Wj 4.7 Soğutma Suyu Eksilmesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drdamat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,986

drdamat

Yeni Üye
Konu daha önce bir kere daha açılmış ama hiç cevap gelmemiş malesef.1 haftadır çalıştırdığımda coolant low diye uyarı alıyordum.bazen sönüyordu.su haznesine baktığımda çok az olduğunu farkettim.Acaba farketmedim mi diye ölçtürüp derece -40 çıkınca su ekledik.Uyarı söndü 20 km şehiriçi ardından 100 km şehirdışı kullandıktan sonra tekrar uyarı çıktı.hazneye baktım sabah doldurduğumuz su bitmiş.motor sıcak olduğundan radyatör suyuna bakamadım.Ama hararet 90 ın üstüne hiç çıkmamıştı yol boyu.Aracımı 25 gün önce bir arkadaşımdan aldım.Daha satma muhabbeti yokken bile konuştuğumuzda hiç bir sıkıntısı yoktu.Köyde aile hekimiyim.bu yüzden de büyük bir arıza çıkmadan halletmem gerekiyor, aksi durumda arabaya çekici bulmam bile çok zor.yardımlarınızı bekliyorum.

Etiketler
Ynt: Wj 4.7 Soğutma Suyu Eksilmesi

araç hakkında ekstra bır bılgım yok ancak her aracın su eksıltme sebeplerı hemen hemen aynıdır.
1- radyatorden kacak
2- kalorifer petegı kacagı
3- sılındır kapak contası sorunu ( yagda su var mı?- arac calısırken teklıyor mu? - ılk calıstırma zor mu? yedek su tankında su fokurduyor mu? )
bu sorunun en kolay cozumu radyator kapagından basınclı hava vermektır. Basınc dusuyorsa once su kacagı aranır eger su kacagı bulunamazsa sorun sılındır kapak contası veya ust kapaktadır.

teşekkürler cevap için.silindir kapak contası sorunu olduğunu sanmıyorum(ki umarım değildir)aracın ilk çalışması rahat tekleme de yok.kalorifer peteği konusunda bir bilgim yok ama eğer ilgisi varsa evet bu son bahsettiğim çalıştırmada baya bir yüklendim kalorifere.ondan kaynaklı olabilir.Aklıma asıl gelense son doldurmada full seviyesine kadar doldurduğum için belki eskimiş sızdıran hortumlar basınçla iyice yırtıldı da su daha çabuk boşaldı diye düşünüyorum.Yarın gün ışığında bi daha kontrol edecem.Sonra da fırsat bulur bulmaz bir ustaya gösteririm.Urfa Birecikte nasıl bir usta bulacağım ayrı bir merak konusu :smiley:

önceki gün sabah motor soğukken radyatör kapağını açtım görünürde su yoktu.tahliye bidonu da dahil iki litreden fazla su doldurdum.iş yerim on km gittim bi de akşam gelirken de o kadar doldurdum.birecik sanayide tavsiye edilen bi yere gittim.doldurduk baktık sıcaklık 100 dedi mi tahliye etmeye başlıyor.tahliye bidonu da hemen dolup sonra gelen su direk dışarı atılıyor.Usta önce radyatör kapağı eskimiş olabilir dedi.üzerinde made in usa yazan güzelim kapağı göz yaşları içinde bagaja koydum :smiley: bu arada orjinali altmış liraymış.Ama bi deneyelim diye büyük ihtimalle tofaş ın radyatör kapağı nı getirdiler taktık.üstünü tamamladık.coolant low yazısından kurtuldum.Dün sabah ta çarşıya indim ama sıcaklık baktım bi 115 C oluyor radyatör çalışıyor 90 a düşüyor.Ama çok hızlı bir şekilde oluyordu bu.Sanayiye girerken de çekişten düştü araba sert bi rampada.Korktu usta önce bir.Radyatör kapağını fırça sapıyla uzaktan açtı dört metre su fışkırdı haşlar adamı aman aklınızda olsun.Radyatörden çıkan hortum yumuşadı bu açınca.devir daimi kesen bişey var dedi tüpün beynini yokladı soğuk bu donmuş galiba diyince biraz çıkıştım adama ben sana dün antifiriz koyalım demedim mi urfada araba mı donarmış diye:smiley: sonra radyatöre giren hortumu yokladık o hala sert.Ve final:arabanın su eksiltme sebebi termostat arızası:smiley:çıkarttık hakkaten bozuk.termostatı iptal ettik.sorun kalmadı.tabi kalorifer ısıtmıyor araba ısınmadığı için.parça gelene kadar idare edecem artık.Merak edenler için söyleyim 100-120 tl arası istediler termostata.şimdilik bu kadar farklı bir durum olursa yine buraya yazarım.ama 800 kere okunmuş hiç kimsenin mi aklına gelmedi a dostlar :smiley:

İyi de ilk ustanın bakması gereken termostattır böyle soğutma sisteminde. Bakılmıştır diye kimse cevap yazmadı sanırım ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri