı gırtlak hortumu benzer hortumların içine döşeyin. mümkünse seri bağlantılardan kaçının, buzdolabı gibi çok enerji harcayan donanımların kablosu hem kalın, hem de kısa olsun. Kablolarınız oto elektrik tesisatında kullanılan 12 v için üretilmiş, TSE ve CE belgeli olsun. Elektrik tesisatınızın bir projesi mutlaka olsun ve sonrası için saklayın. Devamı gelecek :smiley:

Em

Emre bey merhaba, öncelikle gecikmeli yanıtım için özür dilerim. Artık elimizde bir proje var. Onun üzerinden yorum yapabiliriz. Öncelikle aracın enlemesine genişliği yetersi olduğu için boylamasına 2 kişilik yatağa ihtiyacınız var, bunu arkaya geçiş için koridora da ihtiyacınız olacağından ancak boylamasına yerleştireceğiniz bir çek yatla hallede bilirsiniz. çek yat kapalıyken koridorda yeterli geçiş yeriniz olacaktır. Burayı da portatif bir masa ile karavan içinde kullanıma uygun hale getirirsiniz ki bu kış kampları için çok önemlidir.
Arka sol köşeye banyo tuvaleti, sağ köşeye de "L" şeklinde dönen bir tezgahla ocak ve evyeyi yerleştirir, tezgah altına da buzdolabını yerleştirirsiniz. geri kalan alan da çekmece, ve kiler tarzı depolama amaçlı kullanılır. Tuvalet öllçüleri de bir tarafı en az 80 cm olmalı diğer tarafı da sizin ve eşinizin cüssesine göre ayarlanmalı. Benim karavanımda banyoda tavan havalandırmasından başka pencere yok. Bence yeterli.
Mobilya montajını mastikle yapıştırdığınız ahşap dilmelerin üzerine yapacaksınız. Böylece attığınız vidalar kaportayı delmeyecek :smiley:
Klima göğüsteyse arkaya uzatılır mı? bilmiyorum, ustasına sormak gerekli. Benim karavanımda böyle bir donanım yok :smiley:
Beni karavanımda biz izolasyon için flex malzemeyi tercih etmiştik, ama bir çok izolasyon malzemesi var ve her birinin kendine göre artı ve eksileri olabiliyor. İzolasyonda kullanılan malzemenin tesisatı kapatmamasına dikkat edin, elektrik tesisatını oto elektrikçilerinin kullandığı gırtlak hortumu benzer hortumların içine döşeyin. mümkünse seri bağlantılardan kaçının, buzdolabı gibi çok enerji harcayan donanımların kablosu hem kalın, hem de kısa olsun. Kablolarınız oto elektrik tesisatında kullanılan 12 v için üretilmiş, TSE ve CE belgeli olsun. Elektrik tesisatınızın bir projesi mutlaka olsun ve sonrası için saklayın. Devamı gelecek :smiley:

Hasmet Bey,

En son yazdigimdan sonra epey bir arastirma yaptim bende sizin dediginize benzer bir dizayn bulmustum. Boylesi en mantiklisi gercekten. arka solda ocak evye buzdolabi. Sag tarafta Banyo/Wc . Tabi benim istedgim butun koltuklarin emniyet kemerinin olmasi. Ayrica ust taraftada acilip kapanabilen bir yatak olmasi. o dolaplarin yerine. ortadaki koltuklarda yatirinca 4 kisi uyubilmeli bence yada 3 en azindan:smiley:) arac ruhsatta 5+1 olarka geciyor . pencere banyo/wc kismina yeterli diyorsaniz bende o sekilde dusunurum.

Acaba projeyi cizdirebilmek icin kime basvurmam gerekiyor. Sketch Up programinda epey bir denedim fakat beceremedim:smiley: yani hem elektrik hem de su tesisati icin.

Tesekkur ederim,

Saygilar,

IC 02
IC 03

Ekli dosyayı görüntüle 504175

Merhaba,
Aracınızın yakıt sarfiyatı ve yaptıklarınız hakkında hakkında bilgi verebilirmisiniz? İlan sitesinde 2006 model yüksek tavanlı bir aracı düşünüyorum, teşekkürler.

Merhaba,
Aracınızın yakıt sarfiyatı ve yaptıklarınız hakkında hakkında bilgi verebilirmisiniz? İlan sitesinde 2006 model yüksek tavanlı bir aracı düşünüyorum, teşekkürler.

Merhabalar Kamil Bey,

Araci aldiktan sonra Hic bir degisiklik yapmadim henuz. fakat yillik iznimi kullandim ve toplamda 3000 km yol yaptim ,yakit sarfiyati 100Km`de 10.lt civari ve bu uzun yolda ve yakit sarfiyatini dusunmeden yani biraz ekonomik kullanilirsa 8 e dusebilir, sehir icinde pek kullanmadim fakat 13 den asagi olacagini sanmiyorum.

Henuz bir tamirci, kaportaci vs bulamadigim icin istanbulda henuz islemlerime basliyamadim. Eger Iyi bir usta bilen varsa yazabilirse sevinirim.
saygilar
Emre

Merhaba AsiliBoy,

Tam olarak kafamdan geçen projeye başlamışsınız, umarım istediğiniz şekilde bitirirsiniz.

Ben de 2-3 senedir ciddi anlamda karavancılığa sarmış bulunmaktayım. Esasında çekme karavan vardı kafamda (halen tam karar vermiş değilim) ancak ithal sıfır karavanların çok pahalı olması, yerli üretimlerin (bana göre) çok kötü olması, hayalimde olan beyerland, hobby, kip gibi 15-20 yaşındaki karavanlarında evraksız olması nedeniyle tam bir çıkmazdayım.

İşin bu kısmında eskiden de kafamda olan transporterlar aklıma düştü bir anda. Eskiden daha ziyade içi masalı, oturmalı hafta sonuna yönelik düşünürken artık karavan gözüyle bakıp araştırmaya koyuldum.

Çok iyi bir araç olmasına rağmen transporter alçak tavanı yüzünden, içinde wc-duş olamayacağından dolayı tam bu konudan çıkarken yüksek tavan transporterler ortaya çıktı :smiley:

Sizin de kafanızda olan plan gerçekten çok iyi. Sanırım siz de bunu yurtdışında yapılan modellerde gördünüz. Belki biliyorsunuzdur, İngiltere'de Auto Sleepers firmasının Topaz modeli bu. Size linkini de yazıyorum, belki siz de görmüşsünüzdür.

VW T6 Camper| Topaz | Auto-Sleepers

Kendim makine mühendisiyim ve home-office çalışıyorum. El becerim var, vakit de ayırabilirim sanırım. Bu tip karavanı kısmen kendim yapma veya duruma göre dışarıda yaptırma işine girişebilirim. Ama bundan önce kafamda bir kaç soru var, eğer sizde cevapları var ise sevinirim.

1-Yüksek tavanlar en son 2006'da gelmiş ve motoru 105hp'lik 1.9TDI diye biliyorum, doğru mudur?
2- Siz de yeni almışsınız, benim ...den.com'da görebildiğim en düşük yüksek tavan 300.000km de. Sizin araç kaç km'de acaba? Alacağım araç ile yurtdışı gezileri de düşündüğüm için sorun çıkarmaması için aracı kapsamlı bir bakıma sokmayı ve buna yaklaşık 10.000TL ayırmayı planlıyorum. Bir arkadaşımdan motor değişiminin 6bin TL civarı olduğu bilgisini almıştım. Kış lastiklerinin toplam 3bin olduğu yerde motor için 6 bin hiçbir şey demişti.
3- WC-tuvalet için öngördüğünüz yer en isabetli yer bence de. Ancak o şekilde kompakt bir wc- üzerinde açılıp kapanır lavabo bulunabilir mi, hiç denk gelmedim. Siz bu konuda ne yapmayı düşünüyorsunuz.
O kısım için boy ölçüsü ne kadar bırakmalıdır.
4- Boyum 1.92, planda göründüğü üzere açılır yatak için en fazla ne kadar pay bırakılabilir acaba. Yani sondan gidersek, (eklediğim resme bakabilirseniz) wc-banyo (A)/lavaba-ocak payı(B)/kanepe(C)/ön sağ koltuk sıralamasında ölçüleri ne tutmalı ki kanepe boyu maksimum kalsın. Sizin araçta eklediğim resimdeki D ölçüsünü söyleyebilirseniz çok sevinirim.

Bir şekilde ulaştığım bir teknik çizim vardı, belki sizin de işinize yarayabilir diye ekliyorum.

Aklıma gelen sorular olursa sizi yine rahatsız ederim. Tekrardan kolaylıklar dilerim

Deneme

Ekli dosyalar

• T5-Plan (1).pdf
    332.9 KB · Görüntüleme: 714

Merhaba mtalpan,
Aynı düşünceler ile yıllardır karavan dünyasını takip ediyorum.Hem motokaravan olarak hemde konaklanılan yerlerde otomobil kolaylığı açısından yüksek tavan transporterlar ideal gözüküyor.
Kısaca, malum sitede motokaravan kısmında Volkswagen 2006 model 39 bin km de yüksek tavan bir ilan var.Yardımcı olabilecek tecrübeli arkadaş ve abilerimizden fikir ve yorum alabilirmiyim? iyi günler.

Merhaba mtalpan,
Aynı düşünceler ile yıllardır karavan dünyasını takip ediyorum.Hem motokaravan olarak hemde konaklanılan yerlerde otomobil kolaylığı açısından yüksek tavan transporterlar ideal gözüküyor.
Kısaca, malum sitede motokaravan kısmında Volkswagen 2006 model 39 bin km de yüksek tavan bir ilan var.Yardımcı olabilecek tecrübeli arkadaş ve abilerimizden fikir ve yorum alabilirmiyim? iyi günler.

merhaba
açıkçası ben içi boş yüksek tavan alıp wc/duşlu model yapmak istediğimden dolayı içi yapılı olanlara pek bakmıyorum ama dediğiniz ilanı da gördüm.39bin demesi motor yenilenmiştir.

yüksek tavan sahibi olan kullanıcılar ile görüşürken Manisa dan İbrahim bey ile görüştüm. Kendisi sıfırdan alıp içini İstanbul'da yaptırmış, wc duş yok, satıyor. Dilerseniz malum sitede ilan numarası 595517041, kmsi de 208binde

Merhabalar Kamil Bey,

Araci aldiktan sonra Hic bir degisiklik yapmadim henuz. fakat yillik iznimi kullandim ve toplamda 3000 km yol yaptim ,yakit sarfiyati 100Km`de 10.lt civari ve bu uzun yolda ve yakit sarfiyatini dusunmeden yani biraz ekonomik kullanilirsa 8 e dusebilir, sehir icinde pek kullanmadim fakat 13 den asagi olacagini sanmiyorum.

Henuz bir tamirci, kaportaci vs bulamadigim icin istanbulda henuz islemlerime basliyamadim. Eger Iyi bir usta bilen varsa yazabilirse sevinirim.
saygilar
Emre
Selamlar projeniz ne alemde son durum nedir aynı olayı şuan ben yaşıyorum araştırma aşamasındayım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri