Vw Volt 35 Ve 46 Hakkında Önemli Teknik Bilgi Ve Tecrübelere İhtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mevlüt k Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,273

Mevlüt k

Hayaller hayat bulsun
Yer
Balıkesir
Herkese merhabalar
Ben de karavan hayalimi hayata geçirmek için adım atmaya karar verdim ancak araçlar hakkında teknik bilgim az, o yüzden hem genel anlamda hem de almaya karar verdiğim araç volt hakkında bazı temel sorularım olacak.

Volt 35 ve 46, hangisi hangi açıdan daha iyi ve daha kötü, özellikle motor,mekanik, performans, arıza gibi açılardan. Aslında internetten gördüğüm kadarıyla; 46larin tek farkı arkaların çift teker olması, bunların artısı olarak da karlı ve ıslak zeminde virajlarda yol tutuşu daha iyi ancak teker fazla olduğundan değiştirirken masraf fazla ve çukurlardan kasislerden geçince de 35e gore daha fazla sallanma olduğunu yazmışlar eksisi olarak, ne kadar doğrudur bilemiyorum. Yorumlarınız, tecrübeleriniz nedir.

Diğer sorum, B sınıfı ehliyetle minübüs ve özellikle çift teker olanı kullanılır mı, internetten çok karışık bilgiler var bu konuda da; sanırım 2016da ehliyette yasa değişmiş, o tarihten önce alanlar kullanabilir, diyenler var, b sınıfı hiç minübüs kullanamaz diyenler var, çift tekerli olan için teker farketmez ruhsatta ne yazdığı önemli, kulanabilir diyen var, kullanamaz diyen var, bu konuda kesin son resmi bilgiyi nereden bulabilirim, onu da belirtirseniz daha iyi olur.

Büyük ihtimalle volt46 alacak gibiyim, sahibinden sitesinden bakarken görüyorum, aynı yılın araçları ama motor güç ve hacimleri çok değişik, acaba yazanlar mı kafasına göre yazıyor yoksa normal mi, 2001 model volt46, güç 100 ve 200lerde olan var, aynı yıl başka volt46inin motor hacmi 1000 ve 2000lerde olanlar var.

Son olarak da yine bu motor hacim ve güç meselesini basit ve anlaşılır olarak açıklamak özetlemek gerekirse nasıl anlayabiliriz, yani motor gücü 100lerde, hacmi 1000lerde olan bir araca göre motor gücü 200, hacmi de 2000lerde olanın hızı, gücü,performansı falan iki katı mıdır.

Etiketler
B sınıfı: Toplam ağırlık 3500 kg altı arac olmali. Avrupa ya geçerim derseniz toplam ağırlığınız 3500 kg geçmemeli. ( Sade ehliyet değil, otoban ücreti de farklı, dikkat etmeniz gerekir)TR de de aynı kurallar var ama agir ceza sistemi onlarda var , bizde duymadım.

Karavana dönüştükten sonra otobüsleri bile b sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz.Bizzat cimere yazıp burada da paylaştığım resmi cevapları var.Ben de lt35 aldım.Niyetim Sprinter idi ama servisci arkadaşlar en az masraflı volt dediler ben de onları dinledim.Lt 46 için daha hantal, yakıtı ve lastik masrafı yüksek diye lt 35 de karar kıldım.

B sınıfı: Toplam ağırlık 3500 kg altı arac olmali. Avrupa ya geçerim derseniz toplam ağırlığınız 3500 kg geçmemeli. ( Sade ehliyet değil, otoban ücreti de farklı, dikkat etmeniz gerekir)TR de de aynı kurallar var ama agir ceza sistemi onlarda var , bizde duymadım.
e) B sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir.

4) Kamyonet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240)Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir

Sınır 3500 mi, 4250 kg mı karışık biraz.

14) Özel Amaçlı Taşıt: Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye,(Değişik ibare:RG-17/4/2015-29329) ambulans (SC), naklen yayın ve kayıt (radyo, sinema, televizyon), kütüphane, motorlu karavan (SA), zırhlı araç (SB), araştırma, cenaze araçları (SD) ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçlarıçekmek, taşımak veya kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan motorlu araçtır.

5.1) Motorlu Karavan: (Değişik:RG-21/3/2012-28240)En az aşağıdakiekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır. (i) Koltuklar ve masa, (ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı, (iii) Yemek pişirme imkânları, (iv) Depolama/Saklama imkânları. Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

f) B sınıfısürücü belgesi ile M, B1 ve F,
c) B sınıfısürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfısürücü belgesi
Kullanabiliyor. Bunlar, motorsiklet, minibüs ve traktör.

Karavan olsun da ne olursa olsun B sınıfı yeter diyen ibare görmedim ama instagramdan otobüsü karavana çevirenleri takip ediyorum, B sınıfı yetermiş diyorlar.

Kaynak:

Son düzenleme:

e) B sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir.

4) Kamyonet: (Değişik:RG-21/3/2012-28240)Azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıttır. Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında başka oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir

14) Özel Amaçlı Taşıt: Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye,(Değişik ibare:RG-17/4/2015-29329) ambulans (SC), naklen yayın ve kayıt (radyo, sinema, televizyon), kütüphane, motorlu karavan (SA), zırhlı araç (SB), araştırma, cenaze araçları (SD) ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçlarıçekmek, taşımak veya kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan motorlu araçtır.

5.1) Motorlu Karavan: (Değişik:RG-21/3/2012-28240)En az aşağıdakiekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır. (i) Koltuklar ve masa, (ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı, (iii) Yemek pişirme imkânları, (iv) Depolama/Saklama imkânları. Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

Karavan olsun da ne olursa olsun B sınıfı yeter diyen ibare görmedim ama instagramdan otobüsü karavana çevirenleri takip ediyorum, B sınıfı yetermiş diyorlar.

Kaynak:
Ben yorum yapmadım🙂 Almayı düşündüğüm Iveco m23 aracın plakası ile cimere başvurup hangi sınıf ehliyet ile kullanabileceğimi sordum.Aracın M1 sınıfına dönüşmesinden dolayı b sınıfı ehliyet ile kullanabileceğimi yazdılar.Gelen cevabı da bu forumda zaten paylaşmıştım.

Kaynak:
Teşekkürler ayrıntılı cevap için

Karavana dönüştükten sonra otobüsleri bile b sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz.Bizzat cimere yazıp burada da paylaştığım resmi cevapları var.Ben de lt35 aldım.Niyetim Sprinter idi ama servisci arkadaşlar en az masraflı volt dediler ben de onları dinledim.Lt 46 için daha hantal, yakıtı ve lastik masrafı yüksek diye lt 35 de karar kıldım.
Teşekkürler
Nasıl memnun musunuz lt35den, lt46si olan biriyle muhabbetiniz falan oldu mu,deneme şansınız falan?

Peki trafikte falan sorun yaşayan olmuş mu hiç, son zamanlarda duyduğumuz, gördüğünüz, bildiğiniz kadarıyla b sınıfı olup olmaması konusunda ve de şunu merak ediyorum ruhsatta 2+1 yazıyor ama trafikte memur bey durdurduğu zaman içerde 5 kişi olsa, ceza falan yazarlar mı, tahminen ne kadar?

Son düzenleme:

Ben yorum yapmadım Almayı düşündüğüm Iveco m23 aracın plakası ile cimere başvurup hangi sınıf ehliyet ile kullanabileceğimi sordum.Aracın M1 sınıfına dönüşmesinden dolayı b sınıfı ehliyet ile kullanabileceğimi yazdılar.Gelen cevabı da bu forumda zaten paylaşmıştım.
O zaman yönetmelikte yazan;
c) B sınıfısürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfısürücü belgesi kullanabilir.

M sınıfı, M1 ' i de kapsıyor.

2+1 aracta 5 yolcu olursa , ceza yazar da , yazmaya bilir de. Memurun dikkatine bağlı.

c) B sınıfısürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfısürücü belgesi kullanabilir.

2+1 aracta 5 yolcu olursa , ceza yazar da , yazmaya bilir de. Memurun dikkatine bağlı.
Sağolun
Yazdığı zaman da yazamazsın, neden yazdın gibi itirazlarda bulunamayız da değil mi ,memur haklıdır yani yasal olarak

Yolcu sayısı ile alakasını anlayamadım.E sınıfı ehliyetiniz de olsa fazla yolcu taşımaya ceza yazarlar.Ben cimere trafik polislerinin farklı cevaplar vermesi üzerine yazdım.B sınıfı ehliyet M sınıfı araçları (tonajları ne olursa olsun) kullanabiliyormuş,ben cevap dan bunu anladım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri