Webastoyu Gece Açık Bırakma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,416

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Gecenin dördünde kalktım. İç sıcaklık 9 dereceye düşmüş. Hemen vebastoyu açtım tabii ki. Vebastoyu güvenip açık bırakabilsem daha konforlu olacak sanırım. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Açık bırakıp uyuyanınız var mı?

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Gecenin dördünde kalktım. İç sıcaklık 9 dereceye düşmüş. Hemen vebastoyu açtım tabii ki. Vebastoyu güvenip açık bırakabilsem daha konforlu olacak sanırım. Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Açık bırakıp uyuyanınız var mı?

Termostatını 22 dereceye ayarlayıp yatıyorum , sanrofu az aralık bırakıp yatabilirsiniz , webasto ve benzeri cihazlardan zehirlenen duymadım , karbon monoksit alarmı bulundurursanız problem olmaz .

Düzgün montajı yapılmışsa gece güvenle açık bırakabilirsiniz.
Yanma kabin dışında oluştuğu için CO disariya atılıyor.

Soruyu şaşkınlıkla okudum,
Bu cevabıma da tepki göstermezsiniz diye umuyorum...
Bu cihazlar, on yıllardır binler hatta on binlerce araçta kullanılıyor (tabii ki rüştünü ispat etmiş webasto ve ebespracher). Ben ise eber'in d2 modelini kullanıyorum yaklaşık bir yıldır. Gece gündüz, 801 kodlu termostatı 22 derecede ayarlı ve kendisi açıp kapatıyor. Tüketimi gayet makul, karavan içi sıcaklık 21'in altına düşünce otomatik açılıyor, 24'e gelince otomatik stand by moduna giriyor.

DAISHAVA DH2500 modeli mazotlu ısıtıcı kullanıyorum. Temiz hava girişi dışarıdan alınıyor. Egzos çıkışı karavanın altından dışarıya veriliyor. Isıtıcı yatağın altına monte edildi. Ortam havası emme ağzı ve çıkış ağzı ile karavanın içerisinde devridaim yapıyor. Kontrol panelinden ayarladığınız sıcaklığa gelince otomatik duruyor. Ayrıca karbonmonoksit dedektörüm de her daim devrede. Pilleri düzenli olarak kontrol edilir ve değiştirilir.

Ancak bütün bunlara rağmen, kapalı ve izole ortamda olsa da sonuçta alevli yanma söz konusu. Bu nedenle gece yatarken kapatıyorum. Karavan yeterli izoleye sahipse sıcaklık birden düşmüyor zaten.

Çocukluğumda ailem ile beraber iki kez karbonmonoksit zehirlenmesi yaşadım ve direkten döndük. Rahmetli babam askerliğini Sarıkamış'ta yapmıştı ve soğuk fobisi vardı. Donmaktan çok korkardı. Sobamız sabaha kadar yanardı o yüzden.

Bu nedenle, ne kadar güvenli olursa olsun asla yatarken alevli ısıtıcıları açık bırakmıyorum. Karbonmomoksit zehirlenmesinde nefes almak için harcanan çabayı yaşamadan anlamak mümkün değil.

Bu da benim travmam :smiley:

Sevgilerimle,

Vebasto yu gece sürekli açık bırakmak belki sadece sabah marş için akü yetermi endişesi yaratabilir ki bu cihazlar akü son iki üç marş için yeterli doluluk a geldiğinde kendini kapatır ve enerji tüketmez. Bence konaklama yapılan araçlarda tekne, karavan gibi; ikinci bir servis aküsü bulundurmak ve bir akü şalteri ile park, konaklama halinde marş aküsünü devre dışı bırakarak sarfiyatı sadece servis aküsünden sağlamak olacaktır. Sevgilerimle

Vebasto yu gece sürekli açık bırakmak belki sadece sabah marş için akü yetermi endişesi yaratabilir ki bu cihazlar akü son iki üç marş için yeterli doluluk a geldiğinde kendini kapatır ve enerji tüketmez. Bence konaklama yapılan araçlarda tekne, karavan gibi; ikinci bir servis aküsü bulundurmak ve bir akü şalteri ile park, konaklama halinde marş aküsünü devre dışı bırakarak sarfiyatı sadece servis aküsünden sağlamak olacaktır. Sevgilerimle
Bizde hep ikinci servis aküsü olduğu için marş basmama korkumuz yok.

Bana gore karbon monoksitin karavan dahiline girmesinin iki yolu var.
1.Vebsto exostunun karavan açıklıklarından içeriye sızması
2. Vebsto kazanının delinerek yanma hava ısıtma hücrelerinin bir şekilde delinmesi.
Bu noktadan hareketle gece açık kalması yada kalmaması bence kişisel bir tercihtir.

korbon monoksit dedektöründen alınacak bir kontakla webastonun çalışmasını durduracak basit bir bağlantı yapılırsa, bu sıkıntı ortadan kalkar.Boşunu gece sıcaklığından mahrum kalmazsınız.Ayrıca ilave olarakta Karbonmonoksit dedektörünüzü bir havalandırma vantilatörünede bağlayarak, karbonmonoksit düzeyi belirli bir düzeyin üstüne çıktığında vantilatörün otomatik olarak çalışmasını ve ortamdaki kirli havanın dışarı tahliyesinide sağlayabilirsiniz.

korbon monoksit dedektöründen alınacak bir kontakla webastonun çalışmasını durduracak basit bir bağlantı yapılırsa, bu sıkıntı ortadan kalkar.Boşunu gece sıcaklığından mahrum kalmazsınız.Ayrıca ilave olarakta Karbonmonoksit dedektörünüzü bir havalandırma vantilatörünede bağlayarak, karbonmonoksit düzeyi belirli bir düzeyin üstüne çıktığında vantilatörün otomatik olarak çalışmasını ve ortamdaki kirli havanın dışarı tahliyesinide sağlayabilirsiniz.
İşte karavancı kafası tam olarak budur Tam bir sistem insanı.

Takdir ettim.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yücel hocam karbonmonoksit dedektörü şart ama karavana.
220 V ev için olanları ucuz. Onlardan kullanabilirsiniz. Tüp vs için de faydalı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri