Yardım -750 Kg Araç Şasesinden Çekme Karavan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan N_D_C106 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,369

N_D_C106

Yeni Üye
Merhabalar;
Öncelikle kendimi takdim edeyim, ismim Ege 26 yaşındayım İstanbul da yaşıyor ve doğa sporları ile ilgileniyorum. Forum'a sahibinden üzerinde tanıştığım bir beyefendi yönlendirdi. o da kendi çekme karavanını imal etmiş.

Benim de bir çekme karavan projem var ancak yasal süreci hakkında çok kafamı karıştırdılar. ağırlığı kesinlikle 750 kg'ı geçmiyor. Ancak kullanacağım malzeme trafikten düşürülmüş(hurda belgeli) bir volkswagen beetle. yasal gereksinimler ile ilgili bilgilerinizden faydalanmak istedim. yaptığım hesaplamalara göre aracın ve çekilen parçanın toplam ağırlığı da kesinlikle ruhsattaki sınırı aşmıyor.

öncelikle çekme karavan yapacağım aracı hurdadan alacağım gerekirse fatura da kestireceğim, görüntüsü aşağıdaki gibi olacak. şase no olan yeri söküp daha kuvvetli bir malzeme ile tamamlayabilirim. yapacağım projede aracın çeken kısmı ile çektiğim kısım aynı görüntü olacak, sadece burun olmayacak

Ekli dosyalar

• Illustrator-Retro-and-Vintage-Tutorial-2011.jpg
    Illustrator-Retro-and-Vintage-Tutorial-2011.jpg
    33.7 KB · Görüntüleme: 1,322

Etiketler
Ynt: Yardım -750 Kg Araç Şasesinden Çekme Karavan

güzel fikir; görsellikte çok güzel olacaktır ancak karavan, römork veya buna benzer latıstıklı araçları araç ile çekerken, çeken aracın çeki topuzuna 50-60 kg lık bir yük binmelidir. Burnu kesik bir vosvostan yapacağınız remorkta cekı okuna binecek ağırlık ( tekerın arkaya yakın olması nedeniyle ) 50-60 kg çok geçecektir. Bu sorun ıle çeken aracın arkasına yük binip burnu havaya kalkacak ve direksiyon hakimiyeti azalacaktır.

vosdost' Alıntı:
güzel fikir; görsellikte çok güzel olacaktır ancak karavan, römork veya buna benzer latıstıklı araçları araç ile çekerken, çeken aracın çeki topuzuna 50-60 kg lık bir yük binmelidir. Burnu kesik bir vosvostan yapacağınız remorkta cekı okuna binecek ağırlık ( tekerın arkaya yakın olması nedeniyle ) 50-60 kg çok geçecektir. Bu sorun ıle çeken aracın arkasına yük binip burnu havaya kalkacak ve direksiyon hakimiyeti azalacaktır.

çok önemli bir teknik detay, aracın motorunun da arkada olduğunu düşünürsek çok büyük dezavantaj. anlaşılan işin içine biraz daha fazla fizik girecek. peki alınan hurda belgeli bir aracın bu şekilde kullanılmasında yasal bir engel varmıdır. konumun takipçisiyim, eğer tüm detayları konuşursak ikinci bölüme imalat kısmına geçebilirim.

ayrıca aracın büyüklüğüne göre topuzda ki ağırlık değişken midir? yoksa tümü için 50-60 kg bandı mı geçerlidir? arkalarda daha sert amortisör sistemi ile çözebilirim

Merhaba

Daha önce yapılmış örnekleri var. Trafikte bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Bilbo lakaplı Batu arkadaşımızın T2' sinin arkasında yıllardır geziyor,fotosunu eklerim. Vosvos Çino diye aratırsanız, başka birinin vos ile çektiği yarım vos'u görebilirsiniz.

T2 westy

T2 westy arka

Vos n

öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim vosdost ve Bestamibey.
bundan sonrasını Bilbo Batu bey ile detaylandıracağım. çekici aracı büyük olmasına rağmen neden ortadan böldüğü, şase bağlantıları elektrik tesisatı, kullanıyorsa fren sistemi gibi çok teknik detay öğrenmem gerekli
tekrardan teşekkür ediyorum, saygılar

Merhaba

Batu bu forumda değil avd.org.tr formundadır. Kendisine oradan ulaşabilirsiniz. En son bildiğim kadarıyla arkadaki yarım vos satılıktı.

N_D_C106' Alıntı:
ayrıca aracın büyüklüğüne göre topuzda ki ağırlık değişken midir? yoksa tümü için 50-60 kg bandı mı geçerlidir? arkalarda daha sert amortisör sistemi ile çözebilirim

Çeken araç ne olursa olsun bildiğim kadarıyla 50-60 kg standart olmalı. Sert amortisör ağırlık dengesinde bir değişiklik yapmaz. Aracın çeki topuzuna binen yük aracın ağırlık dengesini arkaya kaydıracak ve ön dingildeki yükü azaltacaktır.
Tekne römorklarında hareketli dingil vardır. Teknenin ağırlık dengesine göre dingil öne veya arkaya kaydırılır.

Benzer uygulamayı DEFENDER aracına Orhan BIYIKLI abimiz yaptı. Belki de DEFENDER olarak ülkemizde tek.
GEZENBİLİR de ararsanız bulursunuz. Ruhsat detayları hakkında bilgi de verebilir,
Şimdiden kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri