Yardım ! - Debriyaj Sorunu.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 53vitara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,068

53vitara

Yeni Üye
Acil yardım !!
Merhaba arkadaşlar 2000 model Vitara jlx debriyaj sorunumuz var ve bıktık usandık diyebiliriz !!
Yaklaşık bir ay önce aldığımız araç vites geçişlerinde zorlanmaya başlayınca ve pedalın aşağıda olması üzerine sanayiye götürdük usta
-“şanzımandan debriyaj teline ayar lazım” dedi.ve ayarını yaptı.
Sonrasında vites geçişleri düzeldi bu defa araba gaz yiyor devir saati yükseliyor ama tam çekiş randıman vermiyordu.tekrar götürdüğümüzde usta ;
-baskı balata bitmiş dedi ve baskı balata değiştik.
Ama buna rağmen aynı sıkıntı yine oldu ve kendimiz şanzımanın oradaki vidayı sıkınca vites geçişleri düzelip araç gitmiyor, gevşeyince de gidiş düzeliyor ama vites geçirmek imkansız hale geliyor.eğilip pedalın oralarda bir sıkıntı mı var diye baktığımda sanki debriyaj pedalında geri çeken yay yok gibi.
Arkadaşlar Sonuç olarak..
Şu işi halledebilmemiz için bilgisi ilgisi olanların yardımına ihtiyacım var fikirlerinizi bekliyoruz,şimdiden teşekkür ediyorum.

8372A1E2 DB77 4120 BC23 FC151B318EF9

Acil yardım !!
Merhaba arkadaşlar 2000 model Vitara jlx debriyaj sorunumuz var ve bıktık usandık diyebiliriz !!
Yaklaşık bir ay önce aldığımız araç vites geçişlerinde zorlanmaya başlayınca ve pedalın aşağıda olması üzerine sanayiye götürdük usta
-“şanzımandan debriyaj teline ayar lazım” dedi.ve ayarını yaptı.
Sonrasında vites geçişleri düzeldi bu defa araba gaz yiyor devir saati yükseliyor ama tam çekiş randıman vermiyordu.tekrar götürdüğümüzde usta ;
-baskı balata bitmiş dedi ve baskı balata değiştik.
Ama buna rağmen aynı sıkıntı yine oldu ve kendimiz şanzımanın oradaki vidayı sıkınca vites geçişleri düzelip araç gitmiyor, gevşeyince de gidiş düzeliyor ama vites geçirmek imkansız hale geliyor.eğilip pedalın oralarda bir sıkıntı mı var diye baktığımda sanki debriyaj pedalında geri çeken yay yok gibi.
Arkadaşlar Sonuç olarak..
Şu işi halledebilmemiz için bilgisi ilgisi olanların yardımına ihtiyacım var fikirlerinizi bekliyoruz,şimdiden teşekkür ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 499140
Selamün aleyküm kardeşim , 1999 model aynı araçtan bende de var aynı sorunu ben de yapıyor ve yakıt cok arttı , birde Rolanti tutmuyor araba bende çözüm arıyorum , inşalalh bilen vardır yardımcı olurlar ,,,

Aleyküm selam kardeşim,senin aracındaki sorun eğer benimkiyle tamamen aynıysa sana müjde diyebilirim !

Hangi ustaysa götürdüysem bulunamayan ;
- debriyaj merkezi bozuk
- şanzıman arızalı
- tel değişmesi lazım
- baskı bitmiş
Gibi cevaplar verilen sorunun onlarla alakalı olmadığını kendim bizzat tespit ettim.

Debriyaj pedalın çevirmiş olduğu Demir kol kırılmış,yani debriyaj telini çekmeye yarayan bağlantı noktasına yakın olan parça adeta incecik bir noktadan tutuyoru.
Pedalın yerinden söküp taşlayıp yeniden kaynak ettikten sonra yerine taktık,şanzıman girişinden ayarını da yaptık şimdi araç saat gibi oldu.

- Önemli “ kırık parçayı kaynak ederken aynı eskisi yerinden kaynak etmeyi unutmayın.ben böyle bir hataya düşmedim ama aksi olsaydı pedal yerine uymazdı monte edilemezdi parçayı görünce zaten anlarsınız.
Kolay gelsin.

Cevabınız ve soruna çözümünüz için çok teşekkürler ilk işim pedalı o dediğiniz yeri kontrol etmek olacak , inşallah öyledir de sorunu çözeriz , hayırlı işler ,

İnşallah böyle kolay şekilde atlatırsınız,gerçekten can sıkıcı bir durum.insana arabasını sartırır mazallah.
Kolay gelsin :smiley:

Selamünaleyküm abi debriyaj için dediğiniz Parca hangisi , yuvarlak yayın kancasının geçtiği yermi tam fotosu varmı sizde teşekkürler

Tam foto malesef yok yukarıdaki fotoda belli olmuyor. Pedalın çevirdiği Demir parça(fren ve gaz pedalının üzerinden sağa doğru geçiyor). Pedalı söküp almadan belli olacağını sanmıyorum çünkü orda yuvasının içinde hareket ediyor.
Pedala basınca dönerek dışarıdan gelen debriyaj telini çekmeye yarayan parça.
Bi bakın da olmazsa yaşarsınız yine

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri