Wj 4.7 V8 Güncel Lpg Tüketimi 2021

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ragnex Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,278

ragnex

Yeni Üye
Merhaba abiler, 2015 te ehliyeti ilk aldığımdaki arabamı kullanıyorum hala,
2002 model Grand Cherokee WJ kasa aracım var, LPG li.

Son zamanlarda yakıt tüketimi çok gözüme çarpmaya başladı yaklaşık 6-7 ay önce de lpg bakımı ayar vs. yapıldı.
Flowmaster Super 44 var aracımda (5 yıldır var yeni değil)

son 4-5 LPG alımımda yaklaşık km başına 1.5 TL arası yakıyor aracım. (şehir içi)
Aşırı devirli kullanmıyorum fakat ara ara da basarım gaza,

şu anki güncel lpg fiyatlarında herkesin mi böyle acaba sizin wj araçlarınız kaç yakıyor, teşekkür ederim : )

Etiketler
Merhaba abiler, 2015 te ehliyeti ilk aldığımdaki arabamı kullanıyorum hala,
2002 model Grand Cherokee WJ kasa aracım var, LPG li.

Son zamanlarda yakıt tüketimi çok gözüme çarpmaya başladı yaklaşık 6-7 ay önce de lpg bakımı ayar vs. yapıldı.
Flowmaster Super 44 var aracımda (5 yıldır var yeni değil)

son 4-5 LPG alımımda yaklaşık km başına 1.5 TL arası yakıyor aracım. (şehir içi)
Aşırı devirli kullanmıyorum fakat ara ara da basarım gaza,

şu anki güncel lpg fiyatlarında herkesin mi böyle acaba sizin wj araçlarınız kaç yakıyor, teşekkür ederim : )
Bu araçlarda yakıtı etkileyen çok fazla faktör var. 1 TL de yakabilir, 1,5 TL de. İkisi de aracın durumuna göre normal kabul edilebilir.

Aracın bakımlı mı, değil mi? Yükseltme var mı yok mu? Varsa kaç inç? Lastik kaç? AT mi MT mi? Sensörler ne durumda? LPG ayarların nasıl? AFR ayarı yaptırdın mı mesela? 1,5 TL yaktığın trafik devamlı dur-kalk mı, akan trafik mi?

Bu soruların cevaplarına göre normal olup olmadığına karar verilebilir :smiley: Ama genel olarak bu zamanda LPG'de şehir içi 1 TL'nin altında yakmaz bu araçlar (4.7-5.2-5.9) Yakarım diyen yalan söylüyordur. 1,5 TL'nin üzerine de kolay kolay çıkmaz. Tamamen bitik bir araçsa belki çıkar.

Son olarak şunu belirteyim: Devamlı dur-kalk ile akan trafik arasında hayvani bir fark var. İkisi de şehir içi belki ama 2 tonluk bir aracı yerinden kaldırmak çok maliyetli bir iş :smiley: Bunu yol bilgisayarını sıfırlayarak test edebilirsin. Dur-kalk yapacağın yola girmeden önce sıfırla. 30 dk kadar böyle ilerle, bak bakalım kaç litre göstericek :smiley: Sonra bir de akan trafiğe girmeden önce sıfırla, tekrar bak aradaki farkı gör :smiley:

TL hesabını anlamayorum ben. litre söylemek lazım. ful trafik dur kalk koşullarda 21 22 litre benzin yakar o araba. uzun yolda ful sabit hız sürekli 90 100 ile de en az 10.5 litre yakar. LPG ile bunun yüzde 15 20 fazlasını tüketir.

taksiye bin daha iyi yani :smiley:

TL hesabını anlamayorum ben.

Ben de hem mantığına hem de üzerinde ısrar edilmesine anlam veremiyorum. Bu hesabı hani taksiciler dolmuşçular yapsa belki anlaşılırdı.
Sanki geçenlerde ne zam ne enflasyon yaşadık.

Türkiye dışında bu hesapla konuşsanız size hemen tuhaf tuhaf bakarlar.

Son düzenleme:

Ben de hem mantığına hem de üzerinde ısrar edilmesine anlam veremiyorum. Bu hesabı hani taksiciler dolmuşçular yapsa belki anlaşılırdı.
Sanki geçenlerde ne zam ne enflasyon yaşadık.

Türkiye dışında bu hesapla konuşsanız size hemen tuhaf tuhaf bakarlar.
Bende 100 km de şu kadar yakıt tüketir kıstasını anlamıyorum. Benim ölçüm 1 litre yakıtla kaç km gider?

Bende 100 km de şu kadar yakıt tüketir kıstasını anlamıyorum. Benim ölçüm 1 litre yakıtla kaç km gider?
Sizin mantik Amerikan mantigi. Onlar “mile per gallon” yani MPG diyor, siz “kilometer per liter” yani km/L.

Kilometrede su kadar TL yakiyor hesabini ben de anlamiyorum. Akaryakit fiyatlari degistikce surekli hesap kitap yapmayi seviyorlar sanirim. Halbuki 100 km’de su kadar litre yakit yakiyor dese, 64486557 yil sonra yazisini okuyacak adam anlayabilecek, kendi araci ile kiyaslayabilecek.

“Km’de su kadar TL yakiyor” yazisini okuyan adam o tarihteki akaryakit fiyatini bilecek de, 100 km’de kac litre yaktigina cevirecek..

.
1 litre ile kaç km gidiliyor veya 100 km de kaç litre yakılıyor bilgisi, prensipte ücreti hesap dışı bırakarak her zaman için karşılaştırma yapılabilen tüketim normları.

Fakat 100 km de yakılan yakıt değerinin, bütün dünyanın, özellikle araç üreticilerin kullandığı yegane norm olduğu unutulmamalı.
Yani çağdaş dünya ile anlaşmak istiyorsak ayni dili kullanmalıyız.

Yoksa kim istemez Greenwich meridyeninin Beylikdüzü’nden geçmesini. 😋

.
Kilometrede lirayı kullanan dolmuş ve taksi şöförlerini sakın küçümsediğim anlaşılmasın. Aslında kendileri için en kolay ve çabuk sonuca varacak normu kullanıyorlar. Aldıkları ücret belli çünkü. Yani aktüel değerleri kullanmaktalar. Böylelikle söz konusu mesafe için yakıta ne kadar verdiklerini hemen söyleyebilmekteler.
Yolcuyu 5 km götürdüm, şu kadar yaktım ama aldığım para bu gibi.

Fakat özel araç sahiplerinin toplam yakıt harcamaları için ayni yöntemi seçmeleri, en hafif deyimiyle tuhaf..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR