Yağmurdan Önce; Before The Rain (1994)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VforVendetta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,965

VforVendetta

dans, fotoğrafçılık, kitaplarım, seyahat
Yer
istanbul
[attachment=1]

Yönetmen : Milcho Manchevski
Senaryo : Milcho Manchevski
Yapım : 1994, Makedonya, Fransa, İngiltere
Tür : Dram
IMDb Puanı : 8.1/10 4,457 Oy

Oyuncular
Katrin Cartlidge (Anne) , Rade Serbedzija (Aleksander) , Gregoiré Colin (Kiril) , Labina Mitevska (Zamira) , Jay Villiers (Nick) , Silvija Stojanovska (Hana)

Aldığı Ödüller
1994 Venedik Altın Aslan, FIPRESCI Ödülü, "CinemAvvenire" Ödülü
1994 São Paulo İzleyici Ödülü
1994 Stockholm En İyi İlk Film
1996 İsveç Guldbagge Ödülleri: En İyi Yabancı Film

Milcho Manchevski'nin ilk uzun metrajlı filmi olan “Yağmurdan Önce” (Before the Rain) “Sözcükler”, “Resimler” ve “Yüzler” diye adlandırılan üç bölümden oluşuyor.
Sessizlik yemini etmiş olan genç keşiş Kiril ve onun manastırdaki günlük rutinin dışına çıkmayan yaşantısı…
Makedonlar tarafından aranan kaçak Arnavut kızı Zamira…
Londra’da fotoğraf editörlüğü yapan ve eşiyle boşanmanın eşiğindeki Anne…
Makedonyalı olan ama 16 yıl önce Makedonya’dan kaçmış, Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Alexander…
Film, Londra ve Makedonya arasında geçmektedir. Kişiler ve coğrafyalar birbiriyle her ne kadar ilgisizmiş gibi görünse de bu dört kişinin kaderi hoşgörüsüzlüğün ve kardeşin kardeşi yok ettiği acımasız savaşın tanıklığında talihsizce kesişecektir.
"Kelimeler", iç savaşla bölünüp, Yugoslavya'dan kopmak üzere olan Makedonya'daki bir Ortodoks rahibin, cinayetle suçlanan Müslüman Arnavut kızını saklayarak, inançlarına karşı çıkışını anlatır.
"Yüzler" bölümünde Londra'da yaşayan bir kadının eşi ile sevgilisi arasında kaldığı ikilemi anlatılır. Eşi olgun, güvenilir ve onu seven bir adamdır. Sevgilisi ise maceracı bir kişilik olan Makedon savaş fotoğrafçısıdır.
"Resimler", 16 yıl sonra yeniden döndüğü ülkesi Makedonya’da savaşın sebep olduğu değişimi anlamaya çalışan fotoğrafçının öyküsü anlatılır.
Ve her şey, YAĞMURDAN ÖNCE olmaktadır.

Benim film hakkındaki yorumuma gelince; bu film bir daha izlenebilir diyorum, hatta izlenmeli de sanırım. Çünkü filmin içinde birçok şey bence sembolik olarak anlatılmış… Sanki anlatılacak çok şey varmış da hepsini anlatmak için bazı şeyler sembolleştirilmiş… Bu semboller çözülmeden bu filmi tam anlamıyla anladım diyebilmenin doğru olmadığını düşünüyorum…
Ayrıca film içinde uzun süre anlamlandıramadığım bir an vardı, film bittiğinde hala kafama takılı olarak kalan bir an… “O zaman o fotoğraflar da neyin nesiydi?” diye kendime sormaktan geri kalamadığım an… Eminim filmi seyreden herkesin beyninde bu soru uzunca süre yer etmiştir… Çözmeye uğraşıyorum dün akşamdan beri ama sanırım oldu… Filmin çeşitli kesitlerinde kullanılan şu söz;

circle is not round
time never dies

çember yuvarlar değildir
Zaman asla ölmez

Sanırım bu söz o fotoğrafların neyin nesi olduğunu anlatıyor…

Ve ayrıca, filmdeki görüntüler olağanüstüydü, Manzara, muhteşem… Hele gecenin karanlığında gökte görülen ay… Eminim bu görüntü izlediğinizde sizin de beyninize yerleşecek unutulmaz görüntülerden birisi olacaktır…

Müzik… Olağanüstüydü…​

Before the Rain

Etiketler
Ynt: Yağmurdan Önce; Before The Rain (1994)

Before The Rain
Enstrumental müzik seven için güzel bir soundtrack...
Filmi ise arşivde ama seyretmedim.

Ynt: Yağmurdan Önce; Before The Rain (1994)

Ben begendim filmi, ama benim film zevkimi herkes begenmeyebilir, ben biraz enteresanımdır bu konuda :( neyse ama sizin de arşivinizde bulunduğuna göre sanırım ortak noktalarımız var :smiley: avrupa filmlerini seviyorsanız, iyi bir örnek, izlemenizi tavsiye ederim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri