Vw Transporter T5 İn Kampervana Dönüşüm Hikayesi.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cygnet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,499

cygnet

Kamp I
2009 dan beri çekme karavanla devam eden karavancılık hayatımı/zı bir türlü yetinememe kötü huyumdan dolayı hep genişleyerek ve en sonunda tanrının bir cezası olarak nitelendirdiğim 2013/Ekiminde yaşadığımız doğal afet sonrasında karavanımızın çatısının delinmesi ile aklım başıma geldi...Ve kendi kendimize yeni bir karar verdik...Min. eşya ile min. alanda çok sevdiğimiz karavan yaşantımızı T5 aracımızı kampervana tadil ederek devam ettirelim , dedik.

Aracım uzun şase...Arka bölümün net uzunluğu 255 cm , eni de net 164 cm geliyor. Bu seneye dek bu 164 cm lik net genişliğe monte ettirdiğim çekyatakta sereserpe yattık , sıkıntısız sorunsuz..Portapotti bazı zamanlarda imdadımıza yetişti..Ama mutfak ihtiyaçlarımızı hep araç dışında ve biraz da formüle edemediğimiz tavrımız nedeniyle kıpti hayatı gibi yaşadık..Çoğu kez de Pino karavandan satın aldığım Pİ2010 modeli mini çekme karavanı kullanarak genişlemeğe çalıştık.

Kampervana çevirmek için ta ocaktan beri youtube'da ki benzer uygulamaları belki 10 larca kez tekrar izleyerek en sonunda nasıl bir iç tadilat olacak konusunda karara vardım.
Aracın tavanı açılamadığı için içeride detaylı sıcak menü hazırlama konusunu terketmeye karar verdik..Yan pencerelerde açılır sürgü pencere olmadığından yemek buharı ile rahatsız olmamak üzere içeriye koyacağımız dolaplarda ocak+evye sistemini terkettik..Bunun yerine yine youtube'da ki bir T5 modeline uyarlanmış olan ve çekyatağın başucu minderi altında konuşlandırılan (fotograf koyma özürlüsü olduğum için koyamıyorum ama link vereceğim) ve içeriden sürgü çekmece şeklinde açılan bir dolap üzerinde tek gözlü bir ocak + yamultulmuş oval bir evyeden ibaret bir seti monte ettirdim...Aslında montaj işi henüz bitmedi , yani sırada bekliyor..
Düne kadar bu ocağın yakıtı olan maringazı aramakla zaman harcadım..Nihayet Kalamışta ki Kaptan marin firmasında Ipragazın maringaz tüpünü buldum..Detantörü+hortumu dahil olarak 125 TL (depozitolu tüp nedeniyle) mal oldu..

Neyse işin başına dönelim..T5 in içinde ki 2012 de işk yapılan bazı değişiklikleri yapan firma Bursa'da Vip tasarımları yapan bir firmaydı..Tel ile randevu alıp arabayla gittim..Yanımda bilgisayaraıma kaydettiğim youtube uygulamalarını da götürdüm..Kendi ihtiyaçlarımı karşılayacak , çok fazla detaya girmeden ama görselliği de cazip olabilecek bir tasarım konusunda (dolaplar için) yerleşim ve ölçümler yapıldı...Sıra fiyata gelince bana 7500 TL gibi bir rakam verdi..
Yapılacak iş MDF laminatdan ibaret 4 parça dolap + gündüz 2 kişilik kanepe, gece de çekyatak olan bir oturma grubundan ibaretti.
MDF laminatın tabakası 180 TL..ve 1,5 tabaka ile iş yapılabiliyor..
Dolapları plan dışı tuttum ve sadece yatak için 1500 TL fiyat alınca kabullenip yaptırmadan İstanbul'a döndüm ama fiyatı onayladığımı söyledim..
İstanbul'da tanıdığım bir ev mobilyaları yapan marangoz firmasına gittim ve bu kez istediğim dolapların evde kartondan hazırladığım maketlerini de götürdüm...Maketlerin üzerine ölçülendirmeler de vardı.
Ustanın bana soracak sorularının sayısı böylece min.a indi...Monte edilecek yeri ölçtük ve bazı hesaplamalrdan sonra bana 1450 TL fiyat verdi..Ben de hemen kabullendim..MDF alması için bir kapora verdim ve iş başladı..
Ben de ustanın başında bir işçi gibi hiç ayrılmadım yanından..İşçiliğin en uğraştırıcı tarafı tekerlek davlumbazının oyulması oluşturdu...belki en az 4-5 kez oyulma işlemi tekrarlanarak duralit laminat alıştırıldı.Sonunda bir şablon çıktı ortaya ve ona göre MDF laminat kesilerek bu iş de haloldu.
2 günlük bir uğraştan sonra 4 parça mobilyanın kabası ortaya çıktı..Sıra süslemelere ve kapak modellerine geldi.
Arabanın eni net 164 cm olduğu için yatak payı olarak 120 cm i uygun gördüğümden dolaplara max. 44 cm genişlik kaldı..Ancak aracın zemininden yükselen çıkıntıların oyulması nedeniyle dolap eninde azalma gerçekleşti ve sonuçta 38 cm e dek indik.
Aracın en arkasında yapılan gardropta sürgülü stor kapak kullanmayı planlamıştım..Ancak T5 in tavan eğrisi nedeniyle burada genişlik 33 cm e gerileyince (stor kapağı yandan açılır modeli , içine koyacağım giysileri asma konusunda zorlandığım için yapamadık) bu stor kapağı yapamadık..Başladık başka açılım şekilleri aramağa..Menteşeli sistem de açılan kanat çok yer tutacağı için cazip gelmedi ve sonuçta üzerine ters U şeklinde kavisli fermuar dikilmiş bir döşemelik kumaşı kasaya havalı zımba ile tutturarak çözüm bulduk..Böylece yer kaybı olmadığı gibi , kullanım kolaylığı da sağlandı.
İnşallah çektiğim fotoları buraya nakledebilirim...O zaman daha faydalı olacak.
Diğer 3 parça dolabın kapaklarını asitle bulanıklaştırılmış ve flu bir görünüm veren camı tercih ederek üstten açılır şekilde uyguladık..Şöför koltuğu arkasında ki dolap öne biraz daha çıkıntı yapar haldedir..Bunun içine 48 lt lik 12 volt bir buzluk koydum..Bu dolabın altında mutfak alat adavatı için 40 cm eninde bir çekmece var.
Arkaya doğru onun yanında ki dolabın boyu net 50 cm, derinliği 36 cm , genişliği de 35 cm oldu..Burasını da mutfak malzemelerine şimdilik tahsis ettik.
Arkaya doğru diğer dolabın boyu net 66 cm , diğer ölçüler önce ki gibi..Burasını da günlük kullanım eşyalarına ve belki de ufak tefek giyimlere ayırabiliriz..
Tüm dolapların içini , gardrop da dahil Çin'den 5 mt sini 4,60 USD ye (o tarihte USD= 1,80 TL idi) silikon kaplamalı led şeritle donattım...Şimdi bir tuşa dokunmakla dolapların içinde led aydınlatma var..Buzlu camların altında loş bir yansıtma veriyorlar.
72 Amp bir yaşam aküsü alıp, MDF den bir kutuya aldık..Elektrikçide motordan beslenecek bir tesisat çektirdim..MDF kutunun üzerine 2 çakmak soket deliği açtırıp , buraya 2 adet çakmak soketi monte ettirdim...Birine 12 volt buzluğu , diğerine led aydınlatmaları bağladık...Ayrıca yerde ek olarak bir ilave soketim daha var.
2 Sene önce almama rağmen bir türlü kullanım yeri bulamayıp bagajımda bana hep sıkıntı veren 12 volt girişli ve 220 volt çıkışlı 1400 watt bir çeviricim bu kez işime yaradı..Onu da yaşam aküsünden beslenir şekilde bir tesisatla hayata geçirdik..Böylece 1400 watt a dek cihazları kullanabaileceğim..Ampul bağlayabilirim gibi.

Bu arada size bir tavsiyede bulunayım...Yerli piyasada led aydınlatma malzemeleri oldukça pahalı hala..
Örnek olarak silikonlu led şeritin metresinin en ucuz fiyatı 5-6TL civarında..www.eBay.com dan 5 mt sini 5-6 USD ye almıştım...Kredi kartıyla alabilirsiniz..Tek sıkıntı , en erken 20 günde gelmesi..Kış sezonunda ise en geç 17 günde geliyor.

Dolap işleri bitince sıra mutfak seti almaya gelmişti...Ocak+evye+cam kapaklı set..İnternette ki araştırmalarda İzmir'de ki bir firmadan istediğim modeli biraz sıkıntılı da olsa temin ettim...Seti bir kenara çektim..

Bu hafta başında da Bursa'ya çekyatak montajı için gittik..Verdiğimiz söz üzerine..
Sabah 09.00 da başlayan iş o gün bitemedi...Ertesi güne kaldı...Ertesi gün de bir yandan yatağın diğer yandan mutfak setinin montaj işinin sürmesi nedeniyle ancak akşamım 5 inde sonuçlandı..Biz o geceyi de Bursa'da geçirdik..
Bu arada hazır gitmişken bir de Uludağ serüveni yaşadık...Dolmuşla yaptığımız günübirlik gezide Uludağ'da milli park girişine dek hiç kar görmedik...Girişten 1-2 km sonra karlı yol kenarları ile tanıştık...Son durakta her yer kar altındaydı..60-70 cm kar olduğunu söylediler..5 yaşında ki "velet"lerin kayak yapması karşısında moralim fena bozuldu :smiley:)
Bir saat sonra kar lapa lapa yağmağa başladı...Manzara nefes kesti tabi..Sıcak içinde oturup pencereden kar yağışını syretmenin keyfine diyecek yoktu..
Dönüş zamanı geldi ve serüven o zaman başladı...Başka bir araca tabi olunca kumanda elden gidiyor..Dolmuş durağını tel ile aradığımızda saat 15.30 idi..Duraktaki yetkili "şu an hiç müşteri yok" şeklindeydi ve biz başladık paniklemeğe.
Her yarım saatte bir ,daha sonra ise 15 dk da bir tel ede ede nihayet 18.30 da "henüz 7-8 kişi oldu..biz sizi otelinizden alırız..meraklanmayın" olunca biraz gevşedik..Sonuçta 19.00 u biraz geçe minibüs otele dek geldi ve bizi aldı..
Dağ yolu bir rezalet...100 mt uzunlukta bozuk olmayan tek yer yok..Zıplaya hoplaya hayatında yol tutmamış biri olan ben dahi son 1-2 km den sonra iyice rahatsız olmağa başladım..1 km daha yol uzasaydı sonum fena olacaktı.
Minibüs şöförü de zaten şikayet ediyor ve " her 2 senede bir ön takım yeniliyoruz" dedi.

O gece de Bursa'da kalıp ertesi sabah İst.a yola çıktık...Güneşli bir havada kampervana dönüştürülmüş T5 imizle inşallah umduğumuz gezilerimizi gerçekleştirmeğe çalışacağız..

Şimdi eski alışkanlıklarımızdan bakalım nasıl uzaklaşıp rahat edeceğiz bilemiyorum...
En merak ettiğim konu 155 cm enindeki yataktan sonra 118 cm eninde ki yatakta nasıl "rahat" yatacağımız olacak:smiley:

Çektiğim fotoları nakletmek için sayın moderatörümden yardım rica ediyorum..Başka web sitelerinde uyguladığım resim ekleme sistemini burada yapamıyorum da.

Etiketler
Ynt: Vw Transporter T5 İn Kampervana Dönüşüm Hikayesi.

Bittiğinde yapılmış olacak olan mutfak sistemi budur..
Sadece uzaktan kumanda yerine elle açılp kapatılacak.

https://www.youtube.com/watch?v=D6b_SAlt1HQ

Bagaj arkasında ki odacığı da yaptırmak planımız içinde.
https://www.youtube.com/watch?v=WUXo1BYxtnw

tam benim kafamdan geçen şeyi yapmışsınız,yanlız ocak ve evyenin yanında birde hani domates vs doğrayacak bir tezgah parçası olsa tam süper olurmuş,merakla fotoğrafları bekliyoruz,güle güle kullanın

keyifli gezilerde kullanmanızı dilerim...
kalın sağlıcakla

Sayin Cygnet;

Oncelikle isminizi bilmedigim icin size boyle hitap ediyorum kusura bakmayin.

Fotograf eklemek icin mesaj yazma bolumune giriniz. Buraya fotograflarinizi anlatir ufak bir mesaj yazdiktan sonra metin yazilan bolumun hemen altinda kalan "Dosya Ekle" adli bolumu bulunuz.

Burada "Dosya Ekle" nin hemen altinda "Choose File" yada "Dosya Sec" yazan bir yer goreceksiniz buna tiklayin. Yeni bir pencere acilacak buradan bilgisayariniza kaydettiginiz fotograflardan istediginizi secin. Sonrasinda "Tamam" butonunu tikladiginizda ilk fotografinizi eklemis olacaksiniz.

Daha fazla fotograf eklemek icin "Choose File" hemen altinda yer alan "daha cok eklenti" yazisini tiklayin. Yeni bir kutucugun geldigini goreceksiniz. Bu kutucuk icin yukarida belirttigim asamalari tekrarlayin.

Bir mesaj icin 5 tane fotograf gonderebiliyorsunuz. Butun fotograflarinizi ekledikten sonra normal bir sekilde mesajinizi "Gonder" butonuna basarak gonderebilirsiniz.

Eger 5 taneden fazla fotograf paylasmak isterseniz baska bir mesaj daha gonderip yeni 5 fotograf daha ekleyebilirsiniz.

Sorun yasamaniz halinde benimle iletisime gecebilirsiniz.

Saygilarimla;

Melih

Melih bey benim gerçek adım YAŞAR ÖZALP..

Resim yükleme konusunda ki yardımınıza teşekkürler..
Yönlendirdiğiniz işlem basamaklarını aynen uygulamama rağmen sistem kabul etmiyor..
Sanırım resim boyutlarını ufaltmam gerekecek. Ayrıca sisteme fotograf eklediğimde kabul mu etti yoksa etmedi mi çok geç analaşılıyor...
Sistem geç çalışıyor.

T5 in iç düzenleme fotograflarından bazıları.

Salondaki dolaplar ve çek yatak ile çekyatak altında ki 60x80 cm ebadında ki çekmece.
Çekmecenin 2 yanında bilhassa arkaya doğru boşluk bırakıldı..Bu boşluk önden en arkaya doğru uzanıyor.Buraya plaj şemsiyesi + boruları ..vs. gibi ince uzun malzemeleri koymayı planladım.

T5  teki n ekmece    2500 pix

Bu fotografda çekyatağın en arkasında ki sabit bölümünün altına monte edilmiş olan mutfak setini görüyorsunuz..
Tek ocak + evyeden oluşan sistemde ocak MARİNGAZ adında bir LPG yakıyor..Çekmece şeklinde ki bu mutfak setinin solunda yer alan dar dolaba da gaz tüpünü koydum ve 1,5 mt lik bir gaz hortumu ile bağlantı kuruldu..

T5  OCAK  EKMECES      2500 pix

T5  OCAK  SET  akken      2500 pix

Çekyatın önünde ve altında iç eni net 60 cm ve derinliği 80 cm olan çekmeceli bir dolap yapıldı...Bauhaustan aldığım bir plastik kilit mekanizması ile de çekmecenin öne kayması engellendi..Buraya eşofman, hırka,pantolon..vs. gibi kalınca giyimlerimizi koymayı planladım..Ama artık neye kısmet olursa.

T5  N  EKMECE     2500 pix

Sürücü koltuğu arkasında üst seviyede 20 , zeminde de 25 cm olan bir boş alan bırakıp , buradan geriye doğru sırasıyla 12 volt buzluğun yer aldığı buzluk gözü , mutfak eşyalarına ait bir göz(dolap) ve onun da yanında arkaya doğru bir dolap daha yapıldı..En arkada tavanla buluşan gardrop var..
Dolapların üst katının iç derinliğ net 36-37 cm veriyor..Eni net 38 cm dir..Mutfak eşyalarına ayrılan dolabın uzunluğu net 50 cm , diğer dolabın ise 68 cm dir..Gardrobun soldan sağa mesafesi içte net 65 cm dir..İçine bir gömlek / tişörtü rahatça askıya asabileceğimiz kadar yükseklik var. Buraya yan yana çifter çengeli olan 9 askı monte edildi..Bu da 18 tişört / gömlek demek oluyor..Tabanı ise boş gibi kaldı ama mutlaka bir şeyler konur..
Gardrobun içinde T5 i ilk aldığımda monte edilmiş led şerit aydınlatmalar var..Ayrıca aydınlatmaya gerek kalmadı.
Dolapların kapaklarını asite batırılmış camdan yaptırdım..Aslında en çok eziyeti bu konuda çektim..Dolapların kapaklarını komple camdan yapmayı planlamıştık ama uygun menteşe sistemi bulamadık..

T5 BUZLUK YER     2500 pix

İşin başında gardrobun altında ki dolabı T5 in hırdavatlarına ayırmıştım...Daha sonra bu hırdavatlar arasında pek gerekli olmayanları üst portbagaja aldım , kalan çok seyrek de kullandıklarıma bir dolabın altında yer ayırınca gardrop altında ki dolap boş kaldı...Burasını su deposu olarak yeniden düzenlemeğe başladım..
Yüksekliği net 46 cm , eni net 38 cm ve içe doğru derinliği de 66 cm gelen bu alana PVC den veya başka bir malzemeden su deposu yapmaya teşebbüs ettim fakat kime başvurdumsa "küçük iş" diye kimse ilgilenmedi..
Ben de 3 adet 10 litrelik pet su bidonu , 3 adet 12 v. 2.5 amp parmak hidrofor ve gerekli su hortumlarını alarak su depomu kendim yapmağa başladım...Tabi bir oto elektrikçisinden destek alarak..
Önce bu dolaba 12 volt tesisat çektik.. Hidroforlara su hortumu takıp , elektrik tesisatı ile birlikte bidonların içine parmak hidroforları ite kaka da olsa zorla sokabildik..2 bidonu birbirine bir yönlendirici valf ile bağladık..Sonra buna bir adet
Y tipinde 3 yollu hortum adaptörü taktık..Sonuçta da hortumun diğer ucunu da evyedeki muslukla buluşturduk...Şimdi musluk kolunu kaldırınca öyle kuvvetli bir su geliyorki , bahçe bile sulanır :smiley:

3 üncü bidonu da duş suyu temin amacıyla yapılandıracağım..Malzemelerin tümünü aldım ama henüz tesisatçıya gidemedim...Marintek'den aldığım tekne duş tertibatı komple bir poşette satılıyor, çok da pahalı değilmiş hani..

İkinci fotografta da gardrobun fermuarlı ve tente brandasından yapılmış kapısı görünüyor.

SU DEPOSU     2500 pix

GARDROP FERMUARI     2500  pix

LPG gaz tüpü kutusu..Çekmece şeklinde ki mutfak setinin hemen yanında LPG tüpü için bir bölüm hazırlamıştım..
Buraya koyduğu tüpe monte edilen detantör+hortum tesisatını tek ocağın girişi ile buluşturduk...LPGye yol verdik ve çalışmasını gözlemledik..Sonuç gayet iyi çıktı.

İkinci fotografta da açılmış halde ki yemek masasını göreceksiniz...60x80 cm ölçülerinde ki portatif masanın katlanır ayağı bize biraz sorun yaşattı....İşin hem ucuzuna hem de işlevsel olmasına da yönelmedim aslında ama hesapta olmayan bir durumu akıl edemedim.
Modoko'nun arkasında ki cadde üzerinde mutfak/banyo malzemeleri satan bir mağazadan çapı 5 cm gelen katlanır bir ayak aldım...Bunu masaya monte edince , katlama parçasının olduğu üst kısımda kalınlık (MDF nin de kalınlığı ile) 8 cm e geldi...Sürücü koltuğu arkasında ki buzluk dolabına yapışık olarak koyduğumda koltuğun sırt minderi masanın ayağına yapıştı , deri döşemelik kumaş ha delindi ha delinecek.!! (aynı yerde zeminde de yaşam aküsü var).
Bunun üzerine başladım iç piyasadan kırılan ayak aramağa...
Maşallah karavan imal edenler öyle bir fiyat verdiler ki sanırsın kolisi ile satın alıyorsunuz.:(
Ben de internette eski zamanlarda çok kez alım yaptığım amazon.com da işlevsel olarak yeterli olup , katlanan yerinde de 2-3 cm daha az yer tutan ve içe doğru iterek/çekerek istenen mesafeye ayarlanabilen bir ayağı 14 USD ye nakliye dahil getirttim. Ve boyayarak , masaya monte ettim..
Yani muradıma erdim :smiley:

MARNGAZ TP     2500 pix

YEMEK MASASI    2500pix

Altta yer alan dolapların öndeki bir çekmece şeklinde ve buzluk dolabının hemen altındadır...Kab/kacak...vs. koymak için düşündük..Derinliği 60 cm , eni 40 cm..
Onun solunda ki dolaba portapottiyi koyduk..

Dün de TÜV-TÜRK'ün istediği TADİLAT PROJESİ'ni aldım ve 10.04 perşembe günü muyaneye gidilecek..
Sonra trafik tescil işlemi var ve yeni ruhsat çıkacak..
Hayırlısı artık..

ALT DOLAPLAR     2500 pix

Araciniz hayirli olsun. Insallah guzel gunlerde kullanmanizi temenni ediyorum. Umarim muayenedende sorunsuz gecersiniz.

Ben , youTube.com'da ki benzer T5 düzenlemelerinin herbirini belki 10 larca kez izledikten sonra arabamın da iç ölçülerine bir planlama haritası hazırladım...
Ancak , işe başlayıp iş ilerlemeğe başladıkça bazı hesapların yalnış / eksik olduğu ortaya çıktı..
Buradan bu işi yaşamış olarak , benim gibi bu veya benzer bir işe kalkışacaklara acizane bir tavsiyem olabilir.

İlk iş olarak TÜV-TÜRK ile bir ön görüşme yapın...T5 lerde en az 5 koltuk olmasını şart koşuyor kurum..Yoksa mutlaka TADİLAT PROJESİ istiyor...Bu kesin..Bunun bugün maliyeti ortalama 650-750 TL arasındadır..Çıkan proje TSE onaylıdır.
Ondan sonra muayeneye gidilip arabanın değişiklikleri onaylanacak ve aldığınız evrakla trafik şubesine gidilecek ve yeni ruhsat çıkacak..Belki bu da bi 100-200 TL ye mal olabilir... Bunlara baştan hazırlıklı olun.

İşin başında T5 in zeminine en az 8 mm (yeterlidir) kalınlığında bir su kontrası monte ettirin..Üzerine de PVC döşettirin..Halıyı pek tercih etmeyin , temizleme derdi insanı geriyor :smiley:.. Bunu yapan profesyonel bir döşemecim var (Sultanbeyli'de ve oldukça da hesaplı)..Arabanın taban şablonu hazır olarak vardı ve hiç uğraşmadı ölçülendirmek için.

Çok detaylı bir araştırma yapın...Özellikle detay malzeme konusunda..
Şöyle ki , arabanın çekyatağının altında önde yer alan çekmeceyi sabitlemek üzere Buhustan bir adet yeter düşüncesi ile plastikten bir mandal satın aldım....Ama bir kaç gün sonra aynı mandala tekrar gerek duydum ve gittiğimde bitmişti , alamadım...O nedenle 3-4 TL gibi ucuz malzemeyi hep yedekli temin edin..Monte ederken de kırılabilir...vs.

Mobilyaların ana malzemesinin kavak laminat olması elbette tercihdir..Ama bu malzemeyi her mobilyacı ya temin edemiyor veya pahallıya temin ediyor..Hadi yapıldı diyelim , arkasından da boyamak gerekecek ki , ben boya işine pek sıcak bakamıyorum...Bazı boyama hataları daima sırıtıyor..
Fakat kavak laminat üzerine desenli laminatı presle monte ettirebilirseniz doymayın keyfine derim.

İşi yaptıracağınız mobilyacıyı çok araştırın..Bu işi 5000 TL ye yapan da var , 1500 TL ye yapan da...Kıy köşe kenar mahallelere gidin ve oralarda ki mobilyacılarla konuşun...Arada bir de refrans olursa onu tercih edin..
İşi verdiğiniz mobilyacıyı yalnız bırakmayın , hemen hergün gidin ve ne yapıyor, başında durun..Gereğinde bilgi verip yönlendirin.

Mobilyacıya giderken elinizde kesinlikle bir plan hatta ölçülendirilmiş bir proje olsun...
Bunu bilgisayarda kendiniz de (word'de bile) hazırlayabilirsiniz..Dolapların şekilleri ve ebadları yazılı olmalı.

Dolap kapaklarını buzlu camdan tercih edin , daha şık duruyor.. Ancak cama bombeli eğim veremiyorlar , düz olarak kullanmak zorundasınız. Avrupa'da yapılmış T5 düzenlemelerinde cam kenarlarında kullanılan plastik çerçevelerin aynısını bulmanız oldukça zor ve çok zaman harcamak gerekecektir..Belki umduğunuzu da bulamayabilirsiniz..O nedenle bazı büyük camcılarda alüminyum kenar profilleri var...Bunlar kullanılabilirse de bu profillere uygun menteşe bulmak sorun oluyor(az mı uğraştım...öfff..)..
O nedenle dolapları yaptırmaya başlamadan önce mobilyacınızla bu konuyu da mutlaka konuşun ve dolaplara bu cam kapağı nasıl monte edeceğini açığa çıkarın.

T5 in iç genişliği her yerde 164 cm geliyor...Yatak enini max. 120 cm de tutabilirsiniz..Bu da demek oluyor ki dolaplara max. 40 cm genişlik ayrılabilir..Ancak uygulamada yatak genişliği malesef 116-117 e düşebiliyor...
Bunu önlemek için dolap enini daraltacaksınız....Portapottiyi bu dolaplardan birinin içine koyacaksanız portapottinin en dar yeri 32 cm dir..Kavak laminat/MDFnin et kalınlıklarını da 4 cm olarak hesaplarsanız toplamı 36 cm olur..Yani neticede 40 cm den dar bir dolap genişliği söz konusu bile olmuyor (malesef).
Tavan yüksekliği de 137 cm dir...Gardrop yapılırken sürgülü stor kapak kullanmak oldukça zor bir seçim olarak çıktı karşıma..

İstanbul'da minibüslerin içini VİP yapan firmalar malesef sürgülü çekyat yapmayı bilmiyorlar..Halbuki o kadar kolay ki..Öğrenmek yerine "yapamıyoruz" deyip çıkıyorlar...Burada ki tadilat yapanlar yatağın altına mutlaka baza koyuyorlar..
Baza ise yatağın altında eni 50-55 cm uzunluğu da 120 cm olan bir alan kaybettiriyor...Yazık olan bir alan bu.
O nedenle kafası çalışan bir demirci bulursanız ben de yardım ederim ve ona nasıl yapması gerektiğini izah ederim..

Aydınlatmalarda mutlaka şerit ledler kullanın..Bunlar iç alanda kullanılacak da olsa silikonlu olmalılar..Çünkü belze temizlemede telleri kopabiliyor.. İyi bir oto elektrikçisi ile çalışıp , tüm dolapların içine şerit led çektirin..Tek bir tıklamayla tüm dolaplar ışıl ışıl yansınlar ve hiç sarfiyat da olmasın..

Yaşam aküsünün amperajını kullanacağınız aletlere göre belirleyin...Bu şart.. Aküyü mutlaka bir ahşap kutu içine alın ve üzerine de en az 2 adet çakmak soketi yuvası (dişi) monte ettirin..Bu aküyü motordan beslenecek hale getirtin..
Bir adet invertör edinin...İnvertör de yaşam aküsünden beslensin...Böylece 12 volt girip , size 200 volt verecektir..Ancak watt değerini olabildiğince yüksek düşünmenizi öneririm.

T5 lerin tavanı açılamadığı ve yüksek tavanlı bir T5 iniz yoksa mutfağı salon dolaplarının birine monte etmek oldukça rahatsız edici geliyor bana..İçerideki mutfakta bir makarna bile haşlasanız kokusu tüm içeriye yayılacak ve rahatsız edecek..Diğer pişirme çeşitlerini düşünemiyorum bile.
Bu nedenle mutfak seti kullanacaksanız tavsiyem en arkada ve çekyatağın altıdır ve çekmece şeklinde olmasıdır...Ben de bunu İngiltere'de uygulanmış bir T5 den görüp yaptırdım...
Ocağın tek gözlü veya 2 gözlü olması bir bütçe işidir..tek gözlü ocakla 2 gözlü ocak fiyatı arasında 300-350 TL oynuyor...Bir göz ocak bu fiyata değer mi siz karar verin.

Aklıma gelenler bunlar. Sormak sitediğiniz sorular olursa cevap vermeğe hazırım...
0531 787 44 94 ü de arayabilirsiniz..

Fotograflarda tavan ledlerini ve dolap içi ledlerini görebilirsiniz.

Hoşça kalın.

TAVAN LEDLER     2500 pix

DOLAP LED  2500 PX

Güzel bir çalışma olmuş güle güle kullanın. :smiley:

Porta Potti için bir önerim olacak. Ben Küheylan'ı yaparken porta potti'yi çekmeceli olarak tasarlamıştım. Kullanımı çok pratik oluyor. Çelik çekmece rayına zemin tablasını monte ettim lazım olduğunda kolayca çekilip kullanılıyor. :smiley:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25953.msg1228180#msg1228180

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR