Yardım Ve Bilgi, Cherokee Zj 4.0 Şanzıman Seçenkleri Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GrandS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,109

Etiketler
Ynt: Yardım Ve Bilgi, Cherokee Zj 4.0 Şanzıman Seçenkleri Hk.

konuyu arkadaşım için biraz daha netleştirelim mi ?

çoğu kişinin tanıdığı gibi japoncu biriyim :smiley: yukarıdaki kardeşim için bu aralar 4x2 seçeneği olan bir 4.0 ZJ arıyoruz. tabi hep japona binmiş birisi olarak Jeep hakkında bir bilgim yok :smiley: bunun için yardımlarınızı bekliyoruz.

1- cherokke 4.0 ZJ lerin hepsinde 4x2 yok, vites e bakmak dışında ayırt edebileceğimiz bir üretim modeli falan var mı? ya da hangisini tavsiye edersiniz ?

2- güncel 6 aylık indirimli MTv ne kadar?

3- kare kasa konforsuz ve dar gelmiş arkadaşa(özellikle ön camı) onun için Zj istiyor, hata mı yapıyor

4- cebindeki parası max 14-15 bin TL, bu paraya iyi bir araç gelir mi?

5- ne kadar önemli olmasa da yakıt durumu 5.2 ye göre nasıl

6- kare kasa ile arasındaki ağırlık farkı nedir?

7- hem av hem off road hem de asfaltta kullanacağından kaporta vs parçası ucuz mu? yoksa bizim japonlar gibi mi:smiley:

8- Almaya karar verdiğinde, 1 tane kefenlik olarak yanında şanzıman parası ayırsın mı :smiley:

8- çok iyi yorumlar yapıp benim de aklımı çelmeyin ;D japondan sonra bir de amerikayı keşfetmeyeyim ;D ;D

1. 96 sonrası ve öncesi kasa farklılıkları var. Kadife ya da deri koltuklu versiyonları mevcut. Hepsinde 4x2 mevcut değil bildiğiniz gibi.

2. Tam rakam bilmiyorum ancak 400 liraya yakın bir miktar 6 aylık mtv.

3. Eskiden ZJ sahibiydim, satıp kare kasa aldım. Elbette konforda ve genişlikte farklar var. İkisi de müthiş araçlar, ancak v8 alınmayacaksa ZJ alınmasını önermem. Kasa XJ'ye göre 300-400 kilo daha ağır (1890 boş ağırlık Zj, 1500 küsür XJ), ve motorlar da tamamen aynı değil. Performans olarak çok fark var, yakıt olarak da 4.0 zjnin 5.2ye göre çok bir farkı yok.

4. O paralara alınacak arabanın kusursuz olması beklenemez. Pası olur, kliması çalışmaz, derisi yırtık olur, kmsi yüksek olur vs.. Sürülebilecek halde bulunur, ama kusursuz hale getirilmeye çalışılırsa yine piyasa ederini bulur.

5. 5.2 sıkışık şehir içi trafikte 23-26 litre arası lpg yakıyor. 4.0 ZJ ile 19-21 litreyi bulursunuz o trafikte. Yalnız benzin giderleri de azımsanamaz. XJ 4.0 ile ben 16 litre yapıyorum. Elbette düz vites olmasının da avantajları var.

6. Önceden dediğim gibi, ruhsat üzerindeki fark 350 kilo.

7. Ucuzluk göreceli bir kavram, ama kesinlikle güncel bineklere göre çok daha hesaplı. XJ'nin çoğu parçası çok daha ucuz. 200 lira disk fiyatı idi ZJ'de, 85 lira XJ'de. Fark büyük. Aynı zamanda şunu unutmayın, ZJ'ye kıyamazsınız, XJ'ye acımazsınız. Bu dediğimi çok söylerlerdi ama ikisini de sürünce çok iyi anlıyorum artık.

8. Otomatik 5.2 alınacaksa ve 250.000 kmyi geçmişse 2-3.000 lira köşede olsa iyi olur. 4.0'larda AW4 şanzuman kullanılıyor sanırım, ömürleri biraz daha uzun. 300k kmyi deviriyormuş genel olarak. Düz vites için XJ almanız lazım, AX-15 şanzumanında bir sorunla karşılaşabileceğinizi hiç sanmıyorum.

ZJ, özellikle v8 olarak mükemmel bir araç. Konforuyla, v8 homurtusuyla, heybetiyle, ev gibi hissettiren iç dizaynı ve döşemeleriyle hep ayrı bir yere sahip olacak. XJ'de dürüst olmak gerekirse ZJ'nin büyüklüğünü aradığım oluyor bazen. Ancak gel gelelim ki, yine hala dürüstsek 4.0 XJ manuel olduğundan mıdır bilmiyorum, 5.2 ZJ'den belirgin şekilde daha iyi hızlanıyor. Hatta neredeyse 5.9 ZJ ile denk diyebilirim. Ama bunu yaparken %60ı kadar yakıyor. Vergisi düşük, parçası ucuz. Ve açıkçası demir tamponun getirdiği rahatlık olsun, frenleri olsun, direksiyonunun daha rahat olması olsun, elektronik bir şeyin olmaması olsun, XJ sürerken gerçekten kafam rahat. Bu yüzden daha çok eğlenebiliyorum. Örneğin tamponları komple zımparaladım boyadım, bence XJ'ye yakıştı da. Bana da 1-2 lira zımpara, 14 lira boya, 10 lira astara patladı. ZJ'de böyle bir lüksünüz yok malesef, kıyamıyorsunuz. Farklı araçlar, farklı keyifler.

Öneri bol olur, ancak o fiyatlardan biraz daha yukarı çıkılmalı bence. Bir de son tavsiyem, eğer "ekonomi" amaçlı 4.0 düşünülüyorsa bence 5.2'ye yönelmeli bakabilecekse arkadaşınız. Hem bulması, hem satması daha kolay.

Her iki aracıda cok guzel yorumlamissiniz, tebrikler...

Okuyunca akılda söyle bir şey beliriyor, ZJ kasada 5.2 :smiley: 4.0 aramasının en buyuk sebebi 4x2 seçeneğinin olması aslında. En iyisi XJ lere de göz atmak.

Tabi sizin gibi manuel denk getirmek imkansıza yakın :smiley:)

sehzata' Alıntı:
Her iki aracıda cok guzel yorumlamissiniz, tebrikler...

Okuyunca akılda söyle bir şey beliriyor, ZJ kasada 5.2 :smiley: 4.0 aramasının en buyuk sebebi 4x2 seçeneğinin olması aslında. En iyisi XJ lere de göz atmak.

Tabi sizin gibi manuel denk getirmek imkansıza yakın :smiley:)

Aslında çokta imkansız değil manuel vites.
2,5 benzinli ve 2,1 dizel olan XJ modellerinde şanzuman manuel olarak verilmiş bi bakın isterseniz.

Mustafa E' Alıntı:
Aslında çokta imkansız değil manuel vites.
2,5 benzinli ve 2,1 dizel olan XJ modellerinde şanzuman manuel olarak verilmiş bi bakın isterseniz.

dizel düşünmüyorum ama 2.5 benzinli kullanan var mı? varsa yorum alabilir miyim?

sehzata' Alıntı:
dizel düşünmüyorum ama 2.5 benzinli kullanan var mı? varsa yorum alabilir miyim?

Onu da biliyorum! :D. 4.0'dan farklı olarak AX-5 ya da reno şanzumanı kullanılıyor(87 öncesi sonrası farkı sanırım). AX-15'e göre zayıf kalıyor ancak motora yetiyor da. Ben karbüratörlüsüyle tanışığım, eğer enjeksiyonlusu çıktıysa sonradan bilmiyorum. Karbüratörlü 2.5 benzinde 60-70 kuruş arası yakıyordu, o da manueldi. LPG uyumlu olmayacağını düşündüğü için sahibi taktırmamıştı. Karbüratörlü araç sonuçta, haklı biraz. Performans olarak Defender benzeri bir araç, 0-100 ya da hızlanma aramak biraz nankörlük olur, çekişi kuvveti yerinde ama bana hep sert offroadda takılıyormuş gibi geliyor. 2.5'larda bolca manuel var ama bu sefer de piyasada 2.5 motor az malesef :smiley:. Sürücüsü olan birisi sizi daha iyi aydınlatabilir, ben böyle ön bilgi vermiş olayım.

bakas' Alıntı:
Onu da biliyorum! :D. 4.0'dan farklı olarak AX-5 ya da reno şanzumanı kullanılıyor(87 öncesi sonrası farkı sanırım). AX-15'e göre zayıf kalıyor ancak motora yetiyor da. Ben karbüratörlüsüyle tanışığım, eğer enjeksiyonlusu çıktıysa sonradan bilmiyorum. Karbüratörlü 2.5 benzinde 60-70 kuruş arası yakıyordu, o da manueldi. LPG uyumlu olmayacağını düşündüğü için sahibi taktırmamıştı. Karbüratörlü araç sonuçta, haklı biraz. Performans olarak Defender benzeri bir araç, 0-100 ya da hızlanma aramak biraz nankörlük olur, çekişi kuvveti yerinde ama bana hep sert offroadda takılıyormuş gibi geliyor. 2.5'larda bolca manuel var ama bu sefer de piyasada 2.5 motor az malesef :smiley:. Sürücüsü olan birisi sizi daha iyi aydınlatabilir, ben böyle ön bilgi vermiş olayım.

teşekkür ederim istad, bakalım belki 25oo xj kullanıcısı vardır aramızda

sehzata' Alıntı:

Geçenlerde bir konuda rastlamıştım kullanan bir arkadaşa çok memnun olduğunu yazmıştı. ayrıca bazı kurumlarda orman işletme vs. haka kullanılıyor oralarda çalışan arkadaşlarınız varsa size fikir verebilirler diye düşünüyorum.

Mustafa E' Alıntı:
Geçenlerde bir konuda rastlamıştım kullanan bir arkadaşa çok memnun olduğunu yazmıştı. ayrıca bazı kurumlarda orman işletme vs. haka kullanılıyor oralarda çalışan arkadaşlarınız varsa size fikir verebilirler diye düşünüyorum.

şu ana kadar kimseye ulaşamadım, belki buradan çıkar diye bekliyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri