XJ ve ya Frontera 15,000 civarı almak istiyorum öneri lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fibonacci Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,024

fibonacci

Ana Kamp
Yer
İstanbul
2 ay a kadar bir 4x4 almak istiyorum üst rakkamım 15000 tl

vergisinden dolayı 5,2 XJ hariç diğer düşük motorlu XJ ler

yada Frontera 4 kapı

ve ya diğer önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar

Etiketler
Ynt: XJ ve ya Frontera 15,000 civarı almak istiyorum öneri lütfen

ağır off road yapacaksanız xj , daha hafif kır gezileri için fronterrayı öneririm ... araziye girmiyorsanız kesinlikle otomobil alın derim ...

opel corsa aracım var zaten.ya onunla takasa gidicem yada 2.araba olarak bakıyorum.
yeni başlıyacağım için direkt ağır offroad yapmıyacağım ama ilerleyen zamanlarda yapmayı planlıyorum.
almışken ileriyide duşunuyorum yani.

xj derim ama 15000 civarında temiz 92 civarı model bulabilirsiniz..vergiside düşük..ben uzun süredir araştırıyorum..97-98 xj ler 20000 civarında ama vergisi biraz daha fazla..şehir içi ve off road için donanımı oldukça iyi 97-98 lerin..ama sırf offroad ise kesinlikle 92 civarı olsun..elektronikten uzak yapım maliyeti düşük ve modifikasyona çok uygun araçlardır xj ler..opel deyince ben duruyorum çünkü bi süre sonra size yetmeyecek..isteklerinizi karşılamayacak..çamur daha fazla çamur çağırır bunu unutmayın...şimdiden hayırlı olsun..ama acele etmeden işin bilirkişilerine expertiz ettirmeden sinek bile almayın...

o zaman XJ üzerinde yoğunlaşmam lazım sanırım.kendi binek arabamı takas edersem eğer şehiriçinde de kullanmam gerekiyor.o yuzden 5,2 değilde daha düşük bi motorlu XJ gerekiyor.arazide çok fark eder mi 5,2 den düşük motorlu XJ ler.

Merhaba;
5.2 motor zj'lerde var diye biliyorum, ben daha önce 1.7 motorlu Lada Niva ile offroad yapıyordum, o yüzden 4.0 motorlu xj arazide yeter artar bile ;D ama şunu da belirtmek isterim; sağa ya da sola eğimi olan orman yollarında Lada ile yanından geçip gittiğim kanallara xj ile düşmeden ilerleyemiyorum, bunun nedeni de ağırlık farkı, araç kendiliğinden yolunu buluyor, tabi kanala doğru :D ancak ne olursa olsun arazide son derece keyif veriyor, Frontera'mı xj'mi sorusuna gelince kesinlikle xj diyorum, tabi bu benim fikrim, mutlaka diğer araçla ilgili önerilerde gelecektir

fibonacci' Alıntı:
o zaman XJ üzerinde yoğunlaşmam lazım sanırım.kendi binek arabamı takas edersem eğer şehiriçinde de kullanmam gerekiyor.o yuzden 5,2 değilde daha düşük bi motorlu XJ gerekiyor.arazide çok fark eder mi 5,2 den düşük motorlu XJ ler.

hocam inanınki arazide motor önemli bir etken değildir ... 1.6 veya 1.3 motor suzukilerin performansı ortada :smiley: yanlız asfaltta gitmiyorrlar :smiley: ... bence vitara alın :smiley: grand cherokee sahibi olarak şiddetle tavsiye ederim ....

yasarergun' Alıntı:
15 000 e 5 kapı bir vitara bakın yakıt ve vergi derdiniz olmaz. Bence ikinci araç olarak alın hanımla kavga derdiniz de olmaz (tecrübeyle sabittir :D )

:D :D :D bence son söz bu :D

mrhabalar;
xj ler 4,0 litre benzinlidir, çeşitli hacimlerde dizelleri de var düşük hacimde ama sakın yanaşmayın, 5.2 si yoktur. 5.2 denen zj denen v8 motorludur.
off-road yapacaksanız frontera ya da yanaşmayın, xj onu maskara yapar arazide,
ağır off-road yapmıycam demişsiniz, 2. araç demişsiniz; bu işin ağırı hafifi yok, araçlara meraklıysanız, 1-2 de kafadar kankanız varsa senaryo bellidir, o ağır yapmıycam dediğiniz off-road senaryosuna 1 ay sonra sitede okumaya başlıyacağınız, yükseltme kiti, mt lastik, daha büyük lastik, daha fazla yükseltme vs vs diy giden bir yola girmek üzeresiniz. Bu işin keyfini bir alırsanız, çamura bi bulaşırsanız dönüş öyle kolay kolay olmaz. göreceksiniz ki kirlenmek güzeldir
5.2 zj kasa dediğimiz grand cherokee yi düşünmüyorum demişsiniz...
ben 1,5 aylık bir 5.2 v8 zj sahibiyim, bu araç daha öncesind hiiç sevmediğim, beğenmediğim, ilgilenmediğim, bildiğim kadarıyla vergisi yüksek, yakıtı çoooooook, parçası pahalı vs vs zor bir araçtı...çoook uzun araştırmalarım, sorularım, aldığım yanıtlar vs vs neticesinde çok çok güzel bir kara vermişim aracımı çoooook seviyorum, çok geç kalmışım bu aracı almakta, bir 4x4 araç bu kadar keyifli olamaz bnce, 2 sene sonra alacağım tek araç bu aracın 5,9 v8 versiyonudur...91-92 model xj ye o paraları vericeğme 96 model zj alırdım sizin yerinizde olsam... bu iş bir matematik işidir...hayat ta öyle aslında...formülleri doğru kullanırsanız sonuca kolay ve kesin gidersiniz, ama formüller yanlışsa yada matematik bilmiyorsanız, yanlış yapma riskininz çoğalır v sonuca hata yaparak ulaşabilir yada sınıfta kalabilirisiniz...
size tavsiyem zj yi bi inceleyin sitede çok fazla data var, aklınıza takılan sorulmamış ve güzel sorularınıza çok güzel cevaplar vercek deneyimli arkadaşlarımız var...
umarım size birkaç ipucu verebilmişimdir...

18 ay boyunca MUŞ un dağlarında offroad benzeri bi askerlik yaptım :smiley: karda çamurda yağmurda buz da.sizin kadar tecrubelerim olmasada az çok tattım o zevki.

istanbul trafiğinde işe gidip gelmek için hem ekonomik hem de düşük motorlu CORSA kullanıyorum.açıkçası ya onu satıp bi XJ ya da ZJ almayı duşunuyorum ya da 2 araba olarak kullanmak
fakat 96 model bi ZJ nin vergisine bakıyorum yıllık 2,842 tl
XJ nin yıllık vergisi 788 tL,bi de muhtemelen yakıt olarakta ikisi arasında fark vardır.
bunlara bakınca XJ daha ekonomik gözüküyor.
işyerim Topkapı da evim Beylikdüzünde yani gunde 60 km yol yapıyorum.yakıt olarak çok dikkat etmem gerkiyo yani :smiley:

hocam 4.0 motor 93 model zjye biniyorum . vergisi , düşümünü yaparsanız yıllık 300tlnin altında ... eyüp alibeyköydeyim bende , sıralı sistem lpgde şehir içi yakıtı 230-250 ykr arası :smiley: bu değer çokmu sizce ? ...

valla sizede sıkıntı veriyomuş gibi hissediyorum ama kafam iyice karıştı.

internet vergi dairesinden bakıyorum vergilere 16 yaş üstü 3501-4000 silindir 788 tl diyo.
bi de ZJ ler 5,2 motor olmuyor mu ? 16 yaş üstü 4001 üzeri silindir 1100 tl diyo.
şehir içi 280-300 kr. gibi bi rakam biliyodum ben.
sizin dediğiniz gibiyse hiç düşünmeden Corsa yı satıp bi ZJ alabilirim.

hocam motor ruhsatta 3999 lt olarak geçiyor :smiley: zjlerde xjde kullanılan 4.0 motor mevcut . bandrolü kasko değerinin yüzde bilmem kaçı kadar olacakmış :smiley: düşümünü yaptırabiliyorsunuz ... 300kr. ben 5.2 kullanan abilerimden duydum . bilmiyorum belkide lpg sisteminden kaynaklanıyordur inanılmaz düşük bizim aracın yakıtı ... bundan önce bmw 525ia bmw540ia hyundai starex mazda 626 ve bir çok daha arabamız oldu en küçük motorlu 2.0 v6 mazdamızdan daha az yakıyor ...

ama ben yinede suzuki derim ...

size yazım da da yazmıştım önce siteyi iyice okuyun diye...
vergi ile ilgili de yeterli cevaplar site içinde mevcut.
şimdi bence beğndiğiniz araçalrı bir liste yapın. sonra bu araçalarla ilgili yazıları inceleyin. kullanıcılar objektif olmayabilir herkez kendi aracını metheder vs vs. yazdığım gibi matematik lazım matematik....

vergi ile ilgili 2009 yılı için 950 civarı zj 5.2 bandrolü. 2010 da 980+980 bandrolü. 2011 yılında vergiden düşücek, 700 küsür olucak yıllık toplam vergisi.
95 modelleri bu sene vergisi düşücek toplam vergisi 700 tl.
95-96 arasında epey fark var bakın değerlendirin zevkinize hangisi hitap eder karar vericek sizisininz. arasındaki toplam vergi farkı 1300 tl bu farklar 1300 edermi etmez mi size kalmış.
ben değerlndirmemi yapıp 96 aldım. 95-97-98 diil.
97 alırsanız 2000 lira daha
98 alırsanız 2000 lira daha fark olucak ama araç aynı 5.9 sçneği hariç

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri