DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Yabancı Ülke Plakalı Motorkaravan

'GENEL KONULAR' forumunda ince999 tarafından 9 Şubat 2015 tarihinde açılan konu 8742 kişi tarafından okunmuş, 6 cevap yazılmıştır

1. ince999

ince999 Her ne yaşarsan yaşa,sonunda keyfini çıkar

Alınan Beğeni:
    929
    Meslek:
    Devlet memuru inşaat mühendisi idi emekli ettiler
    İzmir merkez idi değişti EDİRNE Merkez oldu
    Arkadaşlar söz gelimi Almanyadan bir motorkaravan satın alıp Türkiyeye getirsek,izin verilen süreler kadar Türkiyede kalıp uygun anlarda çıkış yapsak,bu tür karavancılığın ne gibi dikkat edilmesi gereken ince noktaları vardır?Çıkış yapabilecek zaman var olduğuna göre bu tarz motor karavan ile yurt içi ve dışı gezmelerde Türk plakasına göre artıları eksileri nelerdir.
    Saygılar

Etiketler:

2. bartek

bartek Zirve

Alınan Beğeni:
    555
    Ynt: Yabancı Ülke Plakalı Motorkaravan

1 sene içersinde en fazla 6 ay kalır diye biliyorum. Eskiden giriş çıkış yapıp 6 ay uzuyordu ama artık yok. Birde karavanı getiren onsuz yurtdışına çıkamaz. Yabancılara karavanları ile fazla kalış süreleri için uğraş olduğunu forumda okumuştuk.

3. Akdeniz45

Akdeniz45 Otelde misafir karavanda evimizdeyiz.

Alınan Beğeni:
    2.633

Soruyu bütünüyle cevaplandırmak kolay değil. Ben Almanya bölümünü cevaplandırmaya çalışayım. Almanya‘ da oturumu/sabit adresi olmayan bir yabancı araç satın alabilir. Ama aracı Alman plakasıyla üzerine kaydettirmesi mümkün değil. Yanlış bilgi vermemek için oturduğum şehirdeki araç kayıt bürosu ile de az önce telefonlaştım. Hüviyetlerde adres yazılı olduğu için ayrıca bir ikametgah belgesi istenmiyor, ama sabit ikamet gerekli. Trafik cezalarını gönderecekleri bir adres lazım ;D(bunu ben ilave ettim). Sorunu, Aracı Almanya‘ daki bir arkadaş/akrabanın üzerine kaydettirerek çözmek mümkün. Böylece, Avrupa gezisinden sonra, bir sonraki geziye kadar araç üstü kapalı bir yere bırakılabilir (aylık ücret 20-30 € civarında). Bir kaç kişi birleşerek ortak bir araç düşünülebilir. Araç olarak çekme karavan düşünülürse masraflar çok daha azalır. Cünkü çekme karavanın, sigortası, vergisi, bakımı ve alış ücreti motokaravandan çok daha az. Bu durumda Türkiye‘ den çeki demirli bir araçla gelmek gerekir veya Almanya‘ da kiralanır.

Böyle bir araçla (Moto- veya Çekme karavan) Türkiye‘ ye nasıl girilir bilmiyorum. Bu bir nevi Türkiye‘ de yaşayan bir Türk vatandaşının yabancı bir araçla Türkiye‘ ye girmesi gibi oluyor.

4. ince999

Alınan Beğeni:
    929
    Meslek:

Sayın ve sevgili Hüseyin Gezginim.Kendi açınızdan verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim,umarım nu konuda bilgisi ,tecrübesi olan diger gezgin arkadaşlarda bir şeyler yazarlar.
    Saygılar

5. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

Alınan Beğeni:
    2.005

Sakın alttaki başlık gözden kaçmış olmasın ?
    http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=38723.0

6. ince999

Alınan Beğeni:
    929
    Meslek:

İkazınız için teşekkür ederim.
    Saygılar

7. ZADEGAN

ZADEGAN Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    3
    Ben isvicrede yasıyorum yabancı plaka ıle 2 yıl türkıyede kalabiliyorum zaten yenı yasayla 185 gün sartı da kalktı (185 gün sartı sadece emekliler icin kalktı)

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...