Yardımlarınıza Ihtiyacım Var.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sonmevsim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,871

sonmevsim

Yeni Üye
Öncelikle Sayın forum üyeleri hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Allah nasip ederse karavancılar kervanına katılmak için ilk adımı atacağım.
Şuan elimde 40 binlira kadar bir meblag var.
Bu para ile çekme karavanı çekebilecek ve aynı zamanda şehir içinde yakıt yönünden beni üzmeyecek bir araç almak istiyorum.Çekme karavının ağırlığı 750 kg.

Eğer olursa ilk tercihim ve beğendiğim 2010 model Toyota Urban Cruiser benzin+lpg 1.33 VVT-i motor,--100 beygir,--132 tork ve 1120 kg

2.si 2007-2008 model Toyota Verso 1.6 i motor benzin+lpg, 110 beygir ,-150 tork ve 1385 kg

3.sü 2006-2009 Ford C-max 1.6 benzin veya dizel motor,--110 ila 180 beygir,--240 tork 1392 kg

Yada Bunlardan hiç birisi...
Ve sizin öneriniz nedir?

çekme karavan tecrübem hiç yok ama forumda okuduklarımdan yaptığım çıkarım;
tork değerleri eşit hacimdeki benzinli motorlara göre yüksek olduğu için dizel motorlu araçların çekme karavan için daha uygun olduğu.

Son düzenleme:

Tork değeri yüksek 2000 cc ve üstü dizel motorlar sizi üzmez, özellikle yazın anadolunun uzun rampalarında aracınızda sizde rahat edersiniz.

Karavan 750 kg ise 1.6 dizel fazlasıyla yeter.benzinlide yeter ama sarfiyat çok olur.dizel yüksek torkuyla hem rahat çeker hem az yakar..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

750 kg diye satılıp 1000 kg üstü olanlardan ise 2000 cc dizel gerekir.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende 650 kiloluk karavan var. Onu 1.25 motorluk Fiesta ile çekiyorum. Tork gücü 110nm. Çok dik yokuşları çıkamıyorum, fakat diğer şartlarda hiç bir sıkıntı yok. Ama yakıt sarfiyatı artıyor. Sizin söylediğiniz araçlar karavanı çeker. Sadece Urban Cruiserda benim gibi dik yokuş çıkamayacağınızı düşünüyorum. Çünkü karavanınız benimkinden daha ağır.

Motokaravanın zorunlu sigortası /kasko /vize v.b masraflarından çekinip (çekme sistem cazip gibi mi geliyor )

-Yeni sürücü belge düzenlemesinde römork için BE olması gerekiyor deniyor.
-750 kg sınırlı kapasite ile yolda ağırlık kontrolünde cezası olacak.Çekme yapılıyorsa 2 yılda vize yaptırıp,ruhsat çıkarmak sınırı (3500 kg) arttırma mantıklı; yiyecek içecek,buzdolabı,tv,mutfak,wc, ıvır zıvır derken 750 kg yetmeyecek,çeken aracıda buna uygun seçmek.
-Römork ile seyir anında hız sınırları düşüktür.
-Çeken aracın teknik üretim özelliğinde römork çekme kapasitesi belirtilmiş olması gerekir.Çeken aracın yüksek rampalı yerlerde (çıkış-iniş),çektiğiniz römorktan hafif olmaması gerekir.Durma,kalkma ve zemin şartlarına bağlı olarak sizi çeker veya iter.Özel fren tertibatlı karavanlar !!
-Dengeli yükleme esastır.

750 kg sınırında karavan yaşamı...(ruhsat yok,vize yok) iyi güzel de..sınırı geçmeden yollarda kantar korkusu :eek: 750 kg 1.3 yeterli görünür,750 -1500 kg 1.6 teknik değerlere bakmak kaydıyla(Ruhsat)

cevaplarınız için çok sağolun arkadaşlar.
yorumlarınız sonrası 1.6 dizel ford c-max almak mantıklı geliyor.
Çekme karavanın en büyük avantajı aracı bağımsız hale getirip,normal yaşantınız da da kullanabilmek.

Yolunuz ve ufkunuz daima açık olsun....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri