Willys Jeep orjinal Harrison Heater

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sinannasirli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,470

sinannasirli

Kamp II
Merhaba,
Hakki bey'in restorasyonu ve seyit hocamin katilimlari forumu hareketlendirdi. Ben de bu vesile ile yaklasik 3 ay once firsat bulup da elden gecirdigim Orjinal erken donem Willys icin fabrika opsiyonu olan harrison marka kaloriferimi paylasiyorum.

Devridaim sistemtemine takilan Borularin motor kismina cikisi icin olan delikler bile kaportada hala duruyordu kolay bir montaj oldu. Fakat monte halinin resimleri henuz yok, bir ara eklerim.

ImageUploadedByTapatalk1399112157679403

ImageUploadedByTapatalk1399112226042668

ImageUploadedByTapatalk1399112271129612

ImageUploadedByTapatalk1399112311965618

ImageUploadedByTapatalk1399112366743653

Etiketler
Ynt: Willys Jeep Orjinal Harrison Heater

Sizede kolay gelsin Sinan bey.Zamanında kalörıfer standart olarak CJ 3B lerin hepsinde yoktu.Sadece resmi dairelerde müdürlerin makam aracı olması düşünülenler ile Silahlı Kuvvetlerde üst düzey komutan aracı olacaklar kalöriferli gelirdi.Verdi Limited Otaklığı üretimi olanlar da da ( montajı yapılanlar) aynı gelenek sürdü.Harrison yanı sıra bazı farklı kalöriferlerde konuldu.Sizdeki ya makam aracı yada komutan aracı demekki.Sanıyorum 1963(yanılıyor olabilirim) den itibaren bunlara ayrıca defrost uygulamasıda başladı.Ekli resimlerde ( A ) gurubu olanlar ilk dönem defrost uygulaması. ( B ) gurubu olanlar ise daha sonraki dönem uygulaması. İçlerinde birtanesi erken dönem CJ 5
( Tuzla) fakat sistem o modele özgü değil.Burada araç sahibi onu CJ 3 B den alıp adapte etmiş.O resmi erken dönem defrost örneği amacıyla koydum.Son iki resimde görülen uygulama biraz daha geç döneme ait.

A 002

A 003

A 001

B 001

B 002

Evet seyit bey bilgiler icin tesekkurler, ben Amerikadan getirdim benim kaloriferi bir seneyi gecmisti ancak kismet oldu hatta hala bloktaki kor tapayi acamadigimdan (fena sıkısmıs ) hortumlari bile baglamadim. Bilgi icin tesekkurler sadece Amerikada sunulan bir opsiyon zannediyordum, hic turkiyede kullanildigindan bile haberim yoktu.

seyit' Alıntı:
Sizede kolay gelsin Sinan bey.Zamanında kalörıfer standart olarak CJ 3B lerin hepsinde yoktu.Sadece resmi dairelerde müdürlerin makam aracı olması düşünülenler ile Silahlı Kuvvetlerde üst düzey komutan aracı olacaklar kalöriferli gelirdi.Verdi Limited Otaklığı üretimi olanlar da da ( montajı yapılanlar) aynı gelenek sürdü.Harrison yanı sıra bazı farklı kalöriferlerde konuldu.Sizdeki ya makam aracı yada komutan aracı demekki.Sanıyorum 1963(yanılıyor olabilirim) den itibaren bunlara ayrıca defrost uygulamasıda başladı.Ekli resimlerde ( A ) gurubu olanlar ilk dönem defrost uygulaması. ( B ) gurubu olanlar ise daha sonraki dönem uygulaması. İçlerinde birtanesi erken dönem CJ 5
( Tuzla) fakat sistem o modele özgü değil.Burada araç sahibi onu CJ 3 B den alıp adapte etmiş.O resmi erken dönem defrost örneği amacıyla koydum.Son iki resimde görülen uygulama biraz daha geç döneme ait.

Seyit abi özlemiştik. Teşekkür ederiz yararlı bilgiler için.Takip mesajım olsun aynı zamanda :smiley:

sinannasirli' Alıntı:
Merhaba,
Hakki bey'in restorasyonu ve seyit hocamin katilimlari forumu hareketlendirdi. Ben de bu vesile ile yaklasik 3 ay once firsat bulup da elden gecirdigim Orjinal erken donem Willys icin fabrika opsiyonu olan harrison marka kaloriferimi paylasiyorum.

Devridaim sistemtemine takilan Borularin motor kismina cikisi icin olan delikler bile kaportada hala duruyordu kolay bir montaj oldu. Fakat monte halinin resimleri henuz yok, bir ara eklerim.

Sinan bey aklıma gelmişkensorayım, sizin şu " CJ 3B Bulletin Board" sitesindeki uzun şase jeepe mi takacaksınız? Oradaki yazınızı okumuştum.Şimdi birden hatırladım.

Ynt: Willys Jeep orjinal Harrison Heater

O yaziyi yazali neredeyse 3 sene oluyor Seyit Bey, yaklasik 2 senedir asagidaki gibi aracim. Bu resim 30 Agustos kutlamalari da cekilmisti. Asagida tekrar yolluyorum

ImageUploadedByTapatalk1399203884902671

sinannasirli' Alıntı:
O yaziyi yazali neredeyse 3 sene oluyor Seyit Bey, yaklasik 2 senedir asagidaki gibi aracim. Bu resim 30 Agustos kutlamalari da cekilmisti. Asagida tekrar yolluyorum
1960 lı yılların ilk yarılarında falan orta okul 2. sınıf öğrencisiyken şoforluğu bunun bir eşi olan,orijinal fabrika boyası kırmızı bir CJ 3B de öğrenmiştim.Arka kapağın sağ tarafındaki four wheel drive yazısı hala gözümün önündedir.Babam o jeepi satınca çok üzülmüştüm.Bu flat fenderlerin keyfi bir başka nedense..
Sizinki de resmi geçide uygun.Ayrıca hoyrat bir modifiye görünmemesi sevindirici.İyi günlerde binin.

Seyit hocam, özlettin bu güzel yorumlarını. Bizi bir daha bu kadar uzun süre yazısız bırakma. Senin tecrübelerine herkezin ihtiyacı var.

HAKKI BABALIK' Alıntı:
Seyit hocam, özlettin bu güzel yorumlarını. Bizi bir daha bu kadar uzun süre yazısız bırakma. Senin tecrübelerine herkezin ihtiyacı var.

Arada bir ilham geliyor işte,Hakkı bey.Gerçi sizin memleket sıcak yer ama seninkinde de kalörifer var mı bu arada?Birde hazır yeri gelmişken ve yukarıda sözünü de etmişken; Arka kapak üzerinde " 4 Wheel Drive " stencili olması gerekir.Şayet yoksa benim dosyalarda biryerlerde olacaktı sana yollayayımda ondan şablon çıkar kapağa yazıver.ABD de çıkarma olarak ta eBay üzerinden satılanları var fakat orijinali "print" olacak.Harfleri kartona oyarsan püskürtme boyarsın.

Seyit hocam hep sana ilham gelsin. Bizler için çok yararlı oluyor bu ilhamlar. Bahsettiğin kapak yazısını tam da söylediğin gibi e-bay yoluyla satın aldım ve tarayıcıda taradıktan sonra corel draw yardımı ile saysal olarak bilgisayara kaydettim. Sonrasında 5 adet beyaz, 5 adette siyah olmak üzere yapıştırmalı steaker olarak hazırlattım. Bir tanede mıknatıs plakadan (buzdalabı süslerinde kullanılan) içini kıl testere ile oyarak kalıp hazırladım. Orjinal boyutlarına sadık kalarak. Bu hafta içi kalıp kullanılarak boyanacak.
Bu arada, hocam senin kapılar için benim kaportacı kalıp çıkarabileceği jeep arıyor haberin olsun. Unutmuş değilim.

HAKKI BABALIK' Alıntı:
Seyit hocam hep sana ilham gelsin. Bizler için çok yararlı oluyor bu ilhamlar. Bahsettiğin kapak yazısını tam da söylediğin gibi e-bay yoluyla satın aldım ve tarayıcıda taradıktan sonra corel draw yardımı ile saysal olarak bilgisayara kaydettim. Sonrasında 5 adet beyaz, 5 adette siyah olmak üzere yapıştırmalı steaker olarak hazırlattım. Bir tanede mıknatıs plakadan (buzdalabı süslerinde kullanılan) içini kıl testere ile oyarak kalıp hazırladım. Orjinal boyutlarına sadık kalarak. Bu hafta içi kalıp kullanılarak boyanacak.
Bu arada, hocam senin kapılar için benim kaportacı kalıp çıkarabileceği jeep arıyor haberin olsun. Unutmuş değilim.

Zaten o stencil konusunda boş durmamış olduğunu tahmin ediyordum.Birde set olarak yine sticker külbütör kapağı ön kısmına yapışan " Hurricane Engine", Hava filtresi üzerine ve ayrıca yağ filtresi üzerine yapışanlar var.Sanırım onlarda cüzdanın içinde biryerlerde yapıştırılacakları sırayı bekliyorlardır.
Kapı konusuna gelince; Sendende bir haber çıkmayınca farklı bir çözüme yöneldim.İskelet kısmı kare demirden ve kapı iç boşluğundan 10mm kadar küçük olacak şekilde kıvırtmayı düşünüyorum.Burada reklam panoları,afiş vs yapan bir arkadaş var.O fotoğraf çekerek kapının şablonunu çıkarabileceğini ve her iki yüzü aliminyum olan kompozit malzameden CNC de keseceğini söyledi.Bu kez kare demirden iskelet içeri boşlukta kalacağı için olası hatalar çok rahat tolere edilebilecek gibi.Başımı ağrıtacak başka bir sorun çıkmazsa zaten yavaş yavaş o işlere yöneleceğim.Hanımın rahatsızlığı nedeniyle geçen yaz boyu memleketten uzak kalınca aküsü ölmüş.Bu arada trafik muayeneside geçmişti.Cumartesi yeni bir akü aldım.Yarın muayene harcı yatırıp randevu alacağım.Muayenesini yaptırdıktan sonra da hem o kare demirden iskeleti kıvırma ve hemde yapılacak yeni kapının kasasını yaptırmanın peşine düşeceğim.
Yinede senin usta işi kulak ardı etmesin,aradığı jeepi bulunca haberim olsun.Bakarsın işler burada aksar yine ona iş düşer.

Seyit Hocam, o stickerlar gercekten de benim de cuzdanimda duruyor :smiley:
Bu arada bende 4 Wheel drive stencil mevcut, ama bir turlu folyo kesim durumuna getiremedim, Hakki Bey benden once davranmis.

Ben bir de yan kaputta ve ondeki Willys logolarini beyaza boyamayi dusunuyorum, her ne kadar orjinali nasil bilemesem de. Gerci boyamayi da dusunmuyorum sticker folyo yaptiracagim ama onun kalibini cikarmak biraz daha zor gibi..

Bu arada benim de aku oldu ne yazik ki, acaba hala 6 volt aku yapan birisini taniyor musunuz? Benim ustam artik yapmadigini soyledi rica edince tamam dedi ama 3 aydir plaka ariyor, sanirim birisini daha bulsam iyi olacak.

sinannasirli' Alıntı:
Seyit Hocam, o stickerlar gercekten de benim de cuzdanimda duruyor :smiley:
Bu arada bende 4 Wheel drive stencil mevcut, ama bir turlu folyo kesim durumuna getiremedim, Hakki Bey benden once davranmis.

Ben bir de yan kaputta ve ondeki Willys logolarini beyaza boyamayi dusunuyorum, her ne kadar orjinali nasil bilemesem de. Gerci boyamayi da dusunmuyorum sticker folyo yaptiracagim ama onun kalibini cikarmak biraz daha zor gibi..

Bu arada benim de aku oldu ne yazik ki, acaba hala 6 volt aku yapan birisini taniyor musunuz? Benim ustam artik yapmadigini soyledi rica edince tamam dedi ama 3 aydir plaka ariyor, sanirim birisini daha bulsam iyi olacak.

Sinan bey şu eklediğim " Willys " yazılarını belki büyüklük olarak bilgisayarda ayarlarsan alacağın çıktıyı maket bıçağı ile oyup kabartma yazı üzerine oturtmak suretiyle sprey boya ile boyayabilirsin.Kırtasiyecilerde A4 büyüklüğünde arkası kendinden yapışkanlı kağıtlar var,çıktıyı ona al.Oyulan kısımların kenarlarıda yapışmış olacağından şablonun altına boya kaçmamış olur.O yazılar orijinallerinde beyaz boyalı idi.Ancak çok kar beyazı değilde hafiften kreme çalan bir tondu.Bizim yıllar önceki o CJ3B herşeyiyle fabrikadan çıktığı haliyle hep etrafında olduğum bir araç olduğundan iyi hatırlıyorum.Ayrıca arka kapaktaki " 4 Wheel Drive" yazısının şablonunuda ekliyorum,aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.
Akü konusuna gelince; Elektrik işinden pek anlamam ancak 6volt motosiklet aküsü çok.Seri-paralel bağlama usulleri var,voltajı sabit kalacak yöntem hangisi ise belki 2-3 tane motosiklet aküsü uygun şekilde bağlanırsa iş görebilir.Amperi en yüksek olanları incelemek gerekir.Oto elektrikçinize de bir sorun bakalım.

Kusura bakma eklentileri unutmuşum.Buraya ekliyorum.

002

003

CharnokWILLYS

Stencil 001

Stencil 001

Sinan bey Willys logosunu boyamak için aklıma şu an başka birşey daha geldi.O yazılar zaten kabartma.Sıvacıların kullardığı altı kauçuk kaplı malalar var(resim ekliyorum). Boyayı uygun miktarda ve kıvamda o malanın altına sürüp stampa gibi dikkatlice ve kaydırmadan bastırıp kaldırsan nasıl olur acaba? Daha önce denemedim ama sanki çözüm olabilir gibi görünüyor.Sanırım orijinalleri de benzer bir yöntemle yazılıyordu.İstersen ilk denemeyi sulu boya ile yapta olmazsa silmesi kolay olsun :D :D

1000051123

Sivaci5

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri