Wj Yağ Değişimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Serdar Sakru Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,029

2000 model 4.7 aracımın arazi şanzıman yağ değişim zamanım geldi.

Moparın MS 10216 içeriğine muadil Petronas Tutuela Powergear 4 yağını şu adreste buldum. 1 lt ; 80TL

PETRONAS TUTELA POWERGEAR 4 1 LİTRE

00023a3d1140308367dc6ba17c782d47

Yakın zamanda Ankara'dan temin eden oldu mu? Yoksa burdan siparişini geçeceğim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

örnek olması amacıyla linki verdim. yanlış anlaşılmasın, wj için bu olur demedim.
belirli uygulamalarda powered steering yağı olarak kullanıldığı yazıyor açıklama kısmında. spesifikasyonları karşıladığı sürece dememdeki sebep bu. "ATF konamaz" demek doğru olmayacaktır şu durumda. yağ konusu çok karışık değil. örneğin keçesi kaçırmaya başlayan ama sürekli sıcak iklimde kullanılan aracın direksiyon kutusunua daha az viskoziteye sahip bir power steering fluid konabilir pekala.

internette forumlarda hatta kılavuzlarda yazılan herşey doğru değil. örneğin dizel kamyon yağı olarak satılan castrol 10 40 yağını, 10 40 kullanan XJ 4.0 motoruna koyarmısınız? bence koymalısınız. iki kat dayanır çünkü. içinde çinko katkısı vardır ama bunu hiçbir üretici size söylemez çünkü o zaman 10 bin km yerine 30 bin km de bir yağ değiştirirdiniz.
üstad başka hangi yağlarda var bu çinko katkısı? yağ yakan sürekli yağ eksilten bir 5.2 için hangi yağı ve katkısını önerirsin?

Hocam, yag yakiyorsa makro bir problem vardir. RESURS diye bir katki vardi. En son gecen sene ankara Ayyildiz mercedes servisinde karsilasmistim, bu esantiyon gelmis gelmis birsey di. Bu malzeme isinize yarar. Kalay iceriyor ve silindir gomlegine sivaniyor. 2 3 bin km boyunca yag problemini kesiyor du. Skoda favoritte baya belirgin sekilde kompresyonu duzeltiyordu.

Kamyonlara konan tenekedeki castrol marka yaglar olabilir. 10 40 vs olur onlar.

Hocam, yag yakiyorsa makro bir problem vardir. RESURS diye bir katki vardi. En son gecen sene ankara Ayyildiz mercedes servisinde karsilasmistim, bu esantiyon gelmis gelmis birsey di. Bu malzeme isinize yarar. Kalay iceriyor ve silindir gomlegine sivaniyor. 2 3 bin km boyunca yag problemini kesiyor du. Skoda favoritte baya belirgin sekilde kompresyonu duzeltiyordu.
bu mu hocam dediğin:

https://www.amazon.com/d/Engine-Oil...-Treatment-Restoration-Remetalizer/B00HTA7KVQ

yorumlar filan çok olumlu. demek cidden işe yarıyor. ama tr'ye nasıl getiririz o mesele. sıvı olduğu için gelir mi bilmem.

geçen yine senin bi mesajında yazdığın sea foam denilen ürünü araştırmıştım. ona da çok iyi diyorlar. ama amazon filan göndermiyor tr'ye :(

yağ olarak mobile 10x40 var elimde. yaırısından çoğu dolu. bunu ziyan etsem mi ki? mobile'de yok mu çinko? sadece castrol'de mi var?

Liqui molyy'nin seramik katkılısı var, bir de restore diye bir marka var resurs tarzı ama aynı mı bilmem. Ben de deneyeyim bulursak. Yalnız bazıları bunlar 10-15 bin km. sonra motorda sorun çıkartır diye yazmışlar. Rektefiye olacak motorları biraz daha yürütmek için diyorlar, ne dersiniz?

bu mu hocam dediğin:

https://www.amazon.com/d/Engine-Oil...-Treatment-Restoration-Remetalizer/B00HTA7KVQ

yorumlar filan çok olumlu. demek cidden işe yarıyor. ama tr'ye nasıl getiririz o mesele. sıvı olduğu için gelir mi bilmem.

geçen yine senin bi mesajında yazdığın sea foam denilen ürünü araştırmıştım. ona da çok iyi diyorlar. ama amazon filan göndermiyor tr'ye :(

yağ olarak mobile 10x40 var elimde. yaırısından çoğu dolu. bunu ziyan etsem mi ki? mobile'de yok mu çinko? sadece castrol'de mi var?

Şimdi amazon'dan sipariş vereyim dedim, gitmez demiyor direkt ödeme sayfası çıkıyor. 160-TL'ye falan geliyor kargo ile 150gr'lık olanı.
Yalnız şu motora sonra zarar verir kısmına takıldım TR'deki benzer ürünler için yapılan yorumlardan.

Resurs TR de vardir. Ankara Ayyildiz mercedes serivisi o malzemeyi getiren saticiyi belki hatirlar.

Gecici cozum oldugu dogru. 2 3 bin km ise yariyordu.

liqui'den ceratec'i yağ yakan motora koymayın.
yağ yakan arabalara motor temizleyici, motor yenileyici, bor vs. gibi katkılar koymayın.. onlar halihazırdaki sistemi temizler ve motoru kucaklarsınız. restore'ye gelince, kaliteli markadır, engine restorer ürününü sağlam araçlarda kullandım ve memnun kaldım. ama yağ yakan motora o ürünü koymak pek akıl işi sayılmaz.
aynı pasın ve kirecin kaçakları tıkadığı radyatöre antifiriz koymak gibi düşünün.
yağ yakan motorlara özel KLL'nin dediği gibi katkılar var evet, ameliyatı biraz geciktirir, ama son kaçınılmazdır..
yağ yakan motor çok gecikmeden bismillah diyerek açılmalıdır, zira yağsız kalan motorda yatak sarmanız süpriz olabilir.

Motor ve şanzıman için 7 litre alın, diferansiyel için 3 litre.

Motor yağı 5w/30 olacak.

Şanzıman için orjinal Mopar ATF4 tavsiye ederim.

Dif kesinlikle 75w/140 olmalı. Bu da TR'de bi tek Motul Gear Competition olarak var. Dif katkılarını da unutmayın.

Arazi yağı da özel bir yağ. Mopar Ms-10216'ya denk Petronas Tutela Powergear4 almanız gerekiyor.

Direksiyon yağı değişecekseniz sakın ATF4 koymayın. Hayatınızın hatası olur. O yağ da Mopar Ms5931'e denk olan Motul Multi HF veya Valvoline Synpower.

Bu bahsettiğim yağları alacağınız yerleri söyleyebilirim. Biraz zahmetli oluyor. Her biri farklı yerlerde çünkü. Ben 2 ay bizim araç için özel olan bu yağları kovaladım ve buldum.
Bu yazinin ustunden 5 yil gectigi icin, bir takim eklemeler yapmak gerekiyor, keza bazi yaglar artik bulunmuyor, mesela arazi sanzimani ya da yavru sanziman da denilen NV 247 transfer case icin gereken Petronas Tutela Powergear4 yagi. Istanbul’daki tum Petronas saticilarini aradim, kimsenin elinde mevcut degil. Yabanci forumlarda ise, Mopar’in arazi sanzimani icin kullandigi orijinal yagin aslinda Mobil 424 yagi oldugu soylenmis. Ilgili yag traktorlerde vb. kullaniliyormus, dayanikli oldugu icin.

Esasinda 1999 yilinda WJ uretilirken, arazi sanzimanina yag olarak bildigimiz ATF koymuslar. Fakat ayni yil icinde yavas hizlarda keskin donus yapilirken, geri geri giderken aracin tekeri sanki yola yapisiyormus gibi takilmalar, aracta kasilmalar seklinde sikayetler gelmeye baslamasindan dolayi ATF kullanmayi birakip, daha dayanikli olan Mobil 424 tipi agir isler icin kullanilan yagi kullanmaya baslamislar.

Diger yaglarin su an ulkemizde kolayca bulunan alternatifleri;

Motor yagi: Motul 8100 X-cess 5w40

Diferansiyel yagi: Castrol 75w140

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri