Yapay Tırmanış Duvarı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kamilyay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,950

Etiketler
Ynt: Yapay Tırmanış Duvarı

Merhaba Duvarın maliyetini belirleyen en önemli unsur tutamaklar. Boyutlarına göre fiyatları 2 liradan 10 liraya kadar değişiyor. Murat Kandiden havale ile spariş edebilirsiniz. Diğer bir maliyet plywood denilen ahşap malzeme 2.40x1.20 boyutlarında tabakası 40 ytl civarında . Ben herkese yatay duvarı tavsiye ederim .Neden diyorsanız tekbaşınıza antreman yapabilirsiniz. Benim duvarim Dikey duvar 2 adet plywood tabakadan oluşuyor . Herzaman emliyet alan biri gerektiğinden kullanışsız. Dağcılkda bulder denilen yangeçiş antreman için daha faydalı. Üstelik duvarım Dikey olduğu için 20x40mm ebatlarında 5 boy 6metrelik demir profille iskele yapmak zorunda kaldım Maliyeti 20ytl x 5 adet = 100ytl . buna kaynak işçiliğinide eklemeniz lazım Ben kendi atölyem olduğu için İşçiliğe para vermedim.
Benim size tavsiyem 3 adet plywood tabakayı beşebeş denilen 50x50mm kerestelerle yatay ve dikey olarak (çivi yada vidayla) destekleyip (bazen negatif eğim vermek isteyebilirsiniz duvarınız esnemesin diye 50x50mm kerestelerle desteklemek şart) tutanak ve basamakları yerleştireceğiniz yerleri 10mm matkap ucuyla delin. daha sonra butçenize göre alacağınız sayıda tutamağı alyan anahtarı ile sıkabileceğiniz 10mm civatalarla duvara sabitleyin.
Fiyatların tamamı günceldir. Aşağıda kendi duvarımın resminide gönderiyorum Atladığım ayrıntılar varsa sorabilirsiniz. Msn dende ulaşabilirsiniz profilimde var.

19102010141

Benim size tavsiyem 3 adet plywood tabakayı beşebeş denilen 50x50mm kerestelerle yatay ve dikey olarak (çivi yada vidayla) destekleyip (bazen negatif eğim vermek isteyebilirsiniz duvarınız esnemesin diye 50x50mm kerestelerle desteklemek şart)ugg boots tall tutanak ve basamakları yerleştireceğiniz yerleri 10mm matkap ucuyla delin.

moonligh' Alıntı:
Merhaba Duvarın maliyetini belirleyen en önemli unsur tutamaklar. Boyutlarına göre fiyatları 2 liradan 10 liraya kadar değişiyor. Murat Kandiden havale ile spariş edebilirsiniz. Diğer bir maliyet plywood denilen ahşap malzeme 2.40x1.20 boyutlarında tabakası 40 ytl civarında . Ben herkese yatay duvarı tavsiye ederim .Neden diyorsanız tekbaşınıza antreman yapabilirsiniz. Benim duvarim Dikey duvar 2 adet plywood tabakadan oluşuyor . Herzaman emliyet alan biri gerektiğinden kullanışsız. Dağcılkda bulder denilen yangeçiş antreman için daha faydalı. Üstelik duvarım Dikey olduğu için 20x40mm ebatlarında 5 boy 6metrelik demir profille iskele yapmak zorunda kaldım Maliyeti 20ytl x 5 adet = 100ytl . buna kaynak işçiliğinide eklemeniz lazım Ben kendi atölyem olduğu için İşçiliğe para vermedim.
Benim size tavsiyem 3 adet plywood tabakayı beşebeş denilen 50x50mm kerestelerle yatay ve dikey olarak (çivi yada vidayla) destekleyip (bazen negatif eğim vermek isteyebilirsiniz duvarınız esnemesin diye 50x50mm kerestelerle desteklemek şart) tutanak ve basamakları yerleştireceğiniz yerleri 10mm matkap ucuyla delin. daha sonra butçenize göre alacağınız sayıda tutamağı alyan anahtarı ile sıkabileceğiniz 10mm civatalarla duvara sabitleyin.
Fiyatların tamamı günceldir. Aşağıda kendi duvarımın resminide gönderiyorum Atladığım ayrıntılar varsa sorabilirsiniz. Msn dende ulaşabilirsiniz profilimde var.

hocam merhaba tutamakları direk duvara uygulama şansım varmı.elimde iskele varken yapmak istiyorum.Murat Kandi ye nasıl ulaşabiliriz.teşekkürler.

pckedi' Alıntı:
hocam merhaba tutamakları direk duvara uygulama şansım varmı.elimde iskele varken yapmak istiyorum.Murat Kandi ye nasıl ulaşabiliriz.teşekkürler.

Tutamaklar duvara uygulanabilir ama farklı bir dübel gerekiyor. Çakmalı Dübel diye tabir edilen metalalışımlı dübeller var.Aşağıdaki linkde örneği var Tüm civatacılarda satılıyor . Ama tutamakların dönme ihtimali var butip montaj işlemlerinde Ayrıca duvarınında beton olması gerekiyor biriket yada tuğla duvarda sonuç vermez.Eğer Tutamakların yerini değişdirmeyeceksen Silikon yada benzeri bir inşaat yapışdırıcısıyla duvara yapışdırırsan dübel dönmez.
Google dan Kandi diye aratırsan bulursun Zaten Turiyede başka tutamak imal eden yok sanırım.

http://www.celikdubel.com/icerik.php?cid=126

duvar tugla bu kimyasallı dubeller sonuç vermezmi acaba. teşekkürler http://www.kimyasaldubel.com/chemical_anchoring/hollow_material.html

pckedi' Alıntı:
duvar tugla bu kimyasallı dubeller sonuç vermezmi acaba. teşekkürler http://www.kimyasaldubel.com/chemical_anchoring/hollow_material.html

Kimyasal dübel hiç kullanmadım Önemli olan tutuğun ve bastğın parçaların dönmemesi. En kolayı denemek 5-6 cm eninde bir tahtaparçasını ortadan delip duvara sabitle ve daha sonra sağdan soldan üzerine bası uygula dönmesse .Tutamaklarda dönmez.

moonligh' Alıntı:

Merhaba, bu konuda biraz daha bilgi verebilir misiniz? Plywood ahşap bauhaus da veya koçtaş'da bulunur mu o boyutta?
Anladığım kadarıyla duvar ile arasına 50x50 lik keresteler koyun diyorsunuz. Peki bu keresteleri yatay mı kullanmalıyız, dikey mi? ve bi profilin arkasına kaç kereste koymalıyız?

Son olarak eğim vermek istersek ne yapmamız gerekiyor?

firat_ok' Alıntı:
Merhaba, bu konuda biraz daha bilgi verebilir misiniz? Plywood ahşap bauhaus da veya koçtaş'da bulunur mu o boyutta?
Anladığım kadarıyla duvar ile arasına 50x50 lik keresteler koyun diyorsunuz. Peki bu keresteleri yatay mı kullanmalıyız, dikey mi? ve bi profilin arkasına kaç kereste koymalıyız?

Son olarak eğim vermek istersek ne yapmamız gerekiyor?
plakalar 120x240cm olarak satılıyor zaten. biz yaparken 18mm kalınlıkta osb plaka kullanmıştık (bu fiyatlara değildi, ama osb daha pahalı sanırım). Arkasına 3 tane dikey 5x10 kereste civatalamıştık. Yukarıda kirişe 2 tane çelik dübel monte edip, kerestelerin üstlerine yakın yerlerine delik açıp, iple duvardan çapraz sarkacak şekilde bağlamıştık (plakaların ve kerestelerin altı yerle duvarın birleşimine yaslanıyor, üst tarafıysa ters eğimli olarak kirişten aşağıya sarkıyor). Umarım yardımcı olur canlandırmanıza

Çok önceleri nette okumuştum.

İki kafadar arkadaş dekor şömine yapan firmanın artık taşlarını kullanarak tutamak yapıyorlardı.

Taşların bir yüzeyi dümdüz kesilmiş oluyormuş. Bu üretim artığı taşları sıcak suda bekleterek ısınmalarını sağlamışlar.
Daha sonra da tam ortalarına matkap ile dübel ve vida geçecek delikler açmışlar.

Tabii delik açma işlemleri sırasında onlarca taş ortadan kırılarak tarumar olmuş ama maliyeti olmadığı için hiç önemi olmamış :smiley:

Uygun bir duvarı ve malzemeleri olan arkadaşların denemesini tavsiye ederim.

Mobilya imalatçılarından ve ayakkabı imalatçılarından da faydalanabilirsiniz.
(Mobilyaların yuvarlak ve bombeli parçaları ile Ayakkabı topukları bu işleri için biçilmiş kaftan bence.)

firat_ok' Alıntı:
Kabaca şu şekilde diyebilir miyiz?
evet aynen o şekilde. Sadece 3 tane ayrı zincirdense/iptense tek bir ipi dolaştırmak daha iyi olur, ölçülerini eşit ayarlamak zor çünkü (tahtanın içinden geçeceği yerlerde ipin kesilmemesi için perlondan halka yapmıştık biz)

Duvarımın 1.fazı tamamlandı. Yaptığım birkaç hatayı paylaşmak istiyorum duvar yapacak arkadaşlar tekrarlamasın. Kullandığım plywood tabaka 18mm kalınlığında ve 250x125 cm ebatındaydı. Oldukça ağır olduğundan duvara asma şeklinde konumlandıramadım, çünkü belli yerler beton belli yerler tuğlaydı.

Ağaç somununu ilk başta bauhauss dan aldım. kutu içinde 4 tane satıyorlar ve 4,5-4,75 TL gibi bi para tutuyor.

Daha sonrasında Karaköy'e gittim. 50 tanesine 10 TL verdim. Fark yaklaşık 5 kat.

Duvarın bir kısmı beton bir kısmı tuğla olduğundan bazı yerlerde çelik dubel, bazı yerlerde kimyasal dubel kullandım. Ama ne olursa olsun parçaları karaköy'den alın derim. Çok ucuz.

Tutamak için da nette aradığınızda zaten bir tane bilindik yer çıkıyor oradan aldım.

Bu duvarla biraz ısındıktan sonra eğik platform olayına gireceğim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri