Yapimi Bi̇ten Motokaravanimin Tanitim Vi̇deosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan d.ata Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,290

d.ata

Ana Kamp
yapımını yeni bitirdiğim motokaravanımın tanıtım videosu yayındadır ilgilenen arkadaşlar için :
========================================================
Videoda karavana iki tarafında da fiş olan bir uzatma kablosu ile elektrik verilmektedir. Bu nedenle video yönetim tarafından silinmiştir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Etiketler
Gayet güzel ve mütevazi. Güle güle kullanın, Kazasız belasız güzel yolculuklar dilerim.
Tamamını izleyemedim ama kapının önüne o alanı kapsayacak şekilde bir sundurma yaptınız mı ya da yapacak mısınız?

Bugüne kadar videoyu seyredenler için yönetimden önemli bilgi:

Videoda görülen karavan 230 volt giriși karavanlara uygun değil ve çok tehlikelidir, ölüm tehlikesi vardır. Bu hatalı 230 volt giriși düzeltildikten sonra bu uyarı kaldırılacaktır.

Son düzenleme:

Güle güle kullanin. Kullanim esnasinda su ana kadar yasadiginiz sorunlari ve önerilerinizi özetlerseniz, ben ve benim gibi yeni karavanciliga heves edenler icin cok faydali olur.
iyi günler.

yapımını yeni bitirdiğim motokaravanımın tanıtım videosu yayındadır ilgilenen arkadaşlar için :
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Xtk9K4deI_4

Yönetimden Önemli Uyarı!

Videoda görülen karavan 230 volt giriși karavanlara uygun değil ve çok tehlikelidir, ölüm tehlikesi vardır. Bu hatalı 230 volt giriși düzeltildikten sonra bu uyarı kaldırılacaktır.
uyarının içeriğini ve sebeplerini söylemenizi rica ediyorum

Bugüne kadar videoyu seyredenler için yönetimden önemli bilgi:

karavan girişinde kullandığım priz için tehlike olduğunu düşünüyorsunuz sanırım..burada kullandığım priz dış mekan kullanımı için tasarlanmış contalı ve kilitli kapaklı bir prizdir. karavanlarda kullanılan prizlerden farkı kapalı kutu içinde olmamasıdır.avrupada bu konuda bir standart var ve benim kullandığım priz bu standartlara uymuyorsa haklısınız..bu konuda açıklama yaparsanız sevinirim

karavan girişinde kullandığım priz için tehlike olduğunu düşünüyorsunuz sanırım..burada kullandığım priz dış mekan kullanımı için tasarlanmış contalı ve kilitli kapaklı bir prizdir. karavanlarda kullanılan prizlerden farkı kapalı kutu içinde olmamasıdır.avrupada bu konuda bir standart var ve benim kullandığım priz bu standartlara uymuyorsa haklısınız..bu konuda açıklama yaparsanız sevinirim

Aşağıdaki linkte görülen kablo karavanlar içindir. Bu kablonun fişi (erkek özellikli kısmı) elektrik alacağınız prize, priz ucu ise (dişi özellikli tarafı) karavanınızdaki elektrik girişine takılması gerekir. Fakat sizin karavanınızda bu mümkün değil. Çünkü karavanınıza taktığınız 230 volt girişi de dişi özellikli. Karavınıza elektrik bağlayabilmek için erkek özellikli bir priz kullanmanız gerekecek. Bilirsiniz, priz elektrik taşır ve kutupları saklıdır, böylece elektrik yüklü kutuplara dokunma riski yok gibidir. Fakat sizin sisteminizde kablodaki prizin kutupları saklı olmadığı için bu risk çok büyük. Küçük bir dalgınlık elektrik çarpmasına neden olur. 230 volt elektrik çarpmasının ne derece tehlikeli olabileceğini herhalde hepimiz biliyoruz.

Sizin yerinizde olsam bu videoyu (başka yerlerde yayınladıklarınız dahil) hemen yayından kadırırım. Videonuzdaki yanlış 230 volt girişini kendi karavanında uygulayanların başlarına gelebilecek olaylardan sizde sorumlu olabilirsiniz.

CEE Verlängerung Kalle Blue Signal H07BQ-F 3G 2,5 in orangener Signal, 23,30 €

Doğru 230 volt karavan girişi böyle olmalıdır.
https://i.ebayimg.com/images/g/H50AAOSwydpa5xDf/s-l1600.jpg

Son düzenleme:

Sanırım yanlışlıkla bu cümlede fiş yerine priz denilmiş olmasın ?

Kabel3

Bu kabloda fış ve prizi görüyoruz. Sağdaki fişi kampingteki bir prize takarak karavana elektrik alıyoruz. Kabloda solda gördüğümüz yer simdi elektrik yüklü priz durumunda, bu prizi elimize alıp karavanın dışındaki 230 volt giriş fişine takıyoruz. Normal durmda fiş prize takılır. Karavanın 230 volt girişinde ise prizi fişe takıyoruz. Burada karavanı bir elektrik cihazı, dışardaki 230 volt girşini de karavan dediğimız elektrik cihazının fişi olarak düşünmekte fayda var.:smiley:

Ben de farklı bir şey değil, yani karavancı elinde biraz evvel şebekeye bağladığı kablonun fişiyle karavana gitmemeli diyorum. O uç priz olmalı !
Zaten böyle bir çözümü bereket sadece burada forum çarpıyor. :yum:
Tabi bir de elektrik çarparsa defteri dolu olanları mevlamın yanına çağırma durumu var... ;)

Hesaba göre bu tarz bir alaturka çözümde, kablonun iki tarafında fiş olması ve takıp çıkarırken de hep sırasına uyulması gerekmekte !..
Sanırım yeterli ve dikkatli düşünülmedi ?
Bereket karavancılıkta böyle bir çözüm yok.

Son düzenleme:

Aşağıdaki linkte görülen kablo karavanlar içindir. Bu kablonun fişi (erkek özellikli kısmı) elektrik alacağınız prize, priz ucu ise (dişi özellikli tarafı) karavanınızdaki elektrik girişine takılması gerekir. Fakat sizin karavanınızda bu mümkün değil. Çünkü karavanınıza taktığınız 230 volt girişi de dişi özellikli. Karavınıza elektrik bağlayabilmek için erkek özellikli bir priz kullanmanız gerekecek. Bilirsiniz, priz elektrik taşır ve kutupları saklıdır, böylece elektrik yüklü kutuplara dokunma riski yok gibidir. Fakat sizin sisteminizde kablodaki prizin kutupları saklı olmadığı için bu risk çok büyük. Küçük bir dalgınlık elektrik çarpmasına neden olur. 230 volt elektrik çarpmasının ne derece tehlikeli olabileceğini herhalde hepimiz biliyoruz.

Sizin yerinizde olsam bu videoyu (başka yerlerde yayınladıklarınız dahil) hemen yayından kadırırım. Videonuzdaki yanlış 230 volt girişini kendi karavanında uygulayanların başlarına gelebilecek olaylardan sizde sorumlu olabilirsiniz.

CEE Verlängerung Kalle Blue Signal H07BQ-F 3G 2,5 in orangener Signal, 23,30 €

Doğru 230 volt karavan girişi böyle olmalıdır.
https://i.ebayimg.com/images/g/H50AAOSwydpa5xDf/s-l1600.jpg
uyarılarınız için teşekkür ederim..karavana enerji vermek için kullanılacak fişin erkek olmaması gerektiğini belirttiniz..karavanda kullandığım priz ve uzatma kablosunda kullandığım erkek fişin her ikisinde de kilitli kapak mekanizması var.. erkek fişin bulunduğu kısım kapakla korunuyor..prize takılacağında kapak çıkartılıyor...enerji verilmesi aşamalarında iş güvenliğine özellikle dikkat edeceğimden kuşkunuz olmasın..

uyarılarınız için teşekkür ederim..karavana enerji vermek için kullanılacak fişin erkek olmaması gerektiğini belirttiniz..karavanda kullandığım priz ve uzatma kablosunda kullandığım erkek fişin her ikisinde de kilitli kapak mekanizması var.. erkek fişin bulunduğu kısım kapakla korunuyor..prize takılacağında kapak çıkartılıyor...enerji verilmesi aşamalarında iş güvenliğine özellikle dikkat edeceğimden kuşkunuz olmasın..

Sorun araca taktığınız 230 volt girişi değil, sorun sizin iki tarafında fiş olan bir uzatma kablosu ile karavana elektrik bağlamanız. Beni şaşırtan, bir elektrik öğretmeninin her iki ucunda fiş olan bir elektrik kablosu kullanmakta ısrar etmesi. Siz o kabloyu kullanabilirsiniz ama, video forumda elektrik konusunda bilgisi olmayan üyeleri yanıltabilir. Bu nedenle videoyu siliyorum.

Böyle bir çözüm için ”...enerji verilmesi aşamalarında iş güvenliğine özellikle dikkat edeceğimden kuşkunuz olmasın..” beyanını tabii ki saygıyla esas almak zorunda hatta konuyu devamen deşmeme durumundayız.

Fakat burada çağdaş uygulama ve mühendislik kriterleri çerçevesine giremeyen tehlikeli bir çözümün, umuma dolaylı da olsa tavsiye edilmesi söz konusu !..
Sanırım video da belki maddi veya manevi kazanç güdülmese de en azından bu amaç için yapılmış olmalı ?

Son düzenleme:

Kaç yüz defa karavanıma elektrik bağladığımı saymadım. Ama karda, kıșta, yağmurlu havalarda, gece karanlığında karavana elektrik aldığım olmuștur. Her karavancı için olağan bir durum. Her karavancının da karavanına elektrik alırken dikkatli olduğundan eminim. Ama bütün bunlara rağmen priz yerine fiș kullanarak riski artırmanın bir anlamı yok. Yanlıș 230 volt karavan girișini doğrusu ile değiștirmek 1-2 saatlik bir iș.

Neden prizlerde kutuplar saklıdır? Kutuplar saklı olmasına rağmen neden çocuklu ailelerin evlerinde prizlere priz emniyeti takılır? Sorularına vereceğimiz cevapları tekrar gözden geçirmekte fayda var.

Piyasada iki ucunda fiș olan uzatma kablosu gören var mı? Gören olduğunu sanmıyorum. Bu kabloyu kendimizin yapması lazım?

Bu konuyu önemli bulduğum için tekrar tekrar yazıyorum.

UZATMA KABLOSU GÜVENLİĞİ

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri