Webasto Voltaj Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan BSEDEF Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,758
Bugün bide ledleri neredeyse kullanamadan bitti akü, buzdolabı ve akü arası maximum 2,5 metre , kablo kesitlerini bilmiyorum ama yarın üretici firmayı arayıp gerekli bilgileri alıp burdanda paylaşırım, buzdolabı ara ara kapanıyo ama kapanma süresi çok az gibi ve kapağı zırt pırt açmıyoruz 😔 bugün ayrıca zeminde buzdolabına gittiğini düşündüğüm doğrultuda bir bölümde hafif bi sıcaklık farkettim ama arkadaşım o esna orada oturuyordu belki onun ayağının sıcağıdır diye düşündüm yarın orayıda kontrol edeyim, mppt cihazım apex marka ml2420 gibi bi cihaz olması lazım ; şu solda ve sağda duranlardan,

Webastoyu denerken buzdolabı devre dışı idi komple

A82A8B39 7994 44BE 9A63 DFCF1C277ACA

Etiketler
Tekrardan merhabalar,

220 volt alirkende webasto atesleme yaparken yine isiklar goz kirpiyor

1.Akünüz bozuk,
2.Kablo kalınlığınız yetersiz.

Işıklar göz kırpmayı kesene kadar kablo kalınlığınızı 2 katına çıkartın.
Ya da ışıklar için kutupbaşından itibaren yeni hat çekin.( Işıklar için yeni hat çekseniz bile hidrofor hattını kalınlığını arttırmalısınız çünkü akım ona yetmiyor)

Son düzenleme:

Şöyle bir cihaz her zaman işinize yarar.
Akünüzü her zaman kendiniz test edebilirsiniz.
Kaçak varsa görürsünüz, hangi cihaz kaç amper çekiyor ölçersiniz.

Led aydınlatmalar kayda değer bir şey çekmeyecektir. 3 tane 3W led 700mA çeker. 1W ledlerse 300mA, şerit ledde cinsine ve uzunluğuna göre, karavan aydınlatma amaçlı çekilen akım Akü için hiç bir şey.
Akü gerilimi hızlı yükseliyorsa, akü kapasitesi çok düşmüş olabilir. Akü değiştirmekten başka bir çare yok gibi. Akü yeni ve bunu yapıyorsa, aldığınız yere gösterin.

cevaplar için herkese ayrı teşekkür ederim, akü yeni ve şöyle bi durum var ; 200 watt lık güneş paneli sabah güneş almasıyla beraber 3-4 saat gibi bi sürede Mppt şarj kontrol ünitesinde akü %0 dan %100 e ulaşıyor, mppt de yazan bu değere güvenmelimiyim? Akü aldığım yer akşam sarfiyatınız fazla olduğu için çabuk deşarj oluyor gibi abuk bi cevap verdi biraz önce😁

cevaplar için herkese ayrı teşekkür ederim, akü yeni ve şöyle bi durum var ; 200 watt lık güneş paneli sabah güneş almasıyla beraber 3-4 saat gibi bi sürede Mppt şarj kontrol ünitesinde akü %0 dan %100 e ulaşıyor, mppt de yazan bu değere güvenmelimiyim? Akü aldığım yer akşam sarfiyatınız fazla olduğu için çabuk deşarj oluyor gibi abuk bi cevap verdi biraz önce😁

Akünüzün kapasitesinde hata olmadığının tespiti için deşarj redresörü testine girmesi lazım. aldığınız yer yardımcı olmuyorsa, direkt üretici ile iletişim kurun.
Yukarıdaki linkteki cihazı alıp kendinizde test edebilirsiniz.

..... şerit ledde cinsine ve uzunluğuna göre, karavan aydınlatma amaçlı çekilen akım Akü için hiç bir şey.
.....

Dediğinizin ilk kısmı doğru ikinci kısımı biraz muallak kalıyor.
Üreticiler metrede kullandığı led sayısına ve cip türüne göre sarfiyatları değişmekle birlikte örenk bir tablo aşağıdadı.
Metrajı uzun tuttuğunuzda ummayacağınız tüketimlerle karşılaşırsınız
5050 indoor led olan 3 çipli kullanıldığında 14,4 w harcaren bunu 5 metre kullanan için 72 wat tükettimaz miktar olmamalıdır.
Serit led g sarfiyat

Dediğinizin ilk kısmı doğru ikinci kısımı biraz muallak kalıyor.
Üreticiler metrede kullandığı led sayısına ve cip türüne göre sarfiyatları değişmekle birlikte örenk bir tablo aşağıdadı.
Metrajı uzun tuttuğunuzda ummayacağınız tüketimlerle karşılaşırsınız
5050 indoor led olan 3 çipli kullanıldığında 14,4 w harcaren bunu 5 metre kullanan için 72 wat tükettimaz miktar olmamalıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 520497
Doğru haklısın bazı şerit ledler fazla güçlü. Bahsettiğin 5050 'den 5m şerit led kullacak bir karavancı düşünemiyorum. 5050 ledin 1m'sinin verdiği ışık neredeyse 100W akkor lamba ile aynı. 5m kullanılırsa; ufacık karavanda 5 tane ampul gibi olur. Bu 5050 ledden karavanın dış aydınlatması için 1m kadar kullanmıştım nadiren tam güçte kullanıyordum genelde ışığını kısarak kullandım.

Doğru haklısın bazı şerit ledler fazla güçlü. Bahsettiğin 5050 'den 5m şerit led kullacak bir karavancı düşünemiyorum. 5050 ledin 1m'sinin verdiği ışık neredeyse 100W akkor lamba ile aynı. 5m kullanılırsa; ufacık karavanda 5 tane ampul gibi olur. Bu 5050 ledden karavanın dış aydınlatması için 1m kadar kullanmıştım nadiren tam güçte kullanıyordum genelde ışığını kısarak kullandım.

Çok haklsınız.Fakat montajı yapan elektrikcinin yada kullanıcının bilincsizce yapıkları bazı tercihleri görünce de yok artık dediğimizde olmadı değil.

Herkese selamlar, ben hala seyahatte olduğum için akü kontrolü yaptıramadım ama hidrofor devreye ilk girerkende ışıkların kısıldığını farkettim dün 😔 sanırım kablo kalınlıkları yeterli değil oda ısınıp direnç oluşuruyor olabilir. Enteresan olan akünün toplam 200 watt lık panellerle 2-3 saat içinde %100 göstermesi (mppt şarj kontrol cihazında yazan değer)

Son düzenleme:

Herkese selamlar, ben hala seyahatte olduğum için akü kontrolü yaptıramadım ama hidrofor devreye ilk girerkende ışıkların kısıldığını farkettim dün 😔 sanırım kablo kalınlıkları yeterli değil oda ısınıp direnç oluşuruyor olabilir. Enteresan olan akünün toplam 200 watt lık panellerle 2-3 saat içinde %100 göstermesi (mppt şarj kontrol cihazında yazan değer)
Bunu akü boşken yapıyorsa; 25-40Ah dolum olduğunda akü dolmuş gibi duruyor. Akü bitik olabilir.
Akü doluluğunu, genel olarak, akü geriliminden takip edin. Bu %'lik göstergelere fazla da güvenmeyin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR