Wj 4.7 99-00 Model Şanziman Yazilim Güncellemesi̇

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan btasdemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,155

btasdemir

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba, 2000 model 4.7 wj sahibiyim. Biliyorsunuz 1999 ve 2000 modelleri 4 ileri iken 2001 model ve sonraları 5 ileri şanzımana sahipler (sırası ile 45rfe ve 5-45rfe kodlu). Yabancı kaynaklar üzerinden bunların aktarma oranlarını araştırırken forum ve birkaç youtube videosunda gördüğüm üzere bunların hepsinde aynı şanzımanın olduğu, yazılımsal olarak 2001 öncesinin 4 ileri sonrasının 5 ileri olarak donatıldığını öğrendim yanlış anlamadıysam. Yine aynı kaynaklarda TCM - Transmission Control Module denilen parçanın programlanarak yada 2001 sonrası olanlar ile değiştirilerek 4 ileri olanların 5 ileri vites olarak güncellenebildiğini okudum. Bunu daha öncesinde yaptıranınız var mıdır? Ankarada ikamet etmekteyim, anlayan bilen servis yada şanzımancı var mıdır acaba tavsiye edebileceğiniz?

Etiketler
2000 modellerin tamamı 4 ileri değil. 5 olanları da var.

Ankara için fikir almanız açısından Massive Motors serviste Murat Ustanın bir görüşünü alın derim.

Ayrıca MYS Amerikan servis Yasin Ustayla da görüşebilirsiniz.

Kişisel görüşüm, hiç dokunmayın.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

cevabınız için teşekkürler hocam. aracım son viteste kavrama da kilitledikten sonra 2000 devirde yaklaşık 100-102 km/s'a tekabül ediyor. 5 ileri olanları ise aynı devirde yaklaşık 115 km/s hıza tekabül ediyor. zaten 45rfe nin son vites dişli oranı 0.75:1 iken 545rfe nin ki 0.67:1

Özellikle 1-2 adet izlediğim youtube videosunda çok basit bir işlem olarak anlatıyorlar ki öyle gözüküyor hakikaten, üzerindeki şanzıman beynini söküp 2002-2004 modellere ait şanzıman beynini takıyor sadece.

5. vitesin özellikle uzun yolda aracı rahatlatacağı ve aynı hız bandında daha az tüketim yapacağı göz önünde bulundurulduğunda temiz bir beyin bulunabilirse neden olmasın diye düşünmüştüm açıkçası.

usta tavsiye edemem ama durumu teyit edebilirim. bu işlemi yapan birkaç kişi var. dediğiniz gibi basit bir işlem çok zor değil. yalnız hatırladığım kadarıyla 545rfe şehir içinde bir tık daha fazla yakıyor. ama uzun yolda avantajlı. 45rfe ise tam tersi. ha bu fark ne kadar ciddidir bilemiyorum, hiç tecrübe etmedim ama tecrübe edenlerin yorumları bu şekildeydi.

Test Videosu

Arkadaslar cevaplar icin tesekkurler. 03-04 modelin cikma beynini bulduk, az once takip deneme/test yaptik ve 5. vites aktif oldu. Simdi yerine sabitlenecek. 4 ileri wj si olan arkadaslarin bilgisine..

Son düzenleme:

@atilla1968, bana 3.600 tl’ye maloldu. 3.500 beyine, 100 de ustama verdim. Beyini ustam buldu, pazarligi da o yapmisti hatta.. ne kadar verecez diye sordugumda 2.750 demisti, fiyat gayet munasip gelmisti tamam dedim hemen deneyelim. Neyse denedik ettik, calisti yerine montajlandi.. ustunden cikani da geri verecez dedi. Nasiiil dedim, hem 2.750 verecem cikma beyin alacam bir de ustune kendi saglam beynimi iade edecem. Yok dedim hayatta vermem. Geri iadesiz ne olur kaca biter derken 3.500 e tamamlastik, sonrasinda isik hiziynan uzaklastim oradan :smiley:

@atilla1968, bana 3.600 tl’ye maloldu. 3.500 beyine, 100 de ustama verdim. Beyini ustam buldu, pazarligi da o yapmisti hatta.. ne kadar verecez diye sordugumda 2.750 demisti, fiyat gayet munasip gelmisti tamam dedim hemen deneyelim. Neyse denedik ettik, calisti yerine montajlandi.. ustunden cikani da geri verecez dedi. Nasiiil dedim, hem 2.750 verecem cikma beyin alacam bir de ustune kendi saglam beynimi iade edecem. Yok dedim hayatta vermem. Geri iadesiz ne olur kaca biter derken 3.500 e tamamlastik, sonrasinda isik hiziynan uzaklastim oradan :smiley:
dostum araç nasıl 5 . viteste sıkıntı varmı

teşekkür ederim kazasız belasız sürüşler dilerim

@atilla1968 rica ederim, bilmukabele.. :smiley:

@abrek2014 hocam degisiklikten sonra 400 km. s.disi ve 600 km.de s.ici yol yaptim, henuz bir sikinti yasamadim ve hissetmedim. Arac level atladi desem abartmis olmam kanaatindeyim. Tuketim olarak da s.disi 400 km.lik seyehatimden ornek verirsem gidis-donus 130 km/h hiz bandinda seyir ettim, yol rampasiz ve az virajli, tamami bolunmus yol idi, ortalama 14 litre lpg yakti diyebilirim 100 km.de.

@atilla1968 rica ederim, bilmukabele.. :smiley:

@abrek2014 hocam degisiklikten sonra 400 km. s.disi ve 600 km.de s.ici yol yaptim, henuz bir sikinti yasamadim ve hissetmedim. Arac level atladi desem abartmis olmam kanaatindeyim. Tuketim olarak da s.disi 400 km.lik seyehatimden ornek verirsem gidis-donus 130 km/h hiz bandinda seyir ettim, yol rampasiz ve az virajli, tamami bolunmus yol idi, ortalama 14 litre lpg yakti diyebilirim 100 km.de.
çok iyi valla bendemi yapsam acaba yav

Hocam kisa vadede arabayi satma gibi bir fikriniz yada ne bileyim olasiliginiz yoksa yaptirabilirsiniz. Zaten 1-1.5 sene icersinde kendini amorti edecegine inaniyorum (senede 10.000-15.000 km. yapilmasi halinde)

Hocam kisa vadede arabayi satma gibi bir fikriniz yada ne bileyim olasiliginiz yoksa yaptirabilirsiniz. Zaten 1-1.5 sene icersinde kendini amorti edecegine inaniyorum (senede 10.000-15.000 km. yapilmasi halinde)
yok satmam 99-2004 arası şanzıman beyni 800-900 tl yazıyor internette ama hangisi 5 ileri bilmiyorum tamircime gideceğim yarın bi sorayım

yapılacak bilecek en iyi iyileştirme. dokunma elleme diyenler bence demesin. hiç bir sorun yaşanmıyor ve beyin değişimi dışında hiç birşey yapılmıyor. aracın uzun yoldaki yakıt tüketimi baya bi düşüyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri