Wv Lt 35 Volt Karavan Yapımına Başlıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan geomatrici Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 48,445
Teknelerde kullanılan elyaf ve reçinesi ile hem sağlam hem su geçirmez olacak. Başka bir fikir de oto kaporta tamirinde kullanılan macun ile yapıp üzeri zımpara ve boya en ucuz olacak ise su geçirmez branda her rengi var ben turuncu almıştım yapıştırıcı ile yekpare yapıştırmak da olabilir şimdi ben ne yapacağım bende biraz doğaçlama gelişiyor eğer titreşimden hareket etmeyecek kadar sağlam olursa fiber yeterli olacak değilse turuncu branda ile içerden kaplamayı düşünüyorum.

Etiketler
Bugün biraz banyo biraz yatak odasına çalıştım özgün bir şey olsun istedim belki vardırda yarın kalan kısmı da tamamlayıp mutfak bölümüne geçerim diğer gün

566AB3F5 57D1 4E9F 88A1 91E5CB51914F

2EEDF3BD E394 4826 B803 E833DFBC7200

Merakla bekliyoruz sonu kolay gelsin üstad

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Teşekkür ederim %40 oldu sanki en son kontrol paneli son haline yaklaştı banyo WC %80 yatak odası %60 ısı ses yalıtım %90 elektrik % 90 su tesisatı % 70 gerisi duruyor şimdi bir marangoz arkadaş yalı baskısını boyadıklarını yıllarca dayandığını söyledi keşke panelleri takmadan boyasaydın dedi önerdiği boyayı aldım su bazlı koku yok sayılır tekrar panelleri söküp heryerini çift kat boyadım nem için bitirim oldu x1 diye bir boya mutfak tezgahı için pazarlık ettik yekpare 8-10cm kalınlığındaki bir çamdan doğal masif ağaç 60cm genişliğinde ve 2 metre uzunluğunda dekupajla şekillendireceğim

74A56802 0AB9 4EB8 B234 11F530EA9DE0

E52502A5 61AE 413C 8DD0 4A778544AD77

Ekli dosyayı görüntüle 510833

Kolay gelsin iyi gidiyorsunuz, bende forumu takip edenlerdenim. Birkaç fikrim ve önerim olucak aracın elektrik ihtiyacı ve kabin ısınması için. Aracınızın elektrik ihtiyacını alan ne kadar bilmiyorum, eğim ayarlı yapın gerekirse güneşe doğru kaldırmak enerji üretimini arttıracaktır. Yada invertörün 220V ac girişi var elektrik bulunca buradan da kablo şarj edebilirsiniz aküleri, tavana 4 yada 8 adet 320W güneş paneli, 3kVA yani 2500W invertör 48V DC - 220V AC çevirici ve akü şarj kontrol dahil ve 4 adet 200Ah Gerçek jel akü ile karşılayabiliirsiniz. Soğuk zamanlarda ısınma ihtiyacınızı dizel bir ısıtıcı yani webasto ile karşılayabilirsiniz. (Ürüne genel bakış)

Elektrikli arabamda Air Top 2000 STC modelini monte ettim. 3 yılı geçti kullanıyorum çok memnunum haftalık programlı yaptım istediğim gün istediğim saate çalışıyor yada duruyor yani ben araca binmeden arabam sıcak hazır oluyor konfor üst düzeyde. Üstelik ısı ayarıda var. 2lt dizel yakıt 3 gün aracımı sıcak tutmaya yetiyor Ankarada. Kolay gelsin. Çalışmanın ve resimlerinizin devamını bekliyoruz.

Son düzenleme:

Kolay gelsin iyi gidiyorsunuz, bende forumu takip edenlerdenim. Birkaç fikrim ve önerim olucak aracın elektrik ihtiyacı ve kabin ısınması için. Aracınızın elektrik ihtiyacını alan ne kadar bilmiyorum, eğim ayarlı yapın gerekirse güneşe doğru kaldırmak enerji üretimini arttıracaktır. Yada invertörün 220V ac girişi var elektrik bulunca buradan da kablo şarj edebilirsiniz aküleri, tavana 4 yada 8 adet 320W güneş paneli, 3kVA yani 2500W invertör 48V DC - 220V AC çevirici ve akü şarj kontrol dahil ve 4 adet 200Ah Gerçek jel akü ile karşılayabiliirsiniz. Soğuk zamanlarda ısınma ihtiyacınızı dizel bir ısıtıcı yani webasto ile karşılayabilirsiniz. (Ürüne genel bakış)

Elektrikli arabamda Air Top 2000 STC modelini monte ettim. 3 yılı geçti kullanıyorum çok memnunum haftalık programlı yaptım istediğim gün istediğim saate çalışıyor yada duruyor yani ben araca binmeden arabam sıcak hazır oluyor konfor üst düzeyde. Üstelik ısı ayarıda var. 2lt dizel yakıt 3 gün aracımı sıcak tutmaya yetiyor Ankarada. Kolay gelsin. Çalışmanın ve resimlerinizin devamını bekliyoruz.
Önerileriniz için teşekkür ederim aklıma takılan dört tane 200 amperlik akü demişsiniz toplam 200 amper mi olacak yoksa 800 amper mi olacak

Önerileriniz için teşekkür ederim aklıma takılan dört tane 200 amperlik akü demişsiniz toplam 200 amper mi olacak yoksa 800 amper mi olacak
4 adet 200Ah jel akü seri bağlanınca 48V 200Ah kapasiteli olacak. 48x160=7.6kW (Gel akülerde kapasitenin %80inine kadat kullanılabiliyor oda 160Ah eder) bu aküler elektrik olmayan bir yerde 7.6 kWh elektrik depolamak demek.

4 adet 200Ah jel akü seri bağlanınca 48V 200Ah kapasiteli olacak. 48x160=7.6kW (Gel akülerde kapasitenin %80 inine kadar kullanılabiliyor oda 160Ah eder) bu aküler elektrik olmayan bir yerde 7.6 kWh elektrik depolanması demek. Akü kapasitesi ne kadar büyükse o kadar fazla elektrik depolanması demek ama maaliyet ve ağarlık çok artar.

.....tavana 4 yada 8 adet 320W güneş paneli, 3kVA yani 2500W invertör 48V DC - 220V AC çevirici ve akü şarj kontrol dahil ve 4 adet 200Ah Gerçek jel akü ile karşılayabiliirsiniz.
.

Vedat bey, :smiley:
Yukarıdaki tavsiyenizi aracın tüketimini bilerek mi yaptınız ?
Yoksa alışılmamış olarak hesaba tersten başlanmış olacak.
Bunun anlamı da kabul edersiniz ki oldukça şüpheli.

Güneş ışığının dik gelişiyle solar kazanımının artması teorik olarak doğru olsa da bunun karavancı pratiğindeki yeri ve yukarıdaki yazınızdaki panel ve akü sayıları, söylememi hoş görürseniz karavan tecrübe ve bilgilerinizin daha zamana ihtiyaç gösterdiğine işaret ediyor galiba ?

Her nekadar akü ve panel sayısının artması daha fazla enerji demek olsa da buna karavanlarda ne yerimiz ve ne de gereksinimiz var biliyorsunuz..
Maliyet ve ağırlığı zaten söylemişsiniz.

Örneğin ben 140 Amper/saat akü ve sadece 90 Watt solar panelimle 12V kompresör buzdolaplı karavanımı yaz ayları 7 sene boyunca Akdeniz kıyılarında sorunsuz kullandım.
Sahadaki bu tecrübe, sanırım sizin hesaplarınıza oldukça ters düşmeli.

Üstelik karavan sadece yaz ayları kıyı bölgelerimizden ayrılmadan kullanılacaksa, ısıtıcıyı ancak gereksinim duyulacağına tecrübeyle emin olduktan sonra almak, akla daha yakın olmalı diye düşünüyorum.

Teorik olarak doğru olanın karavanda herzaman yeri olmayabiliyor. Özellikle yapım yekün tutuyorsa, gereksinimleri gerçekci temele oturtmak önem kazanmalı ?

Foruma hoş geldiniz. :smiley:

.

Son düzenleme:

Akücünün kızını alsam kesin dediğiniz gibi yapardım vedatkerem bugün teknesindeki 200ah bir araç aküsü ile iki panel ve 3000 watt invertrr ile Buzdolabı hatta sırayla takarsan su ısıtıcı bile çalıştırdığını söyledi hatta üç yıldır da bu şekilde kullanıyormuş muhtemelen bana da benzer bir şey yeter yalnızca jel akü alacağım bu ara yarısı bitti gibi zaten kredi kartım da doldu bundan sonra az yavaş gideceğiz artık önce mutfak kısmı ile başlıyacagım Pazartesi şu ısı yalıtımı için kullandığım malzeme ve marin kablo geliyor hoparlör yerleri ve benzer priz USB girişleri yatak bölmesi ışık sistemi ile devam edeceğim yatak bölümünde az bir yer kalmıştı ısı yalıtım onun için tekrardan üçüncü siparişim keşke başta 20 m2 isteseymişim bu ara marangoz bir arkadaş x1 diye su bazlı bir boya tavsiye etti onunla da arkalı önlü panelleri boyadım bitirdim yalnızca yatak altı ve zemin kaldı. iş çok da tatil bitti parada öyle yaza kadar azar azar artık. Son bir şey de “Evliya çelebi2” dediklerine katılıyorum birkaç kişi birşeyler yazıyor ancak bunları binlerce kişi takip ediyor o yüzden mümkünse işten anlayan daha önce denediğiniz gördüğümüz şeyleri yazarsak bizden sonraki arkadaşlara rehber olmuş oluruz. Herşey gönlünce olsun, takip eden özellikle cevap yazarak destek olan Gezenbi̇li̇r üyelerine

CE6B5BFE 9D7B 4375 AB07 43A3FCDFB8DC

7A07C6D8 9D25 420A 8066 CFD0E842071D

A4EC0711 C68E 4F52 9CEF 75F1B2874E98

F648FAEC 3CAF 47AC 8778 829AB74DC8F7

4 adet 200Ah jel akü seri bağlanınca 48V 200Ah kapasiteli olacak. 48x160=7.6kW (Gel akülerde kapasitenin %80 inine kadar kullanılabiliyor oda 160Ah eder) bu aküler elektrik olmayan bir yerde 7.6 kWh elektrik depolanması demek. Akü kapasitesi ne kadar büyükse o kadar fazla elektrik depolanması demek ama maaliyet ve ağarlık çok artar.
.

Vedat bey, :smiley:
Yukarıdaki tavsiyenizi aracın tüketimini bilerek mi yaptınız ?
Yoksa alışılmamış olarak hesaba tersten başlanmış olacak.
Bunun anlamı da kabul edersiniz ki oldukça şüpheli.

Güneş ışığının dik gelişiyle solar kazanımının artması teorik olarak doğru olsa da bunun karavancı pratiğindeki yeri ve yukarıdaki yazınızdaki panel ve akü sayıları, söylememi hoş görürseniz karavan tecrübe ve bilgilerinizin daha zamana ihtiyaç gösterdiğine işaret ediyor galiba ?

Her nekadar akü ve panel sayısının artması daha fazla enerji demek olsa da buna karavanlarda ne yerimiz ve ne de gereksinimiz var biliyorsunuz..
Maliyet ve ağırlığı zaten söylemişsiniz.

Örneğin ben 140 Amper/saat akü ve sadece 90 Watt solar panelimle 12V kompresör buzdolaplı karavanımı yaz ayları 7 sene boyunca Akdeniz kıyılarında sorunsuz kullandım.
Sahadaki bu tecrübe, sanırım sizin hesaplarınıza oldukça ters düşmeli.

Üstelik karavan sadece yaz ayları kıyı bölgelerimizden ayrılmadan kullanılacaksa, ısıtıcıyı ancak gereksinim duyulacağına tecrübeyle emin olduktan sonra almak, akla daha yakın olmalı diye düşünüyorum.

Teorik olarak doğru olanın karavanda herzaman yeri olmayabiliyor. Özellikle yapım yekün tutuyorsa, gereksinimleri gerçekci temele oturtmak önem kazanmalı ?

Foruma hoş geldiniz. :smiley:

.
Üstat ben büro tipi bir buzdolabı 12v tv teyp led lambalar iki 12v fan bu sisteme ve ileride bir bukadar daha enerji ihtiyacı olacak şekilde bir solar sistem ve akü takımı toplamak istiyorum aklımda 200amper 12v jel akü 165watt 2 panel tommatech tam sinüs 3000w inverter var sizin tavsiyeniz nedir akü markası özellikle de

Üstat ben büro tipi bir buzdolabı 12v tv teyp led lambalar iki 12v fan bu sisteme ve ileride bir bukadar daha enerji ihtiyacı olacak şekilde bir solar sistem ve akü takımı toplamak istiyorum aklımda 200amper 12v jel akü 165watt 2 panel tommatech tam sinüs 3000w inverter var sizin tavsiyeniz nedir akü markası özellikle de
.

@geomatrici , :smiley:

Sanırım kabul edersiniz ki aletlerin adları bir kenara, kullanım zamanı içindeki tam tüketim değerleri bilinmeden verilen cevap bile eksik kabul edilmeli. Üstelik solar için kullanım mevsim ve konum faktörü de hesaba katılmalı...
Matematikçiler umarım yaklaşımımı abartı saymazlar ? :yum:
Bunlar için altta imzamdaki “Solar hesabı” yardımcı olabilir.

Sahadan gerçekci bir cevap olarak ise, yukarıda yazdığım donanımımı okudunuz sanırım..

Fakat, aracınızı yaza yetiştirme isteği ve gençliğiniz, matematikçiliğinizin önüne geçip acele cevap beklerseniz; az tüketimli 12V fan, LED ışıklandırma, dalgıç pompayı bir kenara bıraksak da, tv, büro tipi buzdolabı ve inverterin karavan yaklaşımımda olmayan yeri yüzünden ortalama bir cevap vermem bile oldukça zor.

Bu açıdan, bahsettiğim hesap dosyasının ilk sayfasını isabetli verilerle dolu olarak buraya yüklerseniz, üzerinde konuşmak daha gerçekci olabilir. Tabi bunun için kesin olarak hangi tüketicilerin ne kadar kullanılabileceği bilgi veya tahminlerine ihtiyacınız olacak.

Yine de;
* 200A/h jel ya da AGM aküyü ağırlığı açısından da karavanda baştan üst sınır olarak almanın, enerji hesaplanma sırasında istisna oluştursa da yerinde bir karar olduğunu söylemeliyim.

* 12V karavan buzdolaplarının ama özellikle 3 sistem olanlarının bütün elektrik enerji tablonuzu pozitif yönde değiştireceğini unutmayın. Pahalılık argümanı doğru olsa da büro tipinin de akü ve panel olarak ekstra donanımlara gereksinimi ve inverter uyum riski var. Yani ücret farkı bu buzdolaplarında zaman içinde görecelik kazanmakta. Üstelik, akü bir tüketim metası..
Fakat, bütçe açısından ısıtıcı için ilk sene ne düşündüğünüzü bilmesem de, yine dolan kredi kartınız açısından bu yaz için yerleşim yerlerine uzak olmayan kamp konumlarında buzdolabı ihtiyacınız için, marketlerden alacağınız buzla kullanacağınız steropor kutu (buzluk), çözüm sunamaz mıydı ?
Pahalı yatırım gerektirmediğinden belki sizce olurluğunu şimdiden deneyebilirsiniz ?

* Tv+reciver tüketimi enerji bütçesinde orantısız gedik açmakta. Çocukların eğlencesi ve kısmi tv ihtiyacını tüketim dostu tabletlerle karşılamak bence yeterli olabilir ?.. Evinizi karavanınıza sığdıramayacağınızı bir geometriciye anlatmaya çalışmam zaten anlamsız. :yum:

Bunu “hacım” yerine “anlayış” olarak düşünsek de ayni noktaya varılıyor.
Karavan uzlaşı demek. Hem de evi bırakmak üzere yaptığımız bir uzlaşı.

.

Son düzenleme:

Buzdolabı konusunda evliya hocama katılmıyorum:smiley:Bence karavandaki en önemli ihtiyaç,yani öyle buz kasetleriyle falan idare etmeye çalışmaktansa tv den feragat etmek daha mantıklı gelir bana.Ayrıca alacağınız büro tipi buzdolabına 12volt kompresör taktırırsanız çok rahat edersiniz.hem çok az enerji harcıyor hem de çok sessiz.

.

Çözümü nihai olarak alırsanız dediğinizde tamamen haklısınız. Hatta ben de 12V kompresör buzdolabından vaz geçilebileceğimi düşünemiyorum.

Fakat cümlemi tekrar okursanız sevgili @makara60, bütçeyi ve sadece bu seneyi işaret ettiğimi görürsünüz...
Karadeniz zaten Kaş kadar sıcak olmamalı ?

Aslında benzeri cevapların içime su serptiğini söylemeliyim. Konuları hızlı okumada yanlız olmadığımın farkına varmak, oldukça rahatlatıcı.
İnanın sizi makaraya almıyorum. :p

...
Diğer taraftan; buz dolabına 12V kompresör taktırarak kullanmak yine de 220 Volta devam etmekten daha uygun bir alternatif.
Bence de haklısınız, nedense atlamışım.. :confused:
Belki Antalya’da yaptırılabilir ?

.

Son düzenleme:

Tv öyle çok kullanılmayacak zaten iki günde bir USB girişinden film izleriz çocuklar çok sıkılmasınlar diye bu yıl muhtemelen 220v büro tip bir buzdolabı ile idare etme durumumuz olacak ileride bütçemiz elverdikçe birde illa bir fırsat denk geliyor ikinci el satanlar oluyor 12v a terfi ederiz seneye yeşil pasaport hakkı kazanıyoruz bekli yurtdışına gideriz gezmeye oradan 3 sistem bile denk getirebilirim asıl amaç gezmek olunca gerekirse buzdolabı da tv de kullanmayız ama olabildiğince konforlu bir gezi olsun diye çabalarım eşim ve çocuklarım güzel anılar biriktirsin ki her yıl yeniden yollara düşelim yurt dışından 2000w bir invrtr almıştım 250tl civarı gümrük mektup göndermiş ürün alış fiyatının kredi kartı ekstresi gibi bilgiler eğer uygun görülürse gönderilecek bekliyorum bakalım 220 dönüşümü basit bir şekilde böyle çözmeyi düşünmüştüm en baştan bakacaz artık

0D062428 FFF7 435D 949F D30210FF8731

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri