Willys Tuzla Ile Ilgili Merak Ettiklerim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan berkin_k Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,471

berkin_k

Yeni Üye
Merhabalar,

Bir adet Willys'im var, 1962 model. Satın aldığım abim epey temiz bakmış, açıkçası dış görünüş olarak da bu halini seviyorum. Fırsat ve imkan oldukça da ufak tefek düzeltmeler, bakımlar yaptırmaya niyetim var.
İnternetten Türk ve yurtdışı sitelerine baktığımda, Tuzla fabrikada üretilen CJ-3B muadili araçlardan bahsediliyor. Yine internette karıştırdıkça benim motorumun da F134 Hurricane (Harikan) denilen 2.200cc 72beygir 4 silindir motor olduğu çıkarımında bulunuyorum. Öte yandan aracım CJ3'e göre uzun.

Yani sanki CJ6 kasasına F134 denilen motordan takılmış gibi. Bu çıkarımım doğru mudur? Fotoğrafları ekte görebilirsiniz.

Çok teşekkürler

0

1

File1 4

File3 2

Etiketler
Evet Motorunuz F134 Hurricane orjinal jeep motoru.

Aracınız uzun şasi , yan taraftaki ilave yerlerine bakılırsa orjinal CJ6 ya benziyor. Sonradan uzatılmamış sanırım. 1956 senesinden sonra üretime başlanmıştır.

CJ3B dediğiniz model yüksek ve köşeli kaputlu olan bundan bir önceki kasadır. Bundan 5-10 sene öncesine kadar askeriyede çokça gördüğümüz jipler CJ3B modelidir.

Çok teşekkürler, ben de sorumu sorup biraz araştırdıktan sonra yan ilavelerin düz değil eğimli gelmesi sebebiyle orijinal cj6 kasa olduğunu düşündüm. Fakat şöyle bir soru işareti oluştu bu sefer, Tuzla'da sanırım çok az da olsa (bir fransız kaynakta okudum) CJ6 montajı da yapılmış. Hatta kaynağa göre, orijinal CJ6 kasa montajı da, orijinal kasa ile yerli öğeleri karıştırırarak da üretim yapılmış.
Bu aracın Tuzla fabrika montajı olup olmadığını takip edebileceğim bir yöntem var mıdır?

(ekteki kaynağa göre üstteki orijinal amerikan kasa, alttaki türkiyede üretilen cj6)

Sadece CJ 6 için olmamakla beraber amerikan üretimlerinde motor kaputunun altında göğüste bir etikette Toledo-Ohaio ibaresi olan bir etiket var diye biliyorum.

Tuzla üretimlerinde göğüste sağtaraf torpido yerinin üzerinde bir metal etiketle V harfi işareti olanlar Tuzla olması lazım. (Bu V harfi Verdi Biraderler ismini temsil ediyor)

Bu arada aracınızın modeli nedir?

Merhabalar, aracım 1962. Göğüste 2 etiket var, Toledo Ohio yazıyor evet fakat seri numarasına bakılırsa CJ5 gibi görünüyor. :smiley: Dolayısıyla emin olamadım tam olarak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.